Bazine şi minuni

Poloistii croaţi bat cuba pe margine. Au învins România cu 7-5. Sînt campioni mondiali, dar e ceva relaxant în bucuria lor. Se aşteptau la ce e mai rău. Rămînem în primii 8 la acest turneu, deşi venim de nicăieri. Avem un singur bazin modern la Oradea, care a costat 5 milioane de euro şi cîteva în fîntînile din centrul Bucureştiului, acolo unde se scaldă ştergătorii de parbrize.

marți, 28 iulie 2009, 7:59

Poloistii croaţi bat cuba pe margine. Au învins România cu 7-5. Sînt campioni mondiali, dar e ceva relaxant în bucuria lor. Se aşteptau la ce e mai rău. Rămînem în primii 8 la acest turneu, deşi venim de nicăieri. Avem un singur bazin modern la Oradea, care a costat 5 milioane de euro şi cîteva în fîntînile din centrul Bucureştiului, acolo unde se scaldă ştergătorii de parbrize.

Există un proiect de 6 bazine zonale la Ministerul Dezvoltării Regionale, Vasile Blaga vrea să îl ducă la capăt, dar deocamdată stagnează.
Cei de la Federaţie şi de la cluburi sînt pe de o parte fericiţi pentru că echipa luptă admirabil, dar pe de altă parte sînt îngrijoraţi. „Acum vor vrea, pe bună dreptate, salarii mai mari”, spune cineva de la Dinamo. Cei mai buni jucători din ţară ajung la 2.000 de euro pe lună.

Acestea sînt sumele şi acesta e nivelul. Restul e, cînd şi cînd, ca acum, o minune.


Comentarii (50)Adaugă comentariu

babanul  •  28 iulie 2009, 19:55

Probabil ca te referi la polo nu? Ca nu spui…

Eugen Borbely  •  28 iulie 2009, 20:12

Din pacate, ce semanam in alegeri, fie ele de primavara, vara, toamna, etc., asta culegem. De ce sa conduca sportul oameni de valoare, cand e mai usor cu Ridzi, Mitica, Penescu, Becali, etc. Noi nu ne revenim prea curand. Blestemul lui Brucan poate ne mai bantuie si acum. S-auzim de bine!

fg  •  28 iulie 2009, 20:13

wellcome back ! si cand te gandesti ca antrenorul nostru-i ungur…

Habakkuk  •  28 iulie 2009, 20:29

In sfarsit un post despre sport 🙂 (nu ca i-ar lipsi incarcatura sociala)

Dani  •  28 iulie 2009, 20:32

normal ca la polo se refera dar e valabil si pentru restl sporturilor pe apa!

Emil  •  28 iulie 2009, 20:43

Romanii sunt un popor inimos…atat de inimos ca ei continua sa isi faca treaba, desi cei pe care ii aleg, o data la 4 ani, ii fura la fel de inimos! Pentru ca suntem o tara care se imparte in doua, momentan: aia inimosi si aia smecheri. Orice alta comparatie nu isi mai are rostul…

Eu_Bv  •  28 iulie 2009, 21:02

Felicitari pentru articol. Si felicitari si sportivilor, aceasta infrangere e ca o victorie avand in vedere scorurile cu care Croatia a castigat celelalte partide!

zack  •  28 iulie 2009, 21:13

Cei mai buni poloisti au 2000 euro pe luna. Adevarat, insa sunt maxim 10 care ajung la suma asta. Media e de max 500 euro, si asta doar la primele 3 echipe.

adidas  •  28 iulie 2009, 21:21

un sport foarte greu si foarte frumos pacat ca sportivii nu sunt platiti pe masura efortului pe care il depun

donvirgillo  •  28 iulie 2009, 21:23

Felicitari tricolori! Ati practicat un polo admirabil! In unele momente croatii s-au temut!

Sper sa castige mai bine de acum incolo pentru ca merita!

cata  •  28 iulie 2009, 21:45

„Restul e, cînd şi cînd, ca acum, o minune.” Foarte buna fraza. Se potriveste si cu ce publicati voi despre sport in Gazeta.

