Ridzi a fost la spital. Citeşte mîine în gsp cum cazul Ridzi deschide poarta cazului Năstase!

Monica Iacob Ridzi a fost azi la sectia de cardiologie de la Fundeni, sustin surse apropiate fostului ministru. „Da, asa e, a fost impreuna cu sotul, iar acum 20 de minute au plecat”, a confirmat cineva din spital pentru un reporter gsp deplasat la fata locului. O alta sursa sustine insa ca Monica Ridzi a vizitat-o pe mama sa, care sufera de inima.

vineri, 24 iulie 2009, 2:17

Monica Iacob Ridzi a fost azi la sectia de cardiologie de la Fundeni, sustin surse apropiate fostului ministru. „Da, asa e, a fost impreuna cu sotul, iar acum 20 de minute au plecat”, a confirmat cineva din spital pentru un reporter gsp deplasat la fata locului. O alta sursa sustine insa ca Monica Ridzi a vizitat-o pe mama sa, care sufera de inima.

Miine, Gazeta va publica elemente ale dosarului de 1.600 de pagini pe care DNA l-a trimis catre Parlament. Si motivele documentate pentru care cazul Ridzi va aduce in atentia interesului public un alt caz, de mult mai mare amploare: dosarul fostului prim ministru Adrian Nastase.


Comentarii (32)Adaugă comentariu

low profile  •  24 iulie 2009, 14:23

Draga Tolo,

In ceea ce o priveste pe Ioana Varsta trebuie sa pleci de la realitatea ei ca sa vezi ca ceea ce-i leaga pe oamenii politici din Romania, mai mult decat politicienii din oricare alta tara, este apartenenta la serviciile secrete sau legaturile subcutanate cu acestea. Horia Mihalcescu iti spune ceva? Omul inventat de Liviu Luca, cel care da cu aspiratorul in casa lui SOV, cel care “l-a facut” primar pe Tiberiu Iacob Ridzi santajandu-l pe principalul sau contracandidat, cel care-i scrie textele Elenei Udrea, implicat in campania lui Sorin Oprescu si asociatul Ioanei Varsta in RED APPLE COMUNICATIONS. Ar fi interesant de stiut cand s-a intalnit ultima oara cu Ioan Talpe si ce teme i-au mai fost date spre rezolvare.

maistor kokir  •  24 iulie 2009, 14:50

da mai , asta e inceputul ,sigur si seres omu lui voiculescu a facut magarii la vremea lui ,dar trebuie atacati „domnii” de la guvern din toate partile ,prin toate modalitatile, ar trebui terorizati non -stop, daca una ca ritzi a papat 500.000 euro pt o chestie minora, ganditi-va cati bani dispar in fiecare zi la nivel national … trecutul nu-l mai putem schimba , hai sa ne gandim cu totii ca nimeni nu ne da nimic de pomana ba dimpotriva ne va lua din buzunar tot ce avem daca s-ar putea …

Cristina  •  24 iulie 2009, 15:17

E cazul sa se faca lumina cat mai repede, fara taraganare, in toate aceste dosare. Probabil este o legatura intre ele sau poate ca este doar faptul ca tot sistemul scartaie…

666  •  24 iulie 2009, 15:20

E prea frumos ca sa pot crede.

xorin  •  24 iulie 2009, 15:34

CITEZ VOLUPTOS….
2
maistor kokir Says:
July 24th, 2009 at 2:50 pm

da mai , asta e inceputul ,sigur si seres omu lui voiculescu a facut magarii la vremea lui ,dar trebuie atacati “domnii” de la guvern din toate partile ,prin toate modalitatile, ar trebui terorizati non -stop, daca una ca ritzi a papat 500.000 euro pt o chestie minora, ganditi-va cati bani dispar in fiecare zi la nivel national …

prin „domnii de la guvern”..eu inteleg ..exclusiv PDL….acolo e raul…cat despre ceilalti..NUMAI DE BINE!!!!
la anul, prin 2010 ne ocupam de psd si pnl…acum de pdl..asta-i !!!viata..suntem romani ..si e greu sa fim impartiali sau echidistanti…asa ca ii tratam in functie de anii impari si cei pari..

