Digi negociază meciuri de la Mondial

Pentru prima oară în România, televiziunii publice i s-ar putea adăuga un post privat care să transmită live Campionatul Mondial de Fotbal

miercuri, 24 februarie 2010, 1:07

Pentru prima oară în România, televiziunii publice i s-ar putea adăuga un post privat care să transmită live Campionatul Mondial de Fotbal

De două ori a scos TVR la licitaţie dreptul de sublicenţiere a turneului final din Africa de Sud. Şi de două ori nu s-a prezentat decît DigiTV. „Legea ne obligă să oferim şi doar ei au fost interesaţi”, spune Ioan Todan, şeful achiziţiilor sportive de la TVR.

64 de meciuri se vor disputa la CM şi toate vor putea fi urmărite în România, dintre ele 16 suprapunîndu-se ca oră, ultimele din faza grupelor. Unele dintre aceste jocuri simultane ar putea fi transmise pe TVR şi altele pe DigiTV, „dar încă nu e stabilit nimic pentru că negocierile vor mai dura”, spun surse din RCS&RDS. Nu e clar în acest moment cîte meciuri va transmite DigiTV şi ce drepturi conexe, de pildă rezumate pentru emisiuni, va mai deţine. „Procesul este îngreunat şi de restricţiile FIFA, care aprobă înţelegerile şi apoi producţiile TV pînă în detaliu. Orice nuanţă din decorul unei emisiuni îi interesează!”, spune un oficial familiarizat cu transmisia TV a marilor competiţii. „E oarecum tîrziu, dar pentru că noi, TVR, am putea lua nişte bani de la Digi sperăm să se concretizeze”, spune Todan.

Turneul final începe pe 11 iunie, se încheie pe 11 iulie şi avantajul pentru telespectatori, televiziuni şi clienţi de publicitate deopotrivă este acela că ora Africii de Sud coincide cu cea a României, favorizînd o bună audienţă. 8 meciuri se vor disputa la 14:30, în faza grupelor, iar restul la 17:00 şi 21:30. În Africa de Sud va exista şi o entitate din România cooptată de organizatori să participe la transmisii, mai exact la zona de reportaje şi declaraţii, firma de producţie TV deţinută de Ticu Alexe.


Comentarii (34)Adaugă comentariu

m1ha1  •  24 februarie 2010, 1:21

măcar așa iese bine pentru toți

ionut  •  24 februarie 2010, 4:46

tvr are nevoie de bani de la digi? nu le dam destul?

cool  •  24 februarie 2010, 6:18

Romania de la ce ora joaca?

Geo  •  24 februarie 2010, 7:56

Din fericire va transmite si EuroSport , nu? Au comentatori mai buni ca TVR-ul…

blondu24  •  24 februarie 2010, 8:40

Tvr vrea bani pentru ca putea foarte bine sa difuzeze meciurile care se suprapun pe Tvr 2,3 etc.Eu care care am alt furnizor de cablu si nu prin Digi tv poate vreau sa vad un meci care nu este difuzat pe Tvr 1.Pentru ce platim postul national de televiziune cand ei pierd drepturi de difuzare (exemplu Liga 1), iar atunci cand castiga le sublicentiaza?

olvio  •  24 februarie 2010, 9:00

Mai lasati-ne cu digi. Sa nu vedem nici CM? Si asa este o mare bataie de joc cu liga 1 ! In doua treimi din localitatile tarii nu este rds si digi nu intra in grila de programe !!!

Radu  •  24 februarie 2010, 9:52

Ora României coincide MOMENTAN cu cea a Africii de Sud, dar sud-africanii nu au „oră de vară/oră de iarnă”. Aşa că, de la sfârşitul lui martie, Africa de Sud va fi cu o oră în urma României, până la sfârşitul lui octombrie.

costy  •  24 februarie 2010, 10:22

bai fratilor da mai lasati-ne ca ati luat tot si ne uitam acu la bec…lasa asa sa vada toata lumea modialul…

sorin  •  24 februarie 2010, 10:35

Sunteti varza.TVR-ul organizeaza licitatia pentru ca sunt obligati de lege, nu pentru ca au nevoie de bani.

blondu24  •  24 februarie 2010, 10:44

Nu cred ca transmite Eurosport.O sa ramanem cu aceeasi comentatori care sunt si acum la Liga Campionilor.Tvr este o „super” televiziune!:)))

detector-invisible.net  •  24 februarie 2010, 11:00

foarte interesant, cred ca e un lucru bun.

