Willkommen, Herr Blatter!

Şefii FRF şi FIFA luptă împreună pe baricadele şampaniei împotriva „amestecului statului în fotbal”

duminică, 10 mai 2009, 10:43

Şefii FRF şi FIFA luptă împreună pe baricadele şampaniei împotriva „amestecului statului în fotbal”

Sepp Blatter a greşit ţara, dar a nimerit Federaţia. România nu se compară cu Elveţia, însă FRF arată drept copia balcanic-duminicală a FIFA.

Preşedintele FIFA a acuzat în Frankfurter Allgemeine Zeitung „transformarea WADA în poliţie”. Simplu spus, WADA este organizaţia prin care statele lumii încearcă să lupte împotriva dopajului şi altfel decît permiţînd federaţiilor internaţionale să se guverneze singure în chestiunea substanţelor interzise. Pentru că dopingul a devenit o afacere socială, avînd conexiuni cu lumea drogurilor, cu faţa netransparentă a domeniului medical, şi pentru că a ajuns să afecteze nu doar vedetele, ci şi tinerii şi copiii, statele reacţionează.

Lui Blatter nu-i convine. Aşa cum lui Sandu nu-i convine conduita DNA. Şeful FRF a acuzat reţinerile arbitrilor şi oficialilor din fotbal.

Logica celor doi rajahi are o bază comună: staţi deoparte de fotbal! Daţi-ne acces la banii contribuabilului, o excelentă anchetă în Cotidianul arăta cum peste jumătate din Liga 1 beneficiază de subvenţii, declaraţi-ne activitate de interes public, dar lăsaţi-ne reglementaţi doar de justiţia noastră privată, singura pe care o admitem!

FRF îşi sărbătoreşte azi centenarul şi fiecare minut din această istorie frumoasă înseamnă participarea oamenilor la joc. Fără pasiunea, banii şi aspiraţiile lor de a asista la o competiţie corectă, ziua şampaniei n-ar fi existat.


Comentarii (18)Adaugă comentariu

radu  •  10 mai 2009, 23:14

Dl Tolontan,dopingul in sport a ajuns ceva atat de comun incat nu cred ca mai
exista 10 sportivi de top care nu au luat absolut nimic si tot ce au facut
au facut pe curat.Oricat te-ai antrena ,oricat ai munci sa ajungi sa alergi
90 de min intr-un sprint permanent din 3 in 3 zile + antrenamentele de
rigoare intre meciuri e supra-omenesc.Uitati-va la spanioli,care dintr-o
natiune mediocra pe plan sportiv au inceput sa domine lumea sportului.
A aparut un personaj acolo care prins cu niste substante ameninta
ca daca va declara tot ce stie va distruge sportul spaniol,cazul a fost
camuflat imediat si nimic nu s-a intamplat.Mi-l amintesc si acum pe cehul
Zemman care ii acuza pe cei de la Juventus de doping,omul ala stia exact
ce se intampla in Seria A dar era prea mic pt a face ceva.In America a picat
Marion Johnes si alti mari sportivi,degeaba,sunt mult prea putini,steroizii
in sportul american sunt un fel de lapte la micul dejun.Si ca sa inchei,la
Olimpiada din China toata lumea era constienta ca natiunea organizatoare va
fi pe primul loc la nr de medalii,au ajuns peste noapte campioni pana si la
lupte.

romani sunt penibili  •  10 mai 2009, 23:18

„Intr-o rezolutie aprobata joi fara niciun vot impotriva, parlamentarii germani deplang ritmul reformelor din Justitie si stadiul combaterii coruptiei.”

..cauta tu articolul …:))),chiar suntem o tara de penibili si dam bani pt
***** sa isi intretina familia.

www.ziareviste.ro  •  10 mai 2009, 23:36

nu inteleg, ce mai cauta sandu in fotbal???????????

Cristi  •  11 mai 2009, 7:16

E bine Tolo, dar mai acid si mai direct nu se poate?
Oricum, un FB de la mine!
Presa sportiva va deveni ce a fost doar cand va da cartile pe fata cu coruptia
din fotbal si celelalte sporturi: spagile date de parinti si juniori
ca sa joace, sa participe la competitii, da-i lu’ antrenoru’, da-i lu’ sefu’ federatiei,
da-i lu’ ala, lu’ ala…

Gigel  •  11 mai 2009, 7:48

Totul a inceput cu Ben Johnson! Daca n-ar fi fost asa naiv, nici azi
nu ne-am fi dat seama ce fraude se petrec in sport! Concursul are
intre timp loc, intre medicii sportivi!

