Alo, staţi la coadă!

Cînd voi aţi anticipat şi noi am scris că politicienii vor bate cărare la meciurile Oltchimului, n-am fost inspiraţi, ci resemnaţi. Ştiam.

vineri, 30 aprilie 2010, 12:47

Cînd voi aţi anticipat şi noi am scris că politicienii vor bate cărare la meciurile Oltchimului, n-am fost inspiraţi, ci resemnaţi. Ştiam.

Ştiam că, deşi n-au fost în stare să construiască o sală de 15.000 de locuri, aşa cum au toate ţările europene, vor cere bilete la finala înghesuită din „Polivalentă” şi o vor face din curiozitate, din poftă şi, o, daaa, din nevoie de imagine. Deşi banii de investiţii din România sînt de două ori mai mulţi decît acum 5 ani, cu aceştia s-au făcut patinoare extravagante, bazine ciudate, dar nu ce ne trebuia! Nu că n-ar fi nevoie de patinoare şi bazine. În fine. Aţi înţeles perfect.

Ziaristul Gazetei Marian Ursescu a aflat că Parlamentul României a cerut 400 de bilete pentru finala din Bucureşti. Chiar şi fetele au fost şocate. „Avem nevoie de suporterii noştri, nu de aplaudaci”, au taxat ele îndrăzneala de a solicita 10% din locurile finalei doar pentru aleşi! Dar nu vor mai bine să se deplaseze fetele în aula Parlamentului decît să se deranjeze ei la meci? Ar fi o finală cu adevărat democratică şi, probabil, prima şedinţă comună a Senatului şi a Camerei Deputaţilor de la care nimeni nu va lipsi. Şi nimeni nu va aţipi.

Iraţionalitatea pletorei babiloniene nu are limite. Nu numai că sînt plătiţi în numele unui bine public pe care nu-l zărim, nu doar că şi-au atras o imagine negativă, care-i afectează nu pe ei, ci instituţia în sine, dar acum vor să intre în faţă la coada imaginară unde o ţară de microbişti aşteaptă să vadă finala. Coadă pe care tot incompetenţa lor a creat-o. Tare!


Comentarii (43)Adaugă comentariu

Rational Idealist  •  30 aprilie 2010, 1:24

Excelent articol!
Meciul asta ar trebui sa se desfasoare fara „tribuna zero”.

thedeadme  •  30 aprilie 2010, 2:08

nimic nu e tare. e groaznic. si noi nu facem nimic.

bogdan-m  •  30 aprilie 2010, 8:13

Felicitari, un articol foarte curajos! Din pacate cred ca, asa cum se scrie in articol, majoritatea suporterilor anticipau acest lucru.
Cred totusi ca presa poate face cate ceva pentru a stavili afluxul politicienilor spre Sala Polivalenta pe 15 mai. O metoda pe care eu o consider eficienta acum ar fi anuntarea publicarii dupa meci a listei politicienilor prezenti in sala alaturi de o lista a personalitatilor din sport care nu au fost prezente in sala datorita lipsei biletelor. Poate ca pentru unii din politicieni, daca nu exista rusine, pot exista anumite calcule de castig sau pierdere politica, calcule care sa-i faca sa renunte la bilete…

ROMANESCU  •  30 aprilie 2010, 8:17

Da ! Oribil si gretzos ! Nu le e rusine,ipocritii ?!

vlad  •  30 aprilie 2010, 8:52

10% mi se pare extraordinar, considerand precedentele. Pai la meciurile tari de fotbal de la Constanta, ajungeau maxi 25% din bilete la vanzare libera. Sa mai amintesc de meciurile de Cupa Davis decisive? jucate in sala? acolo zic ca procentajele chiar se inverseaza, 10% pt public, 90% pt pilosi.

presacaopra(v)da.blogspot  •  30 aprilie 2010, 9:11

În acest fel publicul spectator va avea ocazia să-i fluiere la scenă deschisă!

arh.Gheorghe Petrescu  •  30 aprilie 2010, 9:25

NU MA DERANJEAZA CA VIN LA MECI GUVERNANTII ROMANI, MA DERANJEAZA CA NU STIU SA APLAUZE UN SUCCES EUROPEAN ROMANESC. IN 20 DE ANI NU AI REUSIT SA CONSTRUIESTI PENTRU HANDBALUL RONMANESC O SALA PERFORMANTA. DECI, ***** CA GUVERNANT ESTI UN NIMENI SI ISTORIA TE CONDAMNA CA NU AI SUFICIENTA MATERIE CENUSIE PENTRU A FI GUVERNANT SI SA CONDUCI ROMANIA SPRE NOI IDEALURI MAI BUNE. BUN ARTICOL SI HAI OLTCHIM, HAI ROMANIA!

