130.000 de exemplare de Enciclopedia Britannica. Cum se vind celelalte colectii?

Peste doua zile, Jurnalul National lanseaza pe piata primul dintre cele 16 volume ale Enciclopediei Britannica. Fondata in 1768 in Scotia, ea a lansat moda enciclopediilor cu revizuiri permanente, fiind pina azi cea mai cunoscuta marca din domeniu. Jurnalul va difuza in fiecare vineri pe o piata tot mai dificila 130.000 de exemplare, la pretul de 14,99 lei. In acest moment, pe piata de carte care insoteste ziarul sint inca trei mari colectii cu aparitie saptaminala: Colectia Adevarul (220.000 de exemplare vindute pe editie), Colectia de carte romaneasca a Jurnalului National (120.000), Jules Verne cu Adevarul (150.000).

miercuri, 24 martie 2010, 3:32

Peste doua zile, Jurnalul National lanseaza pe piata primul dintre cele 16 volume ale Enciclopediei Britannica. Fondata in 1768 in Scotia, ea a lansat moda enciclopediilor cu revizuiri permanente, fiind pina azi cea mai cunoscuta marca din domeniu. Jurnalul va difuza in fiecare vineri pe o piata tot mai dificila 130.000 de exemplare, la pretul de 14,99 lei. In acest moment, pe piata de carte care insoteste ziarul sint inca trei mari colectii cu aparitie saptaminala: Colectia Adevarul (220.000 de exemplare vindute pe editie), Colectia de carte romaneasca a Jurnalului National (120.000), Jules Verne cu Adevarul (150.000).


Comentarii (9)Adaugă comentariu

a.a.  •  24 martie 2010, 17:53

Preturile pe care le dati dvs sunt un pic umflate:). Adica, asa cred. Sper sa nu se fi schimbat ceva de azi dimineata, altfel ma vad nevoita sa renunt la colectia 1001 de nopti.
Mie mi-au prins bine aceste colectii, majoritatea cartilor le-am citit imprumutate de la biblioteca, acum am posibilitatea sa le ofer fiului meu la un pret rezonabil.
Ma asteptam ca si dvs sa continuati „carticica” cu scriitori romani contemporani care din pacate, sunt cam prea scumpi

Georgatos  •  24 martie 2010, 18:08

Buna ziua, domnule Tolontan! Aparitia acestor volume reprezinta o veste excelenta! Astept cu mare interes si volumele promise de Gazeta Sporturilor din colectia „Ioan Chirila”! Cumva in preajma si in timpul Mondialului? Toate cele bune si bafta cu noul format!

Cătălin Tolontan  •  24 martie 2010, 18:47

georgatos: da, urmatoarea carte a lui ioan chirila va aparea inainte de mondial
a.a: nu sint preturi, sint tiraje vindute 🙂

a.a.  •  24 martie 2010, 19:11

Fiecare, cu ce-l doare. Scuzati, greseala mea 🙂
Tre’ sa recunoasteti ca sunt pe-aproape unul de celalalt:))

Cătălin Tolontan  •  24 martie 2010, 20:48

a.a: corect, seamana pretul cu tirajul 🙂

marius  •  27 martie 2010, 0:15

Am cumparat si eu azi britanica. Continutul este OK, informatiile sunt interesante si de ajutor. Dar calitatea hartiei (imi lasa impresiea ca e de XEROX) si mai ales felul in care sunt lipite aceste carti este jalnic. Cartea fiind sigilata am desfacuto si surpriza hartia care era lipita pe ultima coperta era deteriorata (rupta pe margine) iar ultimele pagini erau lipite la colturi. Sunt de acord conteaza continutul dar si aspectul. Cu respect.

Elena  •  1 aprilie 2010, 16:49

Enciclopedia Universala Britanica volumul 2 este defect la paginile 74 si 95.Acestea sunt imprimate slab si nu pot fi citite. Ce putem face?

Andrei  •  4 aprilie 2010, 21:36

foarte intersanta colectia, iar cartea arata execelent

oroles  •  7 aprilie 2010, 22:17

eu unul nu am gasit defecte la niciunul dintre volume , o sa le iau pe toate . Apropo , oare jurnalul nu ar putea sa scoata si o editie in mai multe volume , dedicata istoriei , mitologiilor ? Desigur , dupa ce se epuizeaza acest proiect . Sau in paralel .