Noi şi ploaia

Ne plouă. Ne plouă pe fostul „23”, cînd oamenii vin cu cinci ore înainte la Dinamo – Liverpool. Ne plouă şi se joacă table sub umbrele. Atunci am pierdut sub stropii mocăneşti. Ne plouă încă ratarea calificării în faţa Irlandei de Nord. Ce teren desfundat a fost atunci!

joi, 5 noiembrie 2009, 12:36

Ne plouă. Ne plouă pe fostul „23”, cînd oamenii vin cu cinci ore înainte la Dinamo – Liverpool. Ne plouă şi se joacă table sub umbrele. Atunci am pierdut sub stropii mocăneşti. Ne plouă încă ratarea calificării în faţa Irlandei de Nord. Ce teren desfundat a fost atunci!

Ne plouă dintr-o dată, o pungă de apă se sparge deasupra oraşului, cînd România ratează marele „sfert” cu Suedia, la World Cup. Ne plouă încă lent şi acid ca-n timpul meciului cu Slovenia, tot aici, în Ghencea.

Ploaia a adus aproape de fiecare dată tulburare în fotbalul nostru. Picăturile s-au strîns în părul periuţă al lui Dan Petrescu. Avem nevoie de trei puncte ca să trecem, pentru prima oară, de grupele Ligii, asta de cînd UCL a devenit competiţia globală în care Play Station cheamă copiii de pretutindeni în tribune.

Mai e puţin din meci şi Onofraş bagă alunecări. Frunză aruncă spre Bilaşco, un fel de Cămătaru al lui 2009. Scoţienii se apără şi faultează. Apostol ridică de jos cartonaşul galben scăpat de arbitru. E ud. Şi vine minutul în care Mcculloch trage cu pămîntul, mingea atinge stratul de apă şi se duce în poartă. Scoţienii fac 1-0. Mereu le-a convenit asta!

Lăsăm capul în jos, dar ceva se aude. Onofraş nu se împacă şi trage uluitor, răsturnînd toate titlurile pregătite în avans, toate jocurile de cuvinte şi toate pronosticurile lui Petrescu, „nu mai luaţi puncte, măi băieţi”. Uite că au luat în cea mai ploioasă dintre serile în care ne-am bătut şi nu am pierdut.


Comentarii (44)Adaugă comentariu

mnk  •  5 noiembrie 2009, 0:44

felicitari Unirea pentru parcursul din CL.

andrei  •  5 noiembrie 2009, 0:44

au jucat bine si punctul e mai mult decat meritat!

Clujean din State  •  5 noiembrie 2009, 0:48

Felicitari Unirea!!!! Bravo baieti! Cinci minute am atacat motivati si a si venit golul. Bravo si tie Catalin, un articol postat foarte rapid si pregatit profesionist in avans 🙂 ca sa lase loc ultimului paragraf. Ce schimbare de mentalitate a adus Dan Petrescu! Orice alta echipa romaneasca murea in min 80, la scorul asta. Si daca n-o fi Liga Playstation, o sa fie primavara oricum.

Clujeanu  •  5 noiembrie 2009, 0:48

Imi place cum scrii.

La fel ca si CTP, mult mai placut in scris, decat in emisiuni.
El e prea flegmatic pentru gustul meu live sau in emisiuni, iar dumneata domnule Tolontan esti prea „deontolog”.

Dar la scris, felicitari.

Pacuiul lui Soare  •  5 noiembrie 2009, 0:57

Unirea este singura echipa din tara care joaca fotbal serios, de nivel European. Inca nu am vazut echipa romaneasca in CL care sa aiba posesie egala sau mai buna decit adversarul si sa controleze jocul ca Unirea.

Sincere Felicitari!!!