bico  •  30 aprilie 2010, 9:51

ideea lui bogdan mi se pare foarte inspirata in cazul in care (aproape sigur)biletele ajung la politicieni 2 liste paralele:x parl.-da, l bute sa zicem-nu, 25 parl-da , steaua mfa -nu ,din lipsa de bilete , dar la ce obraz gros au oricum nu conteaza; cel mai bine ar trebui sa nu se dea nimic doar daca merge fiecare si sta la coada la valcea … *****

genceaforever  •  30 aprilie 2010, 10:27

Eu propun sa li se aprobe cererea. Sa li se vanda 800 – 1000 de bilete dar cu statutul de VIP (undeva la nivelul de 3 ori sau 4 ori cel mai scump pretz =5-6 mii € un bilet) si cand ajung acolo sa nu fie decat ceva de genu 50 de locuri si sa-i filmati cum se bat pe ele sau ce criteriu se aplica pentru cei care vor intra sau nu, si la sfarsit banii sa fie dati jucatoarelor indiferen daca castiga sau nu. Daca se intampla asta pe cuvant ca ma intorc in tara !!
Viel Spaß!

Gonzo The Great  •  30 aprilie 2010, 10:56

Sorry, la populism CT Popescu are mai mult talent. Mai trimiteti.

gelu  •  30 aprilie 2010, 11:53

Nesimtirea si tupeul sunt ridicate la rang de virtute , prostia si ingamfarea stapanesc Romania.. Ce sa mai spun? ca milogeala e o caracteristica forte a zilelor noastre.. Nu ne impiedica nimeni sa facem ordine, totul depinde de noi.
Asa, sa inteleg ca abonatii (cu abonament platit la vreo 300 RON sa inteleg, nu stiu exact)vor plati cel putin 100 RON pe bilet, pe cand gagautii si gusatii natiei vor bilete gratis, in sectoare bune , bineinteles. Daca se poate , cine poate sa raspunda, ce se intampla daca acestea nu se dau? A…faptul ca totul se invarte in jurul unei echipe asa zis sustinute din fonduri private, poate explica afluenta de bizoni..Dar intram in amanunte, si nu-i asa, trebuie ca echipa sa aiba liniste…:)))Poate in viitor va fi tratat si subiectul asta , Cataline, sa nu ne furam caciula singuri.
Deocamdata , Oltchim e in finala. Consider ca este un lucru normal, mai ales dupa aceste mari eforturi umane, financiare, logistice…etc. Faptul ca mergem cu echipa nationala intr-o finala de cupa europeana ar trebui sa ne dea totusi de gandit. Nu suntem chiar cei mai cei. Insa , tocmai unicitatea acestor evenimente , care ar trebui sa insemne sarbatoare, scot din noi ceea ce ste mai urat , mai abject. In aceste momente ne aratam adevarata fata si valoare.
Oltchim nu pleaca favorita in finala. Dar poate la sfarsit ne vom bucura. Pentru ca , asa cum a facut si plopul pere, si biciul ar trebui sa plesneasca si sa stropeasca lojele. Stie toata lumea cu ce…

uapxela  •  30 aprilie 2010, 12:03

iara am facut un articol si stam sa ne lamentam.ia sa facem noi toti baraj la intrarea in parcare sa nu poata trece ei cu masinile sa ajunga la meci,sa ii intrebam direct si in fata „Ma da voua nu va e rusine?!?” sa vedem ce ne raspund sau ce ne fac?

mircea  •  30 aprilie 2010, 12:22

Acum o saptamana si ceva mi-am „permis” sa-l trag de urechi pe distinsul d-voastra coleg Ov. Ioanitoaia la un articol legat de „felicitarile” primite de Oltchim din partea MTS-ului.Atunci spuneam ca in locul a 5-6 ministeriabili mai bine ca au fost 10 care faceau galerie si ca a facut reclama finalei ce va veni,reclama care va umple Polivalenta cu politicieni nu cu suporteri.Astazi m-ati confirmat acest lucru.Q.e.d.
Din cei 400 daca vor veni 50,restul fiind beizadeele,neamurile si altii care au preferat comoditatea achizitionarii,in acest mod,a biletelor.
Felicitari pentru articol.