Serban  •  28 iulie 2009, 21:50

Buna Seara,

Domnule Tolontan,
Sunt foarte revoltat ca Grupul Intact este cu gandul numai si numai la bani si nu se gandeste deloc la faptul ca banii se fac pe spatele nostru,a prostilor care se uita la voi.
Este inadmisibil ca intro tara care se vrea a fi Europeana,sa transmiti un meci de fotbal,pe posturi fantoma gen DigiSport,GspTv;Posturi care sunt receptionate de 15-20%din populatie.
Va sugerez sa cumparati si meciurile Echipei Nationale si sa le transmiteti pe un post la care sa va uitati numai voi angajatii Grupului Inatact si fam.Voiculescu.
Observ insa din nou cu dezamagire,ca transmiteti pe Antena 1meciurile echipei Steaua,a carui patron la laudat atata pe Voiculescu si pe ai lui acum 1-2 ani…

Rusine NU MA ASTEPTAM CA UN POST CA ANTENA 1 SA AJUNGA ASA..RUSINE…

VIZIONARE PLACUTA LA LIGA 1…SA NE BUCURATI IN CONTINUARE CU REZUMATE PE GSP.RO SI CU CITATUL”NE PASA DE SPORT…”VA PASA PE….

Poate dumneavoastra care ati reusit sa dati jos un ministru reusiti sa rezolvati si problema aceasta

P.S astept raspuns pe mailul meu. Multumesc

stan  •  28 iulie 2009, 22:04

am urmarit aproape toate meciurile Romaniei. l-am pierdut pe cel cu sua care s-a disputat la ora 13. vreau sa adresez si eu felicitari baietilor. inclusiv astazi au fost la inaltime insa croatii au fost impinsi practic de la spate de doi „hoti” care ne-au dat in cap de fiecare data cand am dat semne ca am putea reveni in joc. mi-a fost jena ca poate exista asemenea hotie in polo la un asemenea nivel si totusi nimeni nu spune nimic.

ei au avut 11 superioritati fata de 5 ale noastre, deci mai mult decat dublu. in pus 2 lovituri de la 5m (echivalentul penaltiului in polo). Aceste lovituri nu se acorda cu una cu doua, adica se acorda la fel de rar ca cele de la fotbal. ganditi-va cum ar fi un meci de fotbal cu 2 penaltyuri acordate unei echipe si ce ati spune despre arbitrul ala. Spre comparatie, in meciurile pe care romania le-a disputat pana acuma mi se pare ca s-a mai acordat o singura astfel de lovitura.

nu am fost cu nimic mai slabi decat croatia. Tolo, cred ca ar trebui sa semnalezi acest aspect in primul rand.

sabin  •  28 iulie 2009, 22:39

Am trimis pe adresa federatiei de natatie mail prin care le-am cerut ajutorul in infiintarea unui club de inot si afilierea la ei. nu o sa-mi raspunda niciodata. pentru ca nu le pasa. cunosc fenomenul bazinelor si a sporturilor care au nevoie de ele. de exemplu intr-un oras important nu se construieste un bazin olimpic pentru ca partidele politice nu se pun de acord cu eventualul amplasament. 🙂

GABI U  •  28 iulie 2009, 22:45

V-am mai spus!!!!!
La Cluj se face STADION DE CL si sala de sport de 7000 de locuri.
N-am auzit nimic vorbindu-se de asa ceva pe nici un canal media.
Doar Hagi intr-o emisiune sportiva a spus putin.
Tolo ar trebui vorbit mai mult pentu ca este ceva unic in epoca post
decembrista

Anduril  •  28 iulie 2009, 23:03

Nu prietene se refera la fotbal in bazin scurt cu mingea de tenis

Catalin  •  28 iulie 2009, 23:03

La Bacau si Sibiu exista de asemenea bazine de calitate. Cel de la Bacau chiar a suferit modernizari serioase acum un an de zile, dar e drept nu stiu daca se preteaza la polo.

