Urmeaza o seara de soc pentru clasa politica

Fara acces la sondajele partidelor sau la cele ale institutelor care fac exit pool, fara pretentia de a ma pricepe la politica, am senzatia ca peste aproximativ 10 ore politicienii vor fi socati nu de rezultatul in sine al votului, ci de prezenta extrem de scazuta. Am vazut estimarile participarii care merg de la un optimist 40% la un pesimist 27%. In ceea ce ma priveste, merg pe un 20% sau chiar sub. Nu cred ca mai mult de 3 – 3,5 milioane de romani vor vota azi.

duminică, 7 iunie 2009, 9:51

Fara acces la sondajele partidelor sau la cele ale institutelor care fac exit pool, fara pretentia de a ma pricepe la politica, am senzatia ca peste aproximativ 10 ore politicienii vor fi socati nu de rezultatul in sine al votului, ci de prezenta extrem de scazuta. Am vazut estimarile participarii care merg de la un optimist 40% la un pesimist 27%. In ceea ce ma priveste, merg pe un 20% sau chiar sub. Nu cred ca mai mult de 3 – 3,5 milioane de romani vor vota azi.

UPDATE: am gresit estimarea, prezenta la vot a fost de 27%. Pe de alta parte, politicienii ar trebui sa retina ca, la aceste alegeri, romanii au vorbit de ne-a asurzit tacerea lor.


Comentarii (13)Adaugă comentariu

[D][S][N]  •  7 iunie 2009, 11:07

As merge pe un 25-27 % …

Cristina  •  7 iunie 2009, 11:08

Este, poate, si o stare de lehamite, de dezamagire fata de viata politica. Cred ca absenteisul va fi mult mai marcat in randul tinerilor si in mediul urban, cei care vor merge totusi la vot fiind cei de „varsta a treia” si cei din mediul rural. Vom vedea ce va fi la sfarsitul zilei. Poate ca „vinovata” este si starea actuala din societatea romaneasca (si nu numai…), care determina, indirect, electoratul sa „sanctioneze” pe cei care ii conduc prin neprezentarea la vot.

Wizard  •  7 iunie 2009, 11:48

Bineinteles. Cand ai de ales doar din corupti si hoti mai bine stai dracu acasa.

lev darko  •  7 iunie 2009, 12:01

Si eu sunt un pesimist, dar inca dependent de iluzii. 🙂 Eu nu cred insa,
ca politicienii o sa fie socati. Sincer, nu prea cred ca ii intereseaza
prezenta scazuta. E important sa prinda locul caldut de europarlamentar…

Cristi  •  7 iunie 2009, 12:21

Data trecuta am ghicit fara probleme primarii de sector din Bucuresti.
Acum o noua predictie: prezenta la vot va fi de 17,59 % 🙂 . Dar n-au de ce sa fie socati: chiar crezi ca ii intereseaza daca procentul va fi de 8% sau de 92%? Sa fim seriosi.
In Irlanda s-au asteptat la 65% si vorbeau de cea mai mare prezenta dintre toate cele 27 de state membre UE, pina la urma a fost 59%, oricum foarte bine. Aici, partidul aflat la putere de 8 ani, Fianna Fail, a fost surclasat de opozitie, iar un fost prezentator de televiziune, de la postul national RTE, pe probleme economice, este vedeta alegerilor, cistigind fara probleme un loc in parlamentul Irlandei: aici au fost si alegeri europene, si locale dar si pentru cativa membri ai Parlamentului.

alex  •  7 iunie 2009, 13:21

Sper din tot sufletul sa nu avem prezenta mai mare de 15%. Poate in felul
acesta vede si Europa ca noi n-avem ce cauta acolo. Ca politicienii nostrii
sunt niste gunoaie sociale, ca-i coruptia in floare…
E pacat ca dupa 20 ani de la revolutie oamenii efectiv nu mai vor nimic de la
statul roman. Nici macar sa aibe de-a face cu el. O sa ajungem toti sa plecam
din tara (sunt tanar <25 ani) si sa puna ei taxe si impozite la toti amaratii
de pensionari. Le doresc la politicieni sa traiasca toti bine.
Cel mai rau imi pare ca m-as fi asteptat la mai mult de la Base… poate peste
alti 20 ani…Numai bine Tolo !

Beatris  •  7 iunie 2009, 13:22

Pai cu cate MINCIUNI si ABURELI suntem asaltati e f.normal sa fie asa….eu zic max.17%….

Mano  •  7 iunie 2009, 13:52

Tolo… Ai spus ca mergi la vot… O intrebare cam personala. Tu ce preferi : rosiile, portocalele, merele verzi, sagetile, cianura v sau distonocalmul? 🙂
Nu stiu de ce dar simt o apetenta de caroten… (si nu e de le morcov…:)

Mano  •  7 iunie 2009, 14:42

Prima oara cand am fost cenzutat pe blogul asta…:(

xxx  •  7 iunie 2009, 21:42

nea gigi europarlamentar. mai mare bucurie doar castigul la loto putea sa fie

PussyCat  •  7 iunie 2009, 21:59

rezultatele prezentei la vot sunt jalnice. totusi toata lumea se astepta la acest lucru.
se pare ca a fost peste 27% deci satisfacator

clau  •  7 iunie 2009, 23:51

Concluzia mea este ca totusi prezenta la vot a fost proportionala cu marile promisiuni anterioare facute de catre acesti fantastici politicieni…este dezamagire in masa …cu prezenta asta de 20% se poate da un semnal de alarma!daca se vrea bineinteles…indiferent pt ce se voteaza …eu zic ca sunt campioni mondiali la bascalie,la promisiuni electorale facute fara niciun temei responsabil…doar sa dea bine la public(in ziua de azi nu trebuie sa demonstrezi prin fapte este destul sa „dai bine”…adica sa faci impresie…Din pacate noi romanii in general suntem ff priceputi la :politica si fotbal…cei mai indrazneti dintre noi adica cu ff tupeu si nesimtire au ajuns sus…Ma intreb pe cine naiba sa aleg la toamna in functia de presedinte???????(incerc sa fiu optimist)

Mano  •  8 iunie 2009, 12:54

Merita sa fii jurnalist. Sa traieste bucuria cunoasterii, a informarii si a scrisului cu toata fiinta. Sa arzi pentru asta… Sa acumulezi experianta, dragoste, ura, frustrare, bucurie si tristete… Dupa sapte ani am pus pixul in cui… De patru ani am intrat in afaceri, am succes si muncesc cu entuziasm. Orice meserie e frumoasa daca o faci cu pasiune, daca traiesti pentru ea, pui suflet si seriozitate. In timp vin rezultatele, aprecierea… Dorul de presa de calitate il hranesc din cand in cand si din acest blog. Pentru asta iti multumesc Tolo. Exceptional materialul lui Marius. Material care, deloc intamplator, bate cam tot ce scie el politic… Diferenta o face, probabil, sufletul…