MM Lucian  •  30 aprilie 2010, 14:08

Catalin, mai este timp sa incercam sa aducem 400 de copii de la orfeluinatele din Valcea pe locurile acelea . Poate dintre ei cativa se vor indragosti de handbal si vom castiga cu totii ! Aveti puterea sa declansati o astfel de miscare ! Eu am ajutat niste copii de acolo si mi-ar placea sa o fac din nou cumparand niste bilete , asigurand transportul . Succes !

make  •  30 aprilie 2010, 14:31

Domnu’ Tolontan, nu parlamentarii au cerut 400 bilete, ci primari, presedinti de CJ, oameni din ministere… majoritatea portocalii. Si la meci se inghesuie idolu’ Base si Boc.

Campioanele de la Oltchim salută Parlamentul: n-avem nevoie de aplaudaci. Udrea. Tricolor mult de 1 mai « voxpublica | Platforma de comentarii, bloguri si opinii REALITATEA.NET  •  30 aprilie 2010, 14:41

[…] întîi o postare mişto pe tolo, despre avalanşa de politicieni care se anunţă la finala în care joacă Oltchim Râmnicu […]

Suporter valcean  •  30 aprilie 2010, 15:49

La fel de tare va fi reactia aceluiasi Tolo dupa finala, in cazul in care politicienii nu ar fi prezenti.
„Politicienii nu sunt interesati de un eveniment major pentru sportul romanesc!!!!”

george  •  30 aprilie 2010, 16:22

baiatul meu face handbal si ar fi vrut sa mearga la meci dar nu are loc de aceste 400 de lipitori.Si de multi altii ca ei.In rest, sa auzim de bine…

m68  •  30 aprilie 2010, 16:45

Oare ce sentimente io fi incercand pe parlamentarii nostri cand vad o echipa OLTCHIM in finala LIGII CAMPIONILOR,o echipa care nu poate juca finala pe propriul teren din lipsa infrastructurii ? Ba aproape ca nu poate juca in intreaga tara,noroc cu vechea polivalenta(e bine ca pot juca si acolo).CATALINE iti dau si raspunsul: O SA CONSTRUIASCA alte sali pe acelasi sistem cu patinoarul de la Brasov.RUSINE,RUSINE,RUSINE bilete pt ei la balamuc si nu la un asemenea meci.FELICITARI OLTCHIM FELICITARI CATALINE.

Vali  •  30 aprilie 2010, 17:34

Vicepresedintele de la Oltchim a dezmintit aceasta informatie intr-o emisiune televizata.Oare sursele voastre sunt credibile?

dany  •  30 aprilie 2010, 18:32

sal cataline. in primul rind te felici ca ai luat atitudine. nu se poate bai frate asa ceva, sa ai atita tupeu, sa ceri bilete la finala, si tu sa nu fii vazut nici un meci de al fetelor.dragi politicieni, fac un apel la dumneavoastra; lasati suporterii adevarati sa intre in sala, nu apelati la alte mismasuri sa faceti rost de bilete, fetele nu au nevoie de ‘voi’, ele au nevoie de oamenii simpli care vin si sustin echipa din suflet. puteti sa ajutati in altfel handbalul, construiti niste sali adevarate, ca afara, si atunci sa emiteti pretentii de bilete, nu ati facut nimic pt sport atitia ani, si acum vreti sa profitati de imaginea lui[OLTCHIM].

11007  •  30 aprilie 2010, 19:58

si ce daca vor 400 de bilete?care e problema voastra?

din New Jersey  •  30 aprilie 2010, 23:14

Cataline , asta e tara pe care ati creat-o…VOI , romanii!…voi ati creat CLASA POLITICA !..astia sunt mai rai si mai obraznici decat fosta nomenclatura!…aia macar aveau ….limite !…astia , nu au nicio limita!…legile , nu sunt pt ei !…nici legile juridice si nici cele ale bunului simt !…citeam mai zilele trecute o stire care se vroia mondena , ca monica iacob ritzi a nascut la….VIENA !…asta intrece orice masura a bunului simt !..milioane de femei platitoare de taxe nasc in Romania in conditii de ev mediu iar ea a sfidat o natiune intreaga si in loc sa nasca in puscarie naste la…Viena !…nicio alta tara europeana nu ar tolera asa ceva !..e strigator la cer !…se pare ca Romania a devenit paradisul …infractorilor !..in rest , SUCCES FETELOR !…in incercarea de spalare e imaginii Romaniei patate de …politicieni!

