Un ban aruncat în sus

Dan Ştefănică este unul dintre cei 3 milioane de români care lucrează în afara ţării. Şi unul dintre cei 1,5 milioane care accesează siteurile şi blogurile Gazetei într-o lună de zile.

miercuri, 9 iunie 2010, 12:34

Dan Ştefănică este unul dintre cei 3 milioane de români care lucrează în afara ţării. Şi unul dintre cei 1,5 milioane care accesează siteurile şi blogurile Gazetei într-o lună de zile.

Meseria lui? „Schimb viaţa oamenilor în bine”, răspunde pe o bancă din Grădina Icoanei. Predă la o universitate americană o materie cu un nume dificil de tradus. Cursanţii, în general cu aptitudini matematice, care cîştigă 25.000 de dolari pe an, se transformă în analişti ai economiei, companiilor şi bursei, femei şi bărbaţi care ajung să cîştige peste 100.000 de dolari pe an.

A adus o carte despre fotbal. O deschide zîmbind. „Iată cum arată visurile unei naţiuni înainte de Campionatul Mondial”. Pe puncte.

1. „Înainte de turneu sîntem siguri că vom cîştiga Cupa. N-am făcut-o în ultimele 14 ediţii cînd am jucat în deplasare, dar sîntem siguri că vom reuşi acum”.

2. „Pe parcursul turneului, apar ghinioane care numai nouă ni se pot întîmpla”.

3. „Apoi, observăm că alţii trişează. Plus că arbitrii ne fură. Sîntem eliminaţi”.

4. „Găsim un ţap ispăşitor. Cineva care a ratat un penalty sau care a jucat execrabil”.

5. „Vom intra în noile preliminarii ale Cupei Mondiale convinşi că, de data asta, vom cîştiga trofeul”.

Cartea se numeşte „Soccernomics”, a fost scrisă de doi jurnalişti, iar echipa este, nu, nu România!, ci Anglia. Şi, ca revanşa noastră, a mioriticilor, să fie deplină, iată constatarea cărţii pentru poporul de 51 de milioane de fani ai fotbalului: „Am luat 400 de meciuri ale naţionalei Angliei şi le-am dat semnul 1 victoriilor şi semnul 0 egalurilor şi înfrîngerilor.

Comparînd seriile în timp, am ajuns la aceeaşi repartiţie pe care am fi obţinut-o dacă aruncam cu un ban în sus”.


Comentarii (10)Adaugă comentariu

ab25  •  9 iunie 2010, 1:07

Chiar am crezut ca despre echipa Romaniei este vorba, ca despre romani, in general, este vorba.

Vasi  •  9 iunie 2010, 2:22

D-le Tolontan
cum pot cumpara cartile din „integrala Ioan Chirila” on-line
Pana acum era ok; ce se intimpla?
Multumesc

Radu  •  9 iunie 2010, 7:38

O alta definitie a fotbalulu? 🙂

paul.o  •  9 iunie 2010, 8:54

Daca lucrarea ar da solutziile definitive privind succesul in fotbal, cartea ar trebui interzisa pentru ca dezinteresul fatza de fotbal ar duce la redirectzionarea atentziei maselor catre politica, de aici convulsii sociale, razboaie, etc. Din fericire , autorii au spirit britanic si de aici umor subtzire si autoironie.Capitolele de statistica influentzate de Kuper nu sunt prea interesate , ca 1+1=2 stim si noi , ca succesele echipei duc la cresterea numarului de admiratori si ca suporteri cu trup si suflet sunt tot mai putzini.
Kuper & Shymansky zic ca ar fi descoperit formula succesului unei natzii in 3 elemente : Populatzie , Bogatzie si Experientza Internatzionala. De aici, Brazilia – mai bogata intre saraci cu populatzie mare si experientza in echipe europene are automat succes.Olanda compenseaza populatzia mica prin bogatzie mare si jucatori in Anglia,Spania. Anglia are primele doua insa nu are jucatori in afara. De aceea , ei conclud ca SUA trebuie sa exporte jucatori si sa importe antrenori, la fel Japonia, Anglia sa exporte jucatori ,etc.
Argumentatziile mi se par insuficiente : inca de la CM din SUA se preconiza ca in urmatorii 10 ani SUA va sparge pe totzi….
Cat timp in SUA sporturi natzionale vor fi oina si acel rugby inbunatatzit (numit fotbal american )cu 100 de reprize a 30 secunde ….

