Scena se intoarce! De 65.000 de euro.

Cotidianul a descoperit ca Ministerul Turismului, condus de Elena Udrea, a cheltuit 65.000 de euro, TVA inclus, pentru scena inchiriata de MediaPro Pictures cu prilejul evenimentului de Paste de la mare. In stenogramele Comisiei de Ancheta Ridzi  trei deputati intreaba de trei ori „Cit a costat scena de la Costinesti platita de MPP pentru MTV Days?”. „Cu tot cu lumini si sonorizare, va rugam”. Si, de trei ori, reprezentantul MPP a raspuns „80.000 de lei”. Ceea ce inseamna pina in 20.000 de euro. 23.000 aproximativ, cu TVA cu tot.

marți, 28 iulie 2009, 7:54

Cotidianul a descoperit ca Ministerul Turismului, condus de Elena Udrea, a cheltuit 65.000 de euro, TVA inclus, pentru scena inchiriata de MediaPro Pictures cu prilejul evenimentului de Paste de la mare. In stenogramele Comisiei de Ancheta Ridzi  trei deputati intreaba de trei ori „Cit a costat scena de la Costinesti platita de MPP pentru MTV Days?”. „Cu tot cu lumini si sonorizare, va rugam”. Si, de trei ori, reprezentantul MPP a raspuns „80.000 de lei”. Ceea ce inseamna pina in 20.000 de euro. 23.000 aproximativ, cu TVA cu tot.


Comentarii (38)Adaugă comentariu

argus  •  28 iulie 2009, 19:59

mai respiri bai cacatule?…

Cristina  •  28 iulie 2009, 20:09

E o „mica” diferenta. De ce s-au „umflat” sumele cheltuite si, mai ales, unde s-au dus banii? Ca sigur s-au dus in unele buzunare.

gigi  •  28 iulie 2009, 20:15

asadar coana leanta bicicllisto-calareata femeia fatala nu e mai departe de coana rita

niku  •  28 iulie 2009, 20:15

forta tolo,
inca una 😀

Cătălin Tolontan  •  28 iulie 2009, 20:19

niku: cei de la cotidianul au descoperit

Adrian  •  28 iulie 2009, 20:19

tolontane,iti arati muschii si te razboiesti cu femeile… esti barbat tare…dar ai cam luat-o ‘n freza de la madam Udrea, ti-a intors-o cam nasol, bibicule!

mircea  •  28 iulie 2009, 20:22

tolo, tot va pasa voua de sport… acum vreo 30 de minute a castigat Camelia Potec o medalie de bronz la 1.500 m, la Mondiale… la voi, nimic… zau ca ma lasa rece madam ritzi si scenele ei

Cristina  •  28 iulie 2009, 20:23

In ritmul acesta de ancheta pica tot guvernul cu tot cu parlament ca bonus…

Eu_Bv  •  28 iulie 2009, 21:05

Cristina: Eu propun sa-si dea demisia tot Guvernul…..Dar na Boc o sa insiste ca pana nu ajung in instanta nu pleaca:))

sorin  •  28 iulie 2009, 21:35

da ce liniste e prin ministerele pesediste. nimeni nu descopera nimic acolo….De ce tolo?

Grijincu Dragos  •  28 iulie 2009, 22:27

Tare titlul „Scena se intoarce” Presupun ca urmeaza noi episoade cu Scena 1 partea intai, Scena 1 partea a doua, Scena 2…3, ca la un spectacol de film sau teatru cu scene si scenarii pe care nu ne-am fi dorit sa-l vedem dar din pacate este chiar realitatea vietii cotidiene.

Cristina  •  28 iulie 2009, 22:28

@Eu_Bv: Bun, isi da demisia tot guvernul. Si daca urmatorul guvern va fi la fel ca acesta, tot o apa si-un pamant? Asa, ca un fel de „perpetuum mobile”?

