Brazilia, favorita finanţiştilor

În fotbal, calculele sînt polemică. Nu se fereşte nici Pricewaterhouse Coopers (PwC), care şi-a aruncat analiştii în oala cu rezultate fotbalistice. Ce observaţii a făcut firma de audit?

joi, 10 iunie 2010, 12:40

În fotbal, calculele sînt polemică. Nu se fereşte nici Pricewaterhouse Coopers (PwC), care şi-a aruncat analiştii în oala cu rezultate fotbalistice. Ce observaţii a făcut firma de audit?

Că echipele europene au cîştigat titlul doar în competiţiile disputate în Europa, în timp ce echipele din America au cîştigat toate trofeele de acasă şi, bonus!, au în Brazilia singura echipă din istorie care a triumfat în afara propriului continent.

Încă ceva. Spre deosebire de Jocurile Olimpice, unde „numărul populaţiei şi nivelul veniturilor au un impact asupra medaliilor”, Campionatele Mondiale de fotbal nu sînt prizonierele PIB-ului. PwC explică asta prin faptul că fotbalul e un joc simplu, „care poate fi deprins la fel de uşor pe străzile mărginaşe şi într-un centru sportiv costisitor”.
Observaţia a mai fost făcută de alţi analişti, la nivelul Ligii Campionilor, unde capitalele ţărilor Europene sînt întrecute copios de oraşele mai mici în clasamentul all-time. De ce? Printre altele, pentru că la oraşele de provincie apare sindromul ceva-de-dovedit care împinge performanţa.

Înapoi la PwC. Concluzia? Brazilia e favorită la titlu, conform performanţelor istorice şi randamentului curent, reflectat în clasamentul FIFA. Totuşi, înainte de a vă pune toţi banii pe ei, amintiţi-vă că firmele de audit au ratat ştirea mileniului: căderea băncilor şi criza economică. Poate se scot cu Brazilia.


Comentarii (20)Adaugă comentariu

geo  •  10 iunie 2010, 1:15

germania castiga
1 brazilia nu poate castiga pt ca au asigurat campionatul in 2014
2 italia a castigat data trecuta
3 cu anglia vom vedea dupa primul meci cu arbitru brazilian (daca rooney primeste rosu s-a terminat)
4 argentina nu are antrenor
5 spania nu are pedigree de campioana mondiala

Liviu  •  10 iunie 2010, 1:23

A propos de criza, nu firmele de audit au ratat stirea, cele de rating au comis-o.
Poti spune despre o firma de audit, numele fondatorului fie pe veci hulit, ca a ratat stirea unui faliment.
In ce priveste pronosticul as spune ca e departe de a fi imposibil, dar e mult prea facil.

poor_yorick  •  10 iunie 2010, 1:24

Hehehe, statistica, o desfatare sa o folosesti, mai ales cand joci table! :D:D
Treaba cu orasele mici e si ea tare: Milano, Barcelona, Manchester :))

Delicios finalul cu criza, mostra de umor 🙂
O zi frumoasa

Cătălin Tolontan  •  10 iunie 2010, 8:57

liviu: ok, ai dreptate, dar agentiile de rating fac analiza macro care decurg inclusiv din cifrele furnizate de audit. Era o malitie.

Bogdan  •  10 iunie 2010, 9:40

liviu: firmele de audit cu siguranta au ratat stirea crizei la general si sunt convins ca si acum mai rateaza stiri de criza (faliment, insolventa etc) dar la modul particular
in schimb cele de rating au ascuns-o ca sa faca ceva profit

jessco  •  10 iunie 2010, 10:01

1.Argentina
2.Brazilia
3.Spania
4.Anglia
5.Germania

De Gaulle  •  10 iunie 2010, 10:28

Ma enerveaza ca Dunga a luat prea multi inchizatori…si ce cauta Nilmar in lot? A dat 10 goluri sezonul asta la Villareal, iar Pato a dat 12 la Milan numai in campionat, fiind accidentat o gramada de timp.

alecu  •  10 iunie 2010, 10:29

ar fi interesanta o black swan,sa „curete” toate casele de pariuri

claustrofobus  •  10 iunie 2010, 11:18

au ratat stirea cu criza financiara? ca cea economica ulterioara era clara. nu au ratat-o au speculat-o d-le tolo. or fi ei ****** si fara scrupule dar nu sunt prostii. criza financiara este rezultatul acestui caritas global care este capitalismul speculativ si deci cine a iesit primul din joc a castigat restul la revedere. ne vedem pe alta criza. binenteles cei care au iesit primii au fost americanii si teapa au luat-o englezi si europenii! :))

durden  •  10 iunie 2010, 11:43

foarte foarte bun articolul!chiar mi-a placut

gunti  •  10 iunie 2010, 11:46

a vazut cineva reportajul de aseara, despre patinoarul de la miskolt de pe b1 tv ?

Brazilia, favorita finanţiştilor | Calarasi online | portal judeţ Calaraşi  •  10 iunie 2010, 12:52

[…] Brazilia, favorita finanţiştilor […]

vlad  •  10 iunie 2010, 15:19

Cred ca au mult mai multe sanse ca firmele de audit sa faca predictii si analize mai corecte pe domeniul fotbal decat pe cel economic. Motivul e simplu, la fotbal nu ii plateste nimeni sa dea rezultatele „bune”.

marian  •  10 iunie 2010, 15:38

ce ar fi sa castige china campionatul asta…s-ar imbogati casele de pariuri .sau poate in sfarsit olanda ca sa mai avem o tara castigatoare ca prea se rotesc aceleasi tari la castigarea titlului.dar in primul rand sper sa avem parte de un campionat cu meciuri spectaculoase.

B.S.  •  10 iunie 2010, 16:01

Brazilia „la naiba” nici o sansa nu are,o sa castige Serbia sau alta care nu e luata in calcul.Bafta

stelistu  •  10 iunie 2010, 16:05

eu as vrea sa castige o echipa din africa! asta ar fi chiar tare.

oricum cele mai mari sanse le are brazilia. asta e clar.
2. spania. 3. anglia….

beep  •  10 iunie 2010, 21:58

tocmai va urmaresc p b1tv la „nasul”. nu sunt un fan al d-stra, dar trebuie sa va felicit! felicitari!!! *** 😀

Transport Funerar  •  10 iunie 2010, 22:14

Cu siguranță statisticile enumerate de către renumita agenție de audit sunt relevante. Însă cu siguranță, fotbalul nu se poate reduce la simple statistici – amintesc spre exemplu de cazul câștigării campionatului european de către naționala Greciei parca penultima ediție. Totuși, așa cum spuneam într/un al comentariu al meu, va câștiga și anul acesta echipa cea mai ambițioasă dintre echipele titrate. Si aici cred că Brazilia stă cel mai bine! Deci cred în câștigarea campionatului de către ei.

Florin  •  10 iunie 2010, 23:43

De maine incepe!
De data asta fara noi. Pacat.

Si totusi mai bine asa decat calificatii din Corea de Nord.

Corea de Nord NU va transmite nici macar meciurile nationalei.

Hai Olanda!

Aurica  •  11 iunie 2010, 17:24

in alta parte citisem ca economistii ii dau pe argentinieni favoriti la castigarea titlului.