Numele din tot şi din toate

Stă pe o bancă în parc. Îşi ridică din laptop privirea de executivă de pe Wall Street ieşită în pauza de cafea şi se recomandă cu o voce sigură. Apoi, păşeşte alături de Dan Bitman şi de Maria Dinulescu. Ea e în centrul acestui spot TV care promovează Ziua Tineretului.

miercuri, 6 mai 2009, 12:20

Stă pe o bancă în parc. Îşi ridică din laptop privirea de executivă de pe Wall Street ieşită în pauza de cafea şi se recomandă cu o voce sigură. Apoi, păşeşte alături de Dan Bitman şi de Maria Dinulescu. Ea e în centrul acestui spot TV care promovează Ziua Tineretului.

CAMPANIE - ROMANIA IN MISCAREJoacă tenis alături de Ilie Năstase. De fapt, fotografia principală îi aparţine, în timp ce Năstase apare la „galeria foto”, cu faţa pe jumătate acoperită.

Se vede, mereu se vede. Se vede cînd dă autografe pe plajă tinerilor de 2 mai şi se vede cînd depune jurămîntul la Cotroceni.

Poze, multe poze cu ea. E progresistă, fără îndoială, pentru că doar vechii indieni se temeau că imaginile le fură sufletul. În telesfera de azi, dacă nu apari, nu exişti, strigă apariţiile Monicăi Iacob-Ridzi, ministrul tineretului şi sportului.ridzi-autograf

Siteul MTS se deschide cu un citat din ea, scris cu corp mare italic, ca motourile din clasici care însoţesc drumul profesorilor spre clasă.  Aproape toate ştirile narează iniţiativele ei. Unele bune, precum programul „România în mişcare”. Altele, banale. Dar toate ştampilate cu numele, cu opinii şi cu imagini ale ministrului PD-L, femeia stăpînă pe strălucirea celor 31 de ani,  şi, după propriile declaraţii, „extrem de ambiţioasă”.

Spre deosebire de ea, Octavian Belu, care îi e direct subordonat,  a ajuns să pară un fost uriaş antrenor, plictisit pînă şi de riscuri. Sportul a ales să reacţioneze la ameninţarea reducerii orelor de educaţie fizică printr-un comunicat semnat doar de Monica Iacob-Ridzi şi sprijinit de Octavian Belu.

Înainte de a sta pe banca din parc. Înainte de a trece pe la machiajul echipei care a realizat spotul. Înainte de a se aprinde luminile. Înainte a fost decembrie 2007. 11.000 de hunedoreni au primit tablete cu ciocolată cu lapte şi cremă de portocale pe care scria: „Europarlamentarul Monica Iacob-Ridzi vă urează Sărbători Fericite”. Apoi, femeia de pe ciocolată a declarat: „I-am uimit pe colegii mei!”.

Şi era abia inceputul. Venea uimirea pe bani publici, uimirea de proportii bugetare.


Comentarii (22)Adaugă comentariu

zzz  •  6 mai 2009, 13:21

dupa elena udrea, andca boagiu si eba inca o amazoana marca basescu.
f ciudat cum udrea a gasit imediat 75mil euro pt un program prin care nu
stie ce promoveaza.
f ciudat cum ridzi taie din pix orele de ed fizica din programa scolara si dupa aia sparge bani pe spoturi de promovare a sportului. si alte ciudatenii, nu e locul chiar aici…

ada teslaru  •  6 mai 2009, 13:22

acu’, intrebarea e, i-a uimit in bine sau in rau? pentru ca si in era asta, a telesferei, e importanta, zic eu, calitatea aparitiilor si nu cantitatea lor… mie, una, nu mi se pare ca se poate vorbi mai mult de calitate la dna ridzi, ci doar de cantitate. La greu. Pe bani publici. In campanii din care ramai doar cu imaginea ei, „de executiva de pe Wall Street”… O fi atat de bine pe cat zici tu?

