Presa, partea despre care bocitoarele nu vorbesc!

Extenuat de stirile mereu proaste din zona presei scrise, orice industrie macinata de birfe si negativism cotidian in aceeasi masura s-ar zdruncina la fel de mult!, m-am enervat si va ofer citeva articole super, culese rapid din presa noastra doar din  ziarele ultimelor doua zile. Asta ca sa intelegem, o iluzie, desigur!, stiu ca veti protesta, ca ziarele produc in continuare lucruri de mare calitate, din zone diferite si de real interes public, care nu sint remarcate de bocitoare:

vineri, 5 martie 2010, 4:15

Extenuat de stirile mereu proaste din zona presei scrise, orice industrie macinata de birfe si negativism cotidian in aceeasi masura s-ar zdruncina la fel de mult!, m-am enervat si va ofer citeva articole super, culese rapid din presa noastra doar din  ziarele ultimelor doua zile. Asta ca sa intelegem, o iluzie, desigur!, stiu ca veti protesta, ca ziarele produc in continuare lucruri de mare calitate, din zone diferite si de real interes public, care nu sint remarcate de bocitoare:

1. Analiza formidabila a lui Iulian Anghel in Ziarul Financiar, cu perspectivele romanilor in urmatorul deceniu. Va recomand editia tiparita ca sa vedeti si graficele! Banuiesc ca n-o veti cumpara, dar vreau sa va frustrez nitel 🙂

2. Articolul exclusiv din Jurnalul National despre un caz de coruptie de la o multinationala, tema care nu se abordeaza decit foarte rar in media, investigat de Gabi Golea. Tot Jurnalul a descoperit crima din Scandinavia a fostului ucigas al disidentului Ursu, ceea ce a facut prima pagina din Evenimentul de azi.

3. Editorialele, diferite, dar egal de lucide, scrise de Horia-Roman Patapievici in Evenimentul si de Alina Mungiu Pippidi in Romania Libera.

4. Cronica lui CTP din Gandul despre filmul Shutter Island.

5. Punctele tari si cele slabe, cele care dintr-o complezenta inutila se reflecta rar in presa!, ale noului Duster, SUV-ul Dacia, articol al colegului meu Razvan Scaesteanu, de la Gazeta Sporturilor.


Comentarii (18)Adaugă comentariu

amicul x  •  5 martie 2010, 16:35

1 „sa va frustrez”…poate in alta limba romana prietene Tolo.
2 JN a „descoperit” crima. A fost acolo la fata locului cumva ?
3 Pippidi in RL ? Deci si tu il crezi pe Marean-care-este discriminat ?
4. CTP numai „cronica” nu face , e un fel de revarsare a umorilor despre varsta regizorilor.
In concluzie, asta e crema cremelor jurnalismului-print ? Ne mai frustrezi si cu altceva ? 🙂

Alexandra  •  5 martie 2010, 16:57

cronica lui CTP e o idiotenie lugubra, pardon my french. nu a inteles nimic din film si as recomanda sa termine cu aerele de mare critic de film. pe cuvant ca il apreciez, dar exclusiv ca jurnalist, nu ca si cronicar sau comentator sportiv.

Cătălin Tolontan  •  5 martie 2010, 17:17

amicul x, Alexandra: evident ca le-ati fi scris mai bine

Ciprian Urzica  •  5 martie 2010, 18:28

Asta se vinde la noi, in Romania. Violenta atrage romanii, romanii aduc bani magnatilor media, si tot asa. Asta este, daca savuram numai opinii de prost gust si hipocrizie la scara mare! Pacat insa ca singurul articol din lista care cat de cat tinde spre „cultura”, cel de la CTP, nu face altceva decat sa exprime aberatii despre o creatie care in afara este printre cele mai bine apreciate.

Maria Angela  •  5 martie 2010, 19:18

Ati uitat din lista articolelor demne de citit pe Cristian Ghinea, atat in Romania Libera cat si in Dilema Veche. Acest baiat merita citit de la guvern in jos (plus presedinte plus opozitie) ca sa mai aflam cum stam in UE si, in general, in regiune. Cristian Ghinea este un jurnalist care iti da informatie ambalata bine, scrie documentat si pe subiecte care scapa in Prime news, nu gafeaza niciodata, nu epateaza stupid nu cauta nimic senzational, nu e gratuit, el este din viata reala, cativa ca el si am fi salvati ! Dar pana acolo mai este!

Camil Stoenescu  •  5 martie 2010, 23:37

am văzut ediția tipărit din ZF, foarte interesante predicțiile :). iar presa scrisă nu va dispărea, doar se va resteânge ca volum de vânzări al ziarelor quality

Tiberiu Lovin  •  6 martie 2010, 0:53

Catalin: Nu stiu ce te-a indemnat sa scrii acest post si sa dai niste exemple nasoale. Asa-zisa analiza a lui cutarica de la ZF este o compilatie de date emise de anumite entitati, printre care chiar si un analist. Deci care-ti analiza proprie a lui X? Trecerea pe curat a temelor altora nu-mi suna a analiza. Oricum suna ca dracu’. Doar inceputul e bun.