tze  •  28 iulie 2009, 23:40

demult mi-e rusine sa spun ca traiesc in romania si cu mandrie pot spune ca nu votez

alwn  •  28 iulie 2009, 23:46

Bravo tolo, mai scri si tu altceva decat scandalui ridzi.. Hai sa-ti zic eu un tun mult mai mare decat cel al gruparii Ridzi. Stadion Vointa Sibiu. pe 30 iulie e sedinta. Afacere de 20 de milioane! Imobiliare evident. Daca ai scris de mizilicu ridzi 6 saptamani, de asta trebuie sa scri un an zi de zi. Si de data asta chiar e legat de sport!

alwn  •  28 iulie 2009, 23:58

Si de stadionul electroputere, afacere 18 milioane de euro nu te interesezi? Sunt mai importanti cei 700.000 ai lui ridzi.. De ce nu lasi tu ziarele specializate din trust si ramai doar la sport? Sau pregatim vreo cariera politica?

grisha  •  29 iulie 2009, 0:32

uite un sport pe care copiii l-ar putea face, fara a putea exista oameni care sa spuna ca dauneaza(ca la box, desi si acolo nu prea dauneaza daca nu faci mare performanta, si atunci in anumite conditii), ori ca se strica copilul din cauza mediului in care se invarte(cum ar fi fotbalu, care e plin de exemple negative in ziua de azi)..un sport care se poate face si vara si iarna, si in care contactul fizic cu adversaru e destul de redus…ii trebuie doar promovare si bazine…

Nelu  •  29 iulie 2009, 0:37

Frumos scris si superba performanta poloistilor.
Pauza s-a terminat, capul l-a fund!
Sper sa nu gasesti gluma deplasata dar dupa atata contact cu politica cred ca scriind despre o performanta sportiva de exceptie reprezinta o adevarata gura de oxigen pentru tine.

asa  •  29 iulie 2009, 1:22

D-ule TOLONTAN sunt din Tg-Mures si pot sa-ti comunic ca in Tg-Mures de mai bine de 10 ani a inceput constructia unui centru olimpic pentru inot cu doua bazine si toate constructiile anexa necesare. Investitia la inceput a fost finantata de cei de la GAZ. Lucrarile au fost oprite de ceva timp. Complexul trebuie doar finisat si dotat si pus in functiune. Cu banii d-nei ridzi se puteau face multe la acest Complex. Zau merita facuta o investigatie. VOI ZIARISTI CU ASEMENEA PROBLEME AR TREBUI SA VA OCUPATI, NU CU IUBITA LUI TANASE. si cite asemenea constructii nu au inceput si sunt cum sunt. Merita sa faceti un ciclu de investigatii. PRIMARUL Tg-Muresului in loc sa investeasca in asemenea investitii vrea sa convinga consiliul municipal sa cumpere citeva sute de apartamente cu 1100 EURO/mp PENTRU A SCAPA DE FALIMENT UN INVESTITOR CICA STRATEGIC. e IN DISCUTIE O SUMA DE 15.000.000 EURO. MULT SUCCES IN INVESTIGATII DACA O SA SI INCEPETI. DAR MA INDOIESC DE ACEST LUCRU.

Pacuiul lui Soare  •  29 iulie 2009, 1:53

sintem penibili, Croatia are o populatie de 5 ori mai mica decit Romania si ne bat pe unde ne prind la orice sport, inclusiv fotbal. dar in conditiile date (1 bazin modern) si infringerea asta e ceva.

juve 1897  •  29 iulie 2009, 4:52

cataline la constanta e o promisiune de acum 1 an in complexul sportiv badea cartan de un bazin olimpic de 5000 de locuri plus o sala polivalenta de 10000 de locuri s-au prezentat si machetele si filmul video 3 d erau niste bijuterii cum aratau dar a tecut 1 si nici macar o sapatura n-au facut cu toate ca au promis ca in 3 luni de la prezentarea proiectului se vor apuca de treaba ia intereseaza-te care mai e stadiul poate au puso baieti de vreun tun ca acolo e pamantul scump

ciupi  •  29 iulie 2009, 7:16

astia suntem: cu rele, dar si cu minuni. camelia potec ne-a aratat – si ea – ca se poate, numai ca pentru a se ajunge la acel „se poate”, avem nevoie undeva, catre deal, de oameni care sa ne permita a ajunge in situatia de a putea. nu numai ei…

ragatio  •  29 iulie 2009, 7:38

dragii mei ! n-o mai daţi cu salariile mici ale poloiştilor sau altor sportivi. ei au alte „venituri” să zic aşa. nu uitaţi că în ţară sunt o mulţime de oameni care trăiesc ca vai de lume. şi nesimţiţii de parlamentari ne jefuiesc, da, ăsta-i cuvîntul. mulţumesc !

