Doi bărbaţi

0„Ce moment emoţionant!”, a zis Emil Grădinescu. Mingea era departe

joi, 9 aprilie 2009, 12:27

0„Ce moment emoţionant!”, a zis Emil Grădinescu. Mingea era departe

Alex îşi vede rar tatăl. Ultima oară, în prezenţa a 27.000 de oameni.

Părinţii au divorţat, el stă cu bunicii şi cu mama, în cartierul Brestei. Are 10 ani, învaţă în clasa a treia, la Şcoala „Mihai Eminescu” şi joacă fotbal la grupa de 12 ani a Universităţii. Nu prea prinde echipa, „eşti cam grăsuţ”, îl mai miştocesc colegii, „lasă, Alex, că aşa era şi tatăl tău cînd era mic!”, îl alintă în schimb buni.

Antrenorul Ion Ciocan îl aşteaptă să crească. I-a zis o chestie tare: „Eşti ambidextru”. Ma rog, in DEX se aplica la miini, dar merge si la picioare. Asta înseamnă că e mai cool decît tatăl lui, mai mult stîngaci decît dreptaci. Cu dreptul, tata face numai prostii, de pildă l-a călcat pe Dănănae. Alex a văzut perfect faultul şi s-a întristat cînd a simţit că arbitrul îi dă roşu direct. A păţit-o. Roşu direct, mamăăă!

Dar acu’, sincer, chestia asta a avut şi o parte bună. Pentru că a putut pleca din locul lui de copil de mingi al Universităţii Craiova, a alergat pe pistă cît l-au ţinut plămînii, nimeni nu l-a băgat în seamă că toţi ochii juveţilor erau pe meci, şi s-a repezit în braţele primului dinamovist întîlnit în cale, Claudiu Niculescu. Era tata.

Alex a simţit niţel lacrimile, dar nu ştie nici acum de la care dintre cei doi dolofani veneau.


Comentarii (64)Adaugă comentariu

Litovoi  •  9 aprilie 2009, 23:37

Daca in sportul romanesc ar predomina fair playul si competittziile ar fi cinstite iar castigatorii merituosi dusmania suporterilor ar fi de neintzeles. Cum ar trebui sa ne comportam noi suporterii echipelor care de zeci de ani sunt furate ba cu arbitrii, ba cu falsi investitori ba in comisiile federale? Probabil sa acceptam umili ironiile si sa va aplaudam echipele iesind triumfal de pe teren dupa ce sistemul si-a mai facut inca o data datoria si a invins cine trebuia. Probabil mediesenii trebuia sa fie in culmea fericirii ca a venit glorioasa Dinanmo si i-a scuipat in plina fatza pe niste amaratzi care s-au luat in serios si nu au intzeles ca ei au doar un rol decorativ in spectacolul croit pentru altzii.

NotoriousB  •  10 aprilie 2009, 2:55

Cati dintre noi nu am visat macar odata momentele de pe stadionul Craiovei…cu parintii in tribuna alergandu-si baietii cu priviree,sau copii alergand pe pista inclzita de aburii gloriei sa-si sarute parintii…de asta iubim fotbalul venerandu-ne familile!la mai multe momente de genul asta!
Sunt dinamovist dar am uitat pentru o clipa asta…!

mircea nicola  •  10 aprilie 2009, 7:41

felicitari lui claudiu niculescu pentru „exemplul” dat fiului sau in ceea ce priveste comportamentul fata de adversari. probabil ca fiul, cand va ajunge fotbalist, nu se va multumi cu calcatul pe piciorul adversarului, ci il va rupe direct, dovedind astfel ca este mai sus decat a fost tatal lui.

Schukaryn  •  10 aprilie 2009, 9:57

Domnule mircea lasa ironiile… sa fim seriosi ..sincer nu sunt dinamovist si intr-adevar acel gest nu are ce cauta pa nici un stadion din lume dar trebuie sa intelegem..scorul era care era si cand declari k vrei sa dai totul pe teren si dupa 6 7 ani vrei sa inscrii in fata a 27 000 de craioveni sa-ti demonstrezi valoarea siiii cand mai stii ca si fiul tau sta pe margine si te priveste cu bucurie in ochi …sincer din cauza acestor momente si din cauza euforiei nu mai gandesti limpede!!! Nu uita de gestul lui zinedin zidan la campionatul mondial knd a lovit cu capul fundasul italian…banuiesc k erai in extaz si te bucurai pt k tineai cu italia…sa fim seriosi sunt mii de exempla mult mai clare si mai brutale decat acesta al lui niculescu!!! A fost o greseala pe care sunt sigur k o va regreta mult timp de acum incolo si nu pentru ca a luat echipa lui bataie si lasat-o la greu ci pentru ca a facut un gest necontrolat si urat in fata propiului sau fiu si nu e acesta exemplul pe care vroia sa i-l dea…….Mult respect pentru Claudiu Niculescu (Un otelar, stelist si rapidist)

takeda  •  10 aprilie 2009, 10:36

am vazut si eu momentul… mi-a placut mult si faza in care Bornescu merge cu copilul sa il arate lui Tamas. o sa ne intoarcem incet-incet la sport.

aius  •  10 aprilie 2009, 10:57

sincer,imi pare rau,dar nu este decat vina lui niculescu!nu se face asa ceva.declari

Bill Maher  •  10 aprilie 2009, 11:27

Felicitari, nu e primul articol „de suflet” si sper ca nici ultimul. Tot respectul

un REALIS  •  10 aprilie 2009, 12:30

Frumos gestul pustiului. Tatal…neglijent. Priviti poza cu atentie…cine pe cine priveste. Se vede clar ca pentru Niculescu senior meciul are mai multa importanta decit fiul. Iar despre tradare in fotbal nu poate fi vorba.Traiesc in Spania de 10 ani. Am fost la un meci intre BETIS Sevilla – VLENCIA scor 0-1 gol inscris de JOAQUIN jucator crescut de BETIS dar transferat in urma cu 6 luni la VALENCIA. Dupa ce a inscris golul a PUS CAPUL IN PAMINT si fara sa se bucure aplecat la pas spre poarta lor,moment in care tot stadionul aplauda. Cel putin un SFERT DE STADION PLINGEAU.Un jucator profesionist trebuie sa lucreze unde este ANGAJAT.

vlad  •  10 aprilie 2009, 14:35

felicitari!de mult timp nu am mai citit un articol adevarat!ft frumos si articolul si ceea ce sa vazut.

alegzandru  •  10 aprilie 2009, 14:53

Extraodrinar articol, iar finalul e apoteotic. Tolo are intr-adevar stiinta condeiului, e capabil sa trezeasca niste sentimente unice. Felicitari pentru lejeritatea cu care ai adus impreuna la aceeasi masa suporteri de toate culorile! Hai Craiova!

guri spurcate  •  10 aprilie 2009, 15:18

foarte emotionant