„Nu vom ceda presiunilor politice!”

UPDATE: Realitatea a achitat astăzi toate restanţele la stat.

joi, 21 ianuarie 2010, 3:01

UPDATE: Realitatea a achitat astăzi toate restanţele la stat.

Asa suna mesajul pe care l-au primit angajatii grupului Realitatea – Catavencu, dupa ce pe piata a aparut informatia potrivit careia ANAF a cerut blocare conturilor societatii de presa. „Incercam sa ajungem pe profit cu intreg grupul anul acesta, nu avem datorii la stat care sa presupuna inchiderea conturilor si nu cedam presiunilor politice”, au fost anuntati salariatii.

Intirzieri de plati catre stat sint, dar ele sint considerate „normale la o cifra mare de afaceri si le vom plati” e ceea ce li s-a spus, de aceasta data verbal, ziaristilor care au fost informati ca dupa alegeri grupul a fost supus unor nenumarate controale, unele ostile. Un rezumat al situatiei cu mai multe linkuri gasiti pe paginademedia.


Comentarii (12)Adaugă comentariu

deontologie 2.0  •  21 ianuarie 2010, 15:18

Catalin, o companie poate sa ceara azil politic? In Transnistria de exemplu.

andreic  •  21 ianuarie 2010, 15:42

De ce daca este o companie de media trebuie sa beneficieza de un regim special in ceea ce priveste taxele si impozitele? De ce cluburile de fotbal trebuie sa beneficieze de un regim special in aceeasi privinta? Daca sunt SRL-uri trebuie tratate in mod egal indiferent de obiectul de activitate…
O cifra de afaceri mare trebuie sa genereze si profit pe masura din care se pot plati taxele. Sau e prost gestionat si atunci ar trebui sa moara…

Radio33  •  21 ianuarie 2010, 16:17

Realitatea are datorii şi la firme private. Nu înţeleg de ce o ameninţare cu închiderea din cauza asta trebuie neapărat interpretată drept o presiune politică atunci când datoriile sunt la stat. Dacă ar fi fost vorba despre o firmă oarecare s-ar fi putut face o astfel de afirmaţie? În al doilea rând, ce înseamnă control ostil?

Spiru Haret  •  21 ianuarie 2010, 16:32

Ei se cearta, ei se impaca. Normal ca toata chestia e politica, nici nu se putea altfel. Maine poimaine se muta Basescu & co de pe OTV, la Realitatea si-i rezolvat cazul.

pacpac  •  21 ianuarie 2010, 17:51

asta e omu de afaceri care „are mandat de la Vest, sa democratizeze Republica Moldova” ? si democratizarea asta inseamna, sa toci marunt statul dar sa nu-ti platesti darile in cuantum de 1 milion de euro? oare nu cumva Vintu astepta iertarea datoriei daca luau Geoana si Antonescu alegerile? mafia asta politico-financiaro-mediatica este dupa tine model de democratie numa bun de exportat sub obladuirea Vestului?

Cătălin Tolontan  •  21 ianuarie 2010, 19:08

pacpac : tu confunzi o informatie cu o opinie. Cind scriu ca angajatii de la Realitatea au primit un mai in care se spune ca sint presiuni politice nu inseamna ca asta cred eu. Cind citezi pe cineva nu-ti asumi ce spune el.

pacpac  •  21 ianuarie 2010, 20:08

imi pare rau, faceam referire la un citat din tine, cu mandatul lui Vintu. nu am confundat informatia cu opinia. am legat opinia ta mai veche cu informatia noua pe care ai dat-o, adica neplata datoriilor catre stat. atat. chiar as fi curios sa postezi ceva explicativ pe marginea declaratiei de la hotnews, cea cu mandatul lui Vintu.

si in alta ordine de idei poate observi ungerea lui Unteanu, reprezentantul lui vintu la Bruxelles, la romedia – structura patronala din presa. parca asta discutase patriciu cu vintu, in vizita dinaintea turului 2. asociatul lui Vintu, Liviu Luca, este nasul liderului de sindicat jurnalistic Mediasind. interesanta increngatura.

Cătălin Tolontan  •  21 ianuarie 2010, 20:11

pacpac: nu era o opinie, acestea sint informatiile mele. Cind spui „Am informatii ca Vantu are un mandat” nu inseamna „eu cred ca e bine ca Vantu are un mandat…”. Prima e informatie, a doua e opinie. De altfel, dc asculti interviul cu Tapalaga vei gasi acolo un moment in care spun „Nu spun ca Vantu chiar face asta. Ce face cu adevarat in Moldova e alta discutie”.

pacpac  •  21 ianuarie 2010, 20:47

am inteles. multumesc de raspuns. credeam ca aia e opinia ta, pentru ca totusi, informatia pe care ai transmis-o a ramas asa in aer, nici de unde a venit, nici daca este verosimila sau nu.

in plus Bidden a venit la mai mult de o saptamana dupa ce firma lui Vintu la chisinau, stiri media grup, a fost inregistrata. e pe net extrasul firmei. deci succesiunea intamplarilor care ar fi dat credibilitate informatiei este inversa.

camil  •  21 ianuarie 2010, 22:20

deci daca nu platesc restante, se cheama ca sunt hartuit politic. interesanta optica

LEX-US  •  21 ianuarie 2010, 22:46

Astept cu interes (adica pana pe la pastele cailor) executare silita la Societatea Nationala a Carbunelui, la CFR, calatori si marfa, la Romsilva etc etc. Stiti cat are SN a carbunelui sume restante DOAR la contributiile de asigurari sociale? Peste 250.000.000 ron … in traducere libera aproape 60 milioane de euro! UCM Resita peste 100.000.000 lei si exemplele nu sunt deloc putine, zeci de astfel de societati aduna restante cat 3 transe FMI. Cam pe aici cautati banii de pensii, asa cum in trecut au fost ingropati la Roman si Tractorul Brasov, Siderurgica Hunedoara, Sidex …

tapet  •  26 ianuarie 2010, 12:44

Bravo!Foarte bine ca au achitat tot,e si asta un semn ca usor usor iesim din criza.Chiar aveam mari semne de intrebare daca si Realitatea (Sorin Ovidiu Vantu) avea probleme financiare.