Voci lucide degeaba

De la Alina Mungiu-Pippidi si pina la europarlamentarul PD-L Cristian Preda, care a declarat public ca reforma statului nu se face cu batalionul de „independenti” al lui Oprea, mai multe voci au incercat sa explice de ce guvernul ar trebui sa se bazeze pe o larga majoritate parlamentara si sa includa competente specifice din toate partidele sau din afara partidelor. In acest timp, presedintele informeaza ca l-a numit premier pe Emil Boc.

joi, 17 decembrie 2009, 11:52

De la Alina Mungiu-Pippidi si pina la europarlamentarul PD-L Cristian Preda, care a declarat public ca reforma statului nu se face cu batalionul de „independenti” al lui Oprea, mai multe voci au incercat sa explice de ce guvernul ar trebui sa se bazeze pe o larga majoritate parlamentara si sa includa competente specifice din toate partidele sau din afara partidelor. In acest timp, presedintele informeaza ca l-a numit premier pe Emil Boc.


Comentarii (14)Adaugă comentariu

Cristina  •  17 decembrie 2009, 12:27

La vremuri noi, tot noi… Se pare ca tot PD-L-ul e la putere…

dan_  •  17 decembrie 2009, 13:21

nu sariti cu piatra. boc este prim ministru si din cauza lui crin antonescu. are rogozanu un articol fain pe tema asta

Adrian Teacă  •  17 decembrie 2009, 13:42

Nu e nici o surpriză. Boc e sacrificabilul perfect. Îi va şi mulţumi lui Vodă pentru asta, cînd va sosi momentul despărţirii. Surpriza ar fi, într-adevăr, Oprea la apărare, cum se cam aude.Politica e cinică, ok, dar nici chiar aşa.

Leo  •  17 decembrie 2009, 13:45

Macar lista ministrilor sa fie buna. Gandul spune ca Udrea revine cu puteri sporite. Sper la un semn de decenta de la Basescu. Chiar nu se pot gasi oameni competenti?

Costica  •  17 decembrie 2009, 14:54

„Nu conteaza cat de mare e minciuna, ajunge sa o spui suficient de des!”…Nu sunt vorbele mele ci ale mult huliturlui dar imitatului datorita efectului propagandei, Hitler.
Boc…Era profesor universitar si doctor inainte de a fi primar sau undeva la butoane. E mai bun ca pregatire ca prea multi din cei ce il contesta. PSD-ul a facut casa buna cu el si , asa cum recunostea Ponta, ajunsesera sa se teama ca Nica se intelegea prea bine cu Boc…Oprisan stia ce stia cand s-a opus iesirii de la guvernare iar atacurile permanente sunt parte a jocului politic si al sfaturilor (pierzatoare) ale consilierilor.
Cand Antonescu il numeste „cel mai prost prim ministru” sau „cel mai prost guvern” , cred ca o face in prisma declansari pentru el a luptei pentru viitoarele alegeri . Nu am uitat ca campania Udrea s-a declasat (de fapt la ordinul lui a declansat-o Orban urmat de mass-media aservita)dupa ce a decalarat „cine isi aminteste de dl Antonescu ca ministru 4 ani in guvernul CDR?”, lucru deloc magulitor . De fapt , privind mandria cu care se afiseaza Crin ca nu poate fi atacat, imi amintesc de legea prea valabila in Romania :” Cine nu munceste, nu greseste , deci trebuie promovat!”…Cum sa ataci pe cineva care n-a facut nimic? la ce? Ce sa-i reprosezi?

Acum spune iar ca Boc e presul lui basescu…
A uitat dl. Antonescu ce a tot debitat in campania electorala , de toata lumea scria ca este o camapanie de prim-ministru si nu de presedite care NU are atributiile constitutionale despre care se vorbea? ca Basescu NU a putut face nimic fara REFERENDUM? Ca Tariceanu 2 a devenit un guvern populist si NU ARE MASURI LIBERALE CI SOCIALE ? Nu atunci sa-u cheltuit aiurea toti banii din cresterea economica? pai Boc a reusit sa mentina cat de cat situatia cu deficit de 6% in conditiile unei scaderi a PIB de 7% ! Tariceanu a ajuns la deficit de 6% in conditii de crestere PIB de 8% ! Si vorbeste Crin de cel mai prost guvern? El unde era? A, absenta !
Pentru a realiza ce si-au propus si cele cu care au castigat alegerile, au nevoie de consens intre Cotroceni si Victoriei, nu de razboiul surd de pe urma caruia a profitat PSD ! Caci daca nu uitati, in 2005 intentia de vot PSD era 18% cand liberalii aveau tot 20%. Acum PSD a urcat peste 30% in conditiile in care PNL n-a miscat , asa ca vedem cui i-a folosit de fapt miscarea cu Tariceanu…
Modificarea Constitutiei, aplicarea legilor descentralizarii educatiei si sistemului de sanatate (vad ca nimeni nu vorbeste de ele!)nu poti sa le lasi la mana celor care le-au blocat pe toate caile de cate ori au putut! Nu poti sa faci reforma Constitutiei cu cei care au uncercat in toate instantele blocarea ei !
restul e gargarea electorala si de partid, cred ca amandoi pierzartori , care in aprilie isi anuntau demisia in caz de esec (vedeti ce spunea Antonescu la congresul la care Pariciu si-a facut aparitia la momentul oportun), sunt intr-o luptsa surda interna pentru pastrarea postului pe care la-u dobandit tocami pentru a fi ei in locul lui Basescu si Boc.
In politica , bunul simt nu are loc…!
Urmatoarea lege a alegerilor va fi cu alesi in doua tururi ca primarii asa ca partidul va fi la deciziile alesilor si nu la mana sefilor de partid.
Cand vor ajunge in colegiu, vor trebui sa spuna ce au facut in parlament. Tare mie ca pe vajnicii parlamentari de opozitie ii asteapta posturile de consilieri locali si judeteni plus europarlamentari caci alea sunt pe listele cu locuri „eligibile”…!