la buna vedere!!!

la buna vedere

anca  •  24 iulie 2009, 15:39

domnule tolontan,daca acesta e singurul mod in care putem sa mai facem ceva impotriva politicienilor corupti din tara asta,atunci aveti toata sustinerea noastra. Sper ca urmeaza Udrea si Nastase. Dumneavoastra faceti-va treaba ca jurnalist,iar noi vom fi alaturi de dumneavoastra,ca in cazul Ridzi.

vioregh  •  24 iulie 2009, 15:54

parca intelesem ca este mama ei bolnava ,acum este ea? de ,partidul a scos-o sa faca bani ,probabil ,dar i-sa infundat si ea tre sa suporte consecintele

Bogdan  •  24 iulie 2009, 15:56

Daca se ajunge la Nastase atunci este de bine.
Am foarte mari dubii ca se poate ajunge chiar asa de sus…
Felicitari oricum

lenutza  •  24 iulie 2009, 16:05

previzibil.pdl va vota rapid si cu bilele la vedere pentru anchetarea monicai ridzi. grea lovitura pentru nastase si psd care au tergiversat ani de zile votul pentru.

xorin  •  24 iulie 2009, 16:13

RIDZI e ridzi…iar nastase e NASTASE….. !!!!!!!!!!!!

TE rog Cataline…fii prudent..cu RIDZI ti-a mers….dar cu NASTASE e ceva mai greu…POTOLESTE-te….
E an electoral iar PSD-ul nu are nevoie de asemenea anchete….Poate la ANUL …Pai tu nu vezi trendul de la antene si jurnalul national…pai ce faci…? Mai incet cu PIANUL PE SCaRI…..mai stoarce ceva de la RIDZI ( doar e din Valea Jiului)…ce naiba…!!!!

Cristina  •  24 iulie 2009, 16:22

Daca s-ar ajunge, pe rand, la toti marii coruptiei, ar fi bine… Numai ca am dubii, nu ca se poate ajunge, ci ca se va lua vreodata vreo masura…

rititi  •  24 iulie 2009, 17:12

Momentan, fata de cererea de incepere a urmaririi penale fata de Ritzi, n-am avut dreptate. Dar jocul lui Basescu cu DNA ramane, cine crede in DNA ferice de el! Dosarele lui Videanu si Boureanu sunt „arhivate” de DNA de mult timp. Astea fiind mai sonore. Totusi, observ ca urmarirea penala nu vizeaza si infractiunea de delapidare, cea de abuz in serviciu contra intereselor publice neabsorbind-o pe cea de delapidare, ceea ce inseamna ca, pe fond, in lipsa falsurilor ulterioare si pentru care Ridzi & co urmeaza sa raspunda penal, cheltuirea banilor , in felul in care au fost cheltuiti, ar fi intemeiata. In fine, fiecare sa creada ce vrea despre DNA, mai mult de un teatru nu este nici cererea de fata privind inceperea urmaririi penale.

petre stelistu  •  24 iulie 2009, 17:21

Daca Adrian Nastase va fi judecat,sigur va pierde.Cand acest om va fi dupa gratii si averea confiscata,indiferent daca e pe mumele sotiei sau a copiilor,atunci sunt sanse de 75% sa ma intorc in tara.Nu cred ca se poate intampla acest lucru,fiindca parlamentul e PSD-ist si puterea cea mare in Romania o are parlamentul.Degeaba lumea loveste in guvern si presedinte,cand justitia e mana in mama cu parlamentul si pot face ce doresc.

NeaCaisa  •  24 iulie 2009, 17:38

Am impresia ca in ultima vreme iti pasa de politica. Poate prea mult.