daniel  •  29 iulie 2009, 8:12

DAR TREBUIA SA AMINTITI CA AM FOST TOCATI IN ACEST MECI CU CROATII DE NU SE POATE – ASA CEVA E MAI RAR VAZUT IN SFERTURILE UNUI MONDIAL- SA LE FIE FRICA CAMPIONILOR MONDIALI DE NOI 🙂 ? FELICITARI POLOISTILOR ROMANI

adnana  •  29 iulie 2009, 8:45

Inca un motiv in plus sa felicitam din suflet acesti baieti minunati.Felicitari baieti!Ati luptat exemplar.

adi  •  29 iulie 2009, 8:49

babanule, cu ce incepe prima fraza din articol? citeste articolul si dupa intreaba daca tolo se refera la polo sau nu

serbane, si televiziunile snt ca oricare afacere, platesti-poti vedea postul respectiv, faza cu implicarea lui voiculescu poate da poate nu, sunt destui directori pe acolo care sa poata lua decizii, iara tolo pana la urma nu are treaba cu emisiile tv. a sa nu uit, steaua joi se vede la protv, iar in campionat antena da derbiurile, acum ce sa faci daca ea are cele mai multe:) – forta steaua!

cat despre sportivi, felicitari, bravo voua si multumim. ati fost fantastici.

pt tolontan: f bine ca scri despre sport, asta ai in sange, dar ce ai facut cu investigatia de la mts sper sa te vad facand si in alte cazuri. te prinde postura de ziarist de investigatie. bafta, spor la munca!!!

rapid 1923  •  29 iulie 2009, 9:07

scrie si cum un medaliat la saritura in bazin se poate antrena aruncindu-se pe saltele

r.p.  •  29 iulie 2009, 9:38

Ultimul delfin aflat în captivitate în România a murit. Camelia Potec care se antrena în acelaşi bazin cu mamiferul a declarat că va simţi lipsa delfinului. Întristarea şi-au exprimat-o şi sportivii de la naţionala de polo care îşi efectuau pregătirile în bazinul respectiv. Supărare mare este şi în rîndul copiilor de la secţia de înot performanţă a căror loc de antrenament era tot în acest bazin. Toţi regretă delfinul chiar dacă prin dispariţia lui orarul singurului bazin din ţară acoperit se eliberează cu 2 ore.

Cătălin Tolontan  •  29 iulie 2009, 9:58

zack: ai dreptate, nici n-am spus ca acestia sint banii obisnuiti. Sint citeva salarii de 2K euro/luna, in principal la cei din echipa nationala. Restul salariilor sint, asa cum spui, de nivelul sutelor de euro.