FANDIROMA  •  11 mai 2009, 8:36

NU VOI INTELEGE NICIODATA DE CE TREBUIE SA IAU PRAFURI DOR PENTRU A FI MAI
BUN DECAT ADVERSARUL.DE CE NU INCERC SA CASTIG PE MUSCHII MEI, CU FIZICUL MEU
, CU MINTEA MEA?!CU CE OARE SUNT INCALZITI CEI CARE RECURG LA ASTEFL DE
PRACTICI DACA ATUNCI CAND SE AFLA TOT UNIVERSUL LOR DISPARE,TOATA AURA AIA
DE EROU DISPARE.EXCEPATND LATURA FINANCIARA NU CRED CA EXISTA VREUN MOTIV SA
MA INTREC CU CELALALT FOLOSINDU-MA DE FURT.PENTRU CA E UN FURT.SI ACEI OAMENI
CARE SE „PRAFUIESC” AR TREBUI SA FACA INCHISOARE CA ORICE HOT ORDINAR.FURA
TITLURI ,FUAR MEDALII,FURA DREPTUL ALTUIA.SI ATUNCI MERITA SA FACA PARTE DIN
COLECTIA DE EROI A UNEI NATIUNI SAU A MAPAMONDULUI?!NU!UNEORI POATE CA
FAPTELE DE GENUL ASTA AR TREBUI INCADRATE LA ANUMITE CAPITOLE DIN CODUL PENAL
SI PEDEPSITE CA ATARE.PE DE ALTA PARTE, FORURILE DIN SPORT SUNT DEJA UN STAT
IN STAT SI VA FI GREU SA LI SE IA ACEST PRIVILEGIU.

[D][S][N]  •  11 mai 2009, 9:05

Hai domnule ca asta cu reactia lui Blatter fata de WADA e veche si nici
nu mira pe nimeni probabil !
Daca bubuie asta cu dopajul in fotbal, si va bubui intr’o zi, se duce ***** de suflet ditamai industria !

Babilonul imobiliar  •  11 mai 2009, 12:26

…Oare cat tupeu trebuie sa ai ca, in dezastrul in care ai (con)dus fotbalul romanesc in atatia ani, cu smecherii, comisioane, potlogarii, valize, mite etc…., cu infrastructura jalnica etc, sa inviti la „sarbatoarea fotbalului romanesc” (si) presedintii FIFA si UEFA?!

O demise era un cadou perfect pentru fotbalistii romani si iubitorii fotbalului de la noi din tara. Sau…poate doua (si Mirciulica, dar si Mitica). Halal sa le fie!

Romeo  •  11 mai 2009, 13:43

pentu Radu
de unde ati tras concluzia ca Spania este o natiune mediocra in plan sportiv ? Uitati ca Real Madrid are 9 cupe ale campionilor, Barcelona are si ea destule cupe continentale, Spania mai are un titlu european in 1964 si un ‘argint’ in 1984. Atat timp cat exista legi in lumea asta, ele vor fi incalcate sau ocolite, iar un control al fiecarui locuitor sau sportiv al planetei este imposibil. Asa ca sondajul rezolva partial problema: ori esti prins si platesti, ori drogatul neprins este cinstit. In 1994 Maradona era prins pozitiv si noi am profitat de starea psihica a vicecampionuilor mondiali pe care i-am batut. Multi altii nu sunt prinsi si nu ‘moare nimeni’. Sa mai mentionez ca Olanda accepta consumul in public al drogurilor usoare. Aceasta problema va fi un subiect de discutie in acest secol al sportului, iar noi suntem mici copii ca sa ne bage cei mari in seama

DIMITRIS  •  11 mai 2009, 14:52

Domnule mircea sandu,sunt un suporter al stiintei insa asta sper ca nu ma va impiedica sa fiu
cat mai obiectiv.Este inadmisibil sa te faci ca nu vezi cat de jos a ajuns fotbalul nostru…
Este inadmisibil sa te vii acum sa spuneti ca dumneavoastra nu aveti nici o vina in asta….
(daca dumneavoastra ati delegat competentele atunci cine e vinovat?..)
Este de neiertat ceea ce se intampla in comisiile din fotbalul romanesc unde solutiile sunt date
in mod vadit discretionar si sanctile drastice sau mangaierile pe crestet sunt facute in functie
de obedienta fata de sistemul gaunos pe care-l reprezentati.
Este revoltator cum veniti sa spuneti ca nu exista decenta in fotbalul nostru intre conducatori
,,,pai cand cineva vede si stie ca e furat si mai nou s-a si demonstrat asta 9vezi declaratia lui mititelu dupa fc arges -craiova)
ce ar vrea mircea sandu sa faca mititelu sa aplaude si sa contempleze buzunarele doldora ale arbitrilor?!
daca erati coorect acum in al 13-lea ceas recunosteai ca mititelu are dreptate sa fie caustic dar cum ai putea sa faci
asta cand stii bine ca nu sunteti strain de toate potlogariile din frf
Este uimitor stilul dictatorial prin care vreti sa bagati pumnul in gura celor care nu fac
temenele in fata dvs ghidandu-va probabil dupa lozinca ,,cine nu e cu noi e impotriva noastra,,
Este impardonabil cum este tratata o e chipa de talia craiovei care reprezinta fara indoiala prin tinerii ei
jucatori singura raza de speranta in aceasta mocirla pe care dumneavoastra vreti sa ne convigeti ca e <>,
mergand pana la absurditatea de-a ne convinge ca negrul e alb.Fara indoiala ca si mititelu nu e neprihanit dar
ar trebui sa se vada ceea ce a facut bun ,sa fie sprijinit nu sa fie decapitat.
Eu trag inca nadejde ca intelepciunea va prima si veti realiza ca decapitand craiova va veti taia singur creaca de sub picioare

