Reportaj de la volanul lui „131”

Povestea unui şofer care străbate de 5 ori pe zi cea mai lentă şosea urbană din Europa: cea din Nordul Capitalei

joi, 8 octombrie 2009, 2:57

Povestea unui şofer care străbate de 5 ori pe zi cea mai lentă şosea urbană din Europa: cea din Nordul Capitalei

AN_9294

Breaking news la televiziunile de ştiri. Culoarea puternică a benzilor sare în ochi. Literele au ajuns însă să nu mai aibă semnificaţie pentru oameni. Ceva despre guvern, BNR sau moţiune de cenzură. Ceva.

La cîţiva kilometri depărtare, lumea reală se sufocă. Peste două zile, se va interzice traficul pe DN1 de la Fîntîna Mioriţa pînă la Aeroportul Băneasa. Timp de o lună. Apoi se va deschide pasajul subteran, despre efectele căruia n-a vorbit nimeni convingător. După cum nimeni din Primărie sau din Guvern nu şi-a cerut scuze pentru ceea ce li se întîmplă de ani de zile în Nordul Capitalei celor 1,2 milioane de şoferi bucureşteni şi celor o jumătate de milion de automobilişti vizitatori zilnici.

Gazeta publică în ediţia tipărită de azi un reportaj despre stresul pe care îl suportăm, uneori fără să-l realizăm, în trafic. Am găsit un şofer al unei linii legendare de autobuz din Bucureşti, 131, care pleacă din Piaţa Romană şi parcurge zona calamitată din  Nord. Dincolo de aeroportul Băneasa, cei 1,5 kilometri se fac într-o oră, totul măsurat pe GPS-ul autobuzului cu pasageri.

Reportajul colegului meu Ionuţ Petrişor îi atribuie unui singur om rolul de a spune povestea experienţei dureroase a noastre, a tuturor. Nicu Cărămidă, şofer RATB,  44 ade ani, parcurge de 5 ori pe zi acest traseu. Un om care înaintează metru cu metru, la volanul unui colos. ”

Un om care, prin reportajul unui ziarist, trimite o misivă. Ca să rămînă. Poate că peste încă 20 de ani, nimeni nu va înţelelege cum de am acceptat să ne tîrîm aşa, metru cu metru, fără să ştim de ce, fără breaking news şi fără să ştim unde vom ajunge.


Comentarii (35)Adaugă comentariu

Cristi  •  8 octombrie 2009, 15:50

In aceeasi directie, nici un breaking news de la Pasajul Basarab, nici un breaking news din Centrul Istoric, nici un Breaking News de la Pasajul Baneasa (doar cind mor trei muncitori), nici un breaking news despre incidenta cazurilor de cancer la suta de mii de locuitori, si asa mai departe.
Dau mereu exemplul Irlandei, care irita pe unii, dar n-am ce face, e o tara atat de apropiata de Romania din multe puncte de vedere (sau invers), insa atit de diferita gratie celor care o conduc si au de luat decizii:
– in Irlanda s-a inaugurat de curind o bucata de autostrada de 70 de km, cu 6 luni mai devreme decit trebuia si complet in buget (plus ca banii sint de la UE, adica banii de care fuge cu putere, la umar cu Usain Bolt, toata administratia publica din Romania) care reduce cu 45 de minute drumul dintre est (Dublin) si vest (Galway), de la 3h30 min la 2h45 min.
– in Dublin e gata (acum se fac teste) o extensie a metroului usor din centru pina la noua sala ultramoderna de concerte O2 (vreo 4 statii cred) doar din simplu motiv ca municipalitatea a calculat ca va cistiga mai multi bani la buget daca oamenii au cu ce sa mearga mai usor si mai civilizat cu transportul public intr-un loc care tine zeci de superconcerte pe an = taxe mai mari la bugetul local.
Si tot asa – si in Irlanda sint batalii politice, sint discutii legate de plata taxei ptr radio/tv de stat, sint discutii legate de sistemul sanitar – repet, sint multe asemanari cu Romania – insa cind e de facut ceva ptr. viata simpla a lui John O’Keefe, sa zicem, pai atunci se face treaba. Cu coruptie, cu trafic de influenta, ca peste tot – insa aici se face ceva si pentru omul simplu. Se face vizibil.

MARIUS  •  8 octombrie 2009, 16:06

Domnule tolontan
Cu regret va anunt ca m-ati dezamagit si ca ma asteptam sa fiti asa.
Ati luat atitudine doar la comanda cel putin asa ati lasat impresia-cazurile Ridzi si francu.
Nu v-am auzit sa nu am citit nimic despre cazurile :
-becali ,dragomir,stadioane suspendate (oare la comanda ?)
-cazurile valiza ,sacosa,
Pacat ati fi putut fi un ziarist important si mai ales corect
Fara respect!!

