Cartea Jurnalului sold out

Volumul 1 din „Cel mai iubit dintre paminteni”, vindut azi impreuna cu Jurnalul National la 10,9 RON, s-a epuizat rapid. In ciuda ploii, care afecteaza de regula vinzarea de ziare la chiosc, sondajele de difuzare arata un retur maxim de 8-9% doar in citeva orase din tara, in rest returul tinzind spre 0%. Tirajul a fost de 150.000 de exemplare. E clar ca fenomenul „ziarul plus cartea” nu si-a atins limitele. Jurnalul preconizeaza 200.000 de exemplare pentru miercurea viitoare, iar Adevarul a ajuns la 260.000 de exemplare cu volumele de joi.

miercuri, 18 martie 2009, 5:48

Volumul 1 din „Cel mai iubit dintre paminteni”, vindut azi impreuna cu Jurnalul National la 10,9 RON, s-a epuizat rapid. In ciuda ploii, care afecteaza de regula vinzarea de ziare la chiosc, sondajele de difuzare arata un retur maxim de 8-9% doar in citeva orase din tara, in rest returul tinzind spre 0%. Tirajul a fost de 150.000 de exemplare. E clar ca fenomenul „ziarul plus cartea” nu si-a atins limitele. Jurnalul preconizeaza 200.000 de exemplare pentru miercurea viitoare, iar Adevarul a ajuns la 260.000 de exemplare cu volumele de joi.


Comentarii (12)Adaugă comentariu

Martayellow  •  18 martie 2009, 20:03

Mai bine s-ar investi bani in calitatea redactionala decat in cresterea
artificiala a tirajului…

Vorbe Grele  •  18 martie 2009, 20:18

Era normal sa fie asa !
Cel mai iubit dintre pamanteni este o carte de referinta pentru literatura romana si nici nu costa mult , avand in vedere faptul ca vine la pachet cu Jurnalul National .
Daca era vanduta in librarie costa mult mai mult .

rox  •  18 martie 2009, 21:25

oricum va costa mai mult decat in librarie…sunt trei volume

bej  •  19 martie 2009, 0:24

aaa…la piata rosetti si la unirea inca mai era volumul pus la vedere…
poate poate! 🙂

oricum, e de plans faptul ca initiativa reculturalizarii si refacerii
bibliotecilor personale revine tot domeniului privat si, mai mult, unor
departamente de marketing in cautare de solutii pentru fidelizarea unui
numar cat mai mare de cititori, in timp ce statul sta si da prime de la buget
tovarasilor parlamentari.

felicitari jurnalul, felicitari adevarul, felicitari cotidianul si felicitari
gsp! il astept pe chirila de ani buni!

GG  •  19 martie 2009, 0:32

de remarcat si calitatea tiparului

Vincent  •  19 martie 2009, 16:32

Ceva nu este in ordine aici. Primul volum este scos in 150.000 exemplare iar al doilea in 200.000?
N-ar fi normal ca tirajul sa fie comun pe toate cele 3 volume? Sau cumva din retururi se va compensa diferenta?
Si cum de este primul volum sold out cand astazi inca am vazut cartea stand asezata linistita pe tarabe?

Babilonul imobiliar  •  19 martie 2009, 18:32

E vorba despre valoare, dle Tolontan. Cartea de valoare va avea trecere la romani, cert, pentru totdeauna.

E un semn de sanatate pentru acest popor.

luisao  •  20 martie 2009, 9:42

Calitatea tiparului e indoielnica. Coperta rosie cu scris auriu de dedesubtul celei de hartie aduce aminte de comunismul utopic. Hartia e mult mai proasta decat cea de la adevarul. Oricum, inititativa e buna, dar am vazut si azi, adica vineri, carti pe anumite tarabe. Deci, nu e sold out, domnule Tolontan.

Cititoare  •  21 martie 2009, 19:18

Sunteti deosebit de rai. Hartia e aceeasi ca la cartile Adevarului. Si chiar daca mai erau 2-3 pe tabara asta nu inseamna ca nu s-au vandut bine. Ar trebui sa apreciati efortul depus pentru a scoate o carte deosebita. Si pana la urma pretul nici nu e mare. Cam 2 pachete de tigari. Ar trebui gandita o campanie in sensul asta. Daca din cei ce au cumparat-o macar jumatate ar si deschide-o sa o citeasca, Romania ar fi mult mai castigata.

Cartea care s-a bătut cu Omagiul | Blog Oferta de Oferte  •  22 martie 2009, 16:11

[…] Cartea Jurnalului sold out Volumul 1 din “Cel mai iubit dintre paminteni”, vindut azi… […]

sorin  •  25 martie 2009, 9:43

Toate ziarele care vand si carti o fac in primul rand pentru bani.
Si pe langa asta e vorba si de snobism…multe carti vor fi cumparate doar
pentru a ajunge pe rafturile bibliotecii personale. eu ma tot intreb, am
devenit asa dintr-o data cititori fini? Ipocriti

dad  •  25 martie 2009, 23:27

3
rox Says:
March 18th, 2009 at 9:25 pm

oricum va costa mai mult decat in librarie…sunt trei volume

ROX se vede ca nu ai intrat demult intr-o librarie ! Iti recomand eu cateva :
Carturesti , Polirom , diverta ,etc. In Cluj la ora 8 nu mai gasesti
nici o carte la tarabe . trimiteti in provincie mai multe ca aici se mai
citeste !