Apel către un ministru

UPDATE: Articolul dureros al Alinei Mungiu-Pippidi din Romania Libera.

vineri, 14 mai 2010, 12:32

UPDATE: Articolul dureros al Alinei Mungiu-Pippidi din Romania Libera.

Doamnă Elena Udrea,

Sîntem un grup de susţinători ai formaţiei Oltchim şi vă rugăm din toată inima să veniţi la finala de Liga Campionilor de sîmbătă, ora 20:45, sala „Polivalentă”. Nu numai că dumneavoastră purtaţi noroc României, dar puteţi compensa şi neajunsul de a nu juca la noi în oraş, n-avem unde!, ci în Bucureşti, în „cea mai urîtă sală de sport dintr-o capitală europeană”, după cum zicea zilele trecute un domn de la COSR.

Apropo de sală! Dacă tot veniţi, luaţi-l şi pe colegul acela de partid din Turda, Silaghi parcă îl cheamă. La cîte licitaţii a cîştigat, ne rezolvă victoria la 8 goluri dacă toarnă pe neve un patinoar artificial taman cînd cere Radu Voina time-out.

V-am rezervat un rînd întreg, doamnă ministru. Aduceţi-o şi pe soţia lui Silaghi, că şi ea lucrează la dumneavoastră în instituţie. Invitaţi-l şi pe Radu Jianu, fost şef peste parcări la Dalli, firma soţului, pe care l-aţi numit şef peste Investiţii la CNI, companie din subordinea dumneavoastră. Ce bine se aude această galerie sincronizată de competenţe care doar întîmplător se cunosc, sînt rude şi fac afaceri împreună!

Şi dacă tot e finală, ne-ar onora să luaţi în delegaţie şi pe pila dumneavoastră, pe senatorul PD-L Marius Necula, care şi-a cedat firmele părinţilor şi apoi acestea au cîştigat, de la ministerul de-l conduceţi, două săli de sport în valoare de 1,8 milioane de euro. Am citit asta în Kamikaze, doamna Udrea. Ultima sală aţi dat-o pe 12 aprilie 2010, da’ sigur că atunci nu era criză.

Vă rugăm, veniţi! Uite aşa, unul lîngă celălalt, vom avea la interval de cîteva locuri, personalizate în oameni de toată isprava, cîteva zeci de milioane de euro cheltuiţi cu măsură şi cu mult respect pentru banul public. Şi de pe scaunele acelea veţi vedea o finală de Liga Campionilor în cea mai demodată sală de sport din Europa.


Comentarii (73)Adaugă comentariu

Cătălin Tolontan  •  14 mai 2010, 13:34

Teodor Ambrino : indepartate, da 🙂
Red-Dog: dumneavoastra ati aflat despre cumpararea de stiri pe a1, a3, realitatea si protv din gsp. Dumneavoastra ati aflat despre acesle firme din gsp. Dumneavoastra ati din gsp aflat ca sute de mii de euro, in czaul Ridzi, au fost blocati in conturi si probabil ca vor reveni la buget. Si acum ne spuneti ca am protejat televiziunile sau firmele?! E total ilogic ce spuneti!

con  •  14 mai 2010, 13:53

RESPECT pentru anchetele publicate pe acest blog!! Mai ales ca v-ati asumat scaderea (drastica probabil) a traficului scriind despre lucruri care pe majoritatea ii preocupa mai putin decat o analiza a discursurilor lui Becali, Iancu sau Borcea!
E reconfortant sa vezi ca mai exista oameni in media care nu cedeaza presiunii audientelor cu orice pret.

mihai  •  14 mai 2010, 13:57

Domnul Tolontan.
Cu madam RITZI ce se mai aude……
Cam tace parchetul….
Le ia mult sa se uite la hartiile alea…

madam ritzi era aseara la stirile mondene de la prima…a nascut femeia, isi lasa averea pe maini bune..cah…silaaaaaaaaaa

