Să le fie ruşine!

Tuturor celor care au avut pe mînă banii publici ai sportului şi ai ţării în aceşti 20 de ani. Tuturor, celor care n-au fost în stare să construiască sau să refacă un stadion ca la Belgrad. Pentru că din atmosferă se nasc toate. Sîntem singura ţară din Europa care nu poate crea pe o arenă lumina şi bucuria pe care am văzut-o aseară la sîrbi. Tuturor, să le fie ruşine!

sâmbătă, 10 octombrie 2009, 11:01

Tuturor celor care au avut pe mînă banii publici ai sportului şi ai ţării în aceşti 20 de ani. Tuturor, celor care n-au fost în stare să construiască sau să refacă un stadion ca la Belgrad. Pentru că din atmosferă se nasc toate. Sîntem singura ţară din Europa care nu poate crea pe o arenă lumina şi bucuria pe care am văzut-o aseară la sîrbi. Tuturor, să le fie ruşine!

Dacă se făcea cu fiecare milion de euro furat sau risipit de la buget cîte un scaun, tot am fi avut un stadion de 50.000 de locuri  pe care copiii să înveţe ce înseamnă sportul.

Am avut şi noi o echipă naţională la fel de bună ca a sîrbilor. FRF, LPF şi cluburile au distrus moştenirea. Ce baze de fotbal, ce terenuri, ce echipe de juniori? Din glorie ne-a rămas infamia.

În aceste condiţii, nu poţi spune mare lucru despre echipa de azi. Am ajuns un soi de zid la care exersează toate trupele bune ale continentului. Respingem, degajăm şi, dacă avem noroc, ca în Franţa, anulăm fotbalul. E o lecţie, pînă la urmă, şi pentru Răzvan, care ar trebui să vadă în ce s-a băgat şi să nu mai joace secvenţa autovictimizării. 

Dar nu „tricolorii” sînt de vină. Toţi trîntorii, toţi aranjorii şi nepricepuţii au risipit truda generaţiei lui Hagi. Să le fie ruşine!


Comentarii (309)Adaugă comentariu

costea  •  11 octombrie 2009, 21:17

Nu mai vreau sa vad in ziarul la care lucrati ca promovati conducatorii de cluburi care au creat o stare de haos in fotbal!
Va spun ca nu mai citim Gazeta daca continuati asa! Rating-ul o sa-l faceti daca aduceti in prim plan jucatorii, chiar si pe cei de la juniori sau copii de care nu a auzit nimeni! Va dati seama ce motivatie creati in randul lor cand se vad in ziar? Va dati seama ce cititi ati fi daca le permiteti sa-si spuna si ei gandurile, idealurile, necazurile, neimplinirile …

vlad  •  11 octombrie 2009, 21:17

DLE. Tolontan ,protestez cu privire la prima pagina a Gazetei de azi ,
Eu sint fan Marica si nu mi se pare normal ca dupa ce toti ziaristii
dvs. atunci cand vorbesc de echipa nationala folosesc sintagma ,, Mutu si Chivu …. ACUM cind dezastrul sa produs , sa-l puna pe Marica pe prima pagina ,ca si cum el ar fi vinovat … Pai daca erati
corecti trebuia sa puneti Echipa Dle Tolontan ,sau ,, sintagma…

danSteaua  •  11 octombrie 2009, 21:44

Tolo,

Ai dreptate, dar numai la suprafata pentru ca pe fond vina e a noastra, a celor care inteleg ce se intampla si nu fac nimic si a celor pentru care ratingul obtinut usor conteaza mai mult decat semnalele propriei constiinte. Romanii sunt abuzati cu prezente foarte dese in media a unor oameni ca Borcea, Turcu, Becali&Co, Iancu si Mititelu. E dureros sa vezi ziaristi periind oameni care au scoala mai putina decat au avut ziaristii vacanta, oameni care sunt mult mai prosti decat prevede legea. Presa e cainele democratiei, se spune, dar cainele mai si musca. Vreti audienta? Nu mai leneviti si indepartati pleava din fotbalul/sportul romanesc. Angajati agentii de detectivi, straine daca nu gasiti in Romania, si luati cate unul in colimator si conduceti-l acolo unde-i e locul. Exista o oportunitate foarte buna si puteti incepe cu Becali George. E un moment prielnic pentru un exercitiu folositor pentru intreaga societate romaneasca. Ce asteptam? Nu intelegem ca numai noi, cu efort e adevarat, putem sa indreptam lucrurile in societatea romaneasca? Nu intelegem ca mergem spre prapastie? De ce este nevoie ca sa ne apucam sa curatim locul in care traim? Miscati-va si vom fi cu voi! Miscati-va si veti avea respectul nostru!

