Descoperiri incredibile in cazul Ridzi!

Gazeta Sporturilor publica in editia de miine cel mai important articol de pina in acest moment din dosarul banilor publici disparuti de la MTS. La prima ora veti afla lucruri care muta acest caz in cu totul alt plan decit cel despre care s-a scris si s-a vorbit pina acum!

miercuri, 15 iulie 2009, 6:42

Gazeta Sporturilor publica in editia de miine cel mai important articol de pina in acest moment din dosarul banilor publici disparuti de la MTS. La prima ora veti afla lucruri care muta acest caz in cu totul alt plan decit cel despre care s-a scris si s-a vorbit pina acum!


Comentarii (42)Adaugă comentariu

Jon Doe  •  15 iulie 2009, 18:45

Hmm, sper sa fie legatura cu EBA…

drakoo  •  15 iulie 2009, 18:50

un articol exceptional

fan barca  •  15 iulie 2009, 18:57

Felicitari! 🙂

joness  •  15 iulie 2009, 19:03

La primul astfel de anunt am cumparat editia scrisa. Din 4 pagini cu multe poze si cu citate din Dinu si alte lucruri fara nici o legatura cu cazul, singurele informatii NOI erau niste legaturi, destul de trase de par in opinia mea, cu mogulii Felix si Vantu. Imi amintesc ca legatura cu Vantu ar fi fost cica o consiliera a madamei Ridzi ce a lucrat in trecut ptr respectivul. Avand in vedere ca SOV are trust de presa am o vaga banuiala ca exista o gramada de politicieni si chiar companii ce au oameni ce se ocupa de imagine ce au trecut la un moment dat printr-o firma condusa de Vantu, fara ca asta sa implice altceva. Foarte subtire speculatia.

La al doilea anunt a fost si mai rau! Nu era nici macar o singura informatie noua, ci doar un bilant contabil al cifrelor deja prezentate in episoadele anterioare. Evident, doua adunari si o scadere erau „imbracate” in 5 pagini de investigatii cu poze mari si cu povestea reluata de vreo 2 ori de la capat.

Sper din toata inima ca de data aceasta sa aveti intr-adevar INFORMATII NOI. Pentru ca altfel riscati sa patiti ca ala care tot striga lupul: sa plictisiti lumea cu atata marketing agresiv.

Si mi-ar pare rau, pentru ca este o investigatie reusita si o poveste importanta ce merita dezlegata si facuta publica pana la capat.

costel  •  15 iulie 2009, 19:07

cred ca are probleme sotul la primarie si incearca sa il acopere sau are ea mari probleme( a cheltuit pentru campanie mai mult decat putea duce) si acum recupereaza de la oamenii de rand. e prea tanara si prea prefacuta

Andy  •  15 iulie 2009, 19:09

Cand o sa scrieti echidistant despre TOTI PROFITORII din aparatul de stat , din primarii etc atunci o sa va spun un sincer bravo! Pana atunci, sa va fie rusine iubitori de senzational!

bogdan  •  15 iulie 2009, 19:16

Felicitari domnule Tolontan pentru tot ce ati facut in cazul „ridzi”

marius  •  15 iulie 2009, 19:16

Tolo nus dc dar am impresia ca o sa-i faci plangere penala mogulului cel rau Voiculescu. Din cate am vazut in ultimul timp mai toata ziua apari la Realitatea asa ca cred ca o sa schimbi vaporul. In rest cazul Ridzi numai poate surprinde pe nimeni. Fata si-a insusit niste banuti dinn care o parte i-a bagat in campania EBA si o parte i-a pastrat pt. ea si inca cativa nu este nicio mare smecherie.Oricum felicitari pt. ancheta.

zsigodya  •  15 iulie 2009, 19:16

Sunt lucruri mai incredibile decat au fost cele incredibile de pana acum ?
Iar poimaine vor fi mai incredibile decat cele de maine ?…
Singurul lucru incredibil pentru mine ar fi sa ajunga mentorii vostri in inchisoare, pentru cele multe aproape incredibile ce le-au facut…

BlueLion  •  15 iulie 2009, 19:18

Bravo Cataline. Sa nu-i lasam sa scape pe acesti hoti. Un om simplu in Romania isi creste si copiii, plateste si impozite la stat iar astia se joaca cu banii munciti de noi? Fara 10 ani la carcera n-ar trebui sa scape astia !!

