De ce trebuie sa plece

Mesajul unui cititor sintetizeaza situatia. Am alta parere in ceea ce priveste legalitatea, consider ca e ilegal ceea ce a facut MTS, dar accept ca perceptia publica poate fi urmatoarea:  „E o evidenta ca d-na Iacob Ritzi nu poate sa continue. Chiar daca procedura utilizata e legala, chiar daca e discutabil ca au cumparat publicitate mascata, ceea ce s-a intamplat e o jignire la adresa bunului nostru simt. Ca cetatean roman ma simt ofensat. Vin vremuri grele si guvernantii nostri nu vor putea sa ne ceara intelegere si solidaritate (vezi cazul doamnei Ministru al Educatiei, legat de Bacalaureat), daca nu ne arata putin respect si nu rezolva macar cazurile crase.” Alex

vineri, 19 iunie 2009, 12:57

Mesajul unui cititor sintetizeaza situatia. Am alta parere in ceea ce priveste legalitatea, consider ca e ilegal ceea ce a facut MTS, dar accept ca perceptia publica poate fi urmatoarea:  „E o evidenta ca d-na Iacob Ritzi nu poate sa continue. Chiar daca procedura utilizata e legala, chiar daca e discutabil ca au cumparat publicitate mascata, ceea ce s-a intamplat e o jignire la adresa bunului nostru simt. Ca cetatean roman ma simt ofensat. Vin vremuri grele si guvernantii nostri nu vor putea sa ne ceara intelegere si solidaritate (vezi cazul doamnei Ministru al Educatiei, legat de Bacalaureat), daca nu ne arata putin respect si nu rezolva macar cazurile crase.” Alex


Comentarii (21)Adaugă comentariu

romania inedit  •  19 iunie 2009, 13:05

Eu sunt curios care o sa fie evolutia politica a doamnei Monica Iacob-Ridzi,pentru ca in acest moment este evident ca este o piatra de moara atarnata de gatul guvernului Boc .

Cine Minte?  •  19 iunie 2009, 13:18

Total de acord cu cele scrise. In asemenea an greu, cu criza mondiala dezlantuita,cu oameni care nu isi primesc salariile pentru ca nu sunt bani, un asemenea gest din partea unui ministru este o sfidare la adresa noastra a tuturor. Daca nu isi da demisia trebuie demisa!

Monica Iacob-Ridzi isi da demisia | ROMANIA INEDIT  •  19 iunie 2009, 13:33

[…] unui cititor de pe blogul lui Catalin Tolontan , arata destul de clar de ce Monica Iacob-Ridzi trebuie sa plece de la ministerul tineretului si sportului , azi dimineata Catalin facand o scurta cartografie a abuzului Guvernului Romaniei impotriva […]

Je  •  19 iunie 2009, 13:50

buna ziua

Doamna Ridzi nu va demisiona, pentru ca daca demisioneaza, inseamna ca recunoaste acuzatiile ce i se aduc si, cel mai rau, confirma afirmatiile potrivit carora i-ar fi facut campanie de imagine Elenei Basescu.
Ceea ce ar conduce evident la urmatoarea tinta: Elena Basescu si PD-L. Deci un ministru PD-L arde 600.000 euro pentru imagine pentru fiica presedintelui, aflata in campanie electorala ca independent si care, dupa ce obtine ce-si dorea, reintra in PD-L.
Ca atare, dna Ridzi va fi tinuta in post ca sparge-val, va incasa oricat si va duce, dar va ramane ministru, tocmai pentru a demonstra (pedeleul, nu altcineva)ca toata afacerea este corecta si frauda nu este decat in capul lui Tolontan 🙂
mie, aseara, nu mi s-a parut foarte speriata… sau combativa.
zic si eu…

Matei  •  19 iunie 2009, 13:56

Mie aseara mi s-a parut de un tupeu fantastic, dublat de o lipsa de bun simt
ce te pune pe ginduri. Am si eu o cerere. Imi da si mie 10.000 de ron sa-mi
iau o piine, daca alora le-a dat 75.000 de euro pe o scena de 2 lei?

MinervaStie  •  19 iunie 2009, 13:58

Moni Ridzi e o victima usoara=papusa cu ochi albastri, parul atent pieptanat.
Nu se complica in spechuri si patrunderea smecheriilor care pe unii in culpe mai mari ii scot basma curata.
Interesant ar fi unde s-au scurs de fapt banutii. Chiar au incasat mediile suma de prin contract?

kanuta  •  19 iunie 2009, 14:03

Sunt de acord ca politicienii corupti, prosti sau iresponsabili trebuie sa paraseasca functiile publice pe care le detin. Nu mi se pare corect, insa, ca doar unii politicieni, care au deranjat anumite interese din zona jurnalistica sa cada. Doamna Ridzi a gresit grav, s-a comportat si a reactionat nepotrivit, iar pentru aceste fapte trebuie sa plateasca.
Este anormal, insa, ca anumite persoane din zona politica, care au gresit mai grav, sa fie scutite de critici si procese publice. Sunt institutii in care totul(contracte, combinatii, etc)are „directie”.