Cătălin Tolontan  •  8 octombrie 2009, 16:09

MARIUS: nu ma cititi si nu cititi Gazetea. Ati fi vazut ca acesta este ziarul care a scris, cu o zi inainte, ca steaua va avea stadionul golit de suporteri. E a doua oara cind aflam si publicam intelegerea becali – dragomir contra suporterilor. Acesta a fost si subiectul mare de prima pagina si azi si ieri. Pe ce lume traiti?

Pürkel  •  8 octombrie 2009, 16:17

Statul e de vina pentru prostia oamenilor ? Sa fim seriosi !
Daca te uiti bine in image vei vedea ca in cele mai multe masini sta o singura persoana ! Soferul si atat ! De de-aia au toti combi ! Nu e de mirare ca se umple strada. Coada ar fi jumatate daca ar avea masini mai mici sau ar fi cate doi in masina.
Ar trebui sa se introduca o lege ca in SUA in care anumite benzi sa fie interzise soferilor singuri si sa fie rezervate masinilor cu cel putin un pasager.

eftimie  •  8 octombrie 2009, 16:33

Abia aştept!

Cristian  •  8 octombrie 2009, 16:36

Felicitari pt articol domnule Tolontan!

Cătălin Tolontan  •  8 octombrie 2009, 16:52

cristian: reportajul e al colegului meu ionut petrisor

justme  •  8 octombrie 2009, 16:54

Ai dreptate Tolo, ne tarim! Sper ca cei care ne vor urma sa nu ne considere lasi. In fiecare zi imi spun ca o sa iesim din haosul asta dar abia ma mai cred. Astfel de articole ne fac sa nu ne simtim singuri in lupta asta absurda!

Costi  •  8 octombrie 2009, 17:06

Foarte bun articolul, zilnic strabat portiunea respectiva, acum noroc cu varianta Jandarmeriei-Oaspetilor-Sisesti->Buc. Noi sau Baneasa. Multa lume prefera sa stea in coloana (sa se stranga ca intr-o turma ca de fapt asta suntem o mare turma) decat sa ocoleasca 1 km, 1,5 km si sa economiseasca 30-40 min. Dar asa e romanul, cel putin in trafic unul in curul altuia. Ferice de cei care stiu sa iasa din „turma”, coloana, din monotonia asta romaneasca, care risca pe zi ce trece sa ne scufunde pe toti pana sa apucam sa mai scoatem capul si sa luam atitudine. Imaginea de mai sus spune multe despre noi romanii, acea poza se poate intelege si la figurat (opinia mea) Tipic romanesc.
Stimati contribuabili chiar ne trebuie mai multa atitudine in general, sa-l depasim pe cel de langa noi, sa facem tot posibilul sa inaintam in vreun fel sa tindem catre mai bine, catre mai mult. Totul tine de vointa parerea mea.
Felicitari domnule Tolontan, in general si pe blog si articolele pe care le publicati au un dublu inteles, unu propriu, unu figurat.
Succes !

Respect, Costi, Bucuresti-Baneasa.

NeaFane  •  8 octombrie 2009, 17:12

„Peste două zile, se va interzice traficul pe DN1 de la Fîntîna Mioriţa pînă la Aeroportul Băneasa.” tie ti-e lene sa faci un minimum de documentare intainte sa scrii articole? circulatia va fi blocata pe strazile perpendiculare pe dn1 intre cele doua intersectii, nu pe dn1.

Iulian  •  8 octombrie 2009, 17:24

spuneti-mi mie care astazi tocmai am aterizat la Baneasa dupa 2 saptamani de vacanta prin Italia si Franta……m-am trezit brusc la realitate.

toate cele bune .

room  •  8 octombrie 2009, 17:43

nu se face mare lucru cu pasajul Baneasa, mutam aglomeratia in piata Presei Libere si atat.
Pentru cine mai joaca Steaua?? Pentru becali& argaseala??

onlinepariuri**net  •  8 octombrie 2009, 17:46

N-am vazut niciodata asa nebunie ca la Bucuresti cel mai urat oras al tarii.Rusine!!!

florin  •  8 octombrie 2009, 18:05

„Peste două zile, se va interzice traficul pe DN1 de la Fîntîna Mioriţa pînă la Aeroportul Băneasa. Timp de o lună.”

