Doua întîmplări recente

1. Ieri, dupa declaratia in care ministrul Ridzi si-a anuntat demisia, reporterul unei televiziuni aflate la fata locului m-a rugat sa intru in direct. Am acceptat. Am asteptat citeva minute in fata camerei, am auzit emisia. Dintr-o data, omul din regie mi-a zis, precipitat: „Nu se mai poate!’. In primul moment, n-am inteles despre ce e vorba. Cameramanul de la MTS s-a blocat si el. „Nu mai puteti intra acum”, s-a repetat din regie. Reporterul de pe teren a dat din umeri. I-am dat microfonul si am plecat, multumindu-le. La citeva ore am aflat: exista o indicatie clara ca sa nu mai apar la respectiva televiziune. Subiectul vinzarii de stiri doare.

miercuri, 15 iulie 2009, 2:00

1. Ieri, dupa declaratia in care ministrul Ridzi si-a anuntat demisia, reporterul unei televiziuni aflate la fata locului m-a rugat sa intru in direct. Am acceptat. Am asteptat citeva minute in fata camerei, am auzit emisia. Dintr-o data, omul din regie mi-a zis, precipitat: „Nu se mai poate!’. In primul moment, n-am inteles despre ce e vorba. Cameramanul de la MTS s-a blocat si el. „Nu mai puteti intra acum”, s-a repetat din regie. Reporterul de pe teren a dat din umeri. I-am dat microfonul si am plecat, multumindu-le. La citeva ore am aflat: exista o indicatie clara ca sa nu mai apar la respectiva televiziune. Subiectul vinzarii de stiri doare.

2. In curind, urmeaza sa fie lansate citeva campanii publicitare curate, cu bani europeni. Dar unii dintre oamenii din agentii s-au trezit ca li se bat apropouri ca trebuie sa dea si altfel bani pentru ca in dezbaterea publica sa apara subiectul respectiv sau sa nu fie opinii contrare severe. Dupa ce cazul Ridzi a luat amploare si subiectul stirilor de vinzare a ajuns pe agenda publica, publicitarii au capatat curaj si au spus: „Nu va dam nici un ban pentru opinie sau pentru a ne menaja subiectul! Daca vreti spoturile bine, daca nu, nu!”.


Comentarii (33)Adaugă comentariu

cristina  •  15 iulie 2009, 14:09

Pai nu s-a vazut aseara, cu cei doi vajnici … nu stiu ce? E jale mare, ma intreb care ne mai sunt valorile, totusi!

Bogdan  •  15 iulie 2009, 14:14

adica protv? ca la antena 3 ai fost cu mandruta (mi-a placut cand l-ai intrebat : voi ce veti face de acum incolo cu stirile cumparate? iar el a inchis repede subiectul :)) si la realitatea seara tarziu

Dany  •  15 iulie 2009, 14:16

3 intamplari: Aseara Mircea Badea a vorbit 15 min despre tine. De ce nu reactionezi? Pare ca a zis adevarul.

mircea  •  15 iulie 2009, 14:17

daca erai barbat trebuia,scuza-mi expresia,s-o dai in gat pe respectiva televiziune.nu te cred sau a actionat principiul comensatiei fiind invitat la respectiva televiziune mai spre seara.

Cristina  •  15 iulie 2009, 14:31

Inseamna ca inca se mai dau „indicatii” de undeva pentru a nu se spune pe post ceva care sa deranjeze anumite persoane. Oare cine are asemenea interese? Intrebarea este retorica.
Mentalitatile astea paguboase vor mai persista mult timp. Asa ca fiti pregatiti pentru ceea ce este mai rau

alk  •  15 iulie 2009, 14:36

Cataline, daca te felicit pentru ceva, nu e pentru cazul Ridzi ci pentru acest subiect al „stirilor cumparate”. Chapeau!

radu  •  15 iulie 2009, 15:02

Am obervat si eu aseara intr-o emisiune la Antena 3 cum se evita tema privind destinatia banilor. Este evident ce se intampla. Pacat ca toti acesti domni ne tin de prosti. Mesajul lor este: trebuie sa va intereseze ce va spunem noi ca este interesant, nimic altceva. Imi doresc ca toti acestia sa ajunga sa isi dea seama ca si ei au aceleasi drepturi si obligatii ca si cei pusi la zid de ei.

