Din pacate a avut dreptate!

Acum trei luni, dupa meciul de la Belgrad si deplasarea nocturna la Novisad, Adrian Mutu primea un avertisment in direct la televizor din partea nasului sau Nicu Gheara: „Ai grija la anturaj!”. Imi pastrez opinia despre Gheara, opinie care l-a facut sa ma dea in judecata, dar ca jurnalist observ doua lucruri:

joi, 28 ianuarie 2010, 5:51

Acum trei luni, dupa meciul de la Belgrad si deplasarea nocturna la Novisad, Adrian Mutu primea un avertisment in direct la televizor din partea nasului sau Nicu Gheara: „Ai grija la anturaj!”. Imi pastrez opinia despre Gheara, opinie care l-a facut sa ma dea in judecata, dar ca jurnalist observ doua lucruri:

1. Mesajul din octombrie 2009 a fost identic cu cel pe care pe care Gheara i l-a adresat lui Mutu dupa „Dosarul cocaina” – Chelsea 2004! Si atunci si acum i-a reprosat mediul periculos in care fotbalistul se invirtea. N-a detaliat, dar era clar ca stie mai multe.

2. Gheara a avut dreptate si abia acum, dupa trei luni, cind Mutu a fost depistat pozitiv pentru folosirea unui medicament interzis, se dezvaluie una dintre cheile enervarii nasului sau, aparent inexplicabila prin duritate in acel moment.

Asta scriam in octombrie despre propozitia bizara a lui Gheara, propozitie confirmata dureros joi, 28 ianuarie 2010,  pentru Mutu si pentru fotbalul romanesc.


Comentarii (90)Adaugă comentariu

jiji  •  28 ianuarie 2010, 22:01

Credeam ca scrii ceva nou,deja e ceva banal ca mutu ia substante interzise.pana la urma taranul tot taran ramane

DNA  •  28 ianuarie 2010, 22:01

Ce Tolontane ti-e frica de Gheara?…articolul e cam slugarnic…ce faci ii cinti in sruba unui interlop…ai ajuns sa citezi din Gheara?…vai de mama ta….

Cătălin Tolontan  •  28 ianuarie 2010, 22:04

DNA: Nu, nu mi-e frica de Gheara. Diferenta intre noi e ca eu scriu despre el de 10 ani asumindu-mi asta, ca apare la tv si se ia de mine, ca ma judec cu el de ani de zile fara sa-mi schimb nimic din declaratii sau din ce-am scris iar tu stai in fata calculatorului si esti curajos pitindu-te in anonimat 🙂

Tudor  •  28 ianuarie 2010, 22:14

vorba cantecului…foaie verde bat/ n-ai de lucr, fa-ti…:D
pe cuvantul meu, in tara asta asa ne-am obisnuit daca avem pe cineva in spate, si ne mai si cheama cumva, putem face ce vrem, ca trece…nu pot sa inteleg cum Mutu, tinand cont de ceea ce s-a intamplat la chelsea, stiind ca ceea ce face e monitorizat, wada au pus mana pe vinokourov mi se pare dupa luni si luni de urmarire, si pe el si pe nevasta-sa, s-a riscat, ca deh…lasa tata ca merge si asa…vorba romanului cu prostul si fudulul

pavel  •  28 ianuarie 2010, 22:16

MUTU-UN GUNOI, A ARATAT INCAODATA CA ESTE UN INFATUAT SI NU PUTEA SA FACA ALTCEVA.
CE MAI VRETI DE LA „BRILIANTUL” DE TINICHEA?
HALAL „BRILIANT”, UN JAF!!!!!!!!!!!!!