Tavi  •  5 noiembrie 2009, 1:02

Domnule Tolontan,

Imi cer scuze pentru acest post off topic, dar nu m-am putut abtine de la a va semnala cele de mai jos.
In urma cu doua zile scriati un articol critic, pe buna dreptate de altfel, la adresa domnulul Iancu. In urma acelui articol ati primit, la randul dumneavoastra, o serii de comentarii critice care va semnalau faptul ca presa noastra sportiva nu este nici pe departe atat de pura pe cat se vrea sa para. Fiind unul dintre cei care s-au plans de calitatea proasta a presei, ma vad nevoit acum sa va dau un exemplu concret. Ieri, pe site-ul GSP.ro a fost titrat mare: „astazi R. Lucescu va anunta renuntarea la Mutu si Cristea”. Acest lucru nu s-a intamplat, insa. Razvan a prezentat un raport in care se plange de problemele avute cu jucatorii si in care anunta clar ca nu va MAI tolera astfel de gesturi, sanctiunea PUTAND ajunge pana la neconvocare. Ba mai mult decat atat, Razvan a specificat: „Decizia este a mea daca îl voi chema sau dacă nu îl voi mai chema la naţională”. Daca asa stau lucrurile, de ce continua si astazi GSP-ul sa vorbeasca pe site de faptul ca Razvan a renuntat la cei doi? „Este oficial: Lucescu jr. renunţă la Adrian Mutu şi Adrian Cristea. În raportul prezentat în Comitetul Executiv, i-a acuzat de „indisciplină crasă” ”
Acum nu imi ramane decat sa va intreb: MINTE PRESA SPORTIVA SAU NU DOMNULE TOLONTAN ?
Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
Cu regret,
Tavi

Tavi  •  5 noiembrie 2009, 1:05

Frumos meci, frumos articol.
Astept insa sa imi raspundeti la primul post si daca se poate sa luati atitudine in acest sens.

macka  •  5 noiembrie 2009, 1:15

superb articolul, felicitari…
felicitari Unirii pentru ceea ce a jucat, pentru felul in care a abordat meciul, pentru felul in care respecta fotbalul..si nu in ultimul rand, felicitari lui Dan Petrescu, care a demonstrat ca intotdeauna cei care nu incearca sa pacaleasca fotbalul, vor fi mereu invingatori!

Silviu  •  5 noiembrie 2009, 1:16

Hai Unirea!!! OLE, OLE!

Ce frumos e fotbalul cand se joaca… nu se fura…

herbert holyoake  •  5 noiembrie 2009, 1:17

Acest articol,d-le Tolontan,mi-a adus aminte de intorsaturile pe care le poate lua soarta multor oameni din cauza ploii.Vreau sa ma refer aici la sansa de viata si moarte a 43 de oameni.A stat in ghetele lui Augustin(2 mari ratari),Multescu(bilbita in 6m),Orac(ma face inca sa cred ca nu a vrut sa inscrie,desigur absurd),si bineinteles in ploaia care cadea,cadea,cadea.Terenul uscat le-ar fi permis dinamovistilor sa-i „manince” pe cormorani,dar asa Liverpool merge in finala la Heysel si 43 de italieni mor.Siasta numai ca Orac nu a inscris pe Anfield si la Bucuresti,iar Augustin si Multescu…

pruteanu  •  5 noiembrie 2009, 1:28

southampton,liverpool,valencia… nu e tot timpul ploaia impotriva noastra.Le mai trebuie un egal cu sevilla si poate ceva pe contra-atac la stuttgart

PAH  •  5 noiembrie 2009, 1:32

Chapeau.

bssk  •  5 noiembrie 2009, 1:46

Domne ploaie a fost si la steaua cu valencia…..

legionnaire  •  5 noiembrie 2009, 2:00

Profesionalism, daruire si caracter. Cum sa nu joci fotbal? Alo, baiatu Lippi sau cum ti se spune, ce ziceai ca pe voi nu va intereseaza decat campionatul? Cand vor lua exemplu si ***** de la CFR, Timisoara, Dinamo si Steaua?