razvan  •  15 iulie 2009, 15:07

Asa cum in cazul drogurilor , sunt arestati si cel care vinde , dar si cel care cumpara, sau in cazul mitei , si cel care da dar si cel care ia mita,O MARE DEZBATERE PUBLICA ar trebui facuta si impotriva tv-urilor care au luat astfel de bani ( pt ceva ilegal)! Problema este : ce jurnalist, si ce televiziune isi va asuma o asemnea decizie, sau daca si-o va asuma cineva ? Din ce am inteles , mai ales aseara la realitatea tv, este clar ca s-au luat astfel de bani, numai ca nu se poate dovedi ( cu acte) . Doar daca cineva ….va recunoaste!
Dle Tolontan , credeti ca veti reusi sa faceti o astfel de dezbatere sau se va incerca sa vi se bage pumnul in gura ( ca aseara, cand era evident ca d-na Stancu si dl. Ursu , schimbau mereu subiectul )?
De-abia acum se va vedea daca exista in media romaneasca , jurnalisti, realizatori tv, radio , etc…CU CONSTIINTA MORALA , astfel incat sa scoata adevarul la lumina . Daca Traian Basescu , a spus ca oamenii politici au fost, si sunt , in cardasie cu mass media din romania ( generalizand ) , sa vedem daca a gresit sau nu …pt ca daca nimeni nu-si va asuma o astfel de responsabilitate de a arata cu degetul mizeria, si uneori incompetenta din randul mass mediei , atunci Basescu are dreptate , iar cei care sar in sus la afirmatiile lui nu sunt decat niste…farisei, ca altfel nu-i pot numi.
Sper ca si altii vor fi de acord cu mine, dar mai ales acei jurnalisti in care mai cred, sa ia atitudine .
Multumesc

zapp  •  15 iulie 2009, 15:11

in urma cu cateva zile, am postat(o fac fff rar) ale mele pareri despre ancheta demarata de dvs. Imi cer scuze, pentru unele din opiniile mele, cele in care suspectam , in buna noastra traditie balcanica tot soiul de interese clar-obscure. fara sa caut, niscaiva justificari , cred ca sunt un exemplu perfect de „victima” a media.
Foarte pe scurt, felicitari pentru demersul jurnalistic dar si pt pozitia obiectiva avuta de pilda aseara la RTV.

Dan Nitulescu  •  15 iulie 2009, 15:11

Catalin cum ai putut spune ca basescianu nu a stiut de manareala? iar daca nu ai puterea sa duci ce ai inceput pana la capat nu avea rost sa mai incepi. nu ridzi sau mts e problema. problema e basescu domle cu tuta lui cu tot.

maria  •  15 iulie 2009, 15:24

Ce i se intampla jurnalistului Tolontan – ingradirea libertatii de exprimare la o tv-une, ma face sa-mi aduc aminte de faptul ca orice lighioana inainte sa moara mai da o ultima lovitura, atentie! putina precautie nu strica, asa ca en’garde, dar nu singur, totzi „cainii de paza ai democratiei” ar trebui sa fie pedigree de rasa nobila, pentru o cauza nobila.
Sfarsitul unei batalii castigate, dusa impotriva ilegalitatii, ar trebui sa aduca satisfactie, si aduce, insa este inceputul unei alte batalii, niciodata lupta nu ia sfarsit, pacat, ca nu ia sfarsit, BRAVO ca sunt oameni care sa faca asta SI AM DORI SA FIE TOT MAI MULTI numai asa motocanii vor fi nevoitzi sa se alinieze si macar de forma.

Cost  •  15 iulie 2009, 15:36

Mi-a placut pagina 1 de azi. Felicitari pentru campanie, dar si pt cei care se ocupa de design!

val  •  15 iulie 2009, 15:57

Cred ca victoria morala a domnului Tolontan (si a echipei) va zgaltai presa care, dupa ce acum aproape 20 de ani era in fruntea luptei pentru libertate si adevar, treptat s-a depreciat, ajungand la cote penibile.
Poate ca multi jurnalisti cinstiti, invinsi si marginalizati de smecherii inclinati spre compromisuri si ticalosii, vor capata curaj si se vor solidariza.
Desigur, exista lichele, unii asa se nasc. Vor incerca sa muste, dar fara succes.
Eu asa sper, asa ar fi normal sa se intample.