nd  •  6 mai 2009, 13:22

ce sa-i faci tolo, a ajuns lumea cu susul in jos. Nu este nici primul si nici ultimul politician sau functionar de stat care, profitand de o functe vremelnica, subordoneaza institutia propriei imagini. Toti primarii isi scriu numele pe cele mai neinsemnate realizari, se reamintesc toti sefii unei institutii pana se ajunge la cel prezent, sa poata sa-si imortalizeze numele…nu stiu cum dracu se face ca ori ajung la putere numai frustati, ori cand ajungi acolo sus te loveste cineva cu leuca-n cap si te crezi alfa si omega. restul nici nu mai conteaza, cica te vor sanctiona la urmatoarele alegeri, peste 4-5 ani, pana atunci trebuie sa acceptam ca fraierii toate tampeniile. mie unul mi-a cam ajuns si suport din ce in ce mai greu toate mitocaniile de zi cu zi.

explorish  •  6 mai 2009, 13:24

ăăă… n-am înţeles :).

dan  •  6 mai 2009, 13:28

sper ca tactica ta sa dea roade, nu pot crede ca se ascund alte ganduri/actiuni in spatele articolului

bogdan  •  6 mai 2009, 13:34

Din pacate , aparent , totul e sub zodia politicului.Insa adevaratele valori ,in sens de indivizi nu pur conceptual,raman spre deosebire de ministrii ( in fapt niste tristi orgoliosi )dispar cum au si aparut.De nicaieri si nefacand nimic cu adevarat meritoriu.

Cătălin Tolontan  •  6 mai 2009, 13:36

ada teslaru: nu zic k e bine, ada. Dimpotriva.

Cătălin Tolontan  •  6 mai 2009, 13:37

bogdan: „tristi orgoliosi”… ai rezumat articolul 🙂

milici  •  6 mai 2009, 13:46

Numai plavanul e consecvent.

Thomas  •  6 mai 2009, 14:47

Mie imi par aceste incercari disperate de a atrage atentia, niste reflexii ale complexelor sau frustrarilor doamnei.Pacat ca acest tratament psihologic se face pe bani publici.

Ady66  •  6 mai 2009, 14:57

Nu va mai amintiti aparitiile platite in ziare cu actiunile unei asociatii guvernamentale pentru tineret?Un fel de PR platit…cu seful acelei asociatii in prim plan…
Era comic baiatul!La 4 ani a ajuns Ministru de interne.Devenise o chestie extrem de tragica.
Bara decentei este setata extrem de jos in Romania!!!

milici  •  6 mai 2009, 15:27

Fasolea ,miteii si ciocolata pot cadea greu la stomacul amatorilor de sarbarori si inghesuiala , mai ales ca in restul zilelor le cam ghioraie matul.Macar aici coalitia ar putea sa cada de acord privind meniul si sa-i faca un bine amarasteanului in rara zi de sarbatoare a anului electoral.Consultant tehnic ar putea fi angajat Montigniac , ca tot e prin preajma si nu iar cadea rau niste sute de mii de Euro.

jos_cenzura  •  6 mai 2009, 16:27

…pe banii nostri…

Rhodos  •  6 mai 2009, 19:32

Si din toate astea nu vom pricepe noi astia multi care e de fapt rostul si directia. Sau poate sportul si tineretul sunt sub apanajul imaginii. Si cam atat. Lectia de la americani e bine invatata.
Nu ii vom depasi niciodata la marketing dar recuperam repede. Poate face doamna ministru si o reclama la ciocolata ca deja are experienta.

Sibelius  •  6 mai 2009, 20:02

Regret ca la Ministerul Invatamantului nu e Monica Iacob-Ridzi macar daca nu
Elena Udrea. Si o spun ca profesor.