Quintus  •  28 iulie 2009, 22:58

@sadi de pe blogul elenei udrea
D-le Tolontan asa asa o fi? „cand ii vad pe toti care se lauda unul pe celalalt la antene am impresia ca ne am intors in timp.
tot incerc sa scriu pe blogul lui tolo sa mi exprim parerea referitor la campania lui. acestia sunt jurnalistii “corecti” si “incoruptibili”, eroii neamului care dau intr un om cazut la pamant pana sunt convinsi ca nu mai misca..” chiar blocati mesajele d-lui sadi? Ca d-na udrea blocheaza la greu mesajele si sunt acceptati vreo 2-3 laudaci- vorba lui sadi-cred ca dumneavoastra nu faceti acelasi lucru!!De aceea postez un fragment din sadi.Ms.

grig  •  28 iulie 2009, 23:12

oameni treziti-va!din moment ce vorbim de un sistem nu ne va fi bine…din moment ce avem legi nu suntem liberi,asa va fi mereu,furturi,minciuni,promisiuni si totul se va invarti intr-un cerc restrans unde se vor imparti bani si ei vor fi fericiti iar noi vom fi ca acum:tristi si saraci!voi inca mai sperati in politica?in oameni care ne pot conduce?ca va veni cineva sa ne salveze viata asta frumoasa a fiecarui om?va inselati!fiecare ar trebui sa fie propria sa salvare…trezirea,salvati-va,ati lasat sa va educe un sistem bolnav si corupt,noi nici nu intelegem politica degeaba ne uitam in fata unui ecran unde se vorbeste de „binele natiunii”.ce bine?care bine?uitati-va in voi,langa voi,ce e bine,suntem limitati la orice!dar asta e profetia,sa ne controleze raul,treziti-va!fiti mai buni,iubiti mai mult faceti pace si zambiti mai mult pt k viata e frumoasa,pacat k ne impune cineva cum sa traim…aaa si inca ceva,asta nu efotbal,astea sunt afaceri,sunt smecherii,fotbal a fost candva knd mintea omului gandea altceva decat bani!pace si iubire..si stati linistiti k nu va intra niciun ministru in puscarie…raul e mare!

ROMANIA  •  28 iulie 2009, 23:23

PRETURILE SUNT ATAT DE MARI PESTE TOT PENTRU CA SPAGA LA CONTRACTELE PUBLICE NU MAI ESTE DE 10% DIN VALOAREA FARA TVA CUM ERA PANA ACUM, CLASIC – CI DE 20%, 25% CHIAR 30% DIN VALOAREA CONTRACTULUI – BANI PE CARE MAI PLATESTI EVENTUL SI IMPOZIT CAND II SCOTI DIN CONTABILITATE SI UITE ASA REZULTA VALOAREA CONTRACTULUI – INTELEGI TOTO?
(EXEMPLU MOD DE LUCRU SI GANDIRE::
1. PENTRU EVENIMENTUL X, PENTRU CAMPANIA Y, PENTRU TELEVIZIUNEA Z AVEM NEVOIE DE 100.000 EURO?
2. IN ACEASTA SITUATIE 100.000 EURO DORITI CASH SUNT SPAGA DE 25% DINTR-UN CONTRACT DE 400.000 EURO SA SPUNEM ….CARE IN REALITATE FACEM CAM 40.000 EURO !!!!!!!!!!!!! – acum ai inteles ??????????
PREGATESTE BINE TOTUL – TOLO – TREBUIE SA INVINGEM PENTRU ROMANIA, PENTRU NOI SI FAMILIILE NOASTRE !!!
DACA REUSESTI SI CU UDREA – SE VOR SCHIMBA MULTE IN ROMANIA.
SUNT MULTI CARE ASTEAPTA DEMASCAREA ALTOR FRAUDE – PENTRU CA NU SE MAI POATE ASA…SI VOR VENI CU MULTE INFORMATII…
DACA PIERZI NE VA FI MAI GREU TUTUROR…
ADEVARUL NU MAI TREBUIE SA „UMBLE CU CAPUL SPART” IN ROMANIA!

sandman  •  28 iulie 2009, 23:27

Toti hotii si toate parasutele tupeiste si obraznice s-au adunat la PD-L. Sa le fie de cap si sa putrezeasca in pirnaie!