Cristina  •  24 iulie 2009, 17:42

Si totusi, daca ne gandim mai bine, ar trebui sa se (re)judece multe alte procese. In ultimii 20 de ani s-au dat destule „tunuri” in tara asta, multi imbogatindu-se prin mijloace mai putin ortodoxe.

justme  •  24 iulie 2009, 18:03

Eu zic ca a inceput sa invie speranta in noi, ca nu e totul pierdut si asta conteaza mai mult ca orice! Bine ca ai inceput sa vezi Catalin mai departe… Iar cei care se iau de Tolo sa observe ca daca ei nu sunt in stare sa faca nimic, exista multi pentru care ce face TOLONTAN e VITAL! E vorba de oamenii care nu-si mai puteau permite sa viseze si acum incep sa o faca din nou. E putin, spun unii, dar stiti ce?, e un inceput si asta nu o poate nega NIMENI!!

P.S. Bafta in continuare si nu uita ca trebuie sa continui!!!!!!!!!!!!

xorin  •  24 iulie 2009, 19:16

INTERESANT…!!!!!!!
13
petre stelistu Says:
July 24th, 2009 at 5:21 pm

Daca Adrian Nastase va fi judecat,sigur va pierde.Cand acest om va fi dupa gratii si averea confiscata,indiferent daca e pe mumele sotiei sau a copiilor,atunci sunt sanse de 75% sa ma intorc in tara.Nu cred ca se poate intampla acest lucru,fiindca parlamentul e PSD-ist si puterea cea mare in Romania o are parlamentul.Degeaba lumea loveste in guvern si presedinte,cand justitia e mana in mama cu parlamentul si pot face ce doresc.

..CITEZ….”DACA Adrian Nastase VA FI Judecat, sigur va pierde…”

1. Adrian Nastase….e MARE si TARE pe cand RIDZI era o debutanta…
2. „DACA”…pai nu prea cred…..Sincer nu-mi dau seama de ce…nu cred ca toti judecatorii/procurorii sunt partizani politic..
3. Nastase are sprijin POLITIC si MEDIATIC ( v. un TRUST nu-ti spun care..!!) la RIDZI…s-au cam lepadat TOTI de EA si PDL si Basescu..N-as vrea sa fiu in pielea EI..CRESTINESTE vorbind…ii doresc sanatate si AVOCATI BUNI…

Pentru noi , muritorii de rand…NIMENI NU E MAI PRESUS DE LEGE…!!adica teorie..teorie…

FX  •  24 iulie 2009, 19:19

Acum 5 minute am vorbit cu Monica..mi-a spus ca daca Basescu nu vorbeste cu Morar si cu baietii lui de la DNA sa o faca scapata…EA SCUIPA TOT…o trage dupa ea pana si pe EBA!…asa ca nea Base’..eu zic totusi sa vorbesti cu „baietii”…altfel EBA LA PUSCARIEEE…si cu MONICA..

tenu  •  24 iulie 2009, 20:14

Tariceanu 3.5 miliarde euro un subiect mai putin interesant decat Ridzi Multa bafta in continuare „Moralistule” :)):)):)):))

Marius M  •  24 iulie 2009, 21:23

Oare este vorba de acelasi Adrian Nastase,despre care insusi Base spunea de curand ca este convins ca e curat ca si lacrima?Oare cat de murdare sunt lacrimile de marinar?

malasuerte  •  24 iulie 2009, 21:52

„Ridzi a fost la spital ”
imi place tot mai mult ancheta 🙂
ce urmeaza 😀

ilie pintilie  •  24 iulie 2009, 22:16

„Sufera de inima”….acea boala incurabila de care, doamne’ajuta, neamu’ romanesc a cam scapat…

NEAGU  •  24 iulie 2009, 22:16

In tara aceasta totul este posibil, neimtirea celor din clasa politica este fara margini, imi vine sa vomit cand ii vad pe politicieni la televizor si cu cat sarg incearca sa ocoleasca subiectul acesta ,mai ales cei din pdl,sper ca intr-o zi sa pot pleca cu familia mea din tara aceasta in care totul se cuumpara pe bani si pe pile.Din pacate fiind profesor de educatie fizica si sport si lucrand in sistemul de stat ma intalnesc cu nesimtitii astia din primarii si de pe la partide politice ce apar cu tot felul de ocazii prin scoli pentru a-si face campanie dar cand te duci la ei si ii rogi sa te ajute pentru a organiza o competitie sau sa modifici ceva ce nu merge nici nu vorbesc sau se comporta cu tine de parca ai fi ultimul om.