ADRIAN  •  29 iulie 2009, 11:39

Buna ziua DOmnule TOlontan, Am citit in ultima vreme cu ceva interes si recunosc ca am ramas surprins ca o echipa de la un ziar sportiv – axat ce e drept ca mai toate gazetele si posturile de radio si tv din tarisoara asta a noastra pe fotbal-, ca tocmai voi cei de la sport faceti investigatii cu cracter penal gen delapidari, furturi si gainarii. Meritati un bravo cam ca si nationala de polo. De ce similitudinea cu ei? Simplu! Pt ca mai mult nu se poate in tara asta. Lumea intreaba si nu intreaba bine. Spre exemplu sunt jurnalisti pe care ii auzi ca spun cine a mai furat. Pe mine ma intereseaza cine face puscarie in tara asta pt ca a incalcat legea. SI sa recunoastem cei care incalca legea in mod sistematic sunt cei de sus. care isi fac legi pt bunul lor plac. De la rascoala din ’89 nu am auzit de unul singur sa faca puscarie desi prbe instanta sunt kilometri, la propriu. Am citit aici oameni care indica afaceri oneroase de 15 milioane sau 20 de mil ei bine eu ma antrenez si alerg langa Complexul Lia Manoliu si pot sa spun ca de anul trecut de cand a inceput construirea noului stadion Lia Manoliu se aude ca aproape toata baza sportiva cu copaci cu tot va disparea pt a aparea in loc locuri de parcare gherete si alte minuni destinate sa satisfaca setea romanului si investitorilor jecmanari de asfalt pe cheltuiala contribuabililor. Si apropos proiectul noului stadion stiti cat costa peste 200 de milioane de euro cu un singur proiectant . saincer nu prea am vazut ziaristi care sa ia atitudine in privinta legitimatii demolarii vechiului stadion care fusese dotat cu pista de atletism moderna de o firma germana si care in noul stadion nu va avea deloc. Traiasca fotbalul, nu! de parca sportul rege nu e de fapt atletismul… dar deh fotbalistii si jurnalistii microbisti sunt la guvernare… pt ca sa recunoastem in paginile ziarelor dvs ce cititm in afara de scheme si cancanuri de ale retadatilor manelisti care se numesc fotbalisti (mai putin sportivi e adevarat)? Scrie ceva de scrima, de calarie, de bazele hipice in ruina de la olimpia bucuresti, sau de necesitatea promovarii sportului in randurile copiilor scolari cum era pe vremuri? Se faceau selectii si bine au facut pt ca probabil voi cei care castigati bani din jurnalism sportiv acum nu mai aveati ce sa scrie nici la capitolul fotbal. Si ar mai fi ceva legat de acest subiect… in curand Romania nu va mai avea rezultate pe niciun plan deoarece depopularea si lipsa programleor coerente ale ingamfatilor de guvernanti isi vor spune cuvantul. si apropos de polo spun doar atat: e un sport destul de dificil si se munceste mult, foarte mult. Asa ca merita felicitari pt rezultat…

vasim  •  29 iulie 2009, 13:07

Prea ne planegm de mila.
Credeti ca croatii au o suta de bazine meseriase si un saliu mediu mult mai mare ca al romanilor ?
De curiozitate faceti niste cautari si vedeti ce conditii au ei.
Si totusi sunt campioni mondiali.
Sa stiti ca talentul nu are neaparata legatura cu cinditiile de pregatire!
Sa nu uitam ca tarile comuniste aveau niste rezultate mai bune in general ca si tarile democrate cu toate ca aveau conditii mult mai proaste.
De ce pentru ca era disciplina era un system care functiona cu bune si rele.
Daca te uiti in ziua de azi cum sunt organizate federatiile te apuca rasul…
Este drept ca intr-o tara democrata un system poate fi organizat doar cu bani.
Va spun eu cand o sa avem inca 10 bazine moderne in tara ca cel de la Oradea tot la fel o sa fie rezultatele…

un onestean  •  29 iulie 2009, 13:13

Tolo la ce sa ne mai miram ca nu avem baze sportive de innot sau polo,cind eu azi m-am dus cu baietelul meu la spitalul municipal din onesti avind trimitere de la dr de familie pt un consult la oftalmologie si surpriza:am constatat ca in anul 2009 in ditamai spitalul nu exista nici un medic oftalmolog iar dl director general al spitalului ne spune ft calm ca au plecat cu totii in alte locuri mai bine platite.Concluzia este ca,acest guvern este total depasit de situatie si ca ar trebui sa plece cu totii asa ca ce sa mai vb de sport cind ei nu se ocupa de sanatate.Sa auzim numai de bine!!

gelu  •  29 iulie 2009, 13:27

felicitari pentru ancheta politica in care te-ai lansat. nu te lasa calcat in picioare. toti politicienii sunt niste oportunisti si ” afaceristi”. nu-i lasa sa puna batista pe tambal. presa este a ramas singurul caine de paza al societatii. ai grija sa nu-l otraveasca politicienii!!!!!