Sunteti prost informat (sper). Nu se interzice traficul, se interzice traversarea DN1, adica traficul perpendicular pe DN1.

Ca Tolo  •  8 octombrie 2009, 18:22

Tolo, Tolo… @Marius de la 2 are dreptate. Te grabesti sa fii jurnalist… Iti spune un om de imagine din spatele oamenilor cu imagine… S-au cam rarit cititorii articolelor tale si incerci sa-i prinzi si cu subiecte de tabloid sau altele decat sport… Daca Antena si Gazeta erau in Militari, scriai articol despre cat de greu se iese spre Pitesti? Scrii bine doar cand ai chef. Nu ai chef azi… spune un refren.
Acum, stiu, astept sa vad daca apare comentariul meu…
Te salut!

lixi  •  8 octombrie 2009, 18:40

Nu te grabi. Peste 20 de ani vom merge la fel. Nu are cine sa schimbe asta

andrei  •  8 octombrie 2009, 18:47

poate ar trebui sa puneti mai multa presiune pe guvernanti in loc sa dedicati 2 zile la rand prima pagina unor circari?

jaluzele verticale  •  8 octombrie 2009, 19:22

ar trebui facute mai multe benzi pe sensul de mers decat sa puna peste tot borduri
dar asta e ,cineva tre sa si fure ca sa se imbpgateasca

m1ha1  •  8 octombrie 2009, 20:29

corect.

sunteti idioti ca stati in aceste conditii.
nu e de stat in Bucuresti atata timp cat e suprasaturata intrarea din baneasa

Cojones  •  8 octombrie 2009, 21:21

1. In nici o conditie, tara sau colt din lume asta, 1.000 de oameni nu pot impune cum sa traiasca 3.000.000 de oameni. 1.000 de politicieni corupti !? NU. 3.000.000 de cetateni idioti, incapabili sa schimbe mediul ostil care ii inconjoara

2. Nu va cere nimeni sa stati 1.000 pe m patrat in Bucuresti si sa lasati de izbeliste Cluj, Timisoara, Constanta, Iasi, Sibiu, Brasov, Pitesti, Ploiesti, Arad, Oradea, Craiova … asta doar ca sa mentionez asa la intamplare, sa nu mai zic de sate si agricultura

Va faceti singuri viata un iad. Aveti toti ******** un jeep pe cap de locuitor, asa meritati sa traiti. PUNCT ! Toate pasajele din lume nu va mai salveaza, nu poti sa transformi un intreg oras in sosele … si nici asa nu v-ati mai salva.

aletheu  •  8 octombrie 2009, 23:11

Desi de cateva ori, voi cei de la gsp, ati reusit sa ajustati niste nesimtiri ale oranduirii asa-zis capitaliste, asta cu traficul e cam out of your league. N-o zic ca un repros, ia-o ca un regret pe care il am. Sunt anumite chestii pe care nu poti decat sa le constati, nu sa le remediezi. Sa strigi azi ca traficul din Bucuresti e infernal e ceva banal, aduci a ciobanasul ala de striga „lupul!” cand nu-l mai baga nimeni in seama. N-ai cu cine, urechile astora is blindate cand vine vorba de trafic.

emg  •  9 octombrie 2009, 3:27

reportaj interesant de citit, desi nu prea inteleg ce legatura are cu un ziar de sport. doar daca privesti sofatul ca pe un sport, ceea ce ar putea fi in mare parte adevarat.

laur  •  9 octombrie 2009, 8:42

salut tolo ! pentru ca tot este campanie electorala ar trebui sa dai si o lista neagra a celor care au facut ca autobuzul 131 sa mearga din doi in doi iar DN1 sa devina soseaua iadului. basescu , boc , berceanu si udrea a sa nu-l uit pe videanu . asa e tolo ? atunci cum pana mea nastase junior mergea cu 140 km/h in dreptul fantanii miorita intr-o zona in care conform lui „nea soferu” te apuca somnul la volan ? apropo nu poti sa-mi dai sfatul sa nu citesc gsp ca lui marius . iti citesc si tie editorialele ca sa vad cat de echidistant poate fi un jurnalist(altfel extrem de talentat). ar fi mai corect sa scrii intr-un editorial pe cine sustii in campania electorala si atunci ok stiu oamenii care iti este opinia personala (e dreptul tau de cetatean).dar ca jurnalist ar trebui macar sa mimezi echidistanta tolo. toate cele bune .