hi5  •  5 noiembrie 2009, 2:03

o victorie ar fi fost mai putin frustranta… pt saptamanile ce vor urma, nu pt mine ca suporter roman in general si al farului in particular :p.
am urmarit si cealalta partida din cl de azi, paok-hcm la handbal. 26-30 dupa un meci mai dificil dekt trebuia.
cred k dan avea dreptate cu pariul… brandul romanesc al sportului e construit in jurul rezultatelor cu +, fiind greu sa revii dupa o victorie la adevarata masura a urmatorului meci.
sper k unirea sa fie o surpriza si vreau k „sper” sa invinga „cred”, „stiu”, „vreau”, „trebuie”.
E singurul verb kre ne face sa visam 😀

Zamolxe  •  5 noiembrie 2009, 2:04

Felicitari Unirei Urziceni si lui Dan Petrescu, acest „nebun” al fotbalului care vrea sa aduca ceva englezesc in fotbalul nostru balcanic. Asta inseamna sa le schimbi mentalitatea unor jucatori obisnuiti in cea de profesionisti si de invingatori.
Romanul mereu se scuza, de parca scotienii n-au jucat pe acelasi noroi si aceeasi ploaie. E adevarat ca nu avem in Romania gazonul englezesc, dar aseara baietii au demonstrat ca nu vor sa se faca in primul rand pe ei de ras in Europa,spre deosebire restul echipelor din EL care se scuza dupa fiecare rusine.
Bravos Unirea, tot respectul pentru Dan Petrescu!

Bogdan  •  5 noiembrie 2009, 2:33

Daca ar juca mereu ca atunci cand sunt condusi…

marius mures  •  5 noiembrie 2009, 2:33

E 2005, e Stadionul Ghencea si ne ploua inaintea meciului Steaua-Valencia….Au mai fost si „zile insorite” cand a plouat,rar, dar au fost.

Doctorul  •  5 noiembrie 2009, 2:50

Daca Unirea se califica, e fabulos. Daca nu se califica, e fabulos oricum. Unirea Urziceni is online, but is busy playing football. Do not disturb!

Peace,
Doc

Edy  •  5 noiembrie 2009, 3:13

Dar de ploaia din meciul Steaua – Valencia ai uitat? Bravo Unirea, dar sa NU UITAM TRECUTUL, sa nu uitam ce ne-a adus aici! Asa cum anul trecut era CFR-ul ridicata in slavi, acum Unirea, dar sa ziceti jos palaria pentru ce a facut Steaua in ani trecuti ca sa avem punctele de acum nu ziceti? Nu. Pentru ca asa e romanul…tipic…

Mooph  •  5 noiembrie 2009, 3:37

Nu uita o victorie splendida obtinuta pe ploaie si in mocirla: Steaua – West Ham (cu Lampard, Joe Cole, Rio Ferdinand sau Di Canio in echipa) 2-0. Ca fapt divers, ghici cine a fost arbitru la acel meci? Ei bine, danezul Claus Bo Larsen, acelasi arbitru de la meciul de aseara al Urziceniului!

dcoios  •  5 noiembrie 2009, 7:52

Fox Soccer chanel care transmite Champions League in USA ( Impotriva casei albe hahaha) a decretat golul zilei : Onufras! Si cind scriu yancheii cistiga din nou in toate felurile pe toate fronturile chiar daca unora nu le place… We are the champions Unirea Americana!

radu_pnt  •  5 noiembrie 2009, 8:25

bravo unirea… si bravo lui dan petrescu ..se vede ca stie sa-si atinga scopul..sa-i motiveze pe jucatori cu diferite tehnici.. fara schimb de tricouri…ba cu pariuri… mester mare… sper sa-i iasa in cotinuare.

premieru  •  5 noiembrie 2009, 9:31

Dan Petrescu ne-a invatat ca atunci cand suntem doborati trebuie sa ne ridicam si sa mergem mai departe mult mai inversunati. Bravo Dan, bravo Unirea.