Cătălin Tolontan  •  11 mai 2009, 15:10

[D][S][N]: declaratia lui blatter este de acum citeva zile. Atitudinea, da, e mai veche!

bitavk  •  11 mai 2009, 16:28

in tot fotbalul este dupaj ! Cum altfel sa moara tineri sportivi de 20 si ceva de ani in timpul meciurilor ?

cristi  •  11 mai 2009, 20:11

Domnul tolontan, am si eu o intrebare foarte scurta pe care nu vreau sa o ocoliti si astept un raspuns cat se poate clar. Cum a putut domnul iancu sa ia palmaresul echipei poli timisoara cand toata lumea stie ca acea echipa pe care dansul o patroneaza este cumparata de la domnul dobos si este fosta poli aek timisoara, fosta fulgerul bragadiru, nu cumva dansul a umblat cu anumite siretlicuri prin instante sau pe la federatie? si acum acuza in stanga si in dreapta pe toata lumea ca ar fi impotriva lui. va rog mult sa-mi trimitati un email cu raspunsul d-voastra, cu mult respect Cristian Radu

radu  •  11 mai 2009, 21:54

@romeo,cand am folosit termenul de mediocru am folosit luand in calcul tot ce
inseamna sport (handbal,baschet,rugby,gimnastica,lupte,box,atletism,volei,
tenis,haltere,polo,etc etc)iar Spania nu a fost o super putere luata per an-
samblu si deodata la Olimpiada de la Barcelona are o comportare senzationala.
Iar dupa mult timp de atunci ,incepe operatiunea Puerto care se anunta ca va
zgudui lumea sportului si ca vor cadea o sumedenie de capete pt doping,
pana si cluburi gen Real Madrid ,BEtis sau Valencia fiind luate in vizor.Iar spaniolii
dupa doi de ancheta au inchis frumos dosarul spunand ca nivelul de epo nu
pune in pericol viata sportivilor si cazul a fost clasat din lipsa de probe
+ ca legislatia spaniola considera drept infractiuni doar faptele care pun
in pericol viata sportivilor.Si ca sa inchei,te rog citeste putin ce anume
s-a gasit in apartamentele doctorului Eufemiano Fuentes si daca tu crezi ca
in sport exista oameni fara doping te inseli amarnic.
Intreba cineva mai sus de ce se apuca sportivii de dopaj,problema e simpla,
e greu sa faci fata fara doping in zilele noastre,un organism crescut pe
curat nu ar avea nici o sansa in competitia dopatilor cu hormoni,epo,steroizi
si toata gama si atunci ori te lasi pagubas sau intri in hora.

47  •  11 mai 2009, 23:58

D-le Tolontan, cam ati sarit de la un subiect la altu’… Al mai mare de la FIFA are o problema cu dopingul!!!! Foarte Tare!!! dar ce legatura are asta cu DNA-ul?
cu ce conduce *ircea *andu? Ala se lupta pentru un sport curat, pe cand m.s. a distrus sportul de la noi, si nu ma refer doar la fotbal… caci de la fotbal a inceput totul… adica aia de la fotbal daca pot… noi de ce nu am putea???? s.a.m.d.

romania inedit  •  12 mai 2009, 2:23

Cam slabut articolul !
Eu ma asteptam la un articol mai tarisor , in care sa se aminteasca si de Campionatul Mondial din Coreea de Sud si Japonia , si de cat de bogati sunt oamenii astia care patroneaza fotbalul .
Declaratia pe care a dat-o Blatter arata ca WADA incepe sa-si intre in paine .

Virgil  •  12 mai 2009, 10:18

La conducerea FRF ar trebui sa se afle o persoana croita dupa tiparul domnului Tolontan. Integra, intransingenta, inteligenta, bataioasa, un tip care recunoaste dintr-o ochire non valoarea si o rade dintr-un condei.
Mai rar om ca dl Tolo. Daca ar fi plina lumea de Tolontani, n-ar mai disparea sinele de cale ferata, cablurile de inalta tensiune, capacele de canal. N-ar mai fi lingai ca unii redactori tv, ci oameni demni care spun lucrurilor pe nume. Asa cum o face dragul nostru domn Tolo.
***

Admin GSP  •  12 mai 2009, 10:54

@Virgil :
Comentariul dumneavoastra a fost sters chiar daca „ati respectat” regulile blog-ului asa cum sustineti dumneavaostra. Dar regula a – 2a care spunea clar „2. Nu publicati sau solicitati in comentariile dumneavostra ADRESE DE WEB, produse sau servicii.” ati citit-o?