Cum ar fi fost fără ei

Criticat ca noi toţi cîtă vreme a scris, Alin Buzărin a primit reverenţa oamenilor cînd a lăsat ziaristica pentru a intra în fotbal

joi, 14 ianuarie 2010, 1:58

Criticat ca noi toţi cîtă vreme a scris, Alin Buzărin a primit reverenţa oamenilor cînd a lăsat ziaristica pentru a intra în fotbal

Da, un moment haios. Vineri seara, înainte de închiderea ediţiei, pocnetul tastaturii bătute de Alin Buzărin răzbătea prin cacofonia de zgomote a redacţiei. Alin compunea articolul prin care anunţa ieşirea din presă şi intrarea în fotbal, ca director sportiv la Victoria Brăneşti, liderul Seriei 1 din Divizia B. „Mă duc după fotbalişti, schimb aerul, fac şi altceva”.

La un moment dat, linişte. „Gata, am terminat”. Cum i-ai zis? „Am salvat, am închis fişierul”. Niţel patetic, dar OK titlul. Fetele şi băieţii de la Mac-uri zîmbesc. „Ai salvat, ai închis fişierul, dar ai uitat să-l trimiţi în folderul de pagini”. Buză se bate pe frunte. „Auoleu, aşa e, am uitat!”. Miştouri în jur şi aplauze pentru lapsusul de despărţire al uneia dintre cele mai îndrăgite semnături din Gazetă şi din presa sportivă.

A doua zi, sîmbătă, apare articolul. Ziarul merge înainte, nu are timp de doliu. „Nici un jucător nu e mai important decît jocul”, cum le-ar spune Alin fotbaliştilor săi, pe care i-a strîns deja de vreo două ori în sala de mese.

Acum vine surpriza! Nu numărul, peste 200 de mesaje de pe blogul său. Nici unanimitatea vorbelor bune de la cititori. Deşi e aproape miraculos să fii lăudat pe net. Ştiţi gluma? Soţia se trezeşte la două noaptea. Soţul, în sufragerie, aplecat ca o frunză de ficus deasupra laptopului. „Ce faci, nu te mai dezlipeşti de calculator?”. Răspuns: „Imediat! Am găsit pe net pe cineva care ARE dreptate!!!!”.

Aşadar, în mediul unde nimeni în afara ta nu merită apreciat peste 200 de oameni îl regretă pe Alin Buzărin. Sînt, probabil, doar ambasadorii părerii de rău a multora. „Parcă mi-a plecat o rudă în străinătate”, scrie cineva. Alt comentariu vine de la un iubitor de scrabble: „Dacă aşezi literele de la ALIN BUZĂRIN îţi iese UN BRAZILIAN”. Verificaţi, se confirmă ştirea!

Presa scrisă păleşte şi, ca o lună galbenă, alunecă pe orbite tot mai îndepărtate, luînd  cu ea o parte din plăcerea lecturii. Discuţie amicală, ieri dimineaţă, cu Costi Mocanu, şeful televiziunilor Pro din România, cîndva ziarist şi el. Savuros tip, păcat că nu mai scrie. „Vă e tot mai greu la ziare şi, cînd noi, televiziunile, ne vom întîlni cu voi în net, vom avea avantajul că ştim să oferim oamenilor ceea ce îşi doresc: imagini”.

Cu siguranţă că aşa e, dar citind cele 200 de scrisori de despărţire, care culminează cu lapidara replică demnă de „Casablanca”, „Te-am urît, Aline, dar îmi vei lipsi!”, nu te poţi abţine, în plină revendicare vizuală a viitorului, să nu te gîndeşti la darurile care rămîn în urma tastaturii plesnite, reflex de pe vremea unei maşini de scris „Remington”. Povestea Dan Tapalagă cum, într-un interviu recent, Cristian Tudor Popescu a luat o secundă de tăcere şi i-a spus: „Acum, fără modestie, cum ar fi fost totuşi fără mine?”. Nasol, foarte nasol ar fi fost.


