Ringier, fara cifre dupa un deceniu!

Petrisor Obae remarca in pagina de media ca Libertatea si Evenimentul Zilei nu si-au facut publice cifrele de tiraj vindut pe primele trei luni ale lui 2009. Este pentru prima oara in ultimul deceniu, practic de la fondarea BRAT, cind se intimpla acest lucru! Conform regulamentului BRAT, Ringier mai are la dispozitie 15 zile sa revina asupra situatiei, motivind-o cu o problema serioasa. Daca ramin pe aceasta pozitie, cele doua publicatii vor putea proba abia in septembrie cifrele pe piata.

joi, 4 iunie 2009, 10:08

Petrisor Obae remarca in pagina de media ca Libertatea si Evenimentul Zilei nu si-au facut publice cifrele de tiraj vindut pe primele trei luni ale lui 2009. Este pentru prima oara in ultimul deceniu, practic de la fondarea BRAT, cind se intimpla acest lucru! Conform regulamentului BRAT, Ringier mai are la dispozitie 15 zile sa revina asupra situatiei, motivind-o cu o problema serioasa. Daca ramin pe aceasta pozitie, cele doua publicatii vor putea proba abia in septembrie cifrele pe piata.


Comentarii (11)Adaugă comentariu

Alexandru’  •  4 iunie 2009, 10:25

Maybe we can’t handle the truth…

PussyCat  •  4 iunie 2009, 10:34

pai e clar. probabil nu au vandut atat cat si-au propus si vor sa vada cum pot drege busuiocu’ :))

Lucian  •  4 iunie 2009, 13:46

Datorita solicitarii BRAT de a asimila suplimentele TV publicatiilor gratuite, este necesara refacerea pachetelor de audit. In aceasta situatie sunt mai multi editori dar acestia au ales sa refaca doar pachetele aferente suplimentelor. Oricate posibile pacate are Ringier, nu cred ca se va abate vreodata de la niste reguli pe care chiar Ringier le-a impus si aparat. Parerea mea…

Cătălin Tolontan  •  4 iunie 2009, 14:23

Lucian : ringier n-a impus nimic pietei. Ringier a fost unul dintre jucatorii extrem de activi ai autoreglementarii, de acord. In acest caz, deocamdata aceste cifre nu exista. Si eu cred ca nu vor face eroarea de a ramine fara declaratii.

daniel v  •  4 iunie 2009, 17:35

probabil ca le-a scazut tirajul; pe cititor nu-l afecteaza ci pe furnizorul de publicitate; dar or s-o dea la pace ca asta e o tendinta care ii va loci si pe altii; iar cele doua titluri sunt, totusi, jucatori importanti

Cristi  •  5 iunie 2009, 9:10

Probabil pentru ca publicatiile lor pierd in masa prima pozitie: Libertatea, Capital, Libertatea pentru femei….

james  •  5 iunie 2009, 11:38

Asta e o problema strict tehnica , a lor ! Pe mine ca cicitor nu ma afecteaza, pe mine ma intereseaza calitatea ziarului ! Eu citesc EVZ de cand a aparut, imediat dupa revolutie,cand director cand directror era Ion Cristoiu si il citesc in continuare !

Cătălin Tolontan  •  5 iunie 2009, 12:23

james: si mie imi place ziarul, dar da-mi voie sa-ti prezint cum stau lucrurile. Dc nu ai cifre nu ai publicitate si dc nu ai publicitate nu mai ai bani si dc nu ai bani nu mai ai, in timp, ziaristi buni si dc nu ai ziaristi buni nu mai ai articole bune. in final, nu ai cititori.

dd  •  5 iunie 2009, 19:41

de ce te deranjeaza asa tare ca nu au publicat cifrele? da, stiu, tu trebuie sa cunosti piata pe care activezi…as spune mai bine ca nu mai poti tu sa te lauzi „Gazeta a avut un tiraj mediu de…”. dar atunci cand nu te afli in ascensiune, de ce nu publici scaderile de audienta, de tiraj?

ADONIS  •  7 iunie 2009, 13:03

ITI SPUN EU CA RINGIER NU E IN GROAPA CUM II CANT TOTI PROHODUL. LA PRESTARI SERVICII CRED CA SUNT CEI MAI BUNI PLATNICI DE PE PIATA MEDIA … FATA DE ALTE TRUSTURI CARE PLATESC LA 70 DE ZILE EU ZIC CA RINGIER CU 35 DE ZILE MAXIM SUNT PESTE TOTZI… SI CREDE-MA AM LUCRAT SI CU AIA DE PE LOCUL 1 CUM ZICE BRAT-UL SI SUNT VAI DE EI.. ISI MITUIESC CITITORII CU CARTI…

pat  •  22 iunie 2009, 15:58

un update la stire nu faci ? 🙂
au pierdut trenul pentru publicarea cifrelor – sigur exista si o explicatie.