Cristian  •  28 ianuarie 2010, 22:19

Bravo domnule Tolontat..i-ati raspuns bine acelui mascarici care se ascunde in spatele nick-name-lui „DNA„..

ionut.dmi  •  28 ianuarie 2010, 22:30

@ Catalin Tolontan:

nu credeti ca deviati putin (voit, sau nu) de la subiectul acestei postari?! cred ca am citit deja vreo 3-4 comentarii de-ale dumneavoastra in care repetati „nu mi-e frica de Nicu Gheara!”.

in al doilea rand: cred ca puneti gresit problema „te ascunzi dupa un calculator”. nu cred ca e vorba de a se ascunde comentatorii, ci, mai degraba de faptul ca acestor oameni le lipseste calitatea de lider de opinie pe care o aveti dumneavoastra. prin urmare, „anonimatul” lor nu este o consecinta a optiunii lor. sunt anonimi „pur si simplu”.

catalin  •  28 ianuarie 2010, 22:32

tolo am si eu o intrebare pt tine….daca era altcineva i afara de mutu alt jucator de exemplu rat sau chivu tot asa tam-tam faceati…intotdeauna cand este vorba de mutu ii dati in cap vreti sa il terminati definitiv..omul poate nu astiut ce ia poate au gresit doctori dar voi jurnalisttii vreti sa il distrugeti mai ales pe mutu…ce aveti fratilor cu el.cand ne-a calificat la mondiale cu golurile lui toti il pupati si il lingetai acum nu mai este bun vreti sa il aruncati la gunoi…o sa plangem dupa mutu atunci cand nu o sa mai vedem campionat european si mondial decat la tv iar razvanel lucescu o sa fie macelarit de voi in presa daca nu o sa aibe erzultate cu natioanla astept raspuns

mario  •  28 ianuarie 2010, 22:34

D-le Tolontan!
Daca intradevar dvs. le-ati raspuns celor care va critica, eu unul nu mai inteleg nimic…pai dvs. aveti energie de cheltuit cu asa ceva?
Totusi s-a intamplat si un lucru bun :din acest moment eu ma voi opri sa imi mai scriu opiniile.
In cazul mutu eu zic sa mai asteptam…

claudiu  •  28 ianuarie 2010, 22:36

Cred ca da, Tolontane, ai dreptate, a fost lucrat 100% dar lumea nu stie, sunt prea mici unii pentru lumea asta asa perversa.

Florina UK  •  28 ianuarie 2010, 22:39

ce sa mai spunem? lehamite mare ..pacat de el si mai ales pacat ca un talent ca a lui Mutu este irosit in asemenea hal.oricum Mutu si-a dat arama pe fata ,ca putin ii pasa de Nationala ,prin numeroasele absente la meciurile cu formatii mai slabute ,iar ce a facut dupa meciul si inaintea meciului cu Serbia a umplut paharul…se pare ca nimic nu ramane nepedepsit pe lumea asta si Mutu a dezamagit o tara intreaga prin caracterul sau….acesta nu s-a schimbat si nu se va schimba niciodata ,poate data viitoare va fi mai abil in a-si ascunde viciile …daca va fi un data viitoare

anonimul  •  28 ianuarie 2010, 22:45

Articolul este neclar.
Totul se bazeaza pe fraza lui Gheara “Ai grija la anturaj!”.
Cum adica? Care este anturajul? Asta asteptam sa ne spui. Razbate numai o usoara ploconeala in fta lui Gheara. Poate nu ai vrut asta, dar asa rezulta. Te superi degeaba Cataline.

ghidulocatarului  •  28 ianuarie 2010, 22:51

culmea face ca Mutu sa fie si cetatean de onoare al Pitestiului, orasul de unde s-a lansat.
As fi curios sa vad daca primarul Pendiuc ar propune ca acest merit sa i se ridice briliantului argesean. Ar fi un gest de respect pentru toti pitestenii…practic ar fi un exemplu…

daniela  •  28 ianuarie 2010, 22:51

Catalin nu era nevoie sa ne citezi din Gheara ca sa scri articolul asta,lasa-l pierdut.Cat despre Mutu,eu nu comentez articole ptr ca se gaseste mereu cate unul sa ma injure ptr parerea pe care o am dar realitatea e ca Mutu a trisat si nu e prima data.Ca sportiv de performanta nu ai voie sa iei nici un fel de pastila la care sa nu te gandesti de 10 ori si sa nu te consulti cu medicul clubului,cum nu iti permiti sa duci o viata privta dezechilibrata sau o alimentatie proasta.El care pare sa stie atatea ar trebui sa stie si asta pentru ca altfel te costa si te costa scump.Nu inteleg de ce era nevoie sa slabeasca,de ce avea nevoie de pastile si nu putea sa o faca pe cale sanatoasa.Din pacat momentul lui bun cu 6 meciuri si 7 goluri se ia in brate si se arunca in gol cu episodul asta plus altele.Nu ii urez nicio suspendare,ci sa se bucure de viata,de liniste si de familia lui insa ca sportiv profesionist v-a plati.Andreei Raducan i-au luat medalia de la gat pentru un nurofen,ma indoiesc ca il vor ierta pe Mutu,ar fi fost iertat si pupat in dos daca ar fi activat in tara lui mama.Cam atat….