Comentarii (30)Adaugă comentariu

fotbalfan  •  14 ianuarie 2010, 2:47

ce am retinut eu din comentariile citite este ca multi i-au transmis ca lipsa obiectivitatii nu le va lipsi cu siguranta ! asta am retinut eu. chiar asa dificil este sa fii obiectiv???

claudiu  •  14 ianuarie 2010, 3:19

poate se face un schimb ; renunta Ionel Ganea ,Dinu Ghe, sau Argaseala la functia de directori sportivi si aleg calea jurnalismului.
Mergand pe principiul asta ,Tolo ,eu te-as vedea la Anderlecht ; nu stiu de ce ..

florin  •  14 ianuarie 2010, 3:35

a trebuit sa plece,cel mai corect,cel mai sufletist si cel mai talentat.asa se intampla in aceste vremuri.iar draga Tolo puteai mai mult ptr Buzarin decat acest articol subtire si neutru.pacat,chiar esti genial,asa simt eu.probabil ca acum nu a existat o cauza importanta.de pomana te chinui sa tot urci,chiar esti sus.desteapta acesti cititori ,doar asa iti creste valoare.da o ***** de putere cu banii ei cu tot.

mario  •  14 ianuarie 2010, 6:43

frumos gest de solidaritate cataline!
alin a fost un jurnalist bun si poate va mai scrie.
in schimb, nu te supara,articolul cam subtirel cu mult sub ce ne obisnuisei tu. cat despre popescu hai sa fim seriosi ,ne cuprinde asa cateodata o lehamite……exact ca scarba aia care il napadeste atat de des pe el.

canadianul  •  14 ianuarie 2010, 8:24

Nu va plingeti va rog. Buzarin vine sef de galerie la Comando Gruia .
Bravo Hai CFR !!!

ciupi  •  14 ianuarie 2010, 8:27

jurnalistica este, poate, cea mai frumoasa meserie de pe planeta. pacat ca moare…

Dadu  •  14 ianuarie 2010, 9:01

ca de pronosticuri e vorba in fotbal…intr-un an, maxim doi e inapoi printre cei care biciuiesc tastatura …..

delta-tulcea  •  14 ianuarie 2010, 9:25

cateodata e bine sa mai schimbi aerul, nu ? nu ca ar fi nociv la voi in redactia gsp dar asa..sa-ti mai limpezesti gandurile.
sunt gata sa pun pariu ca v-a reveni , mai curand decat crede si el, in jurnalism, la gsp. voi jurnalistii stiti foarte bine dedesubturile si mizeria ligii 1a si a2a..cat v-a rezista buzarin acestei provocarii? chiar daca a plecat la o echipa buna, o noua unirea urziceni..
aprpopo, pe cine avea coleg de birou? pe maria? n-as fi plecat in veci de acolo 🙂

stresu  •  14 ianuarie 2010, 9:48

„Despre morti numai de bine”, este o zicala de-a noastra.

Acesta este motivul pt. care fostul ziarist a adunat „unanimitatea vorbelor bune” (nu aprecieri) pe blogul sau.

Timpul ne va spune daca a ales bine sau a gresit.
Eu unul consider ca a gresit, dar ma bucur ca am scapat, cel putin o vreme, de un condei bun dar subiectiv.

Vox  •  14 ianuarie 2010, 9:48

Nu inteleg de ce alaturi o personalitate de amicul cu pisica lui Becali (insipid, extra subiectiv, cu accente isteroide ca ziarist)? Tot respectul pentru CTP, fara de care am fi mai saraci sufleteste.

vlad  •  14 ianuarie 2010, 9:50

cred ca faci referire in articol la poza asta: http://xkcd.com/386/ (cineva n-are dreptate pe internet)

traore  •  14 ianuarie 2010, 10:22

Articol patetic. Era sa vars o lacrima…
Buzarin mi s-a parut intotdeauna un jurnalist nesarat si cu greu ii puteam citi articolele, asa ca nu-l voi regreta deloc.
Poate angajati si voi la gazeta catva jurnalisti tineri, talentati si competenti ca e cam putred aerul prin redactia voastra !

Cătălin Tolontan  •  14 ianuarie 2010, 10:22

vlad: asa e, dar bancul a fost adaptat 🙂

Cătălin Tolontan  •  14 ianuarie 2010, 10:23

traore: o, ce bine ca te-ai intors cu sentintele!

Pavel  •  14 ianuarie 2010, 10:37

Buzarin super-ziarist? Mai greu. Era extrem de greu de inteles si cand scria si cand vorbea.

durden  •  14 ianuarie 2010, 10:46

cata nostalgie!mie n-o sa-mi lipseasca buzarin.chiar deloc…

:(  •  14 ianuarie 2010, 11:00

Sa nu cumva sa fie pacaleala si sa se intoarca!