Base  •  15 iulie 2009, 19:19

Sa nu-mi spui ca ati descoperit ca nu e vinovata si Parlamentul si-a depasit prerogativele….

explorish  •  15 iulie 2009, 19:20

incredibile nu snt faptele in sine, ca astea „se stiu” de mult, incredibil ar fi sa fi gasit dovezi sa infundati vreun „peshte mare”. sper ca la asta va refereati cu „incredibil”…

Drept  •  15 iulie 2009, 19:22

Ce ar mai putea fi? Se poate mai mult de-atat?

tepes  •  15 iulie 2009, 19:54

domnilor ziaristi de la G.S.P sincer va spun acest ziar a fost al meu dintodeauna , dar ce faceti in ultimul timp se vede ca (ma iertati) nu sunteti decit niste marionete conduse de voiculescu. distrageti atentia natiunii de la subiecte grave de la cei care au distrus si facut genocid dupa revolutie voi presa la comanda ii tineti in umbra.

marius  •  15 iulie 2009, 19:56

Pai si ce descoperiri incredibile? Trebuia pus un titlu ca maine faceti dezvaluirile, nu sa ne pacaliti cu o amanare….deja miroase a complot. Am un statut „apolitic” dar totusi oare chiar nu insistati pe cine nu trebuie uneori?…De PSD nu se aude nimic?…Au vrut sa aibe pe cineva de la justitie din partidul lor, sa-l scape pe Iliescu si altii, de procesul „Mineriada” unde au murit oameni, studenti si a fost doar o mica stire in care se preciza ca Iliescu a fost achitat…halal justitie. Nu vom iesi niciodata din „criza Romaniei” pentru ca suntem impartiti, ne uram, ne atacam in toate modurile posibile si avem grija sa mai furam cate ceva…doar noi cei care muncim cinstit avem de suferit. „Bogatul nu-l crede pe sarac”

obs  •  15 iulie 2009, 19:56

Daca nu mergeti mai departe si nu dovediti si legatura cu campania Ebei, n-ati facut nimic.Iar daca anumite legaturi duc spre mogulul pt care lucrati si nu veti spune nimic, o sa va pierdeti toata credibilitatea…..ar fi pacat de toata munca voastra!

Ovidiu  •  15 iulie 2009, 20:08

Cand vom avea mai multe amanunte despre EBA, si tipografia AIA?

Caron  •  15 iulie 2009, 20:12

Felicitari.

Sergiu  •  15 iulie 2009, 20:54

Ridzi bine ai facut ca ai demisionat.

ex.  •  15 iulie 2009, 21:15

D-le Tolontan va felicit pentru curajul de care dati dovada,parca nu-mi vine sa cred ca in Romania de azi mai poate avea cineva un asemenea curaj,dar mi-ar parea rau daca v-ati opri aici,ar semana a angajare politica de partea adversarilor PDL si v-ati pierde din credibilitate.Imi permit sa va dau o idee: fratii Becali.Sper ca nu e nevoie de mai mult curaj decit la Ridzi…Oricum va mai asteptam cu noi dezvaluiri,duse pina la capat.Succes!

vali  •  15 iulie 2009, 21:16

Sunt multi cei extaziati de ancheta lui Tolo. Marturisesc ca si eu am fost la inceput. Pe parcurs insa mi-am dat seama ca de fapt se cauta un subiect gen „Senzational” al celebrului DD care are priceperea de a tine in fata televizoarelor, seara de seara, o puzderie de gura-casca pentru a se imbogati el insusi din banii incasati pe reclame. Draga Tolo, iti bati joc de tine daca asta faci si te discreditezi daca o accepti ca fiind impusa de sefii tai care pistoneaza pentru cresterea tirajului. Totul incepe sa devina dezgustator… si e mare pacat !

Ionut  •  15 iulie 2009, 21:16

Citesc blogul tau zilnic si apreciez eforturile tale in ceea ce priveste calitatea informatiei si a ideilor expuse spre dezbatere.Faptul ca ai adus in discutie cazul Ridzi a facut ca o parte a oamenilor sa fie deranjati. Ma bucur, ca daca firul anchetei a dus la Voiculescu – a fost prezentat in Gazeta. Dar daca te-a scos de la Antena3 inseamna ca si-a batut joc de toata echipa GSP. Cred ca esti deja mult prea sus sa accepti asemenea mojicii. Ar trebui sa iei atitudine fata de Mircea Badea care te-a atacat aseara.
Multa bafta – la orice ziar ai lucra tot un ziarist de top o sa fii. Oamenii fac ziarul nu patronii.