Cine minte  •  28 iulie 2009, 23:28

Din pacate toate partidele si toti politicienii din clasa politica actuala sunt implicati in fel si fel de afaceri sau hotii mai mult sau mai putin dubioase si dovedite. Este timpul pentru o noua clasa politica. Trezirea oameni buni. Sa mergem si sa ii aruncam in lada de gunoi a istoriei.

beby  •  28 iulie 2009, 23:29

o mana spala pe alta, asa ca nu este nimic de facut,oricine ar vrea sa faca ceva

Dana  •  28 iulie 2009, 23:30

Inteleg ca a fost o selectie de oferte. Daca se puteau face oferte mai ieftine, de ce firmele respective nu au participat, le-a impiedicat cineva? Ce ilegalitate s-a comis?

Prestigio  •  29 iulie 2009, 0:08

O sa pateasca udrea ce a patit si Ritzi.

andrei  •  29 iulie 2009, 6:14

tara asta geme de prosti si ignoranti. atunci cand din diverse motive mi-este oarecum bine, pentru a reveni cu picioarele pe pamant, deschid asta : http://www.elenaudrea.ro/blog/. un exemplu fantastic de prostie si pupincurism stau in cele cate 2000 comentarii/postare asa cum nici madona nu o avea pe blogul ei.
tot respectul Dle Tolontan !

Cătălin Tolontan  •  29 iulie 2009, 10:00

dana: unde ai vazut ca am scris „ilegal”? Nicaieri. E vorba insa de eficienta. Pretul e de trei ori mai mare! Sau asta nu mai conteaza?

Dana  •  29 iulie 2009, 10:54

Domnule Tolontan, de unde stiti cat e pretul? De ce nu s-au prezentat firmele cu preturi mai mici la selectia de oferte? Cine le-a impiedicat? Acum si eu pot sa spun ca faceam scena cu 1 milion, asta nu inseamna nimic. O firma serioasa si care vrea sa faca bani urmareste tot timpul anunturile care apar pe seap, se informeaza, participa la toate licitatiile pt care are expertiza. Este cusuta cu ata alba aceasta campanie. Am vazut aseara alta prostie in JN, cica sunt prevazuti 300K euro pt un portal de turism. Si 300k li se pare o suma mare! Eu lucrez in IT si sunt aproape sigura ca nu se vor gasi prea multe firme care sa faca un portal serios in banii astia, poate doar cele aflate la inceput de drum.

Cătălin Tolontan  •  29 iulie 2009, 11:16

dana: cind mpp a organizat propriul eveniment, mtv days, scena a costat, potrivit directorului firmei, 20k euro. Cd aceeasi firma a organizat pt MT a costat 65K

Tolo sau blonda lu’ Base? | Roxana Amancei  •  29 iulie 2009, 11:36

[…] unor asa-zisi sustinatori. Cu totii pretind ca nu pot posta comentarii pozitive pentru Udrea pe blogul lui Tolo. Imi este foarte greu sa cred. Citesc blogul lui Tolontan zilnic si chiar am citit zeci de […]

Dana  •  29 iulie 2009, 11:39

Domnule Tolontan, de ce nu-i intrebati atunci pe cei de la mpp de ce au facut oferta cu pret triplu pentru MT? Oricum nu e relevant ce spuneti, e normal cand faci ceva pentru tine sa faci acest lucru mai ieftin decat atunci cand faci pentru altul. Daca-mi zugravesc singura casa ma costa mai putin decat daca as angaja pe cineva sa faca acelasi lucru pentru ca nu pun la socoteala munca mea si nici profitul.

Deveanu Silviu  •  29 iulie 2009, 12:58

Sa ne gandim ce ar fi insemnat sa nu existe disensiuni in cadrul coalitiei de la guvernare. Bugetul ar fi fost impartit, IN TOTALITATE, IN MOD EGAL, intre reprezentantii celor 2 partide. Ca oricum PE NIMENI din conducere nu-l preocupa soarta Romaniei. Pleaca ai vostri, vin ai nostri, noi furam ca niste monstri, si saraci raman doar PROSTII. Oare pana cand?

Cătălin Tolontan  •  29 iulie 2009, 13:03

dana: pt k intrebarile publicului merg catre cei care gestioneaza banul public. Nimeni nu i-a ales pe cei de la MPP in parlament. Pe doamna Udrea au ales-o. Dinsa s-a angajat sa gestioneze eficient banul public.

