E puţin pentru că din puţin se fură mult

* titlu modificat dupa sugestia unui cititor

miercuri, 6 ianuarie 2010, 12:43

* titlu modificat dupa sugestia unui cititor

Important şi iritant. Două întîmplări reale descriu starea ţării

1. Trei camere de la parterul Spitalului de Urgenţă Floreasca alcătuiesc zona UPU. Literele descriu Unitatea de Primiri Urgenţe şi locul unde strădaniile cîtorva zeci de suflete în alb, verde şi roşu se opun morţii. Fără trimitere şi fără şpagă, aici ajung prima oară oamenii care-şi caută salvarea.

Acum 10 ani, UPU era un miracol pentru România. Dacă poţi găsi frumuseţe în ştiinţă şi în lupta cu sursa umană a durerii, iată locul!

Ceva s-a dus. Curăţenia a dispărut, aparatele par mai puţine, au rămas doar o parte din oameni şi reflexele profesionistului a cărui reuşită e diminuată de la an la an de piedicile în a-şi face treaba. Ce s-a întîmplat e greu de spus şi răspunsul trebuie căutat la Poliţie şi Parchet, nu în Manualul de Anatomie al lui Gray.

O asistentă de elită a plecat pe post de babysitter, dublîndu-şi salariul de 13 milioane vechi. Medici cu mii de pacienţi salvaţi se roagă să primească fonduri vitale. Zeci de ani de şcoală şi de efort ai doctorilor stau la mîna unor oameni din ministerul unde banii se topesc. Deşi cheltuielile pentru sănătate, că tot se vorbeşte acum de buget, au crescut de la an la an, sistemul decade, iar disperarea tăcută a celor de la UPU e ceea ce se vede dintr-un dezastru naţional provocat de cei care fură!

2. Imediat după instalarea în poziţia de ministru al sportului, acolo unde bugetul federaţiilor s-a înjumătăţit pe 2010, Sorina Plăcintă a cerut zugrăvirea biroului.

Suma propusă era uriaşă, aproximativ 100 de milioane de lei, şi funcţionarii s-au speriat, mai ales că ecourile cazului Ridzi bîntuiau încă în Vasile Conta. “Nu facem asta!”, au avut ei curajul să spună, în ciuda insistenţei.

Pe furiş, aşa se fac lucrurile cinstite, pe furiş!, au găsit o variantă de a zugrăvi ei biroul, scoţînd în total 1 milion din buzunarul propriu şi lăsînd firma preferată cu buza umflată.

Întîmplarea e, desigur, meschină ca scară. Dar descrie contextul întregit care, pe de o parte, face să dispară banii şi, pe de altă parte, îl lasă acasă pe Ivan Patzaichin, după 18 ani, ca să nu mai urce la Piatra Arsă, pentru că nu mai e antrenorul lotului de kaiac-canoe. Dacă n-are bidinea!


Comentarii (58)Adaugă comentariu

Cătălin Tolontan  •  7 ianuarie 2010, 12:10

Andrei : e vorba de lei vechi!

tataia  •  7 ianuarie 2010, 12:23

@doctorul:
O fi Mircea Beuran un doctor foarte bun, asta nu pot contesta, pentru ca nu-i cunosc realizarile profesionale, asa incat va cred pe cuvant. Dar in acest articol e vorba despre hoti, iar domnul Beuran este unul dintre ei. Sa nu credeti ca am uitat plagiatul ordinar, prostesc (publicarea cuvant cu cuvant a unei lucrari scrise anterior de altcineva, cu domnia sa trecut ca autor) de acum 6 sau 7 ani, cand dom’doctor era ministru psd!
Asa ca incercati reabilitarea lui ceva mai tarziu, peste inca 7 ani, cand vom fi uitat toti faptele lui marete de ministru psd care a incercat prin mijloace specifice partidului sa fie si conferentiar!

skander  •  7 ianuarie 2010, 13:02

Un milion de ce? Oare cind vom trece la euro, tot in milioane de lei veti mai vorbi? Mergi la farmacie, cumperi ceva, si aia iti spune cit costa: 130. Scoti 130 de lei, RONI, ACTUALI, EXISTENTI si ii dai… nu domnu’, 130 de mii… Pai poti sa mai stii cit costa medicamentele?
Aoleu, si l-am auzit inclusiv pe primul ministru vorbind in toate nuantele de lei… daca asa or fi facut bugetul, cu lei mai vechi si mai noi, cred ca praful se va alege.

gaga  •  7 ianuarie 2010, 16:47

Doctore,

da-mi si mie nr tau de telefon, in caz de …. ceva.

Stima.

MM Lucian  •  7 ianuarie 2010, 17:20

Catalin , cu tot respectul , ai dreptate numai partial in ceea ce priveste furtul din sistemul sanitar .De ce ? Pentru ca nici un stat civilizat din lume ( sau hai sa ramanem la scara UE ) nu aloca 3,2 % ( 2009 ) din PIB pentru sanatate si nu isi plateste doctorii astfel incat sa nu le lase alta alternativa decat spaga sau emigrarea . Se fura ? Absolut , ca peste tot . Pe de alta parte acest sistem are si ceva atipic pentru Romania : doctori care cumpara materiale sanitare si medicamente ca sa poata profesa ( evident din banii de spaga ) + multi , multi oameni care muncesc pana la limita epuizarii . In cate domenii se intampla asta in Romania . Traim intr-o tara incapabila sa se reformeze si sa-si reformeze institutiile fie ca sunt medicale , de invatamant , administartive , etc. . Si nu avem alternative in viitorul imediat din pacate . Reformele noastre si cele bune si cele mai putin bune au venit fie din Fanar , fie prin Regulamentul Organic dinspre est , fie dinspre vest prin importul de capete incoronate . Asta am incerecat si zilele tracute , un Carol mai mic pe numele lui Johannis . Este recunoasterea definitiva a impotentei si a amestecului nefericit : daco-romano-slavo-cumano-pecenego-tatar . O astfel de civilizatie nu va putea genera decat poate niste ganditori remarcabili la un moment dat pentru ca inchiderea in sine este sportul national al oamenilor decenti .;

dani silviu  •  7 ianuarie 2010, 19:33

Domnu Tolontan, ştiu că nu are legătură ce scriu eu acuma cu topicul lu matale, dar poate mă ajutaţi şi pe mine un piculetz. Unde naiba găsesc bilete la meciul Urziceniului cu Liverpool din Anglia? Şi să nu îmi ziceţi că pe net. Mă gândeam că se găsesc bilete şi pentru suporterii români. Credeţi că mă puteţi ajuta? Nu de alta, dar ar cam trebui să îmi rezolv biletele de avion până în Londra şi cazarea în Liverpool.
Hai, ştiu că se poate!

giginio  •  7 ianuarie 2010, 22:23

AI DREPTATE SE FURA PE RUPTE. SI LA INVATAMANT, VARUIREA UNEI SCOLI COSTA 4 MILIARDE DE LEI VECHI IAR UN WC 3 MILIARDE.DE AIA NU SUNT BANI.DE VINA E SI CURTEA DE CONTURI, CARE NU IMPUTA BANII CHELTUITI ILEGAL.

ReFuZaKe  •  13 ianuarie 2010, 16:50

Si asta este doar inceputul o sa se fure si mai mult. Cate se schimba in lipsa baniilor !