Ion  •  15 iulie 2009, 21:25

pariez ca banii is la Vantu si Voiculescu.

opinatorul  •  15 iulie 2009, 21:28

Am si eu o intrebare: Cum sa mai am incredere in posturile tv si in “ziaristii” care lucreaza in aceste posturi? Cand acestia primesc bani pentru a difuza reportaje si stiri(mai ales) nemarcate ca PUBLICITATE in favoarea lui X sau Y cetatean sau partid politic.Cand presedintele Romaniei(fie el si Base) ,cand CNA,cand jurnalisti din presa scrisa,ba unii chiar si din interiorul trusturilor incriminate(ex. Tolontan) afirma toti acelasi lucru: TELEVIZIUNILE se PROSTITUEAZA pentru a primi bani publici(poate si privati) livrand populatiei “STIRI” si “INFORMATII”.M-am indignat alaturi de majoritatea oamenilor din media cand unii dintre ei au fost numiti “tonomati”,astazi aflu ca aceasta este o practica uzuala la nivel de institutie media si ca nici-o televiziune nu face exceptie.Va-ti decredibilizat cu totii! De cand a aparut aceasta informatie public pe NICI UN POST TV nu am vazut vreo dezbatere pe aceasta tema.Ia-ti cerut DEMISIA d-nei Ridzi,pe buna dreptate,dar cei care AU LUAT acesti bani pentru a MA MINTI cand demisioneaza??Sunt dezamagit.

writeman  •  15 iulie 2009, 21:31

tolo, joness a cam pus punctul pe i, cred ca merita un raspuns.

Pirlo  •  15 iulie 2009, 21:32

Si ma rog, n-a avut Badea dreptate? Tolontan a facut un lucru extraordinar, dar sa spuna ca „Basescu nu stia nimic, a aflat din presa”, asta chiar este o mare naivitate! Adevarul este ca avem o clasa politica corupta, pe care n-o intereseaza decit un singur lucru: inavutirea personala! Iar presedintele este unul din exponentii reprezentativi ai acestei clase: a se vedea problemele fiicelor, a lui frate-su etc. Si mai este si exponentul intregii natiuni in general, o natiune manelizata! De asta se si explica si faptul ca a fost ales, si poate va mai fi ales. Ce calitate vedeti la presedinte? Este frumos, este cultivat, este onest? Dupa parerea mea, NU! Si atunci cum se explica faptul ca este in cea mai inalta functie in stat?

alk  •  15 iulie 2009, 21:56

Eu unul astept fotocopii dupa facturile taiate de televiziuni pentru banii incasati din publicitatea electorala de la europarlamentare…

Soare  •  15 iulie 2009, 21:57

@opinatorul
Pai tu ai votat televiziunile? Televiziunile, ai optiunea sa nu le urmaresti sau sa alegi pe care sa le urmaresti si pe care sa nu.
Cu astfel de oameni ca tine a ajuns tara in situatia in care a ajuns!!
Adevarul scandalos este ca Elena Basescu SI-A FACUT PUBLICITATE cu banii NOSTRII, a contribuabililor naivi precum ‘opinatorul’ care vor merge la vot in toamna si vor alege acelasi mafiot de presedinte pe care-l avem si acum.
Eu tin totusi sa fac parte dintre contribuabili care gandesc si personal astept demisia Elenei Basescu si celorlalti politicieni CARE SI-AI FACUT CAMPANIE CU BANII NOSTRII !!!!

ioli  •  15 iulie 2009, 22:19

Ma intreb…s-a spus ca noua doamna ministru PLACINTA are fabrica de confectii. Prin urmare, este actionar la o societate comerciala. Ca demnitar, nu se afla in conflict de interese? Adica demnitarii au voie orice, iar magistratii, politistii, militarii etc. sa se limiteze doar la salariul din care se tot taie? Nu ma prea pricep in navigarea pe internet, sa fac niste verificari, dar poate altcineva spe ca o va face.

Cristina  •  15 iulie 2009, 22:45

Noi descoperiri? La ce folos? Doar daca sunt si altii implicati in „afacere”

catalin  •  15 iulie 2009, 22:56

Doamne ….cat de mult seamana textul asta cu anuntul lui Catavencu din „O scrisoare pierduta” …aceleasi dezvaluiri senzationale,in aceleasi conditii grele pentru tara, avem si Zoe,este si Tipatescu de nenea Zaharia ce sa mai vorbim . Ce curiozitate am eu….cine este „cetateanul turmentat” ca pe Agamita l-au numit deja ???? Deja ma apuca rasu-plansul.
Chiar nu am evoluat deloc de atunci ??? Sunt totusi 100 de ani .