Cătălin Tolontan  •  5 noiembrie 2009, 9:43

edy, marius mures: normal ca sint si astfel de exemple de ploaie buna, am scris ca „ploaia a adus APROAPE DE FIECARE DATA tulburare”. N-am scris DE FIECARE DATA 🙂 Hai ca acum nu m-ati prins!

milici  •  5 noiembrie 2009, 10:00

Ne bucuram pentru un egal acasa cu o echipa relativ modesta, printr-un sut norocos pe final de meci, intr-o partida care asigura Unirii primavara in UCL.
Grupa este mai mult decat accesibila asa ca orice comparatii sunt inutile.
Se uita de cele 3 autogoluri si un penalty ratat de scotieni, un noroc inimaginabil.
Unirea e o echipa buna, are o buna organizare a jocului, pregatire fizica dar psihic nu e pregatita pentru meciuri cu miza.
Cred ca Dan Petrescu pune presiune pe jucatori scotand mereu miza in fata, repetand obsesiv caracterul decisiv al meciului, dar nici el nu are experienta ca antrenor.
Ploaia a avut evident rolul ei ajutandu-i pe zgarciti.

baragan  •  5 noiembrie 2009, 10:33

-bursucul a demonstrat ca si la noi se pot forma echipe care sa faca fata intrecerilor continentale; numai ca, privind rezumatele celorlalte meciuri, ne dam seama ca infrastructura de la noi este mult inferioara celei europene; cand vezi ce conditii sunt create in tarile europene pentru disputarea meciurilor: tribune acoperite -multi spectatori, gazon bun -deci si joc frumos, etc., te intrebi ce fac cluburile noastre, ce strategie au? constati ca la noi echipa campioana nu are nici stadion si nici spectatori (de aceea, fata de celelalte, meciul de la noi pare cel mai slab iar atmosfera cea mai trista!); daca acuma, dupa cativa stropi de ploaie, ne plangem de starea terenului, ce vom face prin luna februarie? (ca Unirea se va califica sigur in primavara, de pe locul doi sau trei!).

andrei  •  5 noiembrie 2009, 10:45

1)pentru herbert holyoake – esti in eroare, dinamo a fost eliminata de liverpool in 1984 (finala CCE roma-liverpool) iar tragedia de la bruxelles a fost un an mai tarziu in 1985 la finala juventus-liverpool
2) d-le tolontan faceti trimitere la ploaie pentru necalificare din meciul cu irlanda de nord. Ati vazut echipa de start ? lung (portar), negrila, iovan, iorgulescu,ungureanu, rednic, klein (pana acum 6 fundasi), boloni (inchizator), mateut, hagi (aveau atunci amandoi cate 20 ani), coras – un varf de vreo 100 kg. Putea sa fie si arsita lui cuptor ca nu bateam cu echipa asta ultra-defensiva.

levin ct  •  5 noiembrie 2009, 10:53

un meci de slaba calitate transformat in „gala de fotbal”. ar fi pacat ca urziceniul sa nu profite de aceasta ocazie,ptr ca scotienii sint slabi rau de tot, iar nemtii sint cam de aceeasi valoare cu noi. totusi, daca pierd la nemti,cred ca vor rata locul doi,acolo trebuie neaparat egal!
ps. am vazut primul galben ptr simulare la urziceni! CAZ UNIC!

Mofo  •  5 noiembrie 2009, 11:24

Pentru Andrei,

Nu stiu daca ai vazut meciul cu Irlanda de Nord. Rednic si Klein jucau mijlocasi pe vremea aceea , abia mai tarziu i-a reprofilat Lucescu fundasi, desi si ca fundasi erau destul de ofensivi.
Negrila si Ungureanu erau fundasi care stiau cu mingea si erau foarte ofensivi. Nu compara fundasii de atunci cu ciocanarii de astazi.
Apoi Boloni desi inkizator cum spui tu nu era un Radoi, ci era un mijlocas de creatie care stia si cu capul si cu sutul. Hagi era senzatia momentului iar Mateut era golgeter desi era mijlocas. In plus au fost vreo 30 de suturi la poarta trase de noi.
A fost curat ghinion in meciul ala.