Dan  •  19 iunie 2009, 14:13

Imi permiteti sa pun si eu o intrebare tuturor, si va rog sa nu ma acuzati ca iau partea cuiva:
Vi se pare mult ca sa se aloce de la buget 6 euro o data (doar o data) pe an pentru fiecare tanar dornic sa sarbatoreasca zilele tineretului? Repet sase, nu am mancat vreun zero, doar sase, si euro. Vi se pare mult?
Va spun ca nici nu se compara cu cat primesc in plus milioane de batrani, si asta lunar incepand de la 1 ianuarie de la Ministerul Sanatatii pt compensari de 90% pt care restul populatiei, inclusiv tinerii care au si ei probleme de sanatate platesc 50%. Sunt zeci de milioane de euro lunar. De ce nu se revolta nimeni? Pentru ca MS e la PSD? Daca tot v-ati extins anchetele si la domenii extrasportive, domnule Tolontan, puteti sa va extindeti si la ministere care tin de alianta PSD-PC.

ela  •  19 iunie 2009, 14:31

Ar fi prea frumos sa demisionaze si sa se duuuuuuuuuca din politica, ca ne-a stresat destul cu vocea aia imposibila.Cica nu-i lasata sa vorbeasca, vai ce eroare, numai ea vorbeste, Dl Topescu a vorbit 1 minut, Paunescu 2 minute, Tolontan mi-a placut nu se oftica de nebuna, asta insa explica si explica si iar ziecea ma lasati sa vorbesc, numai ca n-o intreriprea nimeni, i se mai punea o intrebare, iar ea; am explicat destul, am crezut ca s-a inteles< ce sa se inteleaga? nu-i pe
vorbe e pe fapte!

Cheshire Cat  •  19 iunie 2009, 14:47

Eşti bun maître … şi când mă gândesc că nu erai printre favoriţii mei în
blogosferă. Chapeau !

monica  •  19 iunie 2009, 16:13

Cataline

Cred ca ar trebuit urmarit faptul ca cele doua firme au pus umarul la campania Elena Basescu si ca artistii care au prestat pt Ridzi au prestat si la EBA iar la AEP se poate vedea cati bani au donat cele doua firme pt EBA si PDL.

cristi  •  19 iunie 2009, 16:54

daca intrati pe site’ul ministerului tineretului zici ca e siteu doamnei ministru, cum e posibil asa ceva? fiecare a 2’a poza e cu dansa intr-o activitate oarecare… campanie nu gluma, dar macar sa faca ceva pozitiv…

Luminita Bordeianu  •  19 iunie 2009, 17:03

Dragii mei,
Eu la serviciu pregatesc multa documentatie pentru licitatii, de multe ori
dureaza si cate 4 luni o licitatie,….acum hai sa fim serios cine organizeza
evenimente de genul „1 si 2 mai” sau „1 iunie” stie clar ca in fiecare an
exista 1 mai….deci se poate organiza din timp licitatia…..asta daca vrei
sa fii corect si „transparent” cum poti sa atribuii un contract de 360.000
euro fara sa vezi daca pe piata sunt unii care ar putea face evenimentul
si bani mai putini.Deci concluzia e clara….SPAGA
Se practica si dupa cum bine vedeti e la nivel inalt.

PussyCat  •  19 iunie 2009, 18:10

a stricat imaginea minsiterului pe care il conduce. e normal sa plece

CatalinCTG  •  19 iunie 2009, 20:34

@Dan. Cum punteti problema bineinteles ca nu este mult dar pe ce au fost cheltuiti acesti 6 euro nu va ganditi. Va dau un exemplu din viata mea personala. Nepotul meu practica arte martiale la un club de stat din sectorul 3. La fiecare competitie parintii sau insotitorii contribuim cu 15 RON adica aproximativ 4 euro pentru plata arbitrilor medicului care se deplaseaza apa minerala si inchirierea salii de sport in care se desfasoara competitia. Si nu suntem 100.000 suntem cam 40 – 50 de persoane. Cu 600.000 de euro cred ca am putea „hrani” un intreg an de competitii sportive pentru tineri care doresc performanta in ce sport doriti d-voastra. De aceea ma scuzati dar este strigator la cer. Sanatate

