Logica lui Copos

Uimitoarele aventuri ale unui patron deştept într-o lume proastă

miercuri, 10 iunie 2009, 12:53

Uimitoarele aventuri ale unui patron deştept într-o lume proastă

Ascultaţi. Dacă va învinge azi Iaşiul şi va prinde Europa League, Hizo va fi demis ca să lase loc unui antrenor mai bun. Dacă pierde, atunci rămîne el, că tot nu vor fi bani de băgat în echipă.

Asişti la acest management inovativ şi de gîndeşti cum un asemenea patron, care penalizează succesul şi premiază eşecul, a făcut atîţia bani. De fapt, hai să fim serioşi! El nu face decît să aplice în fotbal ceea ce a reuşit în business timp de 20 de ani: dacă ţării îi merge rău, lui îi merge bine.

Cînd statul nu mai are nimic de dat, se scufundă planeta!


Comentarii (17)Adaugă comentariu

mircea  •  10 iunie 2009, 7:56

asa-i romanul:la pomana inainte(a se citi euroii de la euroleague).

Cipri  •  10 iunie 2009, 8:38

Din pacate, tot ei cad in picioare. De fapt, noi ii salvam (vezi Becali la Europarlament!)

paulica  •  10 iunie 2009, 8:45

ce tot aveti dom’le cu georgica.Treaba lui ce face atata timp cat noi suntem in carti pentru primele locuri in fiecare an(exceptindu-l pe ultimul).pai cate titluri aveam fara el?….1

3 Surse  •  10 iunie 2009, 8:50

Apropo de Copos, presa a facut si o greseala. L-au acuzat ca si-a permis sa faca profit de pe urma fotbalului.

Mi se pare cam ciudat sa condamni profitul intr-o tara cu economie de piata libera si care s-a tot chinuit
sa fie capitalista.

De asemenea, cred ca patronul Rapidului a avut grija sa se pedepseasca singur. Orice ar face, indiferent ca e bun sau rau,
este tratat in presa ca fiind negativ. Cred ca pedeapsa mai mare pentru el nu exista.

Nu mai are pic de credibilitate.

Bogdan  •  10 iunie 2009, 9:11

Bun articolul, dar eu nu cred ca Copos premiaza vreodata pe cineva indiferent daca are „succesuri” sau esuaza, el penalizeaza indiferent ce se intampla ca e mult prea zgarcit, credeti ca afacerile lui se bazeaza pe altceva decat “sa iau de la stat, sa ii pun sa munceasca pe angajati ca sa creasca averea”; chiar el declara ca ii place sa faca bani si sa investeasca dar nu sa ii si cheltuaiasca, ceea ce putem deduce ca are o gramada de bani la ciorap sau a bagat banii in hoteluri imobiliare ca tot omul nou de afaceri 🙂

Spiridusul  •  10 iunie 2009, 9:29

Logica lui Copos e cel putin bizara. Asta in conditiile in care o putem numi logica. Pai cum sa vrea Dl Hizo sa cistige meciul, adica sa califice echipa, daca va fi demis? Hai sa zicem ca Dl Hizo e Sf Petru reincarnat si nu se gindeste decit la binele aproapelui. Dar jucatorii? Baietii? Cine a fost fie si pentru 5 minute intr-un vestiar (sau macar a vizionat reclama de la gsp) stie ca „baietii” te maninca la micul dejun daca nu le inspiri un minimal nivel de respect. Dar Dl. Copos tocmai si-a tavalit propriul antrenor prin prin pesmet si l-a dat cu ou batut! Ma tem ca tot el, „patronul”, va cere nota de plata si tot ei, suporterii, o vor plati. Jucatorii vor hali repede ce li se baga sub nas si vor rigai a paguba tot sezonul viitor.

florin.b  •  10 iunie 2009, 9:52

Nu sunt suporter rapidist,ba din contra,dar poate tocmai acest lucru ma face sa fiu mai obiectiv.Cred ca cea mai mare greseala a lui Copos a fost demiterea lui Peseiro.Si iata de ce ;Cu el antrenor Rapid a terminat turul pe sapte dar la doar 7 pct de Dinamo,echipa pe care Rapid a invins-o in toamna,a facut o groaza de transferuri despre care s-au spus ca sunt gresite dar J.Cesar ,Paulista si Vella ceilalti jucatori nu au dezamagit atit de mult.Fernandes,JP.Andrade sau Spadacio chiar au confirmat ca sunt fotbalisti buni.De aceia cred ca daca ar fi avut putina rabdare si nu i-ar fi cocolosit atit de mult pe jucatorii romani de la Rapid,Copos si echipa sa azi erau cel putin pe locul 3-4,poate chiar mai sus. Asta e parerea mea,a unui stelist ,despre ce s-a intimplat la Rapid.Despre ce s-a intimplat in Ghencea nu pot vorbi eu ,nuas fi obiectiv,asa ca-i las pe altii. PS. Dl Tolontan,stiu ca GSP va transmite azi pe mai multe canale meciurile ultimei etape ,numai ca eu nu receptionez decit GSP1 si atit Si nu cred ca sunt singurul .Asa ca unde vom vedea de fapt meciurile?

crinul negru  •  10 iunie 2009, 10:29

ACUM DACA TOT AI DAT IN SCRIS SE CHEAMA CA N-AM CE SA-TI MAI CER,DAR RECUNOSC CA
CA AI DREPTATE.

