Zîmbetul Cupei Mondiale

N-am fost singurii care i-au aşteptat pe americani. În 1920, în regiunea Transkei din Africa de Sud, acolo unde doar sărăcia bate valurile Oceanului Indian, locuitorii ştiau sigur că „americanii negri vor veni să ne salveze de albi”. N-au sosit niciodată.

luni, 7 iunie 2010, 12:19

N-am fost singurii care i-au aşteptat pe americani. În 1920, în regiunea Transkei din Africa de Sud, acolo unde doar sărăcia bate valurile Oceanului Indian, locuitorii ştiau sigur că „americanii negri vor veni să ne salveze de albi”. N-au sosit niciodată.

Astăzi, sud-africanii aşteaptă Campionatul Mondial de fotbal ca pe lovitura vieţii. Vor să-şi închirieze casele la preţuri uriaşe. De fiecare dată, aceeaşi eroare. Calculele pur economice arată că Olimpiada, Mondialul şi Europeanul nu aduc belşugul. Nici măcar într-o ţară unde o treime din locuitori trăiesc cu mai puţin de doi dolari pe zi. 
Dar ceva se întîmplă. Ceva subtil, neaşteptat şi mult mai greu de dobîndit. Doi cercetători, Georgios Kavetsos şi Stefan Szymanski, au prelucrat datele Comisiei Europene privitoare la fericire, puteţi fi sceptici!, colectate din 1974 şi pînă în 2004. Cifrele a opt turnee finale de fotbal au intrat în computer, iar rezultatele i-au făcut să-şi verse cafeaua în poală.

Sondajele de opinie arată că în ţările care au organizat evenimente sportive planetare locuitorii s-au simţit ca şi cum ar fi cîştigat triplul salariului obişnuit. Factorul sportiv al bucuriei se aplică inclusiv în Olanda, acolo unde nivelul de trai ridicat oferă oricum o altă nuanţă a vieţii. Da, sună implauzibil! Dar să fii în stare să inviţi lumea la tine acasă şi să devii pentru o lună locul unde se bucură Planeta îţi dau o senzaţie de mîndrie incomparabilă. Oamenii simt că pot face ceva împreună şi îşi recompensează eşecurile solidarităţii din viaţa de zi cu zi.

Nu, nu e parfum în aer, dar poţi măcar să zîmbeşti. Cealaltă definiţie a Cupei Mondiale.


Comentarii (12)Adaugă comentariu

Nicu P.  •  7 iunie 2010, 0:43

Asa e. In Elvetia acum 2 ani, desi aia aveau tot ce-si puteau dori erau foarte fericiti sa ne vada in micul lor orasel unde eram cazati si ne priveau cu multa simpatie. Bineinteles ca noi eram tot timpul echipati cu toata recuzita tricolora.

Culmea… la fel s-a intamplat si saptamana trecuta la …Lvov!

durden  •  7 iunie 2010, 1:16

nu mi se pare deloc imposibil.ba chiar mi se pare si logic sa fie asa!

habarnam  •  7 iunie 2010, 4:13

citisem pe undeva un studiu de caz care punea in relatie directa cresterea economica din Spania cu Olimpiada de la Barcelona (ce-i drept, se referea in principiu la turism dar si la imbunatatirea infrastructurii).

te referi la veniturile din perioada competitiei sau la veniturile generate de competitie pe termen lung?

catalin  •  7 iunie 2010, 8:47

un articol care merita citit…frumos,bravo!

presacaopra(v)da  •  7 iunie 2010, 8:55

După succesul istoric cu Hondurasul, eroii naţionalei de fotbal a României au plecat pe messenger, să pună fitile la bombe sexy. Răstimp, hondurienii vor fi plecat spre Africa de Sud, la Campionatul Mondial, competiţia aia unde-a dus Mutu Serbia, în dauna României. Răzvan, micuţul frustrat al clanului Lucescu…

andreic  •  7 iunie 2010, 10:23

E o emulatie normala data de un eveniment de asemenea anvergura…

silicon_v  •  7 iunie 2010, 13:12

Complet off-topic si imi cer scuze anticipat. Dar trebuie sa scriu si eu undeva o nemultumire fata de gsp. Ieri a fost finala de la Roland Garros. GSP vad ca ignora cu succes evenimentul, aveti un articol pe care puteam sa il scriu si eu,fara mare greutate, plus 2-3 articole cu date seci.