pelin  •  17 decembrie 2009, 15:27

Cand spui „de la AMP si pana la Cristi Preda” se intelege ca ar fi foarte multi. De fapt, nu e deloc asa. AMP s-a autoexclus din grupul celor a caror parere conteaza in fata lui Basescu de cand a criticat mascarada candidaturii EBei la Parlamentul European. Cristi Preda va inghiti si va tacea, a trecut el peste lucruri mult mai indigeste, si-a fortificat suficient stomacul. Pe ceilalti (incepand cu TRU, continuand poate cu Patapievici) ii vom vedea curand salutand decizia de mare intelepciune a presedintelui.
Basescu a facut vraiste nu numai institutiile democratice, dar si bruma de credibilitate pe care o capatasera unii intelectuali. Aproape totul va trebui reconstruit in urma lui.

bitavk  •  17 decembrie 2009, 16:10

Trebuie sa il lasam pe Traian sa lucreze…ca sa avem ce sa criticam dupa 😀

ciprian blidaru  •  17 decembrie 2009, 16:54

Emil Boc a avut ocazia să-şi arate puterea în prima parte a anului când l-am putut vedea paralizat de gerul crizei. De acum înainte urmează o ameliorare a crizei, ajutaţi şi de împrumutul FMI, iar în anul ce vine şi în anii următori situaţia se va redresa încetul cu încetul. De aceea schemele politice care stau în spatele acestor numiri sunt mult mai bine gândite decât ne putem noi imagina. Un Emil Boc, care nu va mai fi dat de pământ de uraganul crizei, va avea la dispoziţie în anii ce vin tot timpul din lume pentru a lucra la imaginea de premier care s-a luptat cu criza şi a biruit. Astfel se va putea prezenta cu toată îndreptăţirea pe post de candidat la preşedinţie din partea PDL, în 2013. Acelaşi lucru îl face şi Crin care a hotărât să stea în apa opoziţiei pentru a nu se ofili pentru viitoarele alegeri prezidenţiale.
În concluzie nu se poate spune decât atât, Boc II, prima greşeală.

Ivcelnaiv  •  17 decembrie 2009, 19:44

poate niste poezie naiva merge?
http://ivcelnaiv.blogspot.com/

pentru ca orice om cara in spate/ un dram de naivitate

Gaspar  •  17 decembrie 2009, 20:21

Dar stati putin . Politica nu e un exercitiu idealist , naiv . Presedintele trebuie sa se asigure ca va avea un premier partener , iar parca se gaseste mai usor din astia de la PDL . Guvern de uniune nationala ? Eei , as fi fost curios ce guvern de uniune nationala ar fi fost cu Geoana presedinte . Cred ca si ultima femeie de serviciu era data afara daca avea cumva din greseala un sort portocaliu . Interesant e ca daca coalitia lor ar fi castigat PNL accepta un premier independent . Acum ca au pierdut vor ditamai premierul . Dl. Tolontan si in sport cum ar fi , daca echipa care da mai putine goluri obtine mai multe puncte ? Deci:Basescu a castigat impotriva unei coalitii care l-a izolat complet ,politico-mediatic si nu numai , iar dupa ce a castigat totusi , hai sa uitam totul si sa ne unim in mare uniune nationala . Problema este ca Basescu a ramas presedinte ca nu e un prost . Are multe defecte , dar are si inteligenta deosebita . Cred ca l-au insultat inteligenta cu aceasta propunere de guvern de uniune .

relu  •  17 decembrie 2009, 20:33

ce nu-ti convine, draga tolo? Totul e perfect! Stai sa vezi cin ridzi va fi reabilitata prin nup si tu vei dat in judecata pt ca ai terfelit o persoana onesta! Ai putintica rabdare…