Claudiu  •  24 iulie 2009, 23:12

Mă îndoiesc că se va ajunge acolo şi se va face ceva. Tata mare veghează tot.

De asemenea, prea mulţi comentează din interes politic pe blogul dumneavoastră. Sunt penibili.

Anti Mafie  •  24 iulie 2009, 23:20

Nascase…, Miki Spaga…, Iacubov…, Patriciu…, Tariceanu…, Chiuariu…, Remes…., Seche…,Dan Ioan Popescu…, Necolaiciuc…,etc.
Basescu, in 1996 isi da demisia din Parlament, pentru a se deferi justitiei si a nu se proteja de imunitate. SINGURUL parlamentar din Romania care a procedat astfel ! E judecat si rasjudecat, n ori. Nicio semnatura a sa nu a fost pe vanzarea vreunui vas al tarii! Justitia securista a Rodicai Stanoiu, in vremea de dictatura si aservire a presei, justitiei etc, a tot ce misca in tara asta, catre clanul si guvernul Nascase, sub girul lui Iliescu („nu ma amestesc, stau precum cucuveaua la Cotroceni, las oamenii sa juefuiasca pt PSD, sa dea Petrom-ul, Sidex etc MOCA !”…), l-a anchetat de n ori. Nimic, nici cat era primar.
Dar, pe tipicul manipularii securistice, acum zic cei care au facut front comun de a se feri si ascunde de judecata, si „slujitorii” cu pixul sau vorba din media ai lor (banul e ochiul dracului !) :”da’ flota?”
Pai, mai Nascase, Miki Spaga, Tariceanu, Chiariule s.a., voi de ce v-ati ascuns si va ascundeti ca mafiotii?? Daca nu va e frica de faptul ca veti fi dovediti ca infractori si ciorditori, de ce nu mergeti ca Basescu in justitie, 8 ani, neascunzandu-va dupa imunitate!!! Simplu e motivul: mafia PSD!

Doar Mitrea si-a mai ‘dat’ (cica!) demisia cu 2 saptamani insa inainte de nov 2008, teatral, stiind ca va fi oricum reales parlamentar si nu are niciun efect. Acum, se ascunde si el, dincolo de conflictul cu o parte a PSD, aripa retrograda si cu apucaturile stiute Nascase-Hrebe-Vanghelie.

Dle Tolontan, dvs, dincolo de efortul laudabil al investigatiei jurnalistice, suma …(si aia dusa tot la campania PSD-PC, prin firmele Loco s.a. ale lui Voiculescu, sau la trusturile de presa stiute), cei 650 mii +tva, de la Ridzi, sunt…0,000000…..00001% din cat a furat PCR-FSN-FDSN-PDSR-PSD in 20 de ani.
Cat ar face Petrom-ul, zona I.Serpilor, Petromidia etc?

PS:
1. A.Severin, si-a luat casa de la stat prin ’91, ilegal, mintind ca…”n-are” etc. Acum, pozeaza „democrat”, si „social”.
2. Sarbu, socrul lui Ponta, „justitiarul” (sa te prapadesti de ras!),pune o fundatie sa ia de la RAPPS (scenariu aranjat dinainte, tipic PSD) azi, acum vreo 8-9 ani, cu 200.000 USD, o vila de 1,8 mil USD. A doua zi, dupa smen, o re-cumpara el, sa nu apara drept cumparator direct de la RAPPS, fara certificat de sarcini si cert.fiscal, la acelasi pret! Azi, stapaneste Daciana si Victor viluta din luxul Dorobantilor, luata cam gratis prin smen de tata Sarbu, fost si actual sef la agriculura.
…Care Sarbu tocma „baga” in publicitate…50 MILIOANE DE EURO (cincizecimilioane!!!), dle Tolontan, nu…cateva sute de mii pe 450 de actiuni (daca ati fi mentionat macar, chiar reusite in tara!) de 2 mai etc (fara comentarii asupra viitoarelor rezultate ale justitiei, indiferent cine va fi vinovat, sa plateasca).

