Revine Rodipet la stat?

Intirzierile de plati ale Rodipet catre ziare, care au ajuns si la 6 luni de la livrarea marfii, au impins aproape toate titlurile in situatii dificile, in conditiile in care Rodipet reprezinta aproximativ o treime din piata de vinzare cu bucata. Siteul Business Standard il citeaza azi pe un inalt functionar guvernamental, care sustine ca: „Rodipet va reveni la stat”. Mircea Ursache reclama faptul ca Rodipet nu si-a onorat contractul de privatizare, afirmatie combatuta de firma de difuzare.

marți, 24 martie 2009, 12:49

Intirzierile de plati ale Rodipet catre ziare, care au ajuns si la 6 luni de la livrarea marfii, au impins aproape toate titlurile in situatii dificile, in conditiile in care Rodipet reprezinta aproximativ o treime din piata de vinzare cu bucata. Siteul Business Standard il citeaza azi pe un inalt functionar guvernamental, care sustine ca: „Rodipet va reveni la stat”. Mircea Ursache reclama faptul ca Rodipet nu si-a onorat contractul de privatizare, afirmatie combatuta de firma de difuzare.


Comentarii (19)Adaugă comentariu

James Crissilv  •  24 martie 2009, 13:03

Avand in vedere evolutia din ultimii ani, cand poate ca arabii nu au reprezentat cea mai buna solutie, nu m-ar surprinde sa se intample asa ceva. Avem deja precedente.
O zi minunata iti doresc

Cătălin Tolontan  •  24 martie 2009, 13:58

James Crissilv : sincer, nu cred ca are vreo relevanta ca sint arabi, greci sau austrieci

Babilonul imobiliar  •  24 martie 2009, 15:26

…De ani de zile situatie s-a „imput.it” in continuu la Rodipet. Si nimeni nu ia nicio masura.

Dedesubturile afacerii (pentru ca, e clar, a fost o afacere…!) duc tot in vremurile de haiducie si jaf de bun national din epoca Nastase-Dan Ioan Popescu-Ovidiu Musetescu (ARO, IMGB, Rompetrol, Petrom, Rodipet si alte „n” afaceri de succes pentru „unii” si…goluri pentru Romania, dovedite in timp si, chiar, spatiu, recte…terenuri si cladiri de mare valoare, aducatoare de milioane si milioane de USD/EUR, evident tot pentru „unii”, doar pentru „unii”, nu pentru Romania).

Poate cineva, acum, se trezeste. Si „sapa”. Si la Rodipet, dar nu doar acolo. Ar fi cazul.

Mihai  •  24 martie 2009, 16:03

Da probabil brand-ul Rodipet revine la stat ca doar asta a mai ramas din „acel” Rodipet, iar noi putem adauga in lista inca o teapa data statului roman si binenteles noua romanilor ca de, aceste gauri vor fi acoperite din banii nostri mai devreme sau mai tarziu.

o zi buna

mircea  •  24 martie 2009, 16:54

eu cred ca rodipet va ajunge proprietatea unei edituri – daca va reveni la stat . O editura care vinde in una din zilele saptamanii ziarul cu carte . Si sigur va fi mai bine pt piata de presa .

SemnulExclamarii  •  24 martie 2009, 16:58

Catalin, Network Press Concept iti spune ceva?
Cat din afacerea initiala a Rodipetului mai este intr-adevar pe Rodipet?
Platile catre edituri cine le face? Rodipet? Nu.

adriana  •  25 martie 2009, 13:02

Dar mai exista rodipet fratilor ? chioscurile sunt pe RODIKIOSC . Aici se fac adevarate inginerii financiare , editurile dau marfa pe NETWORK PRESS CONCEPT ( RODIPET ) , iar livrarile se fac de pe RODIKIOSC la chioscuri , banii de la agentii se depun in conturile firmei STAR COLECTION AGENCY pentru a nu le lua statul bani intrucat conturile lui NETWORK sunt blocate de finante . Si statul vrea sa ia RODIPET , care RODIPET fratilor , nu mai exista de mult, nici macar numele .Angajatii sunt pe ,,n ,, firme , dar statul ……… In rest sa traiti bine !, vorba ultimului presedinte PDL (SPER )

romania inedit  •  25 martie 2009, 13:41

Adica vrei sa spui ca o sa revina la stat ce a mai ramas din Rodiped , mai exact datoriile ?
DNA nu s-a sesizat in aceasta afacere ?

