Sportul, cu un picior în trecut şi cu altul în viitor

Niciodată bugetul n-a scăzut în asemenea fel, niciodată politizarea n-a atins cota absurdului şi niciodată n-a fost atîta relaxare la nivel înalt

joi, 28 ianuarie 2010, 1:16

Niciodată bugetul n-a scăzut în asemenea fel, niciodată politizarea n-a atins cota absurdului şi niciodată n-a fost atîta relaxare la nivel înalt

Aşa îţi dai seama. Întotdeauna după. Criticile la adresa lui Octavian Belu pe vremea cînd era şeful Agenţiei Naţionale pentru Sport nu erau decît elogiul adus unei competenţe care a ales să facă atît cît poate şi nu să-şi transforme mandatul într-o uriaşă conferinţă de presă.

Belu a echilibrat fondurile pentru federaţii, s-a luptat pentru premierile sportivilor, a întreţinut bazele naţionale de pregătire, a blocat transformarea Stadionului Tineretului într-un deşert urban. Cînd n-a mai putut, a renunţat cu moderaţie. Omul care curba tavanele sălilor olimpice în patru limbi deodată, a vorbit puţin şi asta a frustrat. Dar ce era de făcut? În spatele lui se ridica cel mai înalt val de purificare politică din istoria sportului românesc. Niciodată nu s-a ajuns ca directorii de stadioane sau de cluburi sportive şcolare să fie numiţi de un partid. PD-L în acest caz.

Pentru orice om de dreapta, situaţia e o ruşine. Dar spulberarea iluziilor e mai degrabă sănătoasă decît cumplită. Ar fi bine ca asta să înţeleagă şi Doina Melinte, actuala şefă a sportului şi galerie de lux a preşedintelui Băsescu la emisiunile electorale, care speră, candidă, că „poate că bugetul se va rectifica pozitiv şi sportul va primi şi el mai mulţi bani”. Dumnezeule! În 2010, bugetul se va rectifica, e adevărat, însă în minus, iar sportul va avea de cheltuit, în cel mai bun caz, cu 25% mai puţin, în euro, faţă de anul trecut.

Desigur, optimismul guvernanţilor este încîntător. În timp ce pe noi ne îngrijorează prezentul, ei sînt reconfortaţi de trecut şi îi înveseleşte viitorul. La un moment dat, Dean Wareham, liderul trupei rock Luna, îi povestea psihologului său că se simte prins între trecut şi viitor. „Adică te pişi pe prezent!”, îi spune terapeutul, şocîndu-l. „Cum?!”. „Important e să trăieşti ca un matur azi! Dacă ai un picior în trecut şi pe celălalt în viitor, atunci te pişi pe prezent!”.


Comentarii (13)Adaugă comentariu

m1ha1  •  28 ianuarie 2010, 3:00

nici in vremuri de criza nu ne invatam 🙁

Dan  •  28 ianuarie 2010, 7:17

in primariile de la tara au schimbat primarii pedelei pana si femeile de serviciu, intr-o compania nationala(n-o zic) directorul cel mare (evident numit si apoi dand concursul singur a schimbat, tot prin mecanismul asta sefii cei mici pana la un nivel de neconceput, semanand teroare in miile de angajati. Probabil ca daca nu iesea Base era scos din birou in suturi de angajati.

La sport la fel, e data afara o personalitate ce a fost si pe vremea psd si pnl si schimbata cu un tanar gen Boureanu ce aducea copii si „gagici bune” pe stadion imbracati(e) in portocaliu si care nici macar nu-i interesa echipa orasului, …ei trebuiu doar sa fie vazuti

ciupi  •  28 ianuarie 2010, 8:19

logicand cu optimism, se poate aprecia si astfel: este bine daca piciorul din trecut are masura 37, iar cel din viitor poarta 43. in acest mod ai loc destul in pantoful respectiv, pentru a te, stiti dv. ce, fara grija pe prezent.

vlad  •  28 ianuarie 2010, 9:19

toata lumea vrea mai multi bani decat anul trecut fara sa (vrea sa) inteleaga nimeni ca per total vor fi mult mai putini.

Dvs. de unde ati taia bani ca sa fie macar la fel de multi ca anul trecut la sport? De la sanatate, educatie, cercetare, infrastructura?

Ciolanus  •  28 ianuarie 2010, 13:53

N-a vrut poporul suveran asa?

GAVRILACHE  •  28 ianuarie 2010, 13:59

De data asta = dezamagire! (Inlocuiti sportul cu fasolea si veti constata ca nu sunt bani pentru ca tot romanul sa manance o iahnie ca lumea! Trist!)

boris  •  28 ianuarie 2010, 14:04

l-ati intrebat si pe octavian bellu ce parere are despre bugetul preconizat pentru 2010? ar fi interesant de stiut.

Dragos C.  •  28 ianuarie 2010, 14:38

Catalin,

In acest sens, al incercarii depolitizarii si al reclamei mascate a unui partid sau pesonaj politic, nu ar fi bine sa o scoateti pe doamna Elena Udrea de pe site-ul GSP? De saptamani bune exista pe site o reclama la IMOPEDIA care o arata pe Elena Udrea in fotografie, cu diverse activitati heirupiste. Acum este una cu „afla care este prima masura a Elenei Udrea la…..”
Lasati-o incolo de treaba! Asta este construirea si promovarea imaginii unei persoane politice. E un fel de „vine Basescu la Primarie si se termina cu trantorii”…. Daca si intr-un site de sport apare asa ceva de ce te mai miri ca au pus directori de stadioane de la PDL? Au pus peste tot: la inspectoratele scolare din toata tara nu mai poti fi inspector pentru o specialitate daca nu ai carnet portocaliu, la Sc. Centrala din Bucuresti au pus o directoare de 29 de ani numai pentru faptul ca are carnet PDL. Nu conteaza ca nu are Gradul didactic I, asa cum prevede legea. Are carnet! Pai PCR-ul era mic copil!
Asteptam macar de la voi sa dati dovada de impartialitate! Se pare ca m-am inselat… Dupa ultima descoperire stiintifica, aceea ca dinozaurii aveau culoarea portocalie, se dovedeste ca nu am evoluat prea mult de atunci! Peste toata Romania s-a asternut un mare curcubeu, intr-o singura culoare: PORTOCALIU!….

Petkovic  •  28 ianuarie 2010, 14:47

Sint uluit de acest articol. Pai dumneavoastra, stimate domn, ati facut lobby pentru Traian Basescu. Ati facut tot ce v-a stat in putinta pentru ca marinarului sa mai prinda un mandat. V-a iesit pasienta. Si acum ati inceput deja cu criticile? Vai, ce urit!
O sa va spun doar ce sinteti acum: o baba plingacioasa care se plinge din orice. Inainte nu era bine, acum nu e bine. Romanul tipic caruia ii place sa se plinga.
La ce eforturi ati depus pro-Basescu acest articol nu-si avea rostul.

moromete  •  28 ianuarie 2010, 14:54

Buna,

In decrepitul tinut al miticilor,nu s-a aflat inca, ca in jud.Salaj,lumea a invatat de ceva timp,sa citeasca.No faceti bine si,ne trimiteti Nostalgia si catre noi…