gostat  •  9 octombrie 2009, 9:11

Niciun cuvant despre dl doctor-primar care acum se vrea si presedinte ? El nu are nimic de spus despre nebunia din trafic ?
Mai nou, dl Oprescu s-a gandit sa inceapa sa reabiliteze pasajele Victoriei si Lujerului acum, toamna, cant traficul este supraaglomerat. Iti face impresia ca asta judeca ?

ionut  •  9 octombrie 2009, 10:05

domnule deontolog, de cand este mai important pt sportul romanesc ce face un sofer de autobuz decat faptul ca niste super baieti aproape la fel de anonimi ca soferul dv au castigat medalia de aur la sabie? tot respectul pt dl.Nicu Cărămidă da el ca si mine ca si multi altii isi face meseria pe care si-a ales-o pt a se intretine , in tara asta dupa dv sunt 20mil de eroi care merg la serv pt niste lucruri f f f simple :papa, casa, copii,etc

Cătălin Tolontan  •  9 octombrie 2009, 10:10

emg: auto, industria auto, problemele soferilor sint segmente substantial al oricarui ziar de sport european

Cătălin Tolontan  •  9 octombrie 2009, 10:11

NeaFane, florin : am scris „de la fintina miorita pina la aeroportul baneasa” e corect 100%. Dar e greu de citit si mai usor de criticat fara sa citesti 🙂

Cătălin Tolontan  •  9 octombrie 2009, 10:14

ionut: nu ati citit gazeta de azi. trimiterea de pe pag 1 e despre medalia de aur

shyenul  •  9 octombrie 2009, 10:56

cu regret va anunt cititorilor si scriitorilor ca cei care ne conduc sunt oameni ca noi,ca acei 20 de ani in care sa se schimbe ceva n-o sa vina fiindca traim intr-un sistem in care suntem stricati de mici si oricine ar ajunge „sus” ori e incapabil ori isi vede interesul,acela de a face bani.Noi,romanii,de la cel mai mic la cel mai mare,de la bucurestean la provincial nu avem puterea de a intelege ce e bine si ce e rau,pur si simplu sistemul ne face prosti,exemple ati dat voi mai sus care sustin ceea ce am scris..
P.S. in nici o tara din lume 100 de masini peste 80.000 de euro nu stau la aceiasi coada cu 300 de masini de sub 20.000 timp de o ora

Lucian  •  9 octombrie 2009, 11:46

A fost o trimitere despre medalia de aur pe prima pagina, dar pe care abia o sesizezi, cat despre victoria la HCM-ului la handbal nu apare nimic pe prima pagina.

Unuplusnoua  •  9 octombrie 2009, 12:17

Nu pot decat sa ma bucur ca nu prea am treaba in aceea zona a capitalei. Nu inteleg ce legatura are acest subiect, desi interesant, cu sportul. Doar ca Antenele au sediul in acea zona si o sa parcati mai departe acum?

florin  •  9 octombrie 2009, 14:32

Nu inteleg ce vreti sa spuneti. De la fantana Miorita se va putea ajunge la Aeroportul Baneasa (si invers) pe DN1 ca si pana acum, fara niciun ocol. A, ca de la Fantana Miorita la Antena 1 e ceva mai greu, corect, va inteleg de ce sunteti suparat, dar nu transformati acest lucru intr-o drama nationala.

raducu  •  9 octombrie 2009, 17:11

speram la mai bine

marianul  •  9 octombrie 2009, 20:13

imi aduc aminte prezentarea facuta de d-nul ioanitoia,la prima emisiune”procesul etapei”.am langa mine doi ziaristi de mare perspectiva…era vorba de catalin tolontan si andrei vochin.domnilor,nu mai sunteti de perspectiva,acum sunteti in topul cronicarilor sportivi.luati atitudine mai mult decat pana acum impotriva becalizarii fotbalului romanesc!!chiar trebuie sa moara oameni pe stadion ca acesti nemernici(gigi,ioan,victor,borcea,turcu,iancu,mitica)sa se opreasca??respect inca o data pt d-nul ioanitoaia care nu la mai chemat pe gigi becali de cativa ani.unitiva cativa ziaristi de seama si luati atitudine!!as mai scrie dar mi-e ca scriu degeaba.domnule tolontan nu-i dezamagiti pe cei, care inca va citesc cu placere articolele(nu ma refer la acesta).respect.

Cornelia  •  9 octombrie 2009, 22:40

e tragic ! eu traversez DN1 prin aceste intersectii in drumul spre/de la serviciu ! si nu inteleg de ce tre sa ocolesti tocmai pe la Piata Presei, si nu pe la Fantana Miorita. da’ sigur o sa termine intr-o luna ????