In al doilea rand, ancheta lui Gabi Golea are doua probleme mari, cel putin. 1. Gabi Golea nu exista, ci este un pseudonim inventat de ani buni de cei care n-au curaj sa-si asume un articol la JN. 2. Presupusa relatie de iubire e doar o chestie de barfoteca. Oamenii n-au prezentat documente. Sa fim seriosi. Mai aveau de munca pana sa poata scrie pe pagina „ancheta”.

Ma opresc aici pentru ca ai inceput prost cu exemplete, dar tind sa o cred pe Alexandra. Si pe mine m-a dezamagit ce-am vazut la cronica sportiva si cinematografica de cateva ori, nu acum (o blazare ca-mi venea sa-i dau cu ziarul pe chelie, iar eu il iubesc pe CTP pentru anumite editoriale). Aici nu e vorba daca Alexandra, X sau Y pot scrie mai bine. E opinia unor cititori, iar ei sunt sefii nostri. A mea nu este doar a unui cititor oarecare, asa cum stii.
Iti recomand insa un reportaj de nota 7 – cum si l-a notat singur autorul: ala cu obezi al lui Ilisoi. E singurul articol aparut pe print in februarie care ar merita sa fie citat. In rest, presa opiniilor ma lasa rece. Vreau sa citesc reportaje si anchete adevarate in presa scrisa, nu opiniile unei cucoane ca Pippidi care isi republica „operele” la infinit in n ziare. Ca amanunt inedit: tovarasa e cea care a blocat aparitia blogurilor pe Romania libera dupa aproape trei saptamani. De ce? Ca nu avea timp sa scrie, iar ceilalti scriau mai mult, apoi nu-si mai „permitea” sa fie colega pe blogurile RL cu niste neica nimeni. Asa ca nu o mai citesc oricat de geniala ti s-ar parea tie. De greata pentru carcaterul infect. Scuze ca ti-am facut capul calendat, dar stii cat de apreciez. Parerea mea: nu merita sa-ti strici imaginea promovand banalitati. Eu imi permit ca-s un parlit de blogger acum 🙂 . Tu n-ai voie.

Adrian Rosulescu  •  6 martie 2010, 1:17

@Camil Stoenescu si eu cred ca presa scrisa nu va disparea,pentru ca nu se va dori acest lucru

Camil Stoenescu  •  6 martie 2010, 10:17

@ Adrian Rosulescu – cel putin nu in viitorul apropiat…

Ovidiu Miron  •  7 martie 2010, 2:11

Ani de zile Cristian Tudor Popescu a fost reprezentantul de seama al „analistilor romani”.

Au trecut anii insa. Romanii gandesc cu propria minte acum. Oamenii precum CTP pur si simplu nu ni se mai par exceptionali. Mie mi se pare ok si atata tot.

Apreciez efortul dumneavoastra, domnule Tolontan. Doar ca nu o sa reusiti sa va opuneti inevitabilului. Ani de zile am cumparat Gazeta si de 5-6 ori pe saptaman. Astazi refuz pur si simplu sa platesc 15 mii lei vechi. Mi se pare scumpa.

Da, ar putea fi discutia: „scumpa in raport cu ce anume?”. Dar tot nu as fi convins.

Imi pare rau ca s-a ajuns aici. Anii trec, lumea se schimba. Oamenii gandesc diferit.

Despre asta e vorba pana la urma.

camil  •  7 martie 2010, 9:56

@ Ovidiu Miron – anii trec, oamenii au Internet 😉

Ovidiu Miron  •  7 martie 2010, 12:14

Pentru un ziarist e foarte usor sa isi ironizeze cititorii.

Raspunsul se gaseste insa aici: http://www.mediafax.ro/cultura-media/ziarele-au-incheiat-2009-cu-un-trend-descendent-tabloidele-au-ramas-lideri-de-vanzari-5716743

Cătălin Tolontan  •  7 martie 2010, 12:44

tiberiu lovin: avem opinii net diferite in aceasta chestiune si e foarte bine. In general, vad ca tu declasezi editorialele, numai ca, dupa parerea mea, ele reprezinta rodul experientei unui profesionist informat, care filtrareaza cunostintelor si pune in context actualitatea pentru ca publicul sa beneficieze de o perspectiva noua asupra unui eveniment.