Alina  •  25 martie 2009, 19:36

@Mircea – care din ele ca sunt 3 ziare cu carte???

AVAS-ul trebuia de mult timp sa faca asta. S-au trezit in ultima clipa!

Sunt curioasa sa vad ce o sa se intample cu chioscurile francizate, o sa accepte statul franciza???

Mircea  •  25 martie 2009, 20:07

@Alina – Adevarul este ca nu stiu . Imi dau si eu cu parerea…

rolki  •  26 martie 2009, 19:36

Oricine va lua Rodipet-ul ,daca va pastra conducerea de acum -de la Bucuresti si din
si din unele agentii din tara -tot acolo vom fi ,adica la pamant,fara marfa
in chioscuri sau foarte putina fata de posibilitatile de vanzare,si cu
intarzieri din ce in ce mai mari la plata salariilor (in martie au fost plati
te salariile din ianuarie).Rodipet-ul a nascut o gramada de firme si
angajatii au fost plimbati dintr-o firma in alta Rodipet ,Abonamente SRL,
Rodipet courier,Network Press Concept,Rodikiosk. Va imaginati cam cum arata
o carte de munca a unui angajat al acestei firme?

TINA  •  27 martie 2009, 10:00

Awdi nici macar salariile angajatilor nu le plateste.
Angajatii de la YOURHOTELS nu au luat salariul pe februarie inca nu se aude ca dupa 15 apri;ie se v-a lua prima parte.
Ce sa mai vorbim despre bonurile de masa?!

rodipet  •  28 martie 2009, 15:08

Salariatii de la Rodipet nu si-au primit banii de doua luni de zile.

anca  •  30 martie 2009, 15:26

Sper sa se intoarca la Stat,ca altfel nu va mai exista nici urma de Rodipet.
D-l Lungoci pune in fata criza economica mondiala,dar Rodipetul este in criza
de catva ani. Datoriile la nivel de tara sunt foarte mari.In afara de faptul ca
nu s-au platit salariile pe februarie si martie,nu sunt platite taxele pentru
spatiile inchiriate de la primarii,de la CFR,sunt restante la plata chiriilor
spatiilor unde se desfasoara activitatile ( in cateva judete angajatii au fost scosi in
strada ).Multe edituri locale au sistat livrarea publicatiilor pe care le editeaza pentru ca nu au fost platite de 2-3ani,in aceeasi situatie fiind si edituri centrale.Toate
veniturile din presa au fost dirijate spre celelalte firme ale d-lui Awdi.
Se zvoneste ca d-lui vrea cu orice pret sa pastreze aceasta vaca buna de
muls.Spre binele tuturor sper sa nu reuseasca .

MISHU  •  10 aprilie 2009, 7:36

CE SE DISCUTA PE FORUM ESTE MAI MULT SAU MAI PUTIN ADEVARAT

Maria  •  8 mai 2009, 21:42

Dragilor ,ne meritam soarta
Cand trebuia sa fim noi actionari mafiotii care erau la acea vreme in fruncea conducerii ne-au tras teapa .\S-au folosit de banii nostri vreo juma de an si ne-a inapoiat banii sub forma de premii de Pasti si Craciun
Asa ca sunt multe de zis dar cui foloseste …. ramanem cu vorba si paguba ….
Cu respect o victima de atunci si de acum …”Sa traiti bine ”

Maria  •  8 mai 2009, 21:51

MISHU CE SE DISCUTA PE FORUM SUNT NUMAI ,,POVESTI”ADEVARATE PT. CA NE CIOCNIM ZILNIC DE SITUATII MAI PUTIN PLACUTE CUM AR FI PLATA SALARIILOR ,BONURILOR DE MASA CARE NU LE-AM MAI VAZUT DE LUNI DE ZILE SI MULTE ALTELE .
SPER SA SE FACA LUMINA ….

mihai  •  4 iunie 2009, 2:41

rodipet a incetat sa mai existe din momentul cand psd a admis pe ascuns ceea ce face acum pd-l+psd-pc,adica inlocuirea in 24 de ore, la toate nivelurile si in cateva luni pana si la vanzatori, a tuturor celor care facusera rodipet cu clienti-unii analfabeti-era o goana dupa posturi la rodipet de te cruceai.

sanda  •  1 octombrie 2009, 22:41

e de strigat la cer ,,,, nu am luat salariu din luna mai si mai sunt cap de fam ,,,cum e posibil asa ceva >>>>>>