Sandu Campean: Cel care respecta jurnalistii

Intr-o clinica naturista, plasata undeva linga San Diego, la granita dintre SUA si Mexic, a murit ieri Sandu Campean, seful statiilor ProTV si al ziarelor MediaPro din intreaga Transilvanie. Sandu a fost unul dintre cei mai loiali, discreti si generosi sefi de presa pe care i-am cunoscut.

luni, 29 iunie 2009, 11:54

Intr-o clinica naturista, plasata undeva linga San Diego, la granita dintre SUA si Mexic, a murit ieri Sandu Campean, seful statiilor ProTV si al ziarelor MediaPro din intreaga Transilvanie. Sandu a fost unul dintre cei mai loiali, discreti si generosi sefi de presa pe care i-am cunoscut.

Prin efortul sau de peste un deceniu, zona tv, radio si ziarele s-au modernizat radical dincolo de Carpati, rol pe care l-a jucat cu o modestie pur si simplu fara egal. De la Cluj, a iradiat in toata Transilvania un nou stil de a face televiziune, iar oamenii sai si-l amintesc „ca pe un tip care, desi era presat mereu de cifre, nu uita sa respecte jurnalistii”.

Tragind dupa sine un cancer mai vechi, partial vindecat si datorita sprijinului pe care Adrian Sarbu i l-a aratat intodeauna, Sandu a continuat sa lupte, dar pina ieri. A murit la 54 de ani, lasind in urma o mostenire de care oricine poate fi mindru: sute si sute de oameni care ii multumesc pentru ca le-a tusat vietile cu civilitatea sa.


Comentarii (25)Adaugă comentariu

loopoo  •  29 iunie 2009, 12:26

Dumnezeu sa-l ierte!

Mihaela Gros  •  29 iunie 2009, 12:34

Dumnezeu sa te odihneasca, Sandu! Nu am sa uit niciodata ca tu m-ai descoperit, m-ai sustinut mereu si m-ai invatat meserie…

Sorin Kosz  •  29 iunie 2009, 13:36

Dumnezeu sa te ierte, Sandu! La fel ca Mihaela, nu pot sa uit ca ai fost cel
care m-ai tras profesional dupa tine… „hai, lasa prostia cu jobul de la
universitate si vino aici sa facem treaba!”…

Nunu  •  29 iunie 2009, 13:41

1990,martie, Deva, a doua televiziune independenta din Romania incepea sa emita. Toti voiau sa o conduca, niciunul nu avea experienta. Totul parea sa moara inainte de a incepe cu adevarat. Si atunci a aparut Sandu, cel care a facut pace intre orgoliile ccelor care se visau in fruntea televziunii. Si apoi, firesc, Sandu a fost ales de toti sa ocupe fotoliul de director. De aici incolo a inceput profesionalismul.Exigent dar bland, chibzuit dar si vesel atunci era cazul, diplomat desavarsit, Sandu a facut tot ce i-a stat in putinta sa aduca TV DEVA cat mai sus si a reusit. Plecarea lui de la Deva a insemnat inceputul sfarsitului pentru televiziunea profesionista. A plecat la Cluj sa faca ceva si mai fain. Si acolo a reusit. Suntem prea multi care i datoram probabil totul si prea putini care o fac. Dumenezeu sa-l odihneasca pentru ca merita odihna.

mariana rusu  •  29 iunie 2009, 13:50

Sandu m-a invatat sa fiu calma si sa rationez in momente de criza, dupa care
sa gasesc solutiile cele mai bune(strategice)si sa le aplic.

Intr-un anumit fel m-a ajutat sa-mi structurez gandurile si deciziile.
Era destul de discret si totusi suntem destui care am invatat multe din
discutiile scurte si calme pe care le-am avut cu el.

Eu il astept sa se intoarca acasa la Cluj ca a fost destul timp plecat.

PussyCat  •  29 iunie 2009, 13:51

RIP 🙁

cristi  •  29 iunie 2009, 14:23

urate vremuri mai traim… ne mananca boala asta cand ne e lumea mai draga. plin de cancer peste tot si nu putem face nimic. dar nu se ia nici o atitudine. ne-am obisnuit tat de mult sa murim de cancer incat nu mai mira pe nimeni.

mihai  •  29 iunie 2009, 16:38

ganduri frumoase pt Sandu Campean cu drag
din cluj

George Petrule  •  29 iunie 2009, 16:44

Sandu este si va ramane bunul meu prieten. Pentru mine el traieste si va trai
Nu pot sa mi-l imaginez altfel.
Cataline, dupa ce am citit postul tau, am rememorat acele clipe cand ne a
intalneam la Cluj, era editia de Cluj a Prosport si voi pregateati Clujeanul
( cu Caius, Adi si Sandu). A fost un catalizator al nostru, al echilibrului
si decentei, al profesionalismului. O parte din lumea noastra, a celor care
l-au cunsocut s-a prabusit ieri.
A fost omul care a unit in Transilvania destinele publicatiilor, radiourilor,
televiziunilor si tipografiilor MediaPro. Dar mai mult de atat: a unit
oamenii, a respectat profesia si a crezut in noi.
Sandu a fost omul care a crezut in viata mai mult decat oricare dintre noi.
A iubit viata si si-a iubit prietenii. El este cu noi si acum.

Anamaria Armean  •  29 iunie 2009, 17:22

Eu ii spuneam Domnul Cimpean. Sint si eu printre cei multi pentru care intilnirea cu dumnealui a insemnat ceea ce sint eu azi. Dumnezeu l-a vrut acolo sus linga el, probabil stie el de ce. De acolo ne va fi alaturi in continuare.

Andi Laslau  •  29 iunie 2009, 17:31

A plecat dintre noi nu doar un mare profesionist, ci si un mare OM.
Dumnezeu sa-l odihneasca!

Elena Marinca  •  29 iunie 2009, 19:27

Sunt clipe in viata cand regret ca nu stapanesc arta manuirii cuvintelor
pentru a exprima gandurile frumoase pentru o persoana deosebita care mi-a
marcat existenta. Un astfel de moment este acesta iar cel care a impus un
stil de conducere eficient dar in acelasi timp discret a fost Sandu Campean.
Spiritul sau va fi intotdeauna alaturi de noi,generos si nobil, ajutandu-ne
sa depasim momentele grele. Fie-i tarana usoara!

Adrian Velicescu  •  29 iunie 2009, 20:28

Dumnezeu sa-l odihneasca! Un om de o mare valoare, cu care am avut onoarea
sa lucrez.

georgetta  •  29 iunie 2009, 20:46

Dumnezeu sa-l odihneasca………

a mai plecat dintre noi un inger…….
Domnul Campean a fost directorul meu cand eram secretara la Radio Deva
Un sef desavarsit un adevarat Domn,Un om ales !!!!!

Adrian Rozenberg  •  29 iunie 2009, 21:05

Un exemplu de tact, diplomatie si profesionalism. A ramas asa pana in ultimul moment, pentru ca nu a dat niciodata vreun semn ca ar suferi. Sper din suflet ca mesajele acestea sa ajunga si la familia lui.

Petre Gherman  •  30 iunie 2009, 0:28

Datorez acestui om viata pe care am inceput-o in 1996 la Radio Deva. Sunt 13 ani in care nu am incetat sa il pomenesc pe cel care a reusit sa identifice ce a fost mai bun din oameni si sa ii motiveze intr-un fel in care numai el stia.Iti multumesc Sandu Campeanu pentru incredere,iti multumesc pentru rabdarea pe care ai avut-o cu mine si cu colegii mei. Dumnezeu sa te odihneasca.Te voi pomenii toata viata.

Nitescu Gheorghe  •  30 iunie 2009, 7:25

Dumnezeu sa-l ierte pe Sandu Campeanu, intr-adevar un om de presa dotat cu bun simt si minte. Codoleante familiei, prietenilor!

ITRSV CLUJ  •  30 iunie 2009, 9:47

Suntem alaturi de colega noastra Campean Mihaela la marea durere pricinuita de decesul sotului.
Condoleante intregii familii din partea colectivului I.T.R.S.V. Cluj

un angajat  •  30 iunie 2009, 14:38

Chiar a fost un om foarte discret si nu a lasat niciodata impresia ca
o cumplita boala il incearca.

Dumnezeu sa il ierte !

Cristina Dragomir  •  30 iunie 2009, 14:49

Dumnezeu ii cheama la el indeobste pe oamenii buni,intr-o logica ce ne pare ciudata noua,oamenilor.Nu pot totusi sa nu ma intreb „de ce?”.De ce la nici 54 de ani un om deosebit,cu calitati umane si profesionale remarcabile pleaca dintre noi in mod absurd,dureros si nedrept…..”Sa-l intrebam pe dl.Campean” asa sfarseau de multe ori discutiile si controversele noastre pe teme profesionale…Si de fiecare data,sfatul lui facea ca problemele sa para mai simplu de rezolvat.
Regret enorm disparitia sa si transmit sincere condoleante familiei greu incercate.

Bogdan  •  30 iunie 2009, 17:40

In peisajul media actual , parca desprins din alta poveste, Sandu ne-a aratat ca se poate face business la nivel inalt fara a te desprinde de cine ai fost si, in general, de valorile umane reale. Sandule, nu te voi uita niciodata. Nici pe tine , nici pe George nici pe Niki.

Bogdan

camelia gerhardt  •  1 iulie 2009, 16:42

Dumnezeu sa il odihneasca in pace, a fost un sef bun, deseori intransigent dar…niciodata nedrept. Cu mine cel putin! Poate a obosit si el pana la urma sa fie atat de rabdator, poate Dumnezeu l-a vrut mai aproape. Nu stim dar e pacat ca s-a dus atat de devreme.
Camelia Gerhardt

Peti, Deva  •  2 iulie 2009, 9:49

Cu barba lui parea mai batran decat era, dar acum 20 de ani,
cum zice si Nunu mai sus, a adus linistea si un mod profesionist de a lucra
in televiziune. A fost primul director „MESERIAS” din toate punctele
de vedere care a facut din 2 televiziuni lucruri foarte bune: TV DEVA si
PRO TV DEVA. Dumnezeu sa-l ierte si sa aiba grija de el si acolo sus!

vuschi  •  7 iulie 2009, 18:37

Drum bun Sandu, ne-om intalni mai incolo sa bem un vin la foc, intr-o alta noapte …

Zeno  •  15 iulie 2009, 18:13

N-am cuvinte sa exprim tot ce simt in aceste clipe.
Dumnezeu sa te odihneasca in pace Sandule!