Genceaforever  •  28 ianuarie 2010, 22:52

Domnule Tolontan, asta e unul din dezavantajele meseriei de ziarist vrei nu vrei mai intri in conflict cu lumea. Poate ca aveti dreaptate poate nu dar asta e riscul meseriei. Faptul ca aveti o atitudine transparenta nu va face curajos. Pur si simplu numai asa se poate cand scrii la ziar. Altfel nu merge. Viel Spaß!

yakumo  •  28 ianuarie 2010, 22:53

Cine e mutu

nicu gheara  •  28 ianuarie 2010, 23:04

Catalin,scrii de 10 ani si nimic concret, este pacat ca un jurnalist de talia ta, sa se laude ca scrie timp de 10 ani, fara a dovedi o data un adevar…eu am rabdare cu tine, inca 50 de ani, suntem tineri…astept ziua sa-ti ceri si scuze,chiar daca iti va fi greu stiu ca ai demnitate…o seara buna!

gabi  •  28 ianuarie 2010, 23:35

ati vazut atitudinea noului „hagi”.ce briliant,tovarasi.a trisat fotbalul cred ca sa vazut asta.un profitor care a inselat pe toata lumea.halal exemplu ptr tineri.poate il primeste Borcea la dinamo.si va rog nu-l mai plange-ti de mila pt ca alti oameni care merita mai mult acest lucru.rusineeeeee!!!!!!!!!!d-nule mutu(mai pata-ti inca o data imaginea si asa scazuta a fotbalului romanesc)

robert  •  28 ianuarie 2010, 23:46

Cred ca in acest moment toata lumea s-a convins de persoana Adrian Mutu. Pacat de valoarea lui ca si fotbalist – aici trebuie sa recunoastem acest lucru, dar cand caracterul este asa cu este….nu poti reusi decat daca tii cont de ambele aspecte. Pacat – dar „capul face, capul trage”. Cred ca s-a cam terminat in acest moment sportul de performanta pt. dl. Mutu. Ma intreb…. de ce oare nu s-a auzit nimic si despre Hagi, Popescu, Petrescu???
Dl. Tolontan tin sa va spun ca sunteti printre singurii ziaristi pe care ii citesc in ultima vreme – obiectivismul va caracterizeaza, dar acesta meserie implica si anumite riscuri si asa apar si contestatarii d-vosatra.

sohil  •  28 ianuarie 2010, 23:50

John Mc. Enroe a declarat undeva ca „a fost dopat ca un cal”. Chestie care il scotea, finalmente, pe Borg de pe firmament. N-a fost prins niciodata. Carl Lewis spumega la adresa lui Ben Johnson, pentru a declara si el, la vreo 15 ani distanta, ca se dopa. Nu s-a mai scandalizat nimeni. Agassi a recunoscut si el. Cum o fi facut de n-a fost prins? Cred ca suferim de naivitate daca mai credem ca intr-o lume unde se invart atatia bani, precum in sportul actual, lucrurile mai sunt curate. Cred ca majoritatea sportivilor de performanta se dopeaza. Diferenta cred ca o constituie momentul de actualizare a listei substantelor interzise. Unii iau substante aflate deja pe lista, altii iau unele care vor intra peste ani, cand li se vor depista efectele. Cu cat esti abonat la o farmacie mai evoluata, cu atat ai sanse mai mari sa scapi. Asa se intampla ca sunt pedepsiti sportivi pentru banalul Nurofen, in timp ce altii ingurgiteaza cu linguroiul substante inca neincriminate, dar mult mai periculoase. In fond, de ce s-au inmultit decesele suspecte in fotbal?
Apoi, nu fac parte din categoria celor care ii invidiaza pe fotbalisti. Dincolo de bunastarea la care ajung o parte din ei, se afla numeroase privatiuni si pericole. Sunt vanati de accidentari grele, de asa-zise bombe sexi, de diversi samsari, de prieteni dubiosi, de gangsteri de tot soiul. Intelectul sau pregatirea lor precara ii fac sa-si toace banii pe prostii, pe proaste sau pe prosti. Se trezesc deodata, la o varsta inca tanara, ca nu prea mai stiu sa faca nimic in afara de fotbal, ca banii s-au cam dus, ca „bombele sexi” s-au reorientat demult, ca mafiotii i-au stors pe toate planurile.
In fond, pe celebrul trio de albanezi, Becali, cine l-a introdus in anturajul nationalei? Gica Hagi, da, da, chiar el! De Gheara, ce sa mai zic?! Fost fotbalist submediocru, mare „businessman”, din senin, fara nici o afacere serioasa care sa te inditruiasca sa crezi ca e ceva cat de cat legal la originea averii sale.
Imi pare rau de Mutu. Un fuori-classe insuficient valorificat. Din diverse cauze. Pacat.