PACORAMA  •  14 ianuarie 2010, 11:05

pacat, totusi, de branesti…

[D][S][N]  •  14 ianuarie 2010, 11:20

Ceva imi spune ca A.B. se va intoarce totusi in presa…

popa  •  14 ianuarie 2010, 11:25

nu inteleg cum barbati ca tolo, ctp si altii asemenea stau si plang pe umerii presei scrise. baieti, sunteti principalii vinovati ca s-a ajuns aici. ati angajat pe capete fara sa tineti cont de calitate, aveti manageri incapabili sa faca fata concurentei altor medii si jurnalisti incapabili sa scrie. cine vreti sa mai cumpere ziarele voastre de 8 pagini, cand nu ai ce sa citesti. decat sa dai 1 leu pe un ziar, mai bine iti iei o merdenea si esti mai implinit. voi nu mai faceti presa demult. mai uitati-va si in afara ce inseamna ziar.

sorinssUK  •  14 ianuarie 2010, 12:46

A fost un jurnalist bun intradevar….dar parca prea il umflati,parerea mea e ca nu a excelat in meseria asta iar ca si comentator de fotbal era jalnic.In rest „succesuri”

Cătălin Tolontan  •  14 ianuarie 2010, 12:59

pavel, durden: fratilor, parca cititi garcia marquez toata ziua in ziare asa de exigenti sinteti! 🙂

Cătălin Tolontan  •  14 ianuarie 2010, 13:20

popa: asta si facem, cautam si gasim solutii, prietene! Nu plinge nimeni, iar afara se inchid ziare zilnic.

Bogdan  •  14 ianuarie 2010, 14:03

Din ce vad eu aici, parerile sunt in proportie covarsitoare anti-Buzarin. Si mie mi s-a parut un jurnalist fara sclipire, influentat de pasiunile personale. Sunt multi jurnalisti sau persoane din alte domenii care au citit mai multe carti ca Buzarin si care imbina cuvintele mai armonios decat ei. Un exemplu ar fi Ion Cupen. A-l plange pe Buzarin e ca si cum ai regreta o persoana care a iesit din viata ta, dar care ti-a facut mult rau.

Bogdan  •  14 ianuarie 2010, 14:05

* decat el

ilarionciobanu  •  14 ianuarie 2010, 15:15

la articolul lu’ alin n-am comentat, erau deja multe pareri.
aici o s-o fac . . .
nu mi-a placut mereu ce scria … au fost momente in care am fost in total dezacord cu opinia lui dintr-un articol . .sau altul, da’ l-am citit intotdeauna. la fel au facut, sunt convis, si cei care il critica aici.
lipsa articolelor lui o sa se simta si la mine si la ei.
cat despre presa scrisa . . .asta este mersul firesc 🙂

stadioane  •  14 ianuarie 2010, 15:39

Cataline de ce nu scrii nimic si de stadioanele din africa de sud, cu siguranta urmaresti cupa africi, ai vazut ce stadioane sunt acolo, cate stadioane sunt la fel si in romania, suntem de tot rasul, o tara africana demonstreaza ca poate avea baze sportive peste ce se gaseste la noi, pacat ca nu se trage un semnal de alarma legat de acest lucru.

Cătălin Tolontan  •  14 ianuarie 2010, 17:13

stadioane: chiar azi poti citi pe gsp un articol al colegului meu ionut petrisor despre faptul ca stadionul national va fi gata la finalul anului acesta DOAR pentru ca UEFA a insistat!
http://www.gsp.ro/gsp-special/diverse/trimisi-ai-forului-de-la-nyon-au-fost-acum-doua-saptamini-la-bucuresti-ultimatum-uefa-171274.html

Bogdan Anderko  •  15 ianuarie 2010, 0:01

Nu i se va duce dorul lui Buzarin. Poate in birourile gsp a lasat o amprenta insa in ale scrisului nu prea vad lumea bocindu-l.

Toate bune.

Radu  •  15 ianuarie 2010, 1:20

Tolo, nu te atrage si pe tine sa schimbi aerul si sa intri in sport, la un club ceva si sa lasi ziaristica asta care se duce de rapa in Romania si alta tari?