Cam asta e Romania REALA, dle Tolontan. Aia regizata la tv si media, doar-doar sa „atacam”, si alea…pt „frimituri”, e alta treaba. Ma intreb daca in 2009 ar putea sa „tina” iar. Pare-se, si cred asta, romanii nu mai sunt usor de „mintit cu televizorul”, ca in „iepoca”…Ceaus…cu, pardon, Iliescu.

…a, sa nu uit: mai stie cineva cum s-a facut si…a „facut” cine, de s-a praduit Hotel Astoria cu vreo 15.000 euro, la valoare de 3 mil EUR (ministrul Orban era? a…, „saracia”, cel cu sute de angajari PNL la Aviatie, Otopeni etc, fatuci pe „filiera” PNL)…???!!! Hm…

Respect pt dvs, dle Tolontan. Si, nu uitati, mai scrieti va rog si de sport. Ca scrieti bine!

Laurentiu  •  25 iulie 2009, 0:06

bre oameni buni, eu cred ca este inca o manipulare chestia asta cu dosarul penal al Monicai, o manipulare de genul „facem un mic scandal, ne facem ca ne scapa niste informatii catre presa, presa ia foc, opinia publica ia foc, noi dam jos ministrul, ii facem un dosar penal la misto, dar 25% din romani cred ca incepe marea curatenie, acesti 25% adaugati la deja existentii 25-30% ne vor vota la toamna ………”. sau poate ni s-a aruncat un oscior si noua, iar in tot timpul asta s-a dat un tun paralel foarte mare, dar cum toata lumea e cu ochii pe cazul Ridzi, nimeni nu va observa decat cand e prea tarziu…

Făniţă  •  25 iulie 2009, 0:32

domnu’ tolo, respectul meu, inca odata!

sa speram ca atat ridzi, cat si nastase si altii care au folosit fonduri publice in favoarea lor vor infunda puscariile cativa ani buni de acum acolo. ar fi utopic, ar o presa cu un rol adevarat.

spre stupoarea mea, am vazut ca sunt cativa jurnalisti care va numesc complexat si va aduc critici datorita acestei actiuni. merita mentionati in special cativa de la gratuitatea aia penibila, numita adevarul de seara.
dupa ridzi, nastase si compania, urmeaza la toamna, dupa cum putem spera, si cel mai iubit fiu al poporului, traianel basescu, caruia ii se va termina mandatul si ii va expira imunitatea politica. desigur, nu e sarcina dumneavoastra, dar poate actiunea dumneavoastra va mobila si alti colegi de breasla.

va doresc mult succes!

Făniţă  •  25 iulie 2009, 0:35

*ar fi o presa cu un rol adevarat

*va mobiliza si alti colegi de breasla

adidas  •  25 iulie 2009, 0:58

uau dosarul nastase…asta e chiar e tare,d le tolontan ne uimesti de la zi la zi

daniel v.  •  25 iulie 2009, 1:51

duca-se toti si la parchet si la spital… si ridzi, si nastase, si tariceanu… incolonati, unul dupa altul…
la bacau circula un banc: ce eveniment este mai indepartat decat Pastele cailor sau Sfantul Asteapta?
raspuns: momentul in care vreo institutie de control isi baga nasul in firma privata a familiei Stavarache (controleaza garda toti amaratii de buticari dar de milioanele de euroi care se duc la firma primarului nu intreaba nimeni)

ammallya  •  27 iulie 2009, 20:14

domnule Tolontan ..nu vi se pare ca va faceti o imagine pe seama guvernului ..e naspa guvernul dar dumneavoastra sunteti sustinut de //Antena ..asa ca …sa fim seriosi ..cate milioane s-au furat ..