Madalin Ciortea  •  28 ianuarie 2010, 23:54

Este un risc imens, asumat copilareste de catre un rasfatat dar talentat sportiv. Cam atat.

figo  •  28 ianuarie 2010, 23:55

oameni buni, eu ma intreb fara a fi fan mutu, de ce presa asta de la noi este asaa!? SIBUTRAMINA pentru dl Tolontan cat si pentru toata lumea care scrie de dragul senzatie este o substanta folosita pentru slabit care in romania se gaseste fara a fi nevoie neaparat de prescriptie!!! in toate farmaciile. Cereti la farmacie Reductil, Minimacin, Lindaxa si o sa fi-ti „high” la fel ca mutu! pot sa va mai spun ca beneficiile date de sibutramina sunt minime comparativ cu multitudinea de efecte adverse….

ionut.dmi  •  28 ianuarie 2010, 23:59

astazi am aflat numele unui om caruia nu i-a fost frica de amenintarile lui Nicu Gheara: Adrian Mutu:)

cfrujeanul  •  29 ianuarie 2010, 0:02

http://www.fibt.com/fileadmin/Medical/2009-2010/PL2009_EN_Final.pdf
Aici aveti manualul WADA pe 2009-2010
Daca voi gasiti substanta acolo atunci comentati.
Plus substanta a fost interzisa pe 21 ianuarie 2010 in Europa. Ori Mutu a dat probe in 10 ianuarie 2010

George  •  29 ianuarie 2010, 0:11

Draga Domnule Tolontan…reactia dvs la ceea ce a afirmat userul DNA..arata ca v-a deranjat ADEVARUL!! si inca ceva…pe mine nu ma intereseaza cu ce interlopi aveti dumneavoastra procese, ca nu aveti aceste procese pentru ca aparati sportul romanesc sau drepturile omului!ca sa fie clar!!si lumea sa stie! asa ca ,va rog,este jenant sa ii raspundeti userului DNA cu aceasta rautate…´´tu stai in anonimat in spatele calculatorului´..iar eu ma lupt..in vazul lumii..ceva de genul asta..dumneata..esti platit sa scrii despre sport..asa ca v as ruga domnule..daca nu aveti talent si nici dorinta de a face asa cum trrebuie acest lucru lasati acest spatiu altcuiva!Multumesc si la revedere!

zilviu  •  29 ianuarie 2010, 0:11

cine este mutu? a fost ridicat de ziare si atat.o sa vina la borcea pe salariu mai mic.la CE a ratat 11m ,eu luam pastile ,el se duce la disco.

petru  •  29 ianuarie 2010, 0:13

Mai Cata ,

Am o intrebare pt. tine si cine s-o mai pricepe. In cazul unei suspendari , ea se aplica si in federatiile din Asia (gen Arabia Saudita , Emirate sau tari mai exotice). Ma gandesc adica , ce alte iesiri ar mai avea daca chiar il suspenda in Europa.

