Umilinţă all inclusive

Mai-marii FRF au cerut demnitate de la fotbalişti, dar se lasă finanţaţi de Ceahlăul-Piatra Neamţ

marți, 13 octombrie 2009, 10:41

Mai-marii FRF au cerut demnitate de la fotbalişti, dar se lasă finanţaţi de Ceahlăul-Piatra Neamţ

Ceahlăul plăteşte 100.000 de euro ca să organizeze meciul România – Feroe. A achitat inclusiv charterul oaspeţilor de la Bucureşti la Bacău.

De pe vremea cînd preşedinţii contribuiau în natură la noul sediu al FRF nu s-a mai întîmplat aşa ceva. Atunci, parchetul livrat de Gheorghe Ştefan s-a umflat pe alocuri, defect cu urmări neplăcute în traseul competiţional al Ceahlăului.

E jenant. FRF raportează o situaţie financiară excelentă, plus anual de milioane de euro şi motiv de mîndrie pentru managerii de acolo. Cum să accepţi atunci să ţi se sponsorizeze un meci de către un club care este asociat la tine şi care o duce mai greu, oricîţi bani ar plăti din impozitele lor nemţenii pentru fotbal? Imaginaţi-vă cum privesc celelalte echipe, care n-au nici măcar posibilităţile Ceahlăului, această întîmplare! Şi cum vor fi comentate de acum înainte erorile de arbitraj favorabile celor din Piatra-Neamţ.

„Demnitate” şi „Onoare” au fost cele două cuvinte cel mai des repetate de Sandu şi de Lupescu după umilinţa de la Belgrad. Ţintele erau, evident, fotbaliştii. Dar ce mîndrie ceri tu echipei naţionale cînd penultima echipă din clasament îi plăteşte drumul, casa şi masa?


Comentarii (57)Adaugă comentariu

dragomir  •  15 octombrie 2009, 1:55

nationala a adus-o stefan la piatra neamt ca sa demonstreze romanilor si in special bucurestenilor cum se sustine cum se incurajeaza o echipa nationala la greu.a fost o lectie de patriotism si de devotament fata de tricolori chiar daca au pierdut in serbia si au terminat grupa pe 5.scrie un articol despre publicul fantastic care a fost pe stadion publicul din moldova care iubeste nationala neconditionat.lasa chestiile cu ajutorul arbitrilor aia e gargara.hai romania!romania,moldova e casa ta!

arh. Gheorghe Petrescu  •  15 octombrie 2009, 4:28

Domnilor, la Piatra Neamt toata lumea sa simtit bine. Straini, Romani, si altii. Asa ca, sa nu aruncam cu pietre caci cum sau comportat spectatorii acestui oras, merita nota 10 la comportament. Sa nu uitam ca Nationala a fost ranita. La Piatra Neamt, acest oras cu oameni buni, a pus alifie de vindecare pe Nationala Romaniei la Fotbal. Asta-i adevarul si felicitari administratiei orasului pentru organizarea frumoasa a acestei ultime partide de calificare din Mundialul African. Nu am obtinut calificarea, cunoastem motivele, dar, sa fim oameni. La Piatra Neamt am vazut un PUBLIC ADEVARAT. BRAVO LOR. ROMANIA, a batut si datorita atmosferei de pe STADION. HAI ROMANIA!

MaNO  •  15 octombrie 2009, 9:45

Scuze Tolo. Dar speram sa-ti spui si tu parerea… pana la urma totul pleaca de la varf: politica, economia, sanatatea, educatia, sportul… Klaus Johanis ar fi cel mai potrivit premier. Ar aduce cu el influenta Germaniei, a Austriei, a Belgiei si a tarilor nordice… Ceea ce nu e putin lucru. Fondurile UE ar ajunge mai usor in Romania. La fel si investitiile. Presa germana este mai mult decat favorabila acestei numiri. Ar fi extraordinar pentru Romania, Ne-am saturat de politicieni si de tot felul de solutii de compromis…

ion  •  15 octombrie 2009, 10:22

Tolo , de data asta nu ai dreptate . Parca iti pare rau ca nu sunt bani cheltuiti din federatie, ce mai articol scriai tu , ce investigatii, ce emisiuni , ce comisii parlamentare, ce prostii.
Oamenii aia din Moldova , iubesc sportul asta defectat de insistenta voastra de a-l face pe Becali zeul ecranului si seful vorbelor goale.
Voi aveti o mare parte de vina ca ia-ti bagat in seama , uneori interesat, mai mult decat meritau. Acum este tarziu sa mai reparati ceva , poate doar daca in toate ziarele voastre (nu sunt ale voastre si voi stiti asta)si pe toate canalele de sport nu mai rostiti Becali, Borcea & comp.Dar puteti rezista?

Red  •  15 octombrie 2009, 10:44

Daca Gheorghe Stefan burtosul ce canta maneaua cu parlamentarii, poate ca i-a si facut intrarea lui Sandu. Ca doar Mitica e obisnuitul Casei…..

erk  •  15 octombrie 2009, 12:15

stefan e baiat destept . prin asta a dat o palma bucurestiului prin organizare si sprijinul suporterilor dar si-a asigurat si locul in prima liga pentru urmatoarea editie a ligii 1 .

malpraxis  •  15 octombrie 2009, 18:01

romania tara tuturor posibilitatilor?? putin spus! daca s-ar vrea o schimbare in lumea fotbalului conducatorii de cluburi ar schimba sefia FRF si LPF, dar nu se vrea chiar daca se vorbeste de asta in fiecare zi, dupa fiecare meci suspect de blat, dupa fiecare campanie de calificare ratata s.a.m.d. nu-mi vine sa mai ma uit la fotbal din cauza lor dar si a voastra, a jurnalistilor. ar trebui sa fiti mai asprii cu ei. exemplu:finantatorul stelei isi bate joc de fostele glorii si nu luati aproape nicio masura. de ce?? de ce noi, suporterii (adevarati), mereu sutem pusi la zid?? pentru ca gandim? pentru ca ne dam seama ca isi bate joc de steaua? pentru ca vedem ce se intampla in fotbalul romanesc? pentru ne-am satura de campanii ratate? oricum romania, numai are nicio sansa in viitor si o spune un baiat de 20 de ani care stie ca o sa se chinuie toata viata din cauza celor care ne conduc…