7even  •  15 iulie 2009, 16:15

Se pot recupera oare banii ramasi in conturile Artisan?
ca la baietii destepti nu mai pot ajunge…

Ovidiu Miron  •  15 iulie 2009, 16:28

@Dany

Ce a zis Mircea Badea? Eu ma uitam la emisiunea Editie Speciala de pe Realitatea TV, unde a fost invitat Catalin Tolontan.

Daca a zis de bine, bravo lui.

Daca nu, ma intreb urmatorul lucru. Nici eu nu sunt tot timpul de acord cu Tolo, dar cum se face ca el mereu vorbeste frumos despre Mircea Badea si Mihai Mironica(de exemplu) si din partea acestor 2 persoane se alege uneori cu ironii?

Ma gandesc la faptul ca „Romania lui mai si ba” are inca radacini puternice.

IQ Max  •  15 iulie 2009, 16:36

Tolo tu ai spus adevarul pe jumatate si ai spus numai jumatatea care ti-a convenit tie. Spune cine a furat banii cu adevarat si, spune cum au ajuns banii la trusturile de presa ale lui Dan Voiculescu si ale lui Sorin Ovidiu Vantu care au primit banii pe care tu si alti ca tine o acuzati pe Ridzi ca ea i-a furat. Deci acum trebiue sa continui anchetarea cazului ca te-ai dat mare detectiv si sa ne spui si noua cine a incasat banii de la MTS si unde au ajuns banii in final.

soare  •  15 iulie 2009, 16:42

Dmnule Tolontan,
Buna ancheta jurnalistica, bune dezvaluirile , intrebarea ramane, de ce va incapatanati sa-l aparati pe Basescu mereu? Faza cu ‘Basescu nu stia’ mi se pare de o penibilitate jenanta.Pana la urma, banii respectivi au fost RIDZI tocmai pentru a i se face reclama fiicei lui Basescu..cum putea sa nu stie? 🙂
Sunteti , pentru mine ,o persoana misterioasa , domnule Tolontan.Uneori nu pot decat sa va admir si apoi faceti ceva de genul asta cu ‘apararea’ lui Basescu si ma faceti sa nu mai stiu ce sa cred despre dumneavoastra.

Dany  •  15 iulie 2009, 16:45

@Ovidiu Miron

Pai Badea a zis de bine pana la un punct. Acela la care se pare a avea dreptate. Si anume Tolo a afirmat la Realitatea TV ca Traina Basescu a aflat din presa despre publicitatea platita din bani publici. Hai chiar asa? Sa nu fi stiut presedintele ce se intampla? Oare Tolo aloca prea multe merite presei ori a fost doar o scapare? Sau chiar crede ca Traina basescu nu stia de ce facea sa zicem EBA.

mitica  •  15 iulie 2009, 16:46

Nu doar subiectul cu „vinzarea de stiri” doare.Doare ca s-a developat si legatura maligna intre mass-media si politic.Faptul ca se observa ca mijloace media nu mai sint mijloace de informare publica, corecta si impartiala, ci vectori de influenta politica.Ar mai fi fost „Alianta PSD+PC” daca ar fi fost vorba doar de ponderea politica reala a PC-ului?Nu!Dar cind spui PC+trustul Intact, se schimba „socoteala”!Ai cu ce sa-ti „albesti” oamenii tai, ai cu ce „innegri” adversarii.

Florin  •  15 iulie 2009, 16:58

Ati reusit demersul jurnalistic si pentru ca ati avut adversari foarte slabi:
1. discursul la investitura temporarului ministru de Sport si Tineret mai bine lipsea, deoarece a facut mai mult decat sa ridice mingea la fileu adversarilor, practic a fost un autogol;
2. in Comisia parlamentara, Sever Voinescu si Cristian Boureanu au fost foarte slabi; PDL a folosit banca de rezerve si au pierdut la scor de forfait (adica scor de neprezentare – puteau sa nu vina, era mai bine pt. PDL); daca ar fi fost Berceanu, de exemplu, era greu de trecut raportul asa cum a iesit;
3. Ex-Ridzi a fost si mai slaba: a venit totusi cu ceva documente si persoane din MTS la Comisie, chiar a simulat raspunsuri la intrebari (sigur, incoerent si sfidand inteligenta); daca era Radu Mazare cel audiat, nu dadea nici un document, nu venea nici el nici altcineva din MTS la Comisie, in schimb Dvs. aveati multe plangeri penale pentru calomnie (a si castigat definitiv astfel de procese contra jurnalistilor la Constanta); nici pe legea accesului liber la informatii publice nu ne dadeau nimic, chiar cu sentinta judecatoreasca definitiva;

