NUP fara legatura cu cazul Ridzi

Mai multe siteuri si bloguri au furnizat o rezolutie a DNA prin care Ioana Varsta, Alexandru Stancu si Cristian Diaconescu, fost ministru de Externe au primit neinceperea urmaririi penale. Ioana Varsta este implicata si in cazul Ridzi, ea i-a consiliat si pe ministrul de Externe si pe cel al Tineretului si Sportului,  si, probabil, de aici s-a nascut confuzia.
In realitate, DNA face cercetari in continuare in dosarul Ridzi. Nici Varsta si nici Ridzi si nici alti oameni-cheie din MTS n-au fost scosi de sub urmarire penala in dosarul „2 Mai”, raminind, deocamdata, la calitatea de invinuiti penal.

miercuri, 4 noiembrie 2009, 12:09

Mai multe siteuri si bloguri au furnizat o rezolutie a DNA prin care Ioana Varsta, Alexandru Stancu si Cristian Diaconescu, fost ministru de Externe au primit neinceperea urmaririi penale. Ioana Varsta este implicata si in cazul Ridzi, ea i-a consiliat si pe ministrul de Externe si pe cel al Tineretului si Sportului,  si, probabil, de aici s-a nascut confuzia.
In realitate, DNA face cercetari in continuare in dosarul Ridzi. Nici Varsta si nici Ridzi si nici alti oameni-cheie din MTS n-au fost scosi de sub urmarire penala in dosarul „2 Mai”, raminind, deocamdata, la calitatea de invinuiti penal.


Comentarii (7)Adaugă comentariu

grigore  •  4 noiembrie 2009, 13:23

Probabil o intoxicare, ca sa ramana lumea cu impresia ca gata, s-a demonstrat ca e curata…

radu  •  4 noiembrie 2009, 13:42

Interesant ar fi ca acum dupa ce ai dezvaluit tu ca informatia a fost falsa blogurile care au dat minciuna sa anunte si sursa informatiei, ca sa stim cine intoxica.

alexandru brasov  •  4 noiembrie 2009, 14:49

toti ministrii astia portocalii in frunte cu Basescu sa se duca de unde au venit. In 7 decembrie Basescu o sa fie la poarta la Cotroceni cu bagajele in mana

Tavi  •  4 noiembrie 2009, 21:22

Domnule Tolontan,

Imi cer scuze pentru acest post off topic, dar nu m-am putut abtine de la a va semnala cele de mai jos.
In urma cu doua zile scriati un articol critic, pe buna dreptate de altfel, la adresa domnulul Iancu. In urma acelui articol ati primit, la randul dumneavoastra, o serii de comentarii critice care va semnalau faptul ca presa noastra sportiva nu este nici pe departe atat de pura pe cat se vrea sa para. Fiind unul dintre cei care s-au plans de calitatea proasta a presei, ma vad nevoit acum sa va dau un exemplu concret. Ieri, pe site-ul GSP.ro a fost titrat mare: „astazi R. Lucescu va anunta renuntarea la Mutu si Cristea”. Acest lucru nu s-a intamplat, insa. Razvan a prezentat un raport in care se plange de problemele avute cu jucatorii si in care anunta clar ca nu va MAI tolera astfel de gesturi, sanctiunea PUTAND ajunge pana la neconvocare. Ba mai mult decat atat, Razvan a specificat: „Decizia este a mea daca îl voi chema sau dacă nu îl voi mai chema la naţională”. Daca asa stau lucrurile, de ce continua si astazi GSP-ul sa vorbeasca pe site de faptul ca Razvan a renuntat la cei doi? „Este oficial: Lucescu jr. renunţă la Adrian Mutu şi Adrian Cristea. În raportul prezentat în Comitetul Executiv, i-a acuzat de „indisciplină crasă” ”
Acum nu imi ramane decat sa va intreb: MINTE PRESA SPORTIVA SAU NU DOMNULE TOLONTAN ?
Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
Cu regret,
Tavi

m1ha1  •  4 noiembrie 2009, 22:24

ba ce vina are Basescu ?
Ritzi sa plateasca cu varf si indesat.