presiuni  •  11 octombrie 2009, 21:56

sa facem toti presiuni sa cada acest sistem mafiot condus de mitica si sandu (nu merita sa le scriu numele cu litere mari) si sa scapam de acesti jucatori de fotbal, ca nu ii pot numi fotbalisti, care si-au permis sa ma reprezinte pe mine si pe voi, pe ROMANIA in asemenea hal !!!
P.S. eu unu, nu vreau sa ma mai reprezinte mutu

edwin  •  11 octombrie 2009, 22:00

comentariutolo s-au ridicat si sarbii din mizerie ,cum ne-am ridicat noi in 90! e o calificare istorica! ce sa ne mai facem! e doliu national ,avem alte griji ca sa ne mai doara de fotbal si de nationala tolo! din partea mea sa ne bata si feroe !ce mai suferiti voi ziaristii,patriotii!si voi santeti vinovati,ca promovati in ziarele voastre pe alde gigi,borcea si altii! voi l-ati schimbat pe piturca cu lucescu,acum spalati-va cu el pe cap! ca dan petrescu va putea.

BB  •  11 octombrie 2009, 22:47

Cum sa castigam dom`le daca suntem singura echipa nationala din lume (cred) care are antrenorii principal si secund doi fosti portari???

requiem  •  11 octombrie 2009, 23:08

Sunteti sigur ca patronii de club nu au nici o vina pentru esecul nationalei? Nu pot sa cred aceasta inconsistenta, doar ne-ati educat in spiritul maximei ca: nici vantul nu bate fara ca un patron sa fie responsabil, si ca spre binele prea-iubitului fotbalului romanesc, patronii ar trebui sa sara toti din avion fara parasuta, dar nu inainte de a lasa prin legat toate posesile galeriilor care au o strategie foarte clara in a revigora piata sud-americana, nu cea a jucatorilor, cealalata.

Familiei cu gena de antrenor nu i se poate imputa nimic si nici jucatorilor care au promovat renumele narcomanic al Romaniei, in lume. Selectia e deasemnea fara cusur, e just sa li se dea o sansa de a juca meciuri internationale si jucatorilor din liga 1 care nu prea s-au intersectat cu cupele europene, iar daca au facut-o, s-au plictisit repede si li s-a facut dor de plaiurile mioritice.

Concluzia e clara, cauza e Becali.

O singura intrebare am, pentru cei care au alocat 2 ore pretioase din viata lor presupun ca extrem de incitanta, acestei selectionate FRF-iste cu iluzii de reprezantativa nationala: CUM A FOST GAZONUL SARB? Nu ne mai tineti in suspans! Scorul ar sugera ca s-ar fi jucat pe asfalt, e adevarat?

nişte unii  •  12 octombrie 2009, 14:55

Ruşine lor. că strică sportul! Poate nu le pasă prea mult şi d-aia nu se implică, fiind alţii cărora le pasă poate prea mult şi uite ce fac ei! Bravo lor, celor care, în ciuda vicisitudinilor, reuşesc să cureţe de **** această perlă ce se numeşte sport.

StareaPresei.ro » Starea presei  •  23 octombrie 2009, 19:08

[…] NOTA: Dedic acest comentariu tuturor prietenilor, colegilor si colaboratorilor mei, care s-au enervat aseara in timpul meciului, fumand doua cutii de bere si band doua pachete de tigari, apoi au scris depre necazul lor (enumerare in ordinea actuala din blogroll-ul meu): Niku Electriku, Cristian China, Florin Irimia, Mihai Malaimare, Silviu Brizu, Eugen Istodor, Cristian Scutariu, Adrian Georgescu, Alin Buzarin si Catalin Tolontan. […]