Cătălin Tolontan  •  24 februarie 2010, 11:01

sorin: asta scrie si in articol, domnule inchizitor 🙂

CALIN  •  24 februarie 2010, 11:04

RCS&RDS au un monopol inadmisibil asupra retransmitereii in Romania a meciurilor din Liga 1 ,Spania,Italia exclusiv precum Anglia si Germania impreuna cu Eurosport 2. Cred ca acest monopol dauneaza clientilor celorlalte firme de cablu si satelit. Cred ca programele DIGISPORT, DIGISPORT HD si DIGISPORT+ ar trebui vandute si altora. Au un atu cu cele mai multe programe HD pe cablu, dar nu este suficient. Acum vor sa ia si Campionatul Mondial ?

Marc  •  24 februarie 2010, 11:14

Eurosport nu a transmis niciodata Cupa Mondiala. Asta ti-o spun sigur. Sunt bani prea multi pentru drepturile de televizare…

Telefootball  •  24 februarie 2010, 11:39

Nea’ Tolo,
Stirea a aparut pe 5 februarie pe forumul rdi-board.com.Bineinteles ca dvs aflati ultimile noutati din media sportiva cu delay-uri majore si in acelasi timp uitati sa mentionati sursa….n-are rost sa mai fac trimitere la deontologie….
Chiar daca o sa stergeti aceasta interventie va pun mai jos linkul respectiv :
http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=107503

Have a nice day !

Telefootball  •  24 februarie 2010, 12:12

@Calin
„Cred ca programele DIGISPORT, DIGISPORT HD si DIGISPORT+ ar trebui vandute si altora”
Oricine le poate cumpara, dar bineinteles ca firme ca UPC,Dolce sau Boom ce se afla in pragul falimetului n-au banii sa achizitioneze aceste programe premium.
Mai simplu este sa te abonezi la Digi-Cablu(RCS) sau DigiTV si o sa ai acces la aceste canale tv doar daca esti abonat la pachetul de baza (pret aproximativ 20 RON/luna)

Alex  •  24 februarie 2010, 12:27

Marc, au transmis-o pe aia din ’98. Pe vremuri transmiteau si Formula 1. Inainte sa devina sumele pe televizari ridicole, transmitea.

Cătălin Tolontan  •  24 februarie 2010, 12:41

Telefootball : o stire inseamna sa contina si „ce”. Tu spuneai ca Digi a achizitionat o competitie majora. Ce competitie? UCL, CE, Olimpiada din 2012? In rest, sigur ca esti mult mai destept decit orice jurnalist.

andre  •  24 februarie 2010, 12:44

Important e sa fie un post HD sa nu fie antenele sau gsptv, ar fi pacat sa vedem cu purici, meciurile trebuie televizate de tvr pt ca automat intra si pe tvrhd sau digi hd,corect.Ar fi bine si la protv ca si ei sunt hd.Sa nu fie un post care nu emite hd,atat.Pt gsp ar fi bine sa incepeti si voi sa va ganditi la hd ca sunteti penibili sa mai transmiteti analog,treziti-va.

johndoe  •  24 februarie 2010, 12:54

@telefootball
@tolo

„Mai simplu este sa te abonezi la Digi-Cablu(RCS) sau DigiTV si o sa ai acces la aceste canale tv doar daca esti abonat la pachetul de baza (pret aproximativ 20 RON/luna)” asta e reclama sau ce?!?

..cu scuzele de rigoare, imi permit sa continui aceasta reclama …”de asemenea, in 20 de lei, ai parte de neseriozitate, nesimtire etc..”