josprostia  •  29 iulie 2009, 13:50

domnule tolontan,
am un respect deosebit pentru dumneavoastra ca jurnalist, pentru ceea ce faceti, pentru modul cum conduceti anumite anchete care scot la iveala noroiul din varfurile ierarhiilor ! Insa, va rog, va implor, nu mai umpleti ziarul cu nimicuri, cu tot ceea ce inseamna kitch. Lasati-l deoparte pe becali, mai lasati steaua !!!!! cred ca am sa-mi rog prietenii sa va scrie in fiecare zi, ca sa realizati ca o multime de oamnei nu doresc sa mai auda de cioban si de mioarele lui !

Vlady  •  29 iulie 2009, 13:56

Dl Tolontan, va trimit mail-uri de peste 5 ani,in care va semnalez situatia SALILOR din ONESTI, mai ales ca SALA POLIVALENTA A FOST INCEPUTA ACUM 20 [DOUAZECI] ani,si nu este si nici nu va fi gata inca multi ani de acum incolo !!!
Aceasta stare de fapt se datoreaze PRIMARULUI EMIL LEMNARU,care a folosit ca paravan aceasta investitie ca pe o vaca de muls,in scopuri pur personale !
Ca si in cazul bazinelor de inot, BANII PUBLICI ALOCATI INVESTITIILOR IN SPORT,AU INTRAT IN VILE+PISCINE ALE ALCOLITILOR PUTERII,FARA A FI TRAS NIMENI LA RASPUNDERE PENTRU ACESTE DELAPIDARI ! culmea sala poarta numele NADIEI COMANECI, iar fondurile poentru sport sunt la mana aceluiasi primar si a alcolitilor lui !!!
IN ACEIASI SITUATII SUNT SI CELEBRELE SALI 400, CARE S-AU RAPORTAT+DECONTAT CA EXECUTATE,DAR NU EXISTA FIZIC !!!
O DOCUMENTARE MAI ATENTA, VA LAMURI PE ROMANI CE CAZURI MARI DE CORUPTIE MAI EXISTA IN SPORTUL ROMANESC !

ovidiu  •  29 iulie 2009, 14:20

Bravo Romania! Felicitari pentru performantza(mare victorie in fatza Italiei!)
Va invidiez pentru imnul care vi se canta inaintea meciurilor dar cand vad atata dorintza in voi de a face performantza sunt conshtient ca meritatzi momentul! Sunt mandru sa fiu roman, mandru de voi!

vio  •  29 iulie 2009, 15:23

Domnule Tolontan va stiu un ziarist corect.Se incearca un santaj mediatic pentru trecerea lui Tanase la Steaua.Palmaresul Stelei i se datoreaza armatei ,nu lui Becali.Cu ce este mai reprezentativa,in momentul actual,Steaua decit C.F.R.,Vaslui,sau Timisoara.Familia Becali reprezinta toata mizeria din fotbalul rominesc.

trompy77  •  29 iulie 2009, 15:26

cataline…tu esti ultima mea speranta….trezeste i te rog ca colegii tai….ca se pare ca sunt ”bolnavi”acum cand peste cateva ore joaca timisoara la donesk, nu vedem altceva la gsp, decat steaua…steaua…mai dati-o-ncolo de treaba, care ce zice, cum mananca, am vrea sa vedem si altceva la tv…in saptaman steaua-ujpest am vazut declaratii, cum au venit suporterii maghiari…non stop despre febra meciului, acum despre timisoara nu vi se pare normal sa faceti acelasi lucru?????iar despre vaslui ce sa mai spun….parca nu e o echipa romaneasca……prezentarea echipelor….declaratii…absolut nimic…. ne bagati pe ‘gat’ steaua mereu…parca suntem deja suprasaturati de atata cancan si mistouri…urmati exemplul stirilor tvr 1…doar sport…nu rautati…ale unui om care crede ca le stie pe toate…….cu multa consideratie…un satmarean