apoca  •  9 iunie 2010, 11:34

„Comparînd seriile în timp, am ajuns la aceeaşi repartiţie pe care am fi obţinut-o dacă aruncam cu un ban în sus”

pai e si normal sa fie asa. probabil ca daca masori toate echipele 80% au statistici similare si diferenta o fac cele care „leaga rezultatele”. acelasi lucru e valabil si in tenis unde ambii jucatori castiga aproximativ acelasi numar de mingi dar scorul poate fi la fel de bine 2-2 sau 3-0.

gogu  •  9 iunie 2010, 12:02

aia cu banu e tare!
totusi ma intreb:de ce a pus semnul 1 in cazul victoriilor si zero in cazul EGALURILOR si infrangerilor? poate trebuia pus 1 in cazul victoriilor si EGALURILOR ssi semnul zero in cazul infrangerilor!
care era distributia atunci?
sunt intrebari care nu ar primi raspuns din partea aceluiasi autor(cunosc genul asta de oameni)!
P.S.
1.un egal poate reprezenta victie sau infrangere (vezi egalul nostru cu Dnemarca si azi am impresia ca cel meci l-am pierdut SAU vezi egalul cu Argentina din 90 care a fost o victorie in sine)
2.autorii cartilor de gen „cum sa castigi 1 milion de dolari” se bazeaza pe un calcul simplu: titlul e atragator (cine nu vrea sa castige 1 milion), cartea costa 10 dolari si se vinde intr-un tiraj de 100000 bucati . IACA MILIONU!

Drumetul  •  9 iunie 2010, 16:09

Prin ‘oameni cu aptitudini matematice’ probabil se intelege absolventi de colegiu (cursuri intre 1 si 3 ani) cu profil de IT sau contabilitate (ca astea doua sunt cele mai raspandite). $25.000 pe an e un salariu mic, care ar putea fi luat de oamenii mai sus amintiti lucrand in domeniile lor in primele cateava luni, maxim un an. In schimb e un salariu obijnuit pt munca de jos. Deci poate ca aici intra si absolventi de liceu care lucreaza ceva necalificat.
Fraza „ajung sa castige peste $100.000 pe an” e insa pura propaganda americana, mai ales acum pe timp de criza. In vremurile bune mai erau oameni din domeniul financiar care castigau atat, dar acum sunt mai putini.
Ca sa nu intru in detalii, inchei cu o intrebare simpla pt dl Dan Ştefănică: cati dintre absolventii lui ajung sa castige peste $100.000 pe an? Adevarul e ca 10% e o cifra foarte optimista, iar 5% e mult mai aproape de adevar.

STEFAN  •  9 iunie 2010, 17:05

as fi curios sa vad ce materie preda si la ce universitate.in ceea ce priveste 100.000$poate este basni multi in romania dar aici ii poti face cu o scoala de 9 luni fara facultate.dar sar parea k nu sti prea multe de america care este ceva curios .multumesc si ar fi frumos daca ai imcerca sa scri numai romaneste

De prin Brasov  •  9 iunie 2010, 23:41

Stiu ca fiecare oras are exemple asemanatoare si lumea stie ce se intampla dar totusi semnalez un caz cunoscut si grosolan.
http://www.universulpadurii.ro/News-article-sid-2302-titlu-_Printul__Butuza_ia_Castelul_Stirbei.phtml
http://ziarero.realitatea.net/1243377016-Brasov_Butuza_urmarit_penal
http://www.jurnalul.ro/stire-special/centrul-de-comanda-al-mafiei-asfaltului-la-brasov-96026.html

O scurta privire peste aceste trei linkuri, timp si determinare din partea unui jurnalist puternic si cu nervi de otel, vor avea ca rezultat descoperirea unor gauri la bugetul public de sute de milioane de euro – contracte si proprietati. Pentru ei suntem doar niste tampiti, tupeul ordinar din PDL a ajuns la niste cote RAR intalnite si in Africa sau America de Sud, fac totul pe fata, nu le pasa, nu se mai feresc. Ce li se poate intampla cel mai cel mai rau? Sa fuga cu cateva sute de milioane de euro intr-un paradis exotic? Stiu ar fi greu, dar ei sunt experti in sacrificii. In concluzie, cine are timp si chef…sa mai salveze cate ceva din Brasov. Nu stiu cat merita orasul in conditiile in care am votat cu un strungar imbecil dar…mai speram. Thanks Tolo pentru „Patinoarul”, clanul rizzi dar si pentru comentariul sportiv. Sa ne traiesti.
PS. Un subioect mai micut; firmele de taxi din brasov. oare cine, cum controleaza piata? 😀

Lamaze  •  10 iunie 2010, 23:32

Si eu am crezut ca e vorba de echipa noastra, dar se pare ca si altii sufera de alta boala dar cu efecte similare