A existat totusi si cel mai tare adversar: lobby-ul Media Pro Sarbu: practic inteleg ca ei nu fac presa si nici TV nu au, deci nici nu exista de fapt (conform aceluiasi discurs); saracii, totusi au luat cel mai putin caimac din smantana MTS la faza asta…

Acest pesimism ascunde un indemn: perfectionati-va armele jurnalistice de investigatie, ei au suferit doar un knock-down, se vor intari si perfectiona, inclusivi prin legi, OUG, Cod si proceduri penale, impotriva presei. Sorry, se poate si mai rau si pentru noi, si pentru presa.

Deasemenea, nici aliati nu ati avut: societatea civila a fost inexistenta, partidele politice au sprijinit actiunea doar conjunctural si interesat, tot restul presei de orice fel nu a adus nimic nou si decisiv, doar au reflectat destul de amorf dezvaluirile GSP (adica, halal…). GSP a fost singura in lupta, ceea ce i-a iritat cel mai mult, enorm, asa ca s-au enervat si au pierdut pe parcurs si mai mult, numai pe mana lor.

lucian  •  15 iulie 2009, 17:19

Domnle Tolontan am ramas surprins cand am vazut ca il aparati pe Basescu cand el cu gura lui a spus de cand a aflat iar dumneavoastra declarati ca stia din presa cand el cu gura lui a spus ca stie de pe 29.05. Ce surpriza domnule acu vad ca te dai la fund ori e o presiune fantastica, ori ai propuneri de a lua un nou job.

io  •  15 iulie 2009, 17:31

oare se poate folosi regula de 3 simple in acest caz?
ministru tineretului————–730 000euro
presedintele romaniei—————?

Dan Nitulescu  •  15 iulie 2009, 17:38

am fi foarte linistiti daca am primi din partea ta o lamurire cu privire la tinerea in brate a basescului. pe langa asta, esti si dator sa o faci.

onest  •  15 iulie 2009, 17:59

tolo, nu te invidiez deloc. dar te admir. o sa ti pui toata breasla in cap. e cam complicat. o sa mai vedem

maria  •  15 iulie 2009, 18:07

@Florin,
Pe mine ca simplu cetatean, vorbind in modul cel mai simplu, nu ma intereseaza altceva legat de acest caz ridzi,decat ca
1) femeia asta a dat dovada inca de la inceputurile aparitiilor ei pe sticla de un tupeu obraznic,de aroganta.
2.) fara sa ne zica Tolontan ca, campania ebei s-a facut pe bani publici, asta a inteles o tara intreaga si nu i s-a iertat ministrsei, asocierea ei in aceast joc cu fata lui basescu.
Cetatenii nu aveau cum sa dovedeasca ce-a dovedit GSP & colegii, iar cand au venit publice aceste lucruri, oamenii au simtit ca asa trebuia sa se intample.

3) Ura, ca sa zic asa, impotriva ei, si a celor care s-au pus zid in comisie si la tv a crescut progresiv zi de zi, pe masura ce zidul era tot mai puternic, in timp ce base si boc stateau ascunsi in poposhoi.

cE TREBUIA SA MAI FACA BOUREANU, ULTIMA miscare era sa sara la bataie, si oricum ceilalti au fost provocati la asta in orice moment.
Inchei, spun doar ca opinia publica, oamenii obisnuiti sunt oripilati de prestatia PD-l, de modul lor de a-l imita pe basescu, era suficient unul, acum e prea mult.

remaniere  •  15 iulie 2009, 18:20

@ Dany, lucian, si ceilalti care luati de bun ce iese din gura lu’ Mircea Badea… ati vazut emisiunea „Ora de foc” de aseara in care Tolo a spus… ce a spus de Basescu? Mai mult ca sigur ca nu, pentru ca altfel nu mai intrebati aici si intelegeati ca Badea a scos din context ca de obicei. Si ca sa nu ma mai repet, mergeti si cititi aici: http://www.tolo.ro/2009/07/15/mesaj-pentru-m/?cp=1#comment-2204469