aqua_magic  •  29 iulie 2009, 15:39

1.tot respectul, jos palaria pentru ce ai facut in ultima perioada. si celor din jurul tau. de-ar fi mai multi in jurul tau…k, a plecat „fufa” aia(cum excelent i-a zis cineva), dar ce va fi de acum incolo ?! se pare ca nimic bun, parca am fi blestemati, poporul asta. 2.despre bazine, despre inotul romanesc. eu ti-am mai scris cate ceva despre starea jalnica a inotului romanesc si in sfarsit un biet articol pe tema asta. e jale pe vale, asa cum e, de fapt, in tot sportul romanesc (altul decat fotbalul). chestiunea amara e ca odata la nu stiu cat timp, cand e vreun camp mondial sau o olimpiada, vorbim(Doamne, ce ne mai place sa vb!), aratam neajunsurile, criticam, ne jeluim si… atat. ministrii vin, ministrii pleaca, se schimba puteri si nu se intampla nimic bun in sportul romanesc, ba dimpotriva( bine, nici in celelalte domenii). revenind la inot, felicitari baietilor de la polo si antrenorului(apropo, m-a distrat prima declaratie cand a zis ca venind in romania, parca s-a intors in ungaria de acum vreo 30-40 de ani-in privinta bazinelor).dar as vrea sa n-o uitati si pe CAMI POTEC,o sportiva de un talent si caracter extraordinar, singura care mai tine steagul sus la inot. din pacate ea nu va mai concura mult, iar din spate nu vine nimic.multumim guvernantilor nostrii, min sportului si nu in ultimul rand federatiei romane de natatie. apropo, anul asta sunt alegeri si ar fi extraordinar daca ati da importanta acestui eveniment, pentru ca acolo domnesc niste hahalere incompetente dar care tin de scaunul ala caldut cu dintii, nelasand tineri capabili si valorosi sa conduca. oricum, bravo tolo ptr tot ce faci !

raul  •  29 iulie 2009, 16:27

Buna ziua.Catalin,sa fim sinceri avem o echipa de polo foarte buna in comparatie cu baza sportiva existenta.Hai sa-i felicitam pe sportivi si sa le multumim.Multumesc.

silviu  •  29 iulie 2009, 18:11

Si presa „sportiva” unde e?Ne bagati pe gat numai fotbal.A aratat vreo televiziune pana acum la stirile din sport un campionat de juniori la handbal,polo,atletism….Trimite-ti reporterii pe la federatii,baze de antrenament,etc.nu la poarta lui jiji.Vad ca sunt oameni care va semnaleaza o gramada de probleme si banuiesc ca asta se intampla de mult timp.Cred ca veti avea rating frumos si daca rezolvati aceste dedesubturi

balbeck  •  29 iulie 2009, 18:21

S-au descurcat foarte bine poloistii nostri pentru conditiile de la noi.

vasile adrian  •  29 iulie 2009, 21:06

As fi dorit k Romania sa castige campionatul mondial si odata ajunsi la cotroceni -pt k nu-i asa?-fiekre rezultat exceptional tb ornat cu medalii in timpul discursului obligatoriu antrenorul sau orikre dintre baieti sa tranteask o flegma mare pe covorul rosu si sa zik :”vedeti domnule presedinte in asta ne antrenam noi” Pentru noi romanii ar conta mai mult decat toate campionatele mondiale pe kre nu le vom castiga niciodata

jos_cenzura  •  29 iulie 2009, 23:01

imi vine sa sparg ecranul cand vad cum cersesc toti si toate bani publici… unde sunt cei care tac si fac (pe propria barba, sa ma pronunt asa?)

gogu  •  29 iulie 2009, 23:33

nu-mi place cum gandesti, nu -mi place ca amesteci sportul cu politica (dar la chestia asta sunt altii de vina), nu -mi place ca nu injuri, la fel ca un ultras. sunt nauc, atunci cand vaz un presar de sport ca isi face meseria. tine-o tot asa, eu unul te sustin.

PussyCat  •  30 iulie 2009, 16:00

proiecte proiecte si iar proiecte. sa vedem un bazin ca de proiecte suntem satuli