PussyCat  •  10 iunie 2009, 10:32

Asa se intampla mereu la noi in tara. Chiar daca antrenorul castiga, acesta este demis. Oare o sa avem vreodata un antrenor cu o vechime la un club, gen Alex Ferguson ?

cvc  •  10 iunie 2009, 10:55

Cred ca mai bine nu se putea spune! premiaza esecul, sanctioneaza succcesul
(tinetzi minte comentariile chitroase dupa fiecare succes la scor al
Rapidului) si nu da banii la timp. Nu pretuieste valorile. Rapid ar face
doua echipe din jucatorii buni plecati in ultimii 15 ani!

Andy  •  10 iunie 2009, 11:06

Mrian Iancu, un conducator necinstit,care prin zvonuri,jigniri si minciunii,influienteaza judecata sanatoasa,e firesc sa nu aiba incredere la alte echipe,in mintea lui bolnava, toate lumea e mincinoasa si hoata ca el! dar daca analazim bine motivele pt care a cerut amanarea deciziei la TAS, nu e deloc pt fair play!! el stie foarte bine ca nu are nici o sansa de a primi innapoi cele 6 puncte, dar actionind astfel are speranta ca urzicenul sa obtine macar un egal ca steaua,si rapid sa se califice in europa !

ionut  •  10 iunie 2009, 11:24

Logica este foarte buna.Singurul defect este ca
declaratia a fost facuta inainea macului.
De fapt hai sa fim seriosi credea cinava ca Hizo a venit
pentru altceva decat niste bani? Cititi contractul lui
si o sa vedeti!Urmariti toate venirile lui Hizo la Rapid!
Nu are coloana vertebrala , e doar dupa bani1 Ca multi alti
antrenori pe care voi ii compatimiti!

Seneca  •  10 iunie 2009, 11:36

Nu inteleg de ce mesajele mele nu apar, nu scriu nimic rau, vreau doar sa aflu pe ce frecventa se vad meciurile de pe GSPTV 3 si 4. Este chiar atat de grava intrebarea, incat nu poate aparea si sa-mi raspunda si mie cineva?

Seneca  •  10 iunie 2009, 12:24

Multumesc GSP. Am aflat pe alte cai frecventele posturilor GSPTV 3, respectiv GSPTV 4. Acestea sunt: 383,25 (inlocuieste numai astazi Sport Klub), respectiv 147,25 (inlocuieste numai astazi RCS Info). Pentru toti iubitorii fotbalului din Romania si nu numai.

aa  •  10 iunie 2009, 12:45

acesti asa-zisi oameni de afaceri au fost scoliti pe vremea lui ceasca si au fost educati sa faca afaceri doar intr-un anumit environment care e legat ombilical direct de stat.
Daca-i scoti din mediul asta, nu fac doi bani, ca ce-au invatat ei nu se potriveste intr-o economie libera de piata.
de la banci au fost deja intzarcatzi, si probabil se pregateste sa fie intzarcatzi si de la tzatza statului, de aceea se scufunda planeta.
or sa moara urgent, ca puii de Gostat….

giankrlo  •  10 iunie 2009, 13:39

raman la parerea mea pe care o spun ori de cate ori se discuta de copos:este omul care a bulversat imaginea rapidului. succesul lui in afaceri reprezinta un imens semn de intrebare pentru ca nu-l simt deloc un istet. va recomand sa revedeti interviul pe care l-a dat acum cativa ani dlui turcescu din calitatea dansului de prim-vicepremier cand pur si simplu a vorbit banal, asa cum mii de suporteri rapidisti o fac zilnic. si de fapt averea lui este realizata majoritar din afaceri cu statul. statul roman. este un imbarligator, un personaj care-si foloseste enervant de des degetul aratator pentru a-si sublinia – crede el – marile vorbe pe care le zice, repetandu-le si de doua-trei ori. este omul care in mod sigur te ajuta sa treci strada, dar daca la jumatatea parcursului se schimba verdele semaforului in rosu te lasa balta si-ti mai da si un branci. este unul din putinii care au castigat gras din fotbal, adevar pe care caracterul lui nu-l lasa sa recunoasca. nu-mi plac asemenea oameni si din pacate regretul e cu atat mai mare cu cat asemenea specimene ne conduc, in general, azi.

romania inedit  •  11 iunie 2009, 1:24

Pana la urma Hizo a ales sa mai stea pe banca rapidului , asa ca rapidul nu s-a calificat in Europa League ! 😛

Ce ti-e si cu logica asta domne’ ceva de speriat !