Sandokan  •  14 mai 2010, 14:04

„Suporterul valcean” ( sanky )le stie pe toate dar nu stie ca la finala de la Bucuresti,inainte de partida tur,vroia sa fie ,neaparat,prezent dictatoru`.Dupa ce a vazut dezastrul din tur si-a schimbat programul.Bine,ca acum daca venea nu mai stiai pe cine huiduie POPORUL.Pe el ,cu sigurantza. Sa vedem daca mai are curaj sa iasa la botezul lui carol-ferdinand.Corect,Tolo,basescu nu te inghite deoarece i-ai stricat rau socotelile si cu ridzi si cu udrea.Radu Jianu este un trepadus care executa comenzile „oamenilor de afaceri” cocos-petrache.Tot asa,la un moment dat,udrea l-a plantat director general la RAAPPS pe alt lacheu,vlaicu,parca si s-a facut de basm.Pacat ca nu are mai mult noroc acest POPOR mult invocat si are parte de cel mai las ( deci cu sh )conducator de tara.S-o creada el ca ramane asa (cu sh) !

Vasilica  •  14 mai 2010, 14:36

…ai facut petitia de 2 rinduri pentru patinoare sa o trimita base’ la parchet?..scrie si de sala de forta a lu’boc vasalu!

Bogdan  •  14 mai 2010, 15:29

Off, mare dreptate are Doamna Mungiu – destul e radical, concluzia ei nespusa e doar ca trebuie o noua clasa politica nu reformarea actualei, ca si articolul tau de ieri, Catalin.
A fost primul tau articol, sau pe care l-am citit eu, extrem de radical in care chiar daca nu o spui direct concluzia e aceeasi, de a avea o noua clasa politica mai curata, mai uscata.

Oricum , actualul guvern ca si presedintele nu vor putea sa gestioneze aceasta criza si cred ca in vara vor fi pregatiri de alegeri anticipate sau guvern de uniune nationala care se vor prelungi ani de zile de acum incolo – probabil 4-5 ani.

m68  •  14 mai 2010, 15:33

Cataline,eu cred ca daca ai fi fata-n fata cu orice conducator din Romania (de la Traian Basescu la ultimul angajat din ministere) toti ar face acelasi lucru in fata ta:s-ar inrosi,s-ar balbai,si la final nu ar mai sti ce sa zica.Te urmaresc de foarte mult timp,si daca ar fi sa luam parerile tale SCRISE (DECI CARE SE POT DOVEDI) am observa ca in proportie de 90% ai avut DREPTATE.Acum legat strict de acest articol, sa stii ca politicienii nu se vor inghesui prea mult(cred eu) pt.ca probabil 7 goluri de remontat e prea mult,si apoi la infrangeri nu se prea inghesuie ei(DESI politica romaneasca n-o sa aiba niciodata ocazia de a PIERDE finala CHAMPIONS LEAGUE,daramite sa o CASTIGE)Totusi eu sper ca in cea mai URATA sala de sport dintr-o capitala europeana,sa se scrie cea mai FRUMOASA poveste a unei echipe romanesti dupa 7 MAI 1986.STIMA DOMNULE TOLONTAN,SI MULTA SANATATE.

amne  •  14 mai 2010, 15:55

Cei care nu numai ca ati votat cu basescu, dar ati facut si propoaganda publica ar fi cazul sa taceti. Si sa nu mai mergeti la vot. Nu va pricepeti la politica, asta e.

Sorin  •  14 mai 2010, 16:22

Catalin,

Felicitari pentru stilul jurnalistic abordat – care in unele cazuri genereaza si rezultate… Nu (mai) sint insa foarte extaziat cind citesc un articol bun si documentat in presa, pentru ca imi dau seama ca lucrarea e pe jumatate completa. Ceea ce lipseste este actiunea, vorba fara fapta ramine un act incomplet. Sigur ca, in primul rind cuvintul genereaza anumite reactii, dar in cazul nostru, ar trebui sa genereze si fapte, rezultate. Nu ma gindesc la miscari naive de ‘iesit in strada’, miscari de care vor profita altii, la fel de netrebnici ca cei de acum, ma gindesc mai mult la actiuni in cadrul legii prin care cei responsabili pot fi fortati sa raspunda. Oare chiar nu se poate?
Oricum, un bravo sincer pentru un inceput de jurnalistica documentata, acida in limita bunului simt, clara si la obiect. Si poate cindva, urmata mai repede de anchete avind ca personaje principale vinovati si mai ales pedepsiti…

ligia  •  14 mai 2010, 17:10

Cataline,
Daca vrei sa faci presa de calitate, nu mai face misto, a la Catavencu.
Trebuiesc doar fapte.
E clar ca ai un dinte impotriva lui Udrea si umbli peste tot sa il arati.
Dar e cariat…
Poate iti pregatesti intrarea in PNL alaturi de Orban?