mitut claudiu  •  4 noiembrie 2009, 23:58

Ma numesc Mitut Claudiu Adrian si vreau in primul rand sa va multumesc pentru ca va implicati in comunitate. Este benefic si important pentru fiecare institutie si persoana sa aiba astfel de actiuni.In acest sens,un aspect important il reprezinta partea de mediu,presiunea mare asupra naturii.
Ma bucur ca a inceput si la noi „marketingul verde”,sensibil la problemele mediului.Daca as avea si eu putere financiara,as face tot atatea proiecte sau chiar mai multe(in special de impaduriri).Dar aceasta nu ma descurajeaza.Am 21 ani,sunt student,anul 3,la Geografia Mediului si am facut o obisnuinta si o pasiune din a invata oamenii,printre altele,sa respecte natura.Conteaza imens si exemplul personal.Undeva in Romania cineva lucreaza pentru mediu.Eu am crescut la tara,unde sunt paduri cat vezi cu ochii,e aer curat;izvoare reci,poieni frumoase,fructe din belsug,zapezi adevarate,foarte putine masini(stau la munte,in jud. Valcea,depresiunea Lovistei,poalele Fagarasului).Cu timpul a inceput sa-mi placa geografia,apoi am fost receptiv la problema climatologica,ecologica si de mediu.Tot liceul am invatat foarte bine,am participat la zeci de concursuri si olimpiade.Cele mai dragi sunt cele nationale,la geografie.In 2007,in clasa a 12-a am luat mentiune pe tara la geografie.Deci vorbesc in cunostiinta de cauza,cunosc foarte bine limitele naturii,chiar daca e „aparent” un sistem autoreglabil.Dar altceva conteaza,nu trebuie sa avem doctorate in geografie,pentru a stii ca:daca plantam copaci vom imbunatati calitate aerului prin aport de O2,ca defrisarile fac ravagii pe orice component de mediu(temperaturi mai mari,alunecari de teren,inundatii),ca doar recicland putem avea o presiune mai mica asupra rezervelor si putem obtine o dezvoltare durabila.
Noi dintotdeauna am trait in armonie cu natura,ea ne-a fost casa si masa,ea ne-a protejat.Toate asezarile sunt pe un curs de apa,si multe langa paduri.Avem nevoie de ea,dar si ea are nevoie de noi.Ne ferim sa mancam alimente alterate,dar trebuie sa ne gandim ca mai intai de toate,noi tarim cu O2(aer),care trebuie sa fie suficient si in conditii bune,adica „nealterat” de poluanti(oxizi,sulfati,azotati,metan,pulberi,funingine).Sunt multe aspecte la care sa ne gandim si poate apoi ne reconsideram felul de viata si,poate vom planta mai multi copaci,si vom incepe sa reciclam.Problemele sunt compexe,la nivel global,si va fi o provocare imensa pentru omenire sa amelioreze impactul ei fantastic asupra mediului natural.Eu sunt optimist si cred ca vom ajunge candva la un echilibru.
Pana atunci,trebuie sa facem ce spunem si sa spunem ce facem,adica sa nu fim ipocriti,ci sa facem ceva cu adevarat.Cine nu isi doreste sa traiasca intr-o lume mai curata,mai plina de verdeata si cu un aer mai proaspat?Toti.Atunci trebuie sa trecem la treaba,in folosul nostru,al generatiilor urmatoare,si cel mai important,al raiului care se numeste Terra.De Craciun puteti cumpara brazi la ghiveci pe care sa ii plantati apoi in fata casei sau blocului.E ca si voluntariatul(am fost voluntar la Asociatia Sibiu Capitala Culturala Europeana-CCE 2007).Te simti mai bine,castigi incredere si oferi beneficii tuturor.Eu intotdeauna voi incerca sa invat oamenii ca face parte din fiinta noastra sa avem grija de natura.Nu ne-am nascut in mall-uri si autostrazi,ci ne tragem si traim pe baza mediului inconjurator.