Stefan  •  5 noiembrie 2009, 11:39

Fantastic

Bayern stern des sudens  •  5 noiembrie 2009, 11:41

@Edy
Mai scuteste-ne cu steaua ta. Cand ai pretentia ca ai fotbal de cel mai inalt nivel nu trebuie sa mai ti cont de trecut. Cum ar fi sa multumeasca sevilla , realului sau barcei ca au adus puncte pana au crescut ei. sau wolfsburg si stuttgart lui werder si bayern. hai sa fim seriosi…asta e gandire de oameni mici. steaua a crescut din cauza ca exista competitivitate pe plan intern, la fel ca toate echipele care acum sunt in cupe.

Bravo Urziceni!
O victorie cu Stuttgart si faceti istorie!

Bogdan  •  5 noiembrie 2009, 12:51

A fost pentru prima data cand nu am tinut cu ros-albastrii pe Gencea 🙂

Stefan  •  5 noiembrie 2009, 12:56

Petrescu a avut luciditatea si sansa sa aleaga Urziceniul. Daca ar fi ales una dintre echipele asa zise mari astazi am fi vorbit despre un alt mare fotbalist care si-a ratat cariera de antrenor. A fost lasat(nu schimbat ca sosetele sau guma de mestecat) sa arate ce antrenor mare este. Felicitari finantatorului. Felicitari Unirea pentru rezultatele din CL si meciul cu Sevilla se poate cistiga deoarece cred ca vor veni cu rezervele fiind deja calificati. In seara asta HAI Steaua, Dinamo, CFR, Timisoara VICTORIE.

Margelatu  •  5 noiembrie 2009, 13:12

Nu numai ca nu am tinut cu ros-albastrii, dar daca imi spunea cineva acum un an ca il voi incuraja pe Maftei, ii recomandam o vizita la psihiatru…
Ma bucur sincer pentru Unirea, am fost la meci, dar ma surprinde putin ca nu s-a dat macar exemplul cu Valencia. Calificare dramatica, in fata celei mai bune echipe din Europa din sezonul precedent. Dupa 2-0 in tur, si un Andrei Cristea fabulos. Atmosfera nu cred ca se poate compara cu ce am vazut aseara.
Daca pentru dl. Tolontan nu a fost atat de important, macar MM putea sa isi aminteasca de momentele in care vroia sa isi ia zborul din loja… Ma refer la afirmatia ca „nu a vazut niciodata o echipa roamaneasca sa lupte cu atata darzenie”…

Multumesc,
Un stelist plouat (de multe ori)

ducele  •  5 noiembrie 2009, 14:02

Pacat de transmisiunea partidei in care sunetul era cu o secunda inaintea imaginii. E nasol sa auzi „parada exceprionala a lui …” cand sutul inca nu este expediat…

bogdan pacurar  •  5 noiembrie 2009, 15:35

am fost pe stadion aseara, dupa aproape 15 ani, cred. M-am dus pentru urziceni, pentru ca microbist nu-s. Nici echipa n-o stiu, nici numerele de pe tricouri. De cind am vazut meciul tur, mi-am bagat in cap sa merg sa-i vad pe stadion.

intr-adevar, nu trebuie sa fii ziarist scotian ca sa descrii stadionul, imprejurimile, gazonul, conditiile, drept „primitive”. Echipa lui dan petrescu, pasele, combinatiile, siguranta, precizia, simplitatea si curatenia jocului pe un teren murdar te faceau insa sa uiti ca ti-au luat bricheta la intrare, ca ai sters cu manusa noroiul de pe scaunul pe care ai platit 50 de lei (sub copertina), ca omul de linga tine a reusit sa scuipe in doar 5 minute o punga intreaga de seminte pe scaunul pe care altul, ca si tine, a platit tot 50 de lei, ca suporterii scotieni, la bustul gol pe ploaie, s-au imbrincit cu jandarmii.

efortul meu de nemicrobist a meritat. Am vazut exact ceea ce vroiam sa vad: un spectacol reusit. Cind am ajuns acasa, m-am interesat si eu cu cine mai e in grupa unirea si care e clasamentul. Am inteles ca se fac calcule pentru „primavara europeana”… Sa fie sanatosi, io-mi fac calcule sa ma duc la meciu cu sevilla.