Petrut

dany  •  29 ianuarie 2010, 0:25

indiferent ce se scrie despre NICU GHEARA, cit timp mutu a fost sub aripa lui a jucat bine, a dat goluri, i a facut numai bine acest om. cind s a distantat de el, iata rezultatul. un drogat nesimtit si arogant, da l in masa de infumurat si basinos, isi merita soarta, si a facut o cu mina lui.

Alexx  •  29 ianuarie 2010, 0:32

ideea e alta..mutu a depasit mereu limita in viatza lui privata…foarte bine..nu stiu din cati scriu aici la bani si faima lui procedau altfel..dupa cum se observa toti jucatori de pe la noi fac asta..si nu comparam torje cu mutu..sau cristea cu mutu…revenim la subiect….si in cazul cocaina si in acesta..eu zic ca e mult interes la mijloc..acum ca si un jurnalist..care te pretinzi te las sa ti dai cu parerea.

Valentin  •  29 ianuarie 2010, 1:03

Toti cei care il denigrati pe Mutu , daca sunteti microbisti puneti-va o singura intrebare: cine e cel mai bun jucator roman la momentul actual si singurul recunoscut european? Nu suntem patrioti deloc , stim doar sa denigram , sa acuzam , abia asteptam sa apara nisipul din ochiul celuilalt pentru a incepe pledoaria noastra de oameni model, imaculati.

danSteaua  •  29 ianuarie 2010, 1:52

Tolo,

Mie nu-mi place caracterul lui Mutu, deci nu am de ce sa fiu de partea lui. Totusi, si Mutu, trebuie sa beneficieze de beneficiul indoielii. Toata chestia asta poate fi doar o intamplare nefericita, care sa nu aiba nimic de a face cu folosirea substantelor interzise pentru imbunatatirea performantelor sportive. Ori, ba! Pana ce vom avea informatii suficiente ca sa stim ce s-a intamplat nu putem sa ne antepronuntam. In punctul 2 al articolului tau, te antrepronunti fara echivoc si, respectandu-te foarte mult, imi iau libertatea unui feed-back prietenesc care sper sa nu te raneasca prea mult. Respect! Sa auzim numai de bine!

Tibi  •  29 ianuarie 2010, 1:52

@Tolo: ce are gheara si anturajul lui Mutu cu inghitirea unei substante ce se foloseste la slabire?? cunosti detaliile pt a afirma ca gheara „are dreptate” ??
Singurul lucru care este cunoscut la momentul actual este ca in urina s-au gasit urme ale substantei respective. Restul este o mare necuonscuta!!
Cred ca te-ai grabit cu articolul asta..

joao pinto  •  29 ianuarie 2010, 1:53

ma i miram eu cum de da mutu atatea goluri in ultima vreme,mai ales ca a tot fost accidentat…:))iata ,misterul e rezolvat.in ritmul asta,te pomenesti ca si nicolita da 2 goluri daca ajunge prin liga a 2-a somaleza:))

gogo  •  29 ianuarie 2010, 1:54

din ce am gasit eu pe net, FastLane este un substituent al cocainei (legal). Acesta este pe baza de plante, dar acelasi lucru se spune si despre anumite pastile de slabit care contin sibatrumina. Ar merita o cercetare mai atenta….nu pot decat sa ma bucur

Catalin22  •  29 ianuarie 2010, 2:20

imi pare rau pt mutu…dar cred ca e baiat destept:) nu il mai judecati atat!

ccc  •  29 ianuarie 2010, 10:34

da, se vede cat e de destept

Cătălin Tolontan  •  29 ianuarie 2010, 10:48

petru : o eventuala suspendare se aplica in toata lumea

Cătălin Tolontan  •  29 ianuarie 2010, 10:49

George : gheara m-a dat in judecata acuzindu-ma ca in articolele mele l-am asociat cu mafia si lumea interlopa. Acum ai inteles?

sorin  •  1 februarie 2010, 4:20

Viata lui, sanatatea lui, dar este vremea sa se retraga de la Nationala. Poate sa faca ce vrea ca om, dar ca fotbalist cam si-a terminat cariera.

Marius  •  1 februarie 2010, 12:20

Rra de asteptat ca o sa il prinda iar.