Am scris la companii mari,pe care le-am rugat sa roage angajatii sa planteze copaci,sa recicleze,etc.Am cerut informatii de la Ministerul Agriculturii.Ministerul Mediului despre proiecte si programe(impaduriri,irigatii,desertificare,seceta,campanii de reciclat,etc);le-am dat idei,sfaturi,mi-am exprimat ingrijorarea.Am strans personal in jur de 1000 kg de hartie,pe care am donat-o Copacului de hartie-35 de copaci.Am plantat la tara cu tatal meu sute de copaci.Vreau sa adun toata hartia si plasticul din caminul meu si sa o duc la reciclare(ma voi ocupa personal in timpul liber).Castigand un concurs despre U.E. am fost la Bruxelles,in ianuarie 2008,la Comisie si Parlament,unde am pus problema mediului-am aflat cate ceva despre intentiile U.E. si ale Comisiei.Am plantat cu organizatii de mediu.Am fost la Mihaela Radulescu in emisiune unde am vorbit si de mediu.Am fost felicitat si invitat la Casa Regala a Romaniei.Am fost felicitat de ProTV.Am publicat o serie de articole in ziare din Transilvania si nu numai.Am avut articole de-ale mele citite si la radioul public.Pot sa spun ca am influentat companii,autoritati si persoane publice sa dea mai multa atentie mediului.Ma voi stradui sa bat la cap primarii sa contracteze firme de salubrizare serioase care sa colecteze selectiv si sa recicleze deseurile.Desigur ca nu e usor ,dar trebuie facut.Daca iti intra in obisnuinta ti se pare un lucru firesc.Sunt la curent cu tot ce tine de mediu,orice proiect de oriunde si sunt convins ca voi reusi sa fac cat mai multe.Deja,oamenii cand ma vad,zic:”baiatul cu reciclarea” si ma admira.
Daca ar fi nevoie as bate din poarta in poarta si as invata pe toti cum putem trai mai bine.As cumpara milioane de pomi si i-as planta,as convinge oamenii ca e usor,bine si frumos sa reciclezi.Am constatat o lipsa mare de educatie ecologica,care are multe cauze.Dar,cu timpul,daca oamenii au exemple pozitive si proiecte concrete implinite,lucrurile vor progresa inspre bine.Nu avem dreptul in primul rand sa ne batem joc de natura.E inuman cand merg acasa si vad Oltul,la hidrocentrale plin de peturi;cand vezi o padure doborata la pamant,un lac secat,un rau poluat,poluare peste poluare!La mine acasa a nins in fiecare an,zapezi mari si vreau ca si peste 50 de ani sa vad si sa ma bucur de aceleasi zapezi.Noi nu avem voie sa intervenim asupra naturii,nu ne putem juca de-a Dumnezeu,suntem mici si doar o farama in trecerea timpului si imensitatea Universului.Nu suferim doar noi din cauza poluarii si a nesimtirii multora dintre oameni,ci sufera si animalele,pasarile,apele,padurile,pestii,aerul,si in ultima instanta tot Globul.Bucurestiul,de exemplu e un oras foarte murdar si poluat;iar acest lucru afecteaza pana si turismul.Sa nu mai spunem ca toate apele menajere si unele industriale se varsa direct in Dambovita si in Dunare,periclitand masiv conditiile de viata.Nu trebuie sa acceptam asa ceva.Sunt multe,multe probleme;orice activitate umana polueaza,creeaza impact antropic.Si ceea ce e numit de media ecologic,nu inseamna ca este natural si nedaunator mediului 100%,de aceea trebuie sa ridicam standardele continuu si sa evoluam in continuare.Este o nebunie curata sa stam cu mainile in san.Impactul omului asupra mediului e indiscutabil si evident pentru oricine.Cineva imi spunea:”viitorul e reflexia prezentului,asa ca succesul e inevitabil pentru mine”.Sunt convins ca acest succes se va repurta si asupra mediului.Reciclarea e cuvantul cheie.Veti reduce si costurile.Uitati-va in jur;trebuie verdeata-mai multe paduri,mai putina energie consumata,mai putina poluare,iar natura nu are nevoie de gunoaie.Si toti vom avea de castigat.Deja veti fi facut un lucru bun daca veti da si colegilor dvs. sa citeasca mesajul meu.Noi,locuitorii Romaniei avem si darul de a construi lucruri frumoase.Fiti convinsi!
Va rog sa faceti tot ce tine de mediu(sa plantati copaci mai ales in zonele urbane,care sa absoarba noxele si sa curete aerul);va urez mult succes si spor la treaba pe viitor pentru alte programe concrete!Astept raspuns.
Cu admiratie,
Mitut Claudiu
Adrian

tactumare  •  5 noiembrie 2009, 13:02

Pt. mitut claudiu
Daca ar fi si corect gramatical ar fi mai bine.