Cristina  •  5 noiembrie 2009, 17:12

Din pacate… inca mai ploua strasnic peste fotbalul romanec… Si peste intregul sport ce se practica pe aici… daca se mai practica…

trubaDURUL  •  5 noiembrie 2009, 17:30

la Dinamo vs Liverpol in 1984 a plouat si nimeni nu zicea nimic nici nu conta erau vreo 85000 de spectatori.In octombrie 1983 la un cuplaj Bucurestean tot asa poate chiar 90000 de spectatori si ploua torential nu pleca nimeni.

daniel  •  5 noiembrie 2009, 17:36

chiar daca am zis ca nu mai citesc tolo.ro deoarece mi-ati cenzurat 2 cometarii (singurele)totusi am revenit….defect profesional dupa atata vreme si trebuie sa spun ca e un articul fantastic! felicitari!

Radu  •  5 noiembrie 2009, 17:47

Trebuie să existe o proporţie între meci şi comentaru. Mi-a plăcut şutul lui Onofraş. Mi-a plăcut Ilie Dumitrescu. Şi-mi place Tolontan. Mai vreau o dată. Poate cu Sevilia.

andrei  •  5 noiembrie 2009, 19:51

pentru mofo – raman la parerea mea, rednic a jucat mai intai fundas drepta (inclusiv la nationala – vezi meciul cu finlanda la timisoara cu o luna jumatate inaintea acestui meci, tot in prel CM), klein era un jucator de banda stanga(fundas-mijlocas), mateut era la inceputul carierei si nicidecum golgheter (in campionatul precedent 1984-1985 daduse 8 goluri la corvinul), intr-un meci in care noi aveam nevoie de victorie e inadmisibil sa joci cu atatia fotbalisti cu profil defensiv (culmea, iovan era fundas dreapta la club si la nationala a jucat fundas central), e inadmisibil ca echipa campioana, Steaua, care domina si noua editie (8 victorii si un egal inaintea meciului cu nord-irlandezii)sa fie ignorata – doar iovan si boloni (tot atatia avea si echipa de pe locul 10, corvinul)in timp ce duckadam, belodedici, stoica, lacatus, piturca, balint nu erau selectionati sau frecau banca pentru ca selectionerul era in acelasi timp si antrenorul lui dinamo cu care tocmai fusese eliminat din cupa cupelor de vardar skoplje. Irlanda de Nord era o echipa de batut dar antrenorul a vrut altfel – voia sa se apere si sa dea gol pe contraatac, in 5 ani cat a antrenat 80% din succese au fost cu scorul de 1-0, putea sa fie vremea minunata ca nu i-am fi batut niciodata cu acea formula de echipa…

m1ha1  •  5 noiembrie 2009, 19:59

locul 2 e prea sus pentru noi.
eu zic ca sunt sanse pentru 3. dar nu e sigur
se putea mai mult aseara

boboc331  •  5 noiembrie 2009, 23:20

tolontane ce se intampla?la dinamo nu suporterii,la steaua interzisi,timisoara 200de fanii timisorenii a amutit tot stadionu de 25000locuri nu prin a da un exemplu de cinste si ptr a muri de rusine,cfr joaca k sanatatea cluj,dinamo k niste potai,steaua k oile lui becali,timisoara joaca la viteza lu iancu cand alearga.m-am saturat sa ma uit la meciuri cand vad k toti joaca pe spate cu 2linii de aparare.mamaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa si steaua a luat gol.gata inchid tv