Reo Max  •  15 iulie 2009, 23:24

Niciun efort pentru aflarea adevarului nu este de prisos. Imi doresc ca incredibilul sa devina credibil.

marian  •  16 iulie 2009, 0:04

Domnule Tolontan, nu vi se pare ciudat faptul ca presa nu reactioneaza in cazul Nemirschi la fel de virulent ca in cazul Ritzi? Vreau sa vad aceeasi masura, pt a proba ca avem o presa independenta. De ce nu ocupati si de acest caz? Asa, pentru linistea noastra.

Marian  •  16 iulie 2009, 0:22

In ce tara ati mai vazut voi ca un jurnalist sportiv sa faca investigatii politice legate de o campanie electorala? GSP s-a transformat dintr-un ziar de sport intr-un ziar de investigatii gen Gardianul, Ziua sau Gandul?

Platitor de taxe  •  16 iulie 2009, 0:26

Felicitari!!!|Esti cel mai tare jurnalist. Ai reusit sa-i deranjezi si pentru asta te cenzureaza, iar asta nu face decat sa demonstreze inca odata ca traim intr-o societate bolnava in care numai voi, presa puteti vindeca Romania de acest virus numit in cazul de fata Ridzi, in alte cazuri Tariceanu si multi altii…Sunt alaturi de tine si as vrea sa am puterea sa te ajut cu ceva ca sincer mi-e greata de tot ceea ce se intampla aici, in tara noastra.M-AM SATURAT DE EI.
Te rog nu ceda, sunt sigur ca sunt multi oameni care apreciaza ceea ce faci si inca ceva: daca ar fi toti jurnalistii ca tine poate intr-un final vom reusi.
PS: A avut dreptate Brucan cand a zis ca ne vor trebui 20 de ani sa ne revenim. Totusi unii vor sa-l contrazica, o sa dureze mult mai mult.

calin  •  16 iulie 2009, 0:38

ar merita sa o inchida o suta de ani la temnita. ca bani la sportivii care reprezinta tara nu au sa le dea….de conditii ptr pregatire nici nu mai vb

carusso  •  16 iulie 2009, 6:07

Esenta este atacul la banul public. Aici vrea contribuabilul rezultate, indiferent de persoanele implicate. In rest, vorbe goale.

opinatorul  •  16 iulie 2009, 10:03

@Soare : „Pai tu ai votat televiziunile? Televiziunile, ai optiunea sa nu le urmaresti sau sa alegi pe care sa le urmaresti si pe care sa nu.
Cu astfel de oameni ca tine a ajuns tara in situatia in care a ajuns!!” Ma faci sa rad. Am dreptul sa fiu informat corect? Si pe baza acestor informati sa-mi fac o opine in urma careia sa votez? Aici este vorba de stiri,nu de teleshoping.Exista legi care interzic CUMPARAREA DE STIRI.A cumpara stiri inseamna a MANIPULA *******, inclusiv pe tine.Referitor la „situatia in care a ajuns” tara din cauza celor ca mine :daca mai multi cetateni si-ar cunoaste DREPTURILE ,inclusiv acela de a fi informat corect,si ar lua atitudine cand acestea le-ar fi incalcate probabil ca nu am fi aici.Dar cum exista cetateni(ex. Soare)care vor sa fie mintiti,sa li se spuna doar ce vor sa auda,probabil ca vor mai trece inca 20 de ani pana vom schimba radical in bine destinul acestei tari,pana atunci 🙂 „Sa traiti bine”

guawar  •  16 iulie 2009, 10:40

e vb de BASE nu de EBA..:)))

guawar  •  16 iulie 2009, 10:43

Domnule Tolontan..PLACINTA…este prelungirea lui “ridzi”…totul are un rost!!Nimic nu este fara rost pe lumea asta!!

soare  •  16 iulie 2009, 11:50

@Opinatorul
O tot dai pe aia cu informatu corect. Te pune cineva sa te uiti la o anumita televiziune sau la alta? Cauta tu o televiziune care sa fie corecta si uita-te la ea si ignora televiziunile care nu ti se par oneste..ai alegerea asta !!
In schimb faptul ca Elena Basescu SI-A FACUT PUBLICITATE CU BANII LUATI DE LA TINE SI DE LA MINE DIN BUZUNAR, vad ca nu te deranjeaza deloc 🙂 Deci asta ma duce la concluzia ca esti fie un mare fan Elena Basescu, fie faci parte din partidul PD-L ..pentru ca nimeni nu poate fii chiar atat de NAIV 🙂

PussyCat  •  16 iulie 2009, 13:33

am citit. foarte interesant