iorgulescu  •  19 iunie 2009, 22:00

– a fi ministru nu inseamna sa te centrezi numai asupra cresterii vizibilitatii imaginii proprii. Inclusiv siteul MTS este construit si updatat numai prin elemente de imagine favorabile Dnei Ridzi, iar informatia se filtreaza astfel incat imaginea dnei Ministru sa nu fie patata prin nici un element.
– Da dovada de incompetenta atat pe latura : tineret, cat mai ales pe ceea ce inseamna sportul de masa si sportul de performanta. Tinerii nu-si doresc concerte organizate de dna Ridzi. Daca vor sa vada trupa preferata, nu mai este o problema in ziua de astazi, sa mearga sa o vada. Tinerii au nevoie de perspective solide si stabile, iar dna Ridzi a reusit din plin sa le distruga. Intr-adevar a reusit sa consolidereze pozitia tinerilor PDListi, dar din pacate pentru dansa ocupa functia de ministru in Romania nu in federatia PDLista…Poate nu stie.
– Pe de alta parte, a reusit intr-un timp record sa distruga si ultima ramasita a sportului de performanta. Este jenant ce se intampla la momentul actual in structurile sportive. Directori coordonatori care nu au nici cea mai vaga idee ce au de facut si care au inceput sa demoleze si putinul care exista.
– Este inadmisibil ca un om caruia nu-i pasa de banii/fondurile pe care le are in gestiune si pe care le arunca pe evenimente inutile, sa decisa soarta uinor sportivi care si-au dedicat si isi dedica in continuare viata sportului si implicit romanilor.
– Are un tupeu fantastic, distructuiv, care nu demonstreaza decat un nivel extrem de scazut al responsabilitatii, o capacitate aproape inexistenta de asumare si constientizare.
– Ofera niste explicatii puerile. Probabil ca, fie este incapabila sa proceseze ceea ce i se comunica, fie are impresia ca este o strategie eficienta de evitare…In ambele cazuri, este grav….
– Nu este conectata la realitate absolut deloc, iar daca un om rupt de realitate este desemnat sa conduca si sa hotarasca soarta a zeci de mii de oameni este stigator la cer.

iorgulescu  •  19 iunie 2009, 22:04

Felicitari echipe GSP atat pentru curaj, cat si pentru implicare si interes. Ati ramas singurii sustinatori ai sportului romanesc.

v.pantiru  •  20 iunie 2009, 1:17

domnule tolontan, jos palaria pt. ancheta dvs. dar monica iacob nu va
demisiona si nici nu va fi demisa. persoana cea mai activa pt campania
elenei basescu (care s-a si mandrit cu acest lucru) nu va fi demisa
niciodata. Imi pare rau dar aceasta este situatia. In cate situatii
semnalate de presa primul ministru boc a reactionat in mod concret?
un singur exemplu ar fi suficient.

marius  •  20 iunie 2009, 2:20

bravo tolo! e buna ideea de a creea opinie de a lua o atitudine, ce se intampla cu Ridzi sfideaza bunul simt si asta cere o atitudine ferma, o pozitie de principialitate si moralitate, ca asa ceva depaseste mult sfera moralului! e incredibil aproape ca nu imi venea sa cred, chiar crede Basescu ca se poate juca asa cum se joaca cu Nastase cu o tara intreaga!? de aici vine si siguranta pe care o afiseaza Ridzi!

GURUIANU  •  20 iunie 2009, 16:13

trebuie sa plece pentru ca si/a batut joc de tineri in general, cheltuind
nejustificat banii pe actiunile de 2 mai si in particular , pt ca in Covasna sustine un director fost stripper dovedit mincinos si care/si ascunde incompetenta in spatele
etniei de roman! BAGATI/I PE AMANDOI IN CULISE!

just_me  •  21 iunie 2009, 11:57

in primul rand, dragi cetateni, ar trebui sa mergeti la vot, sa incercati sa faceti fiecare sa faceti ceva pentru tara asta si sa nu mai postati in victime si sa fiti niste eroi aparuti dupa razboi. Este trist faptul ca nimeni nu face nimic, dar toata lumea da vina pe politicieni. Oare incearca cineva sa schimbe mentalitatea comunista? Oare incearca cineva sa dea dovada de mai mult bun-simt si educatie? Cred ca nu…..si atunci? De ce toata lumea are pretentii? Urat din partea dumneavoastra si din partea noastra, a generatiei tinere, ca nu incercam macar noi sa schimbam ceva….asa ca sfatul meu este ca fiecare sa-si analizeze propriul comportament, sa se gandeasca daca ar fi in stare sa faca mai mult si apoi sa vorbeasca!!!!!