Ion Iliescu  •  6 mai 2009, 20:15

Actorul Hrebenciuc a rezumat lucrurile la cuvintele:”Popor de pomanagii..!”

ada teslaru  •  7 mai 2009, 0:04

ih, sorry, gresela mea… ultima fraza am citit-o abia acum 🙂 la prima lectura mi-a scapat si de aia m-am trezit vorbind. acu’ fac si eu ca presedintele basescu: scuzati, eroare! 🙂

marinica  •  7 mai 2009, 9:09

multumim pentru articol.in afara de campanii de imagine personala , mascata in spatele numele marilor sportivi..activitatea mts este…..haos.urmeaza descentralizarea…

Mordor  •  7 mai 2009, 9:19

Tolo draga, aproape mishto editorialul de astazi. Spun „aproape” fiindca desipr
prinde bine problema foamei de imagine de care sufera d-na ministru, era bine
sa corelezi putin si cu ceea ce se intampla in ograda MTS. Gurile rele spun
ca ministresa Ridzi Pitzi se comporta dictatorial. Nimeni nu are voie sa zica
ceva in MTS fara acordul ei. Totul trece prin filtrul „Ridzi”. Altii sustin
ca nu prea inghite partea cu sportul. Apropo, poate stiti voi, jurnalistii,
se vorbeste ca ultimele care au primit bugetul pe 2009 au fost directiile de
sport(si asta abia acum cateva saptamani)?

Nedumerirea mea merge mai departe si ma mai intreb de ce nu mai sunt finantate
structurile sportive. Daca in anii trecuti cluburile din teritoriu (alea mici
si nebagate in seama de nimeni)primeau bani prin concursuri de proiecte,
anul acesta banii pentru „transferuri” nu s-au mai dat in teritoriu.
In locul unui instrument european de finantare, echitabil (pe baza de
proiecte) ne-am intors cu 10 ani in urma, din nou la mana functionarilor
publici.
Era sa uit… in conditiile in care directiile de sport au primit fff tarziu
niste bugete de mizerie, am mai auzit ca d-na Ridzi si-a pastrat niste
fonduri frumusele la dispozitia dumneaei, ca ministru. Acum, mai nou, am
inteles ca e foarte ocupata cu campania EBA si da mai rar pe la minister. Voi, jurnalistii, ati auzit de chestiile astea? Inchei si eu la fel de uimit ca tine, in
editorialul de azi. 🙂

george72  •  7 mai 2009, 9:47

Dle Tolontan,

F. bun articolul despre acest CEO,chairman of the bord
al tineretului patriei,intemeietoare a mersului pe jos si intai statatoare
in fruntea sportului romanesc.
Observand atent fizicul respectivei, veti constata cu siguranta ca n-a facut
sport in viata ei. Mai mult decat atat, credeti ca a auzit in vreodata de Ion
Panturu(singurul roman medaliat la JO de iarna-cred ca s-a facut si un film
inspirat de isprava sa), de Nicolae Linca(singurul campion olimpic la box al
Romaniei)? Eu sunt convins ca nu!
Mai nou am auzit ca da afara cu frenezie mari sportivi ai Romaniei aflati in
fruntea unor directii judetene( unii din ei membri COR si medaliati olimpici),
oameni care au trait o viata in sport, departe de familii si care chiar au o
prestatie onorabila, dar pacatuiesc prin a nu fi membru de coalitie de
guvernamant.
Asa ca, sa plece dupa EBA in Bamboo si sa ne lase sportul in pace!

aqua_magic  •  7 mai 2009, 10:25

sa mearga si la bazinul de la lia manoliu, sa intre in apa si sa inoate…asta, in primul rand, daca ar avea curajul sa intre la cat de murdara si plina de clor e, si apoi daca stie sa inoate…ceea ce nu cred…

romania inedit  •  12 mai 2009, 2:44

Un adevarat dezmat pe banii publici , ce sa mai .
Promovam turismul intr-o tara lipsita de infrastructura , o tara in care drumul pe autostrada Soarelui este blocat de miile de masini , si o tara in care circulatia este aproape paralizata la prima ninsoare ceva mai serioasa .
Ca sa se vada ***** astea la televizo , au fost cheltuiti o carca de bani din bani publici , introducandu-se impozitul forfetar.