Si ca sa ajung acolo trebuie sa trec prin meniurile de sus – sporturi – tenis. Daca navighez de sus in jos pe prima pagina, gasesc figuri de mari sportivi romani si nu numai: Gigi (de mai multe ori), Mitea, Piturca, Carlos, etc. Nici un link in vreo zona rezonabila care sa ma duca la ceva despre Roland Garros. Gresesc, un articole super-tare: Nadal a purtat un ceas de 500.000 de usd, euro, nici nu mai stiu, care duce in versiunea PDF, nu spre sectiunea tenis.

Dupa 3-4 pagini de navigare (grea), ajung in zona din dreapta unde erau de obicei link-uri spre tenis, handbal, snooker, etc. ,chestii din astea minore in comparatie cu Gigi. Ghinion, acum aflu despre o actrita/prezentatoare, nu mai stiu ce e, ca i-a iesit un san de sub rochie. Super tare.

Poate ca genul asta de ziar va aduce audienata. Mie imi pareti ca alunecati spre genul tabloid. Eu unul va citesc tot mai rar. Probabil
sunt o minoritate, deci nu contez.

Va multumesc pentru intelegerea acordata acestui post, scris complet aiurea, ca topic.

P.S. Prima pagina de pe gsp imi fierbe procesorul, si la incarcare, si la navigare. Probabil trebuie sa imi schimb calculatorul ca sa pot naviga pe pagina asta.

Cătălin Tolontan  •  7 iunie 2010, 13:41

silicon_v: nu va cereti scuze pentru o critica. am inregistrat-o, dar acceptati, va rog, sfatul meu: cumparati editia tiparita! Acolo e mult mai larg tratat turneul si mai simplu de citit. Aceasta este diferenta dintre un ziar si un site.

JOE  •  7 iunie 2010, 16:39

Ma scuzati. ” IMPLAUZIBIL „…..??????

Robert  •  7 iunie 2010, 16:44

Superb articolul, nimic inedit. Subscriu la ce a zis silicon_v, aveti o problema cu site-ul, merge foarte greu!

herbert  •  8 iunie 2010, 2:13

128 mbps-asta e viteza pe care internet provider-ul meu o asigura.Click pe Sky Sports si pagina apare instantaneu.Click pe gsp si trec 20-30 sec.2002 koreea si japonia.in ambele tariam fost cazat in sate la30-40km de orase mari(seol si yokohama).locuitorii foarte amicali si „vorbareti”,desi unii faceau eforturi enorme sa inteleaga si sa vorbeasca engleza.am fost tratat ca un oaspete dorit.2006 germany.Cazat ,la fel in sat la 20 km de frankfurt in casa unui fermier de mere.pret de hotel 5stars,breakfast de 22euro (2 oua,10gr felie sunca,30gr cirnacior,1pahar lapte,1felie piine cu marg).tratat ca un hot si intrus.a doua zi am plecat si am vazut mondialul pe cont propriu.aceeasi atmosfera de aroganta peste tot.2010 SA.hotel in Jo’burg .trebuie sa fac inventarul de fiecare data cind revin in camera.pe str si in shoping mall tot timpul privesti peste umar.cauti taxiuri cu drivers indieni ,sau albi.stai in hotel dupa 5pm.umbli numai in zona centrala.orice pas in afara e riscant.daca nu vorbesti aafrikaans ti se cere pret dublu pt orice.am auzit ca la Cape e mai rau.ma intreb cum ofi la Rio peste 4 ani,daca mai sint in viata pina atunci.

explorish  •  8 iunie 2010, 13:29

asa e. cel mai recent exemplu, in 2006 la nemti. mandria unei natiuni a renascut la campionatul mondial. cei care au fost acolo au ramas cu gura cascata, nici nemtii nu si-au imaginat ca poate fi atat de frumos. sarbatoare curata.

abia astept sa-nceapa. forse non sara una canzone…