din New Jersey  •  14 mai 2010, 17:27

Cataline , am vazut ca presedintele Basescu ti-a spus sa faci o sesizare referitor la patinoarul de la Brasov !…ai facut-o ???…daca ai facut-o sau o vei face si trebuie s-o faci, tine te rog cititorii la curent cu derularea anchetei de la parchet !….ai inceput ceva , du-te pana la capat !!!…altfel , e doar pierdere de timp si incredere din partea cititorilor…succes !

Cătălin Tolontan  •  14 mai 2010, 17:31

ligia: acest articol este unul de opinie. In opinie esti uneori ironic, in investigatie, esti sec. Spune-le, te rog, sefilor tai asta 🙂 Si mai spune-le ca pe vremea cazului Ridzi raspindisera zvonurile ca ma pune PSD ministru. Acum vad ceva despre PNL. Cum faceti voi chestiile astea? Aveti un cimp gol pe calculator si puneti acolo un partid? 🙂

suivil  •  14 mai 2010, 18:16

Noi suferim acuma pentru ca Securitatea n-a avut viziune cind si-a pregatit „tinara generatie”. Daca i-ar fi invatat sa fure cit zece sali de handbal dar sa faca una cum nu e alta in Europa, n-ar fi observat nimeni cit s-a furat, Daca furau zece sali de gimnastica, zece terenuri moderne de fotbal (cu gazon adevarat nu zapada/mocirla/nisip), zece bazine olimpice, dar faceau cite unul din fiecare cum nu mai exista altul in Europa, iar n-ar fi observat nimeni cit s-a furat. Dar sa furi zece stadioane, zece sali de sport, zece autostrazi (sau poate sute… 🙁 ) si sa nu faci nici o bucata din nimic, chiar se prinde oricine ca esti si hot si prost… . In Romania pina si spalatul banilor e un sport de neimaginat. Mafiotii adevarati din Italia cred ca isi dau palme cind vad ca alde Jiji e considerat de multi om credincios si mai ales investitor in fotbal 🙂 Mafiotii italieni stiu din mosi stramosi ca la un dolar „negru” iei si tu acolo cind il „speli” vreo 20-30 de centi „albi” si ii vad pe mafiotii nostri cum la un dolar negru iau vreo 3-4 dolari albi spalati si frumos uscati. Iti vine sa te lasi de meserie nu alta.

vasco  •  14 mai 2010, 20:20

Bravo suivil,imi place cind mai aud pe cineva care are curajul sa spuna ca in spatele tuturor minarelilor,politice sau economice se afla cei ce au regizat lovitura de stat din dec.89,securitatea.Dar sa nu ne iluzionam ca se va putea face vreodata ceva ca lucrurile sa se schimbe.Totul e in miinile lor,nimic nu-i poate clinti,se vede si pe siguranta si impertinenta cu care basescu trateaza acum poporul.Iar despre revolutie nu poate fi vorba asa cum nu a fost nici in 1989,acum regizorii sunt la putere….

dumitru  •  14 mai 2010, 20:34

draga tolo, cum fac sa-ti aduc si eu la cunostiina o situatie destul de interesanta cred: in comuna Vaideeni,jud Valcea , s-a cheltuit un munte de bani pe reteaua de canalizare a comunei, si ceva fonduri de la UE, panglica a fost taiata, banii incasati de exectutant, insa nici un cetatean nu poate folosi reteaua, nefiind functionala.
NU CUNOSC CUM AU FACUT RECEPTIILE, probabil in acte doar, dar banii s-au dus.
ROG verificati

radu  •  14 mai 2010, 20:57

felicitari domnule Tolontan
continuati cu anchetele , nu-i lasati sa sa creada ca suntem toti prosti

Lila  •  15 mai 2010, 0:34

Caataline, cine va salva natia asta de hoti? suntem ramasi cu apucaturile dezvoltate de epoca ceasca 40 de ani, in plus trasaturile ancestrale ne urmaresc precum umbra! dar speranta moare ultima; poate se vor mai gasi si altii sa treaca in barca ta! ca pensionar cred ca m-au inscris astia in progamul „ultima casa” dar sper sa-i pacalesc si sa le las lor locul rezervat mie!

