Ziarele cresc in audienta

Cel mai recent val al Studiului National de Audienta, februarie – aprilie 2009, care a fost comunicat azi, arata cresteri de audienta pentru majoriatea titlurilor din presa scrisa. Chiar si scaderile anumitor ziare sint mici, in general in marja de eroare. Iata cum arata TOP 10 ziare din Romania:

marți, 28 iulie 2009, 11:15

Cel mai recent val al Studiului National de Audienta, februarie – aprilie 2009, care a fost comunicat azi, arata cresteri de audienta pentru majoriatea titlurilor din presa scrisa. Chiar si scaderile anumitor ziare sint mici, in general in marja de eroare. Iata cum arata TOP 10 ziare din Romania:

sna




Comentarii (26)Adaugă comentariu

webber  •  28 iulie 2009, 11:26

vere, pe bune daca inteleg la ce citesc unii libertatea si cancan. 🙂

Escu  •  28 iulie 2009, 11:59

Perioada de masurare nu este aprilie 2008 – aprilie 2009?

Cristina  •  28 iulie 2009, 12:27

Pare a fi de asteptat. Pe primele locuri, daca nu ma insel, se afla publicatiile de tip tabloid. Asta s-ar explica prin apetitul romanilor pentru barfe si cancanuri.

valmon  •  28 iulie 2009, 12:40

Din ce imi amintesc eu ziarele o duceau foarte bine (dpdv al tirajelor) pe la inceputul anilor ’90 cand era o perioada neclara din punct de vedere economic. Acum cand lumea migreaza spre ziare online (cu plata sau fara) la noi creste hartia…o fi tot de la criza ?

jiji al treilea  •  28 iulie 2009, 12:42

cresterea de la tabloide arata ca scopul politicenilor de a tampi populatia spre o mai buna mulgere de bani a acesteia, se desfasoara conform planului.

Cristina  •  28 iulie 2009, 12:46

Cresterea audientei pe tabloide se asorteaza aproape perfect cu cresterea emisiunilor ultra-„usoare” (chiar si pentru cei cu IQ mai redus) ce se difuzeaza cel putin pe unele posturi de televiziune.
Sa fie acesta un mod de tembelizare a populatiei?

Marius  •  28 iulie 2009, 13:03

Se pare ca inca mai suntem o tara consumatoare de non valori si de senzational. Publicatiile care se vand cu literatura scad in vanzari si cresc cele cu organele etalate pe prima pagina.
La urma urmei este o piata libera si aceasta si din fericire toata lumea gaseste exact ceea ce cauta.

Marius  •  28 iulie 2009, 13:06

Si inca ceva : Romanii nu mai dau nici 5 bani pe politica.

Cristina  •  28 iulie 2009, 13:28

Si inca ceva: Romanii nu prea mai dau bani nici pe literatura sau muzica de calitate. Doar senzationalul sa fie.

Ciprian Ciocan  •  28 iulie 2009, 14:18

Ma intreb daca aceasta crestere de tiraje nu este cauzata cumva de inchiderea mai multor ziare locale din aceasta perioada (care nu apar in acest studio) care au lasat astfel un loc liber pe piata presei tiparite.

Cu mult respect pentru tot ce ati facut in ultima vreme, dar tot nu cred in viitorul ziarelor tiparite (in primul rand pentru ca nu am mai cumparat unul pentru continut de ani de zile).

Geox  •  28 iulie 2009, 14:27

De ce suntem cu totii niste ipocriti si nu recunoastem ca si noi ne mai aruncam ochii pe aceste fituici numite tabloide.

Cati dintre noi nu deschidem Libertatea sau Cancan, on-line sau pe o banca?

somerul de serviciu  •  28 iulie 2009, 14:31

a venit vacanta, lumea le cumpara sa le citeasca pe plaja, ori … se cumpara pentru anunturile de angajare, eu pentru asta le cumpar 😀

irongates  •  28 iulie 2009, 14:44

Creşterea aceasta vi se datorează în mare măsură, mă refer la gazetă. Asta e ceea ce se cheamă investigaţie. Felicitări!