Simona Ionescu » Politicienii se agaţă de fetele de la Oltchim!  •  1 mai 2010, 1:10

[…] care nu lipsesc chiar tot weekendul la gratare si berici, recomand un articol ce mi-a placut mult. Tolontan biciuieste obrazul gros al politicienilor, avizi dintr-odata de handbal sub lumina reflectoarelor […]

florin  •  1 mai 2010, 3:06

e nebunie in tara asta. atata nesimtire. nu pot sa intelge cum oamenii sunt calcati in picioare peste tot, absolut. avem nevoie ca in anii 1800 sa aducem un print strain.tine-o tot asa cataline, sunt convins ca munca pe care o faci nu e zadarnica. opinia publica aude din ce in ce mai mult eforturile voastre. feicitari.

Lau ARAD  •  1 mai 2010, 10:37

Cred ca ar trebuii sa fie lasati cativa dintre „demnitarii nostrii care ne reprezinta” sa intre in sala sio acolo sa fie intrebati ce au facut ca sa merite sa fie pe acolo dupa care scosi afara pe brate asa cum le place lor…Dupa aceea… sa fie dat startul meciului …

Kiu  •  1 mai 2010, 14:40

Catalin, propun ceva. Lasa-i sa vina, sa ceara biletele sa le cumpere, si sa fie acolo. In schimb, ca suporter la meci, ca handbalista, ca orice, as face totul ca sa le bat obrazul. As pune in loc de reclama pe parchetul salii un mesaj „400 de parlamentari, 0 sali de sport” as afisa bannere cu bun simt dar care sa-i faca sa intre in pamant de rusine, le-as pune pe fete sa iasa cu un banner mare pe care sa scrie ironic: Aplaudacilor va multumim. Sa vina toti acolo, dar sa intre in pamant de rusine. Nu sunt ei buricul lumii, trebuie cumva sa existe o cale inteligenta de a li se da peste nas. O coregrafie ceva care sa le bata obrazul acolo, crezi ca se poate?

Cay man  •  1 mai 2010, 15:19

Din pacate, vor primi acele bilete solicitate. Mereu a fost asa.

handbal-fan  •  1 mai 2010, 20:52

Si mie imi este frica ca asa se va intampla.Prea de multe ori am vorbit degeaba,maine daca ar fi alegeri tot pe astia i-ati alege,in frunte cu cei doi B

Ultras**  •  1 mai 2010, 21:44

Niste nesimtiti!!!

Liber sa traiesc, liber sa spun ce gandesc, liber sa fiu ultra, Peluza SUD Steaua!

che  •  1 mai 2010, 21:44

bai baieti haiedeti sa mergem la sala cu un mare banner in care sa taxam stupizenia clasei politice. Ceva sec, decent dar usturator si care sa taie orice elan politicienilor de a iesi la rampa. In engleza ca sa inteleaga o lume intreaga. Sa inteleaga ca ne iubim valorile si ne detestam politicienii. Un banner cat o tribuna cu care sa inceapa orice transmisie TV:-) ce ziceti?

marius  •  1 mai 2010, 23:44

nu stiu daca sursa lui Cata e una credibila (VEZI DECLARATZIA PRES OLTCHIM)dar se practica aceasta mirlanie pt imagine nimic altceva.la meciurile anterioare nu i-a vazut mai nimeni……….Pacat de voi suporteri adevaratzi care nu ve-ti apuca la bilete,MARE PACAT.TARE IDEEA CU BANNERUL.DE LA CLUJ VA TZINEM PUMNII VALCENCELOR>>>>>

paul.o.  •  2 mai 2010, 4:15

D-le Tolontan , GSP este foarte curajoasa cand vorbeste la general.
Daca avetzi cu adevarat curaj , mergetzi pina la capat : la meci, facetzi prim-planuri cu cei 400 si prezentazi pozele in gazeta cu nume, functzie , sa stim si noi pe cine votam !