Florin Iaru  •  15 mai 2010, 0:43

Cătălin,
Aşa cum te-am apreciat pe cînd erai fan (nu fanatic, o, nu!) Băsescu, aşa te apreciez şi acum. Trebuie să fie o mare sfîşiere interioară să te întorci împotriva alesului tău. Ţin minte cu admiraţie revista înveşmîntată în portocaliu, ţin minte acel NU tipărit în clar pe prima pagină a GSP. Deşi erai în trustul care juca altă partidă. Cred că un ziarist adevărat n-are mamă, n-are tată. Deşi, să fiu al naibii, doare rău!
Ceea ce mă frapează la tine (şi la alţi cîţiva ziarişti cu „cap limpede”) e capacitatea de a judeca la rece o realitate foarte neplăcută. De fapt, asta ar trebui să fie, din nou, meseria de ziarist!

rapidist de cand ma stiu  •  15 mai 2010, 9:47

Catalin,
Am fost unul, din multii,care ti-am fost alaturi in demersurile tale de a scoate adevarul la iveala! Din pacate…,,telectualii”gen doamna Mungiu i-au ridicat osanale lui base si acolitilor lui! Halal formatori de opinie! Au facut tot ce le-a stat in putinta sa-l ,,reiscauneze”,de ce,ca sa le fie si lor bine,logic*****Ce folos ca spun adevarul abia acum,raul e facut deja,base si ai lui sunt ,,pe cai mari”! Un fleac,ne-au ciuruit!

Cătălin Tolontan  •  15 mai 2010, 11:24

florin iaru: multumesc!
rapidist de cand ma stiu: alina mungiu a refuzat sa candideze la pe pt PD-L pt k a candidat, chiar ca independenta, si EBA

Scifi  •  15 mai 2010, 14:33

De acord ca PDL e incapabil de a se dezbara de clientela politica. Dar de vina e legea electorala si tot sistemul politic creat si sustinut in ultimii 20 de ani de o clasa politica aflata inca sub influenta lacomilor fosti securisti.
Putini inteleg asta si faptul ca daca ar fi iesit Geoana sau altcineva presedinte, situatia economiei de astazi era cel putin la fel de proasta.
Voi injurati un guvern care face greseli, e adevarat, dar e primul care are curaj sa ia masuri antipopulare, riscand viitorul PDL, pentru a mai salva ce se mai poate din economie. Voi ironizati un prim ministru care, desi e mititel si vine de la tara, rezista eroic in lupta cu opozitia care la mirosul sangelui a devenit si mai feroce, cu antena1,2,3…, cu economia pe butuci, cu ura unei gloate manipulate si chiar cu oportunistii din propriul partid. Voi improscati cu ura intr-un presedinte care avertizeaza de ani de zile ca statul trebuie reformat sau va veni ziua scadentei.
Cei ca voi sau chiar voi personal, cei care ne faceti pe noi „postaci portocalii”, il faceau pe Iliescu presedinte in 1990 cu 85%, in timp ce noi, sau cei ca noi, strigam „Jos comunistii” in Piata Universitatii.
Tolontan face bine ce face, sper totusi sa nu-si piarda si el obiectivitatea.
Semnat: un ROMAN care nu si-a pierdut speranta.

mihai austria  •  15 mai 2010, 21:55

bravo fetelor, rusine mare arbitri se uitau mereu in tavan dupa care chemau sa se stearga podeaua si uite ca acum si tabela nu mai functioneaza ,rusine base si PDL

Irina  •  17 mai 2010, 21:56

Bine punctat! Cine si cand o sa scoata la iveala toate caracatitele sistemului infiltrate in institutiile astea de doi bani pe care le avem? Toate cele bune va doresc!