Gaspar  •  28 iulie 2009, 14:44

Studiul SNA este inca din pacate SI un studiu de notorietate , desi nu ar trebui sa fie . Asta explica problemele cu Pro Tv Magazin de exemplu . Iar la ziara , cu siguranta Curierul National , Curentul nu au crescut ci e vorba de inertia respondentilor . Daca intrebi pe cineva ati consumat in ultimul an Coca-Cola cu siguranta va spune da , chiar daca nu a baut de 3 ani de zile . La fel va fi raspunsul si pentru un ziar cu un brand cunoscut dar necitit totusi in ultima perioada .

Cristina  •  28 iulie 2009, 14:59

Si in plus exista si un anumit grad de imprecizie, de eroare. Nu se poate extrapola un sondaj, un studiu facut pe cateva mii de respondenti la populatia generala.

test  •  28 iulie 2009, 15:54

merge?

adidas  •  28 iulie 2009, 16:11

poate datorita scndalurilor fara precednt din ultimul timp

andy foto  •  28 iulie 2009, 16:37

doar jurnalul a scazut?

Cristina  •  28 iulie 2009, 16:39

@adidas: E o idee. Si daca scandalurile se vor amplifica, e posibil ca vanzarile sa mai creasca. Sa nu uitam nici traficul pe Internet sau audientele la televiziune.

i.nicolae  •  28 iulie 2009, 19:05

E clar,cel mai mult au crescut ziarele [reviste ] de scandal.si asta pentru ca in Romania totul se rezuma la :scandal;barfa si nu in ultimul rand hotie si banditism . Astia suntem .Circari.
Sa auzim de bine.

calin  •  28 iulie 2009, 19:32

Eu cred ca topul de mai sus reprezinta total cititori de ziare tiparite + editii online. Nu cred ca ziarele sa aiba un asemenea tiraj!

val  •  28 iulie 2009, 19:53

Ce-or fi gasind la primele trei?

adi  •  29 iulie 2009, 9:16

sal
audienta!!! nu vanzare/cumparare publicatii
o statistica a vanzarii se poate rezuma la tirajele scoase
in topul de mai sus intra si oamenii care au citit o publicatie de la vecinu si sa fim seriosi, daca un coleg isi cumpara un tabloid ude apare pitzipoanca asa si ca sace asa si zice asa, il arata la restul colegilor, familiei, prietenilor etc si uite asa se ajuge la „vai doamne un mil juma de romani citeste libertatea”
cei care citesc ziare serioase eventual povestesc stirea la ceilalti nu dau ziarul si arata textele fara poze la restul ca sa fie citite ca din pacate nu multi sunt in stare de a intelege lucruri serioase
hai pa

Revista presei despre presa | Reporter Virtual  •  29 iulie 2009, 11:28

[…] Tolo, România liberă şi EVZ: Ziarele cresc în audienţă. Cel mai recent val al Studiului Naţional de Audienţă, februarie – aprilie 2009 arată creşteri de audienţă pentru majoriatea titlurilor din presa scrisă. Evenimentul Zilei conduce în topul ziarelor de calitate din România, având 545.000 de cititori pe ediţie, în perioada aprilie 2008-aprilie 2009, conform datelor furnizate de Biroul Român de Audit al Tirajelor (BRAT) prin Studiul Naţional de Audienţă (SNA). Numărul de cititori ai cotidianului a crescut cu 1,7% de la precentul studiu, din ianuarie. România liberă a înregistrat a doua cea mai mare creştere de audienţă în rândul ziarelor quality din România. […]

Aurica  •  1 august 2009, 13:49

cresterile in procente nu sunt asa spectaculoase.

Harry  •  3 august 2009, 17:06

Se pare ca in ciuda tuturor predictiilor ale oamenilor din online ziarele cresc in audienta…sa intelegem de aici ca internetul e putin cam overrated?