Ad  •  15 iulie 2009, 18:22

Si eu am urmarit emisiunea si mi s-a parut ca Tolontan a incercat disperat sa-l cautioneze pe ‘marinel’…poate pentru a hiperboliza rolul presei in acest caz de care e clar ca prezidentul stia de la bun inceput(o stiau si membrii partidului care vehiculau tone de materiale promo cu fiica-sa platite de’nusestiecine’)sau poate pentru ca pur si simplu nu vrea sau nu reuseste sa duca firul pana unde se termina….e posibil sa fi fost surmenta de ancheta asta laudabila si sa se fi speriat de succesul partial repurtat(sper ca nu e altfel de’sperietura’ ).Oricum autorul merita felicitari desi vad ca mai multi avem o senzatie stranie dupa emisiunea de aseara

clord  •  15 iulie 2009, 18:34

Si pentru ca tot e blog unde varfurile elucubreaza iar multimea isi da cu parerea, tot acest scandal intre o parte din massmedia si d-na ridzi, din avion, pare ca un razboi la scara mioritica intre niste trusturi de presa conduse de moguli care ne conduc si politic.
O fi razbunare? O fi polita platita? Pai la mintea cocosului cam asa ar fi…
Ca sa descoperi niste plati facute din banii publici si sa faci din asta o ancheta (pana aici bravo celor care-au facut-o) si sa obtii o amarata de demisie pare cam putin pentru osteneala unora si reactia celorlalti.
Din cauza asta, d-le Tolontan, dati-mi voie sa am mari semne de intebare despre scopul anchetei d-voastra… pentru ca, eu cred ca nu te chinui atatea saptamani cu o ancheta jurnalistica iar la final sa te bucuri de o demisie… chiar mi se pare un pic jenant, dar e o parere subiectiva! Aaaaaa, alta era situatia cand jubilati impreuna cu cititorii ca ati miscat institutiile statului si d-na ridzi a adus banii de acasa si sta intr-o celula macar 1 an.
Pacat!
Demonstrati ca nu-i asa si continuati ancheta pana cand d-na ridzi isi ispaseste pedeapsa si aduce banii de acasa!
Se poate?

Soare  •  15 iulie 2009, 21:08

Pana la urma, Elena Basescu si ceilalti politicieni care si-au facut publicitate pe banii publici AR TREBUI SA DEMISIONEZE !!!!!
Ce ma intereseaza pe mine, contribuabil de rand, televiziunile?
Pe mine ma intereseaza ce a facut statul cu banii mei, in primul rand. Si aflu ca statul a cheltuit banii contribuabililor ca sa-i faca reclama Elenei Basescu si altor politicieni ca ea.
Din pacate vad ca toata lumea se cramponeaza de Ridzi, de televiziuni, de Basescu ..DAR NIMENI NU ARE VREO TREABA CU ELENA BASESCU CARE PANA LA URMA E BENEFICIARA BANILOR NOSTRI.

Nnickx  •  16 iulie 2009, 0:51

Bravo TOlo dar daca ai inceput,mergi pana la capat,fara nicio concesie,cel mai rau pt tine si pt oamenii cinstitzi e ca acum s-o dai cotita
ai un capital f mare de simpatie din partea oamenilor cinstitzi si trebuie sa-l folosesti mergand fara NICIO CONCESIE pe firul anchetei jurnalistice altfel….o sa cazi la mijloc
CURAJ !!!!

Je  •  16 iulie 2009, 1:07

O parte din banutii „anchetatorilor” din presa vin din publicitate.
Pentru a atrage bugete, publicitarii fac adevarate „tzucahare”
Dar ce vad – „Dupa ce cazul Ridzi a luat amploare si subiectul stirilor de vinzare a ajuns pe agenda publica, publicitarii au capatat curaj si au spus: “Nu va dam nici un ban pentru opinie sau pentru a ne menaja subiectul! Daca vreti spoturile bine, daca nu, nu!”- :))))) come on Tolo, am avut incredere … :)))

Revista presei despre presă | Reporter Virtual  •  16 iulie 2009, 3:34

[…] Ridzi”, a devenit, după demisia ministrului Ridi, indezirabil în propriul trust. Cătălin Tolontan: ”Exista o indicație clară ca să nu mai apar la respectiva televiziune. Subiectul vânzării de […]

PussyCat  •  16 iulie 2009, 13:32

despre ce TV era vb ?