Calin74  •  29 iulie 2009, 13:11

Domnule Tolontan, „ma tem” ca prin demersurile Dumneavoastra in cazul Ridzi s-a deschis cutia pandorei. Eu cred ca asa cum tulpinile virusilor gripali dobandesc dupa ceva timp imunitate la vaccin…la fel se va intampla si cu toate aceste cazuri. Sper sincer, ca ministresele Iacob-Ridzi si Udrea sa plece acolo unde le este locul in cazul in care instantele vor dovedii vinovatia domniilor lor. Adice….DUPA GRATII!!!!

Calin74  •  29 iulie 2009, 13:23

Domnule Tolontan, doamna ministresa Udrea, necontenit si-a facut reclama pe banul public. Vreau sa va spun ca am o firma de proiectare in constructii si fac eforturi disperate de a nu-mi concedia angajatii, de a nu le micsora salarile si de a plati toate darile catre stat. Pentru ce???? Pentru ca seara cand ajung acasa sfarsit de problemele cotidiene sa o vad pe Leanta biciclista, flautista si calaret???? Aceasti guvernanti inconstienti, in frunte cu „omul de vaza” Boc sunt lipsiti de cel mai elementar bun simt, de cei sapte ani de acasa…ca de competenta sa nu mai vorbim. Zero!!!. Taiem iarba cu coasa, vizitam santierele patriei….ca de criza se ocupa Europa. Poate iesim si noi cumva….dat fiind faptul ca fenomenul „de inertie” se aplica nu numai in fizica.

Roman  •  29 iulie 2009, 14:26

…Mai scrie si de sport, zau, m-ai plictisit si e dizgratioasa atata isterie pe un blog (cica!) „de sport”. Am fost atunci, la mare, de Paste. A fost SUPERB: sa stii ca la evenimente a fost SI MIRCEA GEOANA, deci, PRECIS A FOST PENTRU CAMPANIA ELECTORALA PSD SI A PREZIDENTIABILULUI LOR, asa cum ati insinuat manipulator si mincinos ca ar fi fost pentru…EBA (cazul Ridzi). Dincolo de orice potentiala ilegalitate sesizata de media, justitia urmeaza sa se pronunte si, oricine-i vinovat, sa plateasca. Restul e…can-can si isterie PSD+PNL=love, cu scop doar-doar sa mai „salte” prezidentiabilii lor, care…NU au nicio sansa, „saraciile”, in toamna! PS: …nu uitati: 125.000 euro au luat Antelenel, 65.000 euro Realitatea, mare parte la firmele Loco etc ale lui Voiculescu (deci, la campania PSD-PC!?) etc. Situatia de la MTurismului e cu totul alta. Deja pute a lucraturi PSD si PN(a)L-iste. Zau, dle Tolontan, chiar nu vreti sa mai scrieti nimic de sport? Ar fi pacat!

Benjy  •  29 iulie 2009, 19:34

De unde vin domnule tolontan informatiile? Aveti dovezi? Deontologia unde ramane?

Monique  •  30 iulie 2009, 14:16

cata nerusinare! ce naiba poate sa coste 65.000 de euro la o scena? dle tolontan felicitari!!

costy  •  31 iulie 2009, 0:36

la ce aveam nevoie de asa cheltuieli pe criza asta? pentru afacerile noastre!!!!!

Mergeti acasa bai workoholicilor | Sibian.ro  •  31 iulie 2009, 17:46

[…] loc în care vin toată ziua oameni nervoşi că ia statul pielea de pe ei pt. a finanţa scene, scene, scene şi excursii la Paris pentru consilierele […]

ktktlyn  •  1 august 2009, 9:38

toata lumea fura!problema la noi este ca se fura aproape tot!de exemplu:ia nene din 10 euro 2 dar 8 investeste-i in ce trebuie!la noi e invers!asta ne omoara!

daniel  •  1 august 2009, 15:40

d-le Tolontan fugi repede la Bacau!
primarul a aruncat peste 20.000 euro pentru scena de la Romanian top hits 2009.ca expert in scene va rog insistent sa constatati daca-i mult sau putin.restul cheltuielilor-un mizilic,doar 100.000 euro.
un singur lucru nu se prea poate face acolo,o legatura cu Basescu (acolo-i primar un penelist,fost purist).
parerea mea

hutchy  •  14 august 2009, 15:01

da cu 30.000 lua scena noua , nu doar sa inchirieze!!!!
acolo sunt banii dumneavoastra!