Sandusac !!!  •  2 mai 2010, 7:55

Degeaba va zbateti voi ,degeaba !!!Toara lumea are dreptul sa cumpere bilete la meci !! Faceti galagie degeaba !!!!! Succes mare feteloer noastre !!!!Hai OLTCHIM ! Hai Romania !!!!!

radu  •  2 mai 2010, 8:15

Frumos ar fi ca toata sala sa-si exprime „admiratia” fata de activitatea pe care o desfasoara alesii neamului. Totusi e greu de crezut ca ar simti ceva, au obrazul destul de gros. Dar macar sa-si dea seama ca nu au ce cauta acolo.

adrian  •  2 mai 2010, 11:40

Nu vad nici o problema ca gusatii natiei sa capete 400 de bilete in cele mai bune sectoare. La 1000 de euro biletul, reteta finalei ar deveni frumusica. Peste tot se practica asta. Iar biletele cele mai bune la astfel de finale sint extrem de scumpe peste tot in lume.

Problema apare daca gusatii natiei vor bilete gratis sau la preturi reduse. Si este problema clubului Oltchim.

Ramirez  •  2 mai 2010, 12:51

Dupa cum se stie, succesul are multi parinti! Oportunismul, lichelismul, fripturismul in RO ar trebui studiate mai amanuntit pt. ca au ajuns la un nivel de perfectiune unic in lume! Trebuia sa fie si RO nr. 1 in ceva!

obezeanu  •  2 mai 2010, 17:20

Eu personal cred ca cei de la Valcea fac o greseala impardonabila jucand
finala la Bucuresti!Pur si simplu isi bat joc de munca lor si a fetelor!
Ce-avea sala din Valcea?Era prea mica?? Nu incapeau cei de la Partid??Va cantari greu sa joci intr-o sala cu care nu esti obisnuit.La Polivalenta sunt alte repere,cine a facut sport stie la ce ma refer!
Asa ca,desi sunt bucurestean,imi pare rau pentru aceasta minutata echipa:va avea,pe langa adversar,handicapul unui teren strain…

Gabi Koreanu  •  2 mai 2010, 22:09

Nr de parlamentari dintr-o tara este egal cu radical de ordin 3 din populatia acelei tari – asta e o regula dupa care se stabileste nr de parlamentari in toate tarile.
Radical de ordin 3 din 4000 e un numar intre 12 si 13. Cum 13 ar fi cu ghinion, corect ar fi ca 12 parlamentari sa aiba dreptul. Eu as pune toate cele 12 bilete intr-un balon mare umplut cu heliu si lasat liber in aula parlamentului. Apoi cu prastia as sparge balonul si m-as distra copios sa vad cum 400 de parlamentari se vor calca in picioare pt cele 12 bilete.

dragomir  •  2 mai 2010, 23:29

ce ti se pare anormal domnule tolontan ca au cerut bilete la meci parlamentarii in comparatie cu ce au facut cei 322 in parlament.in parlament nu mai exista demult respect pentru popor.vor veni la meci pentru ca tin cu oltchimul si nu neaparat pentru imagine dar nu vor fi niciodata suporterii care sa o duca pe oltchim la castigarea ligii campionilor.si nu sunt de acord cu bogdan-m care spune ca este un articol curajos.ati prezentat o stare de spirit a clasei politice romanesti.adica ei daca au fost alesi au drepturi depline in acesta tara… vezi doamne ca eu sunt in parlament.daca erau maxim 300 nu erau cereri de de 400 de locuri.ar fi culmea sa stea la tribuna VIP si sa ceara reducere la pretul biletelor ca vezi doamne…?cu vadim si cu gigi trimisi in parlamentul european ne meritam soarta de … pur si simlu nu am cuvinte.

cristi  •  4 mai 2010, 12:52

Daca ar mai avea o urma de decenta, nici un un politician nu ar merge la meciul asta. Nici macar basescu sau boc.

Edwin  •  9 mai 2010, 0:20

Poate fi un lucru bun. Domnii politicieni pot intoarce previzibilul. Astfel, cupa va fi pentru prima data in mainile fetelor de la Oltchim.

MIHAI GEORGEVICI  •  25 mai 2010, 20:42

Numărul 322 din Parlamentul României…
………………………………………………………………………………………………………………………………
Considerăm că în actuala perioadă de criză, clasa politică trebuie reformată şi pentru acest lucru vă prezint un videoclip interesant ce ar sugera lupta dintre două echipe: CETĂŢENII (22 de milioane) şi CLASA POLITICĂ (322 de parlamentari).

Notă:

http://meritulcetateanuluiputernic.ning.com/profiles/blogs/numarul-322-din-parlamentul

În atac trebuie să fie mai ales în condiţiile actuale, CETĂŢENII !

http://ro.netlog.com/people/videos/videoid=ro-1…-

Sursa: MCP Press Agency, Mihai Georgevici