anca  •  7 martie 2010, 20:41

Articolul este excelent, dar ce ne facem cu tabloidizarea generalizata

Stefan Jicol  •  7 martie 2010, 22:54

Cred ca va este clar ca Romania se afla intr’o profunda criza morala, ideatica, programatica, economica si institutionala , fapt ce genereaza o mare anomie, inclusiv o instabilitate politica permanenta.
Cred ca va este la fel de clar ca partenerii americani nu isi vor dezvolta cel mai important proiect al lor european , vorbim de scutul antiracheta, intr’o zona instabila.
Adica nu vor face nici o investitie militara de o asemenea importanta intr’o Romanie impredictibila si predispusa haosului. Cred ca este logic rationamentul asta.
Parerea mea este ca se doreste ( si se va face) o reasezare a valorilor si a moralitatii in spatiul politic, in primul rand. Adica avem norocul ca regimul imoral, ilegitim si improvizat al lui Traian Basescu sa fie dizolvat cat de curand.
Se vor organiza foarte probabil alegeri generale ( parlamentare si prezidentiale) libere si corecte, care vor genera o noua arhitectura constitutionala si parlamentara care la randul sau va garanta proiectul american ca siguranta si stabilitate. Este inevitabil acest parcurs.
Asa ca, nu ne mai ramane decat sa asteptam si sa ne bucuram de norocul de a gazdui un astfel de proiect.

Marius  •  8 martie 2010, 14:20

Presa sa zicem ca se imparte in 2 mari categorii: publicatiile quality unde de fel ai ce citi, nu intru in detalaii de genul care pe care slujeste, dar ai de unde alege si dupa parerea mea in jurnalul, adevarul si gandul gasesti in fiecare numar articole de foarte buna calitate; si mai e si presa de scandal unde primeaza senzationalul, dupa parerea mea cei care ajung sa scrie acolo sunt cel putin dubiosi:ori atat ii duce capul ori fac eforturi supraomenesti pentru sa se cobori la nivelul intelectual al cititorilor lor.
Eu ,dupa cum ti-am mai semnalat uneori mai dur alteori mai pasnic, am ce am cu presa soprtiva care este o combinatie periculosa intre cele doua, si zic periculoasa pentru ca tinde foarte mult sa se tabloidizeze.
Am facut de curand curat acasa si am dat de o sacosa cu ziare stranse de cand eream mai mic, cand cumparam in fiecare zi prosportul (pe vremea cand acolo erea actuala echipa de la gazeta). Am gasit acolo toate numerele din perioada olimpiadei de vara de la Sydney. Mi-a facut o placere sa recitesc articole de acolo, practic am reusit sa retraiesc momente din competie doar citind niste articole. Acuma la Olimpiada de la Vancouver toate articolele au fost sub forma de rezumat. In perioada aia ma stia vanzatorul de la ziare si imi oprea ziarul pentru la ca ora 8 cand ma duceam eu la scoala nu se mai gasea.
Sa nu ma acuzi de faptul ca ma rezum sa critic dar nu eu citesc doar articolele de pe net. Pentru ca am cumparat foarte multe ziare la viata mea , dar din nefericire ati reusit sa ma pierdeti ca si cumparator. Nu pot sa cumpar gsp-ul de exemplu doar ca sa citesc editoriale scrise de domnul Ovidiu Ioanitoaia, Adrei Vochin, Catalin Tolontan etc. care inseamna o pagina sau 2 din ziar si in rest sa ma uit pe niste poze mari cu 2 randuri scrise sub ele, si alea barfe.
Am gasit un interviu cu hagi pe 3 pagini mari de ziar, cum ereau inainte, senzational a fost.
De ce nu se mai scrie asa? De ce regresul asta? De ce preferati sa scoate bani din cei care intre pe forum sa il injure pe becali in loc sa ii scoateti din tirajul ziarului?
„Succesuri!”

Cătălin Tolontan  •  9 martie 2010, 15:38

marisu: azi ai un interviu de 3 pagini cu maricel voinea, facut in germania dec colegul meu marius margarit. Inteleg ce vrei sa spui, dar nu putem vorbi despre tabloid atita vreme cit poti citi, zilnic, reportaje, interviuri de calitate, investigatii, analize sofisticate si opinii

Tiberiu Lovin  •  10 martie 2010, 11:23

Catalin: Nu declasez editorialele si ai dreptate asa cum descrii ceea ce ar trebui sa faca autorii de opinii. Doar ca sunt prea mult opinii, multe dintre ele scrise de cei care nu au aceasta calitate de profesionist, ci doar anumite interese. Intotdeauna am citit cu placere editorialele lui HR Patapievici, care pare un chirurg artist, dar nu pot sa ma cobor la mahalagismului coanei Pippidi. Reactia mea a fost punctuala si au privit materialele pe care le-ai prezentat drept super. Am citit si ce-a scris Pippidi. Raman la aceeasi opinie. N-am motive sa lecturez parerile ei. In rest, eu astept de la presa scrisa sa faca presa adevarata, nu doar o suma de opinii aruncate pe piata de personaje care si-au pierdut credibilitate. Multe dintre ele.