Home, sweet home

Guta era boala aristocraţilor, Franţa şi Anglia sînt maladia nobilimii fotbalistice. Nici nu te poţi supăra pe ei. Nu sînt superiori, ci abulici. Nu snobismul i-a adus aici, ci candoarea de copii mari, milionari făcuţi peste noapte, uitaţi-vă la Beckham cum stă pe bancă privind în gol, barem pe teren era sexy şi audienţa feminină întreba din senin „Cînd e ofsaid, dragule?!”.

vineri, 18 iunie 2010, 11:34

Guta era boala aristocraţilor, Franţa şi Anglia sînt maladia nobilimii fotbalistice. Nici nu te poţi supăra pe ei. Nu sînt superiori, ci abulici. Nu snobismul i-a adus aici, ci candoarea de copii mari, milionari făcuţi peste noapte, uitaţi-vă la Beckham cum stă pe bancă privind în gol, barem pe teren era sexy şi audienţa feminină întreba din senin „Cînd e ofsaid, dragule?!”.

De ce Algeria? Pentru că, în Oran, Annaba şi Alger, fotbalul a răsturnat ordