Lectie emotionanta de democratie de la cititori!

La aceasta ora, liderii PD-L se reunesc pentru a analiza cazul Ridzi. Comisia parlamentara de ancheta incepe la ora 14. Am selectat de la cititori citeva comentarii in fata teoriilor cu care se apara nu doar seful MTS,  ci si premierul si, in general, politicienii. Raspunsurile romanilor au o profunzime si un nivel de intelegere a democratiei care pur si simplu te tulbura. Ele arata unde sint votantii lipsa, unde sint cetatenii dezgustati. Merita sa le cititi!

luni, 6 iulie 2009, 11:16

La aceasta ora, liderii PD-L se reunesc pentru a analiza cazul Ridzi. Comisia parlamentara de ancheta incepe la ora 14. Am selectat de la cititori citeva comentarii in fata teoriilor cu care se apara nu doar seful MTS,  ci si premierul si, in general, politicienii. Raspunsurile romanilor au o profunzime si un nivel de intelegere a democratiei care pur si simplu te tulbura. Ele arata unde sint votantii lipsa, unde sint cetatenii dezgustati. Merita sa le cititi!

1. „Nu demisonez decit daca voi fi urmarita penal” – Monica Ridzi. „Sa lasam justitia sa sa-si faca treaba si sa se pronunte” – Emil Boc
RASPUNSUL CITITORILOR:
ANDI Says:
July 5th, 2009 at 9:38 pm   edit
Drama este ca se acrediteaza ideea ca a fi cinstit inseamna sa nu fii penal, ceea ce este absolut fals si TOXIC.
A fi cinstit inseamna a pune o prapastie intre tine si limita penalului. A actiona in SPIRITUL LEGII SI BUNULUI SIMT si nu a cauta oportunitatile de la limita si golul legislativ.
Nu este penal sa scoti limba la cineva. Nu este insa cinstit fata de institutia de ministru sa faci asta. Si … demisionezi daca nu te-ai abtinut.
Nu este penal sa fii prost, dar un prost pus sa conduca este toxic. Un prost poate fi si Cinstit – Isi da demisia daca a facut o prostie!
VREM POLITICIENI INTELIGENTI SI CINSTITI si nu politicieni la limita penalului!

2. „Daca m-as simti vinovata, as demisiona” – Monica Ridzi
RASPUNSUL CITITORILOR:
Bleen Says:
July 1st, 2009 at 12:39 pm   edit
Nu demisionezi cînd te simţi vinovat. Nu-i pasă numănui cît de vinovat sau nu te simţi. Demisionezi cînd autoritatea ta (morală, politică etc) şi încrederea în tine au ajuns atît de jos încît activitatea ta administrativă şi politică nu se mai poate desfăşura la paramanetri normali. Se tot vorbeşte de “demisia de onoare”. Nu onoarea e problema, ci efectele pe care o continuare a activităţii în aceeaşi funcţie le poate avea. E o chestie de eficienţă (politică, adminisitrativă, de imagine etc) Demisionezi cînd rămînerea ta în funcţie face rău (concret sau ca imagine) Guvernului, ministerului, partidului tău şi coaliţiei de guvernare.

3. „Daca as demisiona ar urma si alti colegi de-ai mei” – Monica Ridzi
RASPUNSUL CITITORILOR: 
Corina Says:
July 3rd, 2009 at 10:54 am   edit
Sa va povestesc o scena reala care a avut loc ieri intr-o sala de judecata. Infractorului, arestat preventiv pentru ca furase 3 milioane lei vechi, i se da ultimul cuvant si acesta spune : “doamna judecator, ministrul Ritzi fura miliarde si nimeni n-o aresteaza si eu sunt la inchisoare pentru 3 milioane, poate daca furam mai mult, nu pateam nimic, ca asa merg lucrurile in tara asta”.
Tare as vrea sa vad cum explica domnii de la conducere infractorilor din penitenciare, care toti sunt mai nevinovati decat doamna ministru, si noua, oamenilor obisnuiti, cum e cu functia represiva si cu cea educativa a dreptului penal, asa cum frumos scrie in legi si in carti.

Autorilor mesajelor, tuturor mesajelor, sint sute care meritau selectate!,  si celor peste 1,2 milioane de utilizatori unici lunari ai siteurilor gsp, care urmaresc acest caz, tuturor, multumirile noastre!


Comentarii (33)Adaugă comentariu

ICBM  •  6 iulie 2009, 11:36

„Eu sunt um om disciplinat care a crescut in acest partid, si care ma supun regulilor interne ale partidului” Bhai frate . sa mor daca am mai auzit aceasta exprimare de la al 14-a Congres incoace! Pai normal ca ai crescut in PD-L . si ai ajuns ce ai ajuns dintr-o muritoare de foame din Valea Jiului. Ceea ce este ABSOLUT INGRIJORATOR este MESAJUL pe care aceasta individa il transmite: eu „ma supun regulilor interne ale partidului” si „DACA DNA-ul va cere urmarirea penala in ceea ce ma priveste, voi demisiona”. Cu alte cuvinte, PARTIDUL, este MAI PRESUS DE LEGE, si daca acesta hotaraste ca nu mai sunt utila LUI, parchetul, DNA-ul AU VOIE sa ma acheteze, pana atunci NU! Daca mai era nevoie, este inca o PROBA a IMIXTIUNII POLITICULUI in ACTUL de JUSTITIE, si o marturie in ceea ce priveste fundatura spre care se indreapta, incet dar sigur ROMANIA, condusa, evident de Basescu.

tano  •  6 iulie 2009, 11:55

Nu ma intereseaza!

donvirgillo  •  6 iulie 2009, 11:58

Un obraz tabacit nu poate fi impuns cu un ac normal! 🙁

Antonescu Marian  •  6 iulie 2009, 12:00

Observam uimiti cum tot aliotanul mass-media-parlament,justitie se impiedica de un ciot.Doamne cat de mare este Zeus din deal de la Cotroceni!?!Dupa ce titanul din Gagesti a reusit vrajit de o fatuca ultrasofisticata sa lamureasca o mare parte din giubeti sa voteze un numar de masina,acesta ajungand europarlamentar.Dar a aparut din neant un Tolotan care a tulburat apele tocmai cand Zeus obtinuse ce isi poftise.Dar se vede treaba ca au sarit ca arsi toti componenti ce fac parte din Saraiul si Seraiul sultanului portocaliu.Si astfel am putut observa cu surprindere ca il laboratoarele portocalii,s-a declansat un virus foarte periculos numit virusul Boureanu,dar care este foarte virulent si foarte turbat.S-a vazut asta in Comisia Parlamentare de Ancheta cum acest Bourean care alaturi de alti acoliti portocali,turbati de furie au luat in coarne tot ce au intalnit in cale.Speranta lor este acum este moralul de la D.N.A. care deobicei macina numai ce ii ordona Zeus,restul macina in gol.S-a vazut ca in S.U.A. presa care este cainele de paza al democratiei,a facut publica o neregula facuta de oameni presedintelui Nixon.Justitia s-a autosesizat,rezulatatul a fost ca presedintele si-a dat demisia.Da,este adevarat ca acolo e cu adevarat justitie,pe cand la noi ea lipeseste cu desavarsire,caci astfel Zeus din dealul Cotrocenului matura cu ei pe jos daca nu face ce le ordona el.
Ce este ingrijorator acum este ca desi vara este foarte fierbinte,presedintele umbla cu o flachie aprinsa pe langa butoaiele cu pulbere si astfel tara poate fi aruncata in aer provocandu-se un parjol devastator.Cel mai grav este ca nimeni nu poate sa ii ia flachia aprinsa din mana incendiatorului si pentru ca pompierii sunt foarte ocupati,incendiul poate sa se declanseze in orice moment.
Oare nu se gaseste nimeni sa ii ia din mana incendiatorului flachia periculoasa,iar pe nebun sa il duca unde trebuie?
Ma intreb oare doamna procuror de la inaltimea mariei sale nu vede ce se intampla in aceasta tara?
Cand se vor trezi oare cei care acum dorm pe banii nostri?
Bravos natiune halal sa iti fie!!!

Bul(A) Versatule

Cristina  •  6 iulie 2009, 12:20

Avem conducatorii pe care ii meritam. Si pacat de oamenii cinstiti din tara, care ar merita, paote, cu totul altceva…

Lucian  •  6 iulie 2009, 12:21

Sfatul meu este sa nu renuntati la ancheta ca se vor descoperi si alte nereguli si poate in final vom avea un nou ministru al sporturilor, care ar trebui sa fie un fost sportiv de performanta, cunoscut lumii intregi, pt a putea aduce sponsorizari si a putea creaia ceva pentru aceasta tara.

adam  •  6 iulie 2009, 12:38

Avem un guvern penal-penibil-jenibil-etc…
E JALE.

Bula  •  6 iulie 2009, 12:39

D-na Ritzi e un afront adus bunului simt! Daca asta e calitatea morala a conducerii tarii, …! De fapt uitati-va mai atent la Basescu si veti vedea unde se afla Romania in momentul de fata! Pina si parlamentarii europeni clatina din cap fiind confruntati zilnic cu minciunile de la palatul prezidential. Tepes for president!

Baltaru Cristian  •  6 iulie 2009, 12:40

As vrea domnule Tolontan, sa-mi dati adresa dumneavoastra de e-amil ca sa va pot trimite ceva. E URGENT!!!!

Cristina  •  6 iulie 2009, 12:46

Nu cred ca se vor putea descoperi mare parte din neregul prea curand. Dar daca se insista… cine stie?

RazvanM  •  6 iulie 2009, 12:51

Vreau sa incep prin a spune ca nu o simpatizez pe Monica Ritzi.

Urmaresc cu multa atentie ce se intampla de vreo luna de zile cu aceasta persoana si imi pare ca se produc o multime de abuzuri:
1. S-a creat o comisie parlamentara care sa o judece pe Ritzi. Asta este corect, dar: acea comisie trebuia sa-si opreasca activitatea atunci cand DNA-ul a preluat cazul – justitia nu se face prin declaratii politice.
2. S-a hotarat deja ca-i vinovata. S-a supus la vot si cum majoritatea celor care au avut ocazia sa-si spuna punctul de vedere sunt convinsi ca-i vinovata, nici nu mai conteaza vinovatia.
3. O potentiala fapta de coruptie precum cea incriminata presupune nu doar un corupt. Pai ce facem noi aici, ne jucam? Daca exista dovezi solide ca si cateva televiziuni au participat la comiterea faptelor (inclusiv la evaziune fiscala), care-s acelea si cine le cerceteaza?
4. Ce o va impiedica pe Ritzi sa spuna: „daca Nastase nu este cercetat penal pentru faptele comise, de ce as fi eu cercetata?”. Asta ca tot vorbea cineva mai sus de infractori… Cu ce autoritate morala vine un parlamentar PNL sa cerceteze vinovatia unui inamic din PDL, cand acelasi parlamentar a votat impotriva avizului de incepere a urmaririi penale impotriva lui Nastase?

Eu nu am prea multa incredere in Justitia din Romania, dar am si mai putina incredere in Parlament si Presa. In Constitutie se spune clar ca vinovatia nu se supune la vot, ci este hotarata in sala de judecata. Daca trecem peste aceasta foarte importanta litera a legii, oricine poate fi ***** sau protejat la cererea publicului a 3 mari si lati patroni de presa.

Mai spun inca o data: nu o simpatizez pe Ritzi si, daca se dovedeste ca a facut manarii, vreau s-o vad la parnaie. De asemenea, daca se dovedeste ca au fost inca vreo 10-20 de complici, ii vreau si pe aia la parnaie, fiecare dupa gravitatea faptelor.

Ovidiu Miron  •  6 iulie 2009, 13:01

Uneori ma intreb…

Cum poate dormi noaptea Vantu cand stie cati romani a *******? Un amic imi spunea ca pe acel individ il doare la basca, ca doar „fraieri” ca noi isi fac astfel de probleme si se imbolnavesc de ulcer.

Cum poate trai zi de zi Emil Boc, dupa ce marele Octavian Paler a spus cu putin timp inainte de a muri ca: „a dus slugarnicia la un nivel incredibil de coborat si ca pur si simplu a denaturat sensul acestui cuvant”?

Cum poate merge la coafor fara niciun stres Monica Iacob Ridzi cand stie ca o Romanie intreaga o uraste?

Poate ca n-ar trebui sa vorbim de „ura” sau cuvinte de acest gen. Dar acesti oameni, politicienii si „afaceristii” de tipul Vantu,Patriciu, Copos, Voiculescu sau altii care s-au imbogatit turnand sau furand din banii publici? Ei cum isi pot vedea linistiti de viata?

alk  •  6 iulie 2009, 13:10

Cu madam Ritzi am vazut in ce consta o campanie de presa! Felicitari, asta v-a iesit!

alk  •  6 iulie 2009, 13:11

RazvanM a spus-o cel mai bine. De urlat in piata publica sintem buni cu totii…

Andrei  •  6 iulie 2009, 13:17

Doamna Ridzi a sustinut de la inceputul acestei chestiuni ca nu este vinovata cu nimic. Pe masura ce s-au aflat mai multe lucruri, nu a avut incotro decat sa continue cu minciuna. Ar avea 3 variante: sa recunoasca si sa demisioneze; sa fie gasita vinovata si sa fie concediata sau sa nu fie gasita vinovata si sa-si vada de treaba. Normal ca prima varianta a exclus-o din start, iar acum are sanse de 50% sa ramana in functie. Chiar daca va fi pusa pe liber, banii nu se mai recupereaza. Multumim PD-L!

A Ionescu  •  6 iulie 2009, 13:18

daca nu e corupta e incompetenta!

David  •  6 iulie 2009, 13:28

Bravo Tano.
Asta e atitudinea. Felicitari.
Ce-ar fi sa ii iei cu tine si sa va duceti in Africa cum propuneau mai demult.
Nici pe piratii somalezi nu ii intereseaza.

area  •  6 iulie 2009, 13:47

culmea tupeului si nesimtirii, o tara intreaga te face hot, iti cere sa pleci, iar tu spui ca te supui regulilor partidului. CE OM ESTI TU SI CE PARTID E ALA DIN CARE FACI PARTE????? pacat ca suntem condusi de un sistem care chiar si fara voia lui apara si este incapabil sa inlature un mercenar.

Cătălin Tolontan  •  6 iulie 2009, 14:04

Baltaru Cristian : catalin.tolontan@gsp.ro

migu  •  6 iulie 2009, 14:06

„bravo” celor care ii iau apararea lui riti.

„Felicitari” pt spiritul civic de care ati dat dovada.Se vede ca nu ati iesit din romania mioritica prea des.Ar fi bine sa vedeti ce se intampla in tari civilizate ca urmare a unor „tzepe” de genul ritzi…Intr-adevar…ne ducem spre africa, dar tinere david, sunt tari din africa ce o duc mai bine decat noi (ti-o spune unu’ ce a vazut cateva tari africane).

Tolo, jos palaria.Esti MARE!De vreo cateva saptamani citesc blog-ul tau si gsp-ul cu real interes!!

joe  •  6 iulie 2009, 14:16

In contextul crizei din u.s.a. , acum 5 , 6 luni a aparut cazul cu acea somitate de pe wall street care avea un fond de investitii ( imi cer scuze ca imi scapa numele ) un tip mai in varsta ( pe la saptezeci si ) care a tepuit investitorii cu vreo 50 de miliarde de dolari . Saptamana trecuta a primit sentinta : 150 de ani de puscarie . Procesul a durat cateva luni , cred ca din martie pana acum . Hai sa vedem procesul similar in Romania FNI si FNA . Sunt 9 ani de la crahul FNI , inca se mai dezbat diferite faze de recursuri si alte chestii ale procesului . In Romania doamna FNI Maria Vlas a primit 8 ani si ii tot contesta iar seful ei dl. Vantu nu are nici o grija . Mai sunt pe acolo unii care au primit cate 5,8 10 ani dar in lipsa pentru ca nu mai sunt gasiti , au fugit de mult . Si mai e o chestie . Individul din America , a recunoscut din prima si nu a obstructionat justitia . Si escocii lor sunt de calitate mai buna decat ai nostri .

comanu  •  6 iulie 2009, 14:20

cel mai mare castig al cazului asta e ca incet-incet, invatam sa ne aparam si sa reactionam la mizeriile lor. sper sa fie doar inceputul redescoperirii atitudinii normale.

bug77s  •  6 iulie 2009, 14:20

Din pacate incepem sa ne obisnuim si sa nu mai acordam importanta acestor lucruri STRIGATOARE LA CER care se tot intampla pe banii contribuabilului … de ce toate campaniile electorale pe care fiecare partid le face TREBUIE SA FIE PLATITE TOT CU BANII DE LA NOI, de ce toti banii pe care statul prin diverse ministere, primarii ii platesc catre diverse companii(de casa)? Simplu pentru ca aceste companii trebuie sa reintoarca serviciul celor care au semnat contractele si care trebuie sa DONEZE inapoi partidului pentru functiile in care sunt pusi!!! Deci ministrule riti (am scris intentionat cu litere mici) oare cele scrise de mine sa fie adevarate????

Luke  •  6 iulie 2009, 14:23

„Eu sunt um om disciplinat care a crescut in acest partid, si care ma supun regulilor interne ale partidului”
Eu inteleg ca asta e o atitudine care ar trebui sa ii faca mandri pe cei din partidul tau. Problema este ca din punctul meu de vedere tu ar fi trebuit sa spui ca esti un om care a crescut intr-o tara si ca o data ajunsa la putere sa faci cat poti tu de mult pentru tara ta si cei care locuiesc in ea.
Insa normal ca nu o faci pentru tara, o faci pentru partid. Degeaba esti un politician tanar dna Ridzi – ca deja ai uitat sensul initial.
Tu nu te-ai apucat de politica pentru a ajuta aceasta tara ci te-ai apucat de politica pentru a intra intr-un sistem ce iti permite privilegii tie si celor apropiati tie!!!!
Un om corect ar fi avut curajul sa spuna – hai sa verificam si ce nu e in regula sa fie sanctionat.
SI pentru a intelege mai bine ce au vrut sa spuna alti cititori: chiar daca la sfarsit o sa reiasa cumva ca licitatia nu a fost ilegala conform nu stiu ce interpretari a literei g aliniat 2 de la nu stiu ce legi interne asta nu inseamna ca din punct de vedere moral ai actionat responsabil.
Responsabil ar fi fost daca te gandesti de fiecare data cand dai niste bani ca sunt banii tai personali. ATunci pun pariu ca te interesezi care sunt preturile si gasesti o modalitate efieceinta de a obtine ceva cu cheltuieli mai putine.
Un om normal cand isi cumpara o casa studiaza mai multe oferte (din mai multe puncte de vedere) si apoi ia o decizie. Dumneata ai actionat astfel: vrei sa cumperi o casa, dar nu te intereseaza care e pretul pietei si cumperi casa de la cineva care ti-a trimis o oferta direct pe mail cu un pret de n-spe ori mai mare. E legal ca ai cumparat casa cu banii aia – dar e moral stiind ca banii nu erau ai tai, ci au fost adunati de la oameni care au muncit pentru ei?
Vezi? de aia spun ca nu te intereseaza poporul cu interesele tale. Poporul e bun de adunat bani pentru partidul pe care il slujesti cu atata devotament? (de ce oare :)) – glumesc desigur – cu totii stim ca ai intrat in politica pentru interese, nu pentru tara).
Probabil ca data viitoare tara o sa retina teaba asta.
Succesuri.

PussyCat  •  6 iulie 2009, 14:40

probabil sunt interese uriase in partid. de aia nu demisioneaza

br3b  •  6 iulie 2009, 14:50

Situatia a evoluat prea mult ca sa mentinem discutia la nivelul unui simplu ministru. Cand un ospatar te fura, mergi direct la seful de sala. Daca nici acolo nu ai succes, te duci la patron sau direct la Protectia Consumatorului.

Eu cred ca avem un prim-ministru foarte slab, anemic. EmiC Boc – mare adevar scapat inocent de purtatoarea sa de cuvant! Lui Emic Boc ar trebui sa ii se ceara demisia, daca nu pricepe si daca refuza sa vada evidentul.

In privat, ce director isi trimite acelas subaltern sa se ocupe de un portofoliu de clienti pe care respectivul i-a scandalizat prin nesimtire si hotie? Practic si pragmatic, acel om nu mai poate functiona eficient. Daca nu vezi asta si daca nu iei decizia prompt, n-ai pic de leadership, nici cat un sef de echipa de croitorese, d-apoi sa mai fii si primul ministru al tarii.

Maria  •  6 iulie 2009, 17:55

Dle Tolontan,
cazul rodzi dezvaluie nu numai hotiile de bani,dezvaluie
adevarata fatza a politicienilor ca boureanu, visan si altii.
Boureanu, la emisiunea Danei Grecu „ordinea zilei”, a prestat din nou, asemeni cu cea din comisie,o mostra de marlanie crasa, c.r.a.s.a fata de un jurnalist, care avea o alta opinie, in spetza Radu Tudor.
Astia sunt oamenii presedintelui! RUSINEEE!
Comportamentul *** dovedit de boureanu sfideaza si aduce un afront calitatii de om in primul rand si, mai grav, de om pus in sferele inalte are tarii. Vinovat de promovarea acestor indivizi,care au tupeu din ce in ce mai nerusinat de mare, este presedintele Romaniei Trian Basescu.
Acesti oameni tip boureanu in dorinta lor de a-si dovedi loialitatea presedintelui si care in fata evidentelor neaga cu vehementa adevarul dovedit pe fatza de presa cu dovezi,si martori ar trebui rasi din politica si este in puterea noastra lucrul acesta.

Jurnalistii si cei care stiu dedesubturile afacerii, trebuie sa se uneasca, altfel nu se schimba nimic,nu se va continua ancheta.iar soarta noastra a romanilor simpli va fi si mai rea dupa acest incident cu sau fara basescu la presedentie.

bogdan  •  7 iulie 2009, 10:12

noi aici, vorbim, ne dam cu parerea, dar ce este cel mai rau, cota de participare la alegeri a persoanelor din mediul urban-cum suntem noi este foarte mica. asa ca, la alegeri o sa avem o mare surpriza ca aclasi PD-L sa iasa castigator tocmai pentru ca noi nu participam la votare. deci va indemn, haideti toti la vot, ca sa vada dl base cine-l mai alege atunci, nu vedeti ca el se duce la bai de multime numai in mediul rural? de acolo vin voturile, nu de la noi de care numai gura este.

bogdan  •  7 iulie 2009, 10:16

ca o tema de gandire, la ultimele alegeri parlamentare PD-l a fost votat de 30% din cei 27% participanti la vot, adica un procent de aprox. 8% din numarul total de alegatori eligibili. concluzia, pe noi ne conduce un partid ales de 8% din cetateni.
haideti la vot.

LUANA  •  7 iulie 2009, 10:51

SUBSCRIU IN TOTALITATE parerii lui RAZVAN M.Dar…ce conteaza parerea unora ca noi??? Cand SE VREA ,,ceva”, lupta trebuie dusa pana la capat. Si, nu e greu de ghicit ce ,,anume” se doreste .