Telefootball  •  24 februarie 2010, 13:54

@Tolo
Eu sunt economist, asa ca n-am pretentia de a fi comparat cu un jurnalist(chiar daca si prin redactia voastra ai cativa colegi ce au terminat facultatea de constructii).Asta nu ma impiedica ca pe segmenul transmisiuni tv , dth sau drepturi tv, sa fiu primul care are informatii in exclusivitate.

Ofsaid-uri,Gigi Becali si blaturile…acestea sunt subiectele dumneavoastra….

Liviu Fratila  •  24 februarie 2010, 14:26

Clar e timpul si pentru GSPTV/Antena1 sa treaca la HD. Acesta este si argumentul major pentru care ar trebui sa ne bucuram ca RCS (probabil) va cumpara aceste drepturi. Senzatiile privirii unui meci in HD sunt CU TOTUL SI CU TOTUL diferite fata de un meci in analog.

FRANKIE/DUBLIN  •  24 februarie 2010, 14:28

Cand vreodata ati vazut ceva care sa mearga in Romania??De ce va mirati de tot ceea ce va inconjoara??Este o stare de normalitate in tara noastra ca Xsa-i deie lui Y,Z lui W,s.a.m.d.Deci,EMIGRATI fratilor unde vedeti cu ochii,Romania este O CAUZA PIERDUTA!!!

camataru  •  24 februarie 2010, 15:10

Tolo, stirea a aparut in acel post pe data de 14.02 semnata de Fanta. Deci la tine, dupa 10 zile. Omu’ are dreptate.

romania  •  24 februarie 2010, 15:50

ce tot mintiti cum adica ROMANII NU VOR VEDEA CUPA MONDIALA eu stiu ca TVR se prinde in orice casa din ROMANAI …poate vreti sa spuneti ca ROMANII nu vor scoate BANII din BUZUNAR si noi nu ne vom UMPLE CONTURILE pe DURATA CUPEI MONDIALE!!!!!!!! TVR ar trebui sa dea si liga 1 si uefa si UCL! si toate sporturile si toate evenimentele importante din tara asta!!!!….

alex  •  24 februarie 2010, 15:57

Nu inteleg nici eu de ce gsp si antena nu emit inca hd,e timpul sa investiti in hd,fara dubii.Sper sa faceti acest efort curand, eu unul nici nu ma mai uit la meciuri daca nu sunt hd, mai bine ma duc pe stadion decat sa vad analog.Merita treaba, va faceti mai multi clienti,audienta,clar.Iar orice transmisie sportiva directa trebuie facuta pe un post hd.Altfel,e degeaba si sper ca tvr si digi sa se inteleaga.

Cos  •  24 februarie 2010, 16:35

Cum adică TVR are nevoie de bani? De ce nu le transmit pe TVR 2? Să vîndă publicitate…zic.

KingBlana  •  24 februarie 2010, 18:59

Fanta e un fraier , care da doar bombe. Are o mizerie de site care a scazut ca si accesari. E disperat
Mai nou , a zis ca Digi trece in N4 si o sa posteze poze. Desigur , s-a facut de ras . Ca sa-l scot din rahat , am inchis pagina respectiva.
Apropo , in viziunea lui , esti un pseudo-editorialist.
Iar eu , fac doar ce stiu : sterg posturile celor cu clone si postez poze cu iphone. Sunt jalnic , dar traiesc doar pentru asta.

pasnick  •  24 februarie 2010, 19:57

mark: esti in eroare, cupa mondiala a fost transmisa la eurosport pana 1998, daca nu ma insel.
am zeci de casete video inregistrate de la eurosport cu meciuri in direct, chiar ale noastre!!

Lucian  •  24 februarie 2010, 19:58

Romania sa joace de la 21.30 Ha, Ha, Ha. Table. Noi, telespectaorii, vom fi relaxati.

paul  •  25 februarie 2010, 10:48

Manareala,mafie…aaa ce as mai putea adauga?
Romania?? …Pacat de romani..
Romania..trezeste-tee!!!

mihai  •  25 februarie 2010, 17:25

„dintre ele 16 suprapunîndu-se ca oră, ultimele din faza grupelor”

ineptie! 😐