Costi  •  8 iulie 2009, 9:43

Am citit si eu ce spun ceilalti participanti la blog dar eu nu vad atata
o lectie de democratie cat o lectie de politica anti PDL. Este normal ca un partid sa aiba adversari dar sa crezi ca ei reprezinta toata tara sau numai ei sunt partea cea buna a tarii nu cred ca este ceva democratic.
Se vobeste peiorativ de justitia romana dar nu stiu de unde apare concluzia ca Basescu in fluenteaza justitia. Desi nu exista dovezi poate fi suspectat ca influenteaza procurorii dar nu judecatorii pentru ca judecata este publica, sunt mai multe etape ale judecatii etc.
Se vorbeste de PDL ca a fost votat de 8% din alegatori . Pai daca adunam cu PSD guvernul este sprijini de 16 % din populatie, deci este nereprezentativ, deci sa-l dam jos.
D-na Ridzi a dovedit ca n-a cheltuit cu responsabiltate banul public si s-ar putea ca aceste greseli , ale ei ale ei si a subordonatilor sa imbrace si aspecte penale dar pentru asta trebuie sa ajunga la tribunal nu in fata Comisiei Parlamentare.
Este bine sa avem respect fata de banul public insa mi se pare curios sa nu acordam aceeasi atentie in toate cazurile. In campania antifumat cu panourile publicitare s-au cheltuit cam aceeasi bani dar cu rezultat zero. Nimeni n-am vazut sa zica ceva , nu de puscarie ci de risipa, dar probabil ca din scandalul asta n-ar castiga nimeni ceva electoral.
Anul trecut s-a reusit un deficit bugetar record, deficit venit intr-un moment cat se poate de nepotrivit. N-am vazut pe nimeni sa ridice problema necesitatii unei analize a modului in care s-a ajuns aici, desi si aici sunt bani publici ca sa nu mai spun ca sunt miliarde iar impactul asupra economiei este mult mai mare.
Tot cu aceasta ocazie se poate remarca o intelegere gresita a solidaritatii cu un coleg de partid la PDL , o lipsa de reactie a lui Boc , greseli care din pacate se manifesta nu numai la PDL.
Si nu in ultimul rand daca dezbaterea ar fi democratica ar trebui sa se lase cu concluzii privind modul cum ar trebui analizata cheltuirea banului pulic in tara, cum este legea licitatiilor etc. ca sa nu se mai intample asa ceva si pe viitor si nu cu demolarea presedintelui si a PDL-ului ca si cum daca ei nu mai sunt s-a rezolvat cheltuirea cu responsabilitate a banului public

Sadicu  •  10 iulie 2009, 20:29

Vreau si eu un om normal sa-l votez.
Puneti-va si voi intrebarea asta!
Cine poate spune ca exista un om normal printre politicieni sau macar printre persoanele publice – persoane care pot face subiectul unei astfel de polemici… altfel ma autopropun 🙂
Sa-l votam pe „tolo” ?
Pe Hagi?
Pe Duda???
Partidul care fura mai putin?

Ramane doar Caragiale:) e de rasu` plansu` si apoi ne mai gandim putin si ne dam seama ca e o problema reala…

PS : Cine-i la vedere e deja stropit… altfel nu era interesant pentru lumina reflectoarelor. Fara sa fi fost „public” macar putin nu are nici o sansa…
De aici subiectul poate fi dezvoltat… nu stiu daca merita, dar problema e atat de grava incat daca ma mai gandesc mult ajung sa cred ca vreau sa plec din tara.

Sadicu  •  10 iulie 2009, 20:39

M-am mai gandit:
Persoane pe care le-as vota:
Dobro, Craioveanu, Buzdugan, Divertis, Tolo, Mircea Badea, Eu, Voi de pe aici, persoanele care ma/va cunosc 🙂 , ceva oameni de la tmoneych(ca stiu ceva meserie 🙂 ), Antonescu Maresalu clar presedinte…

Si uite asa, ca tot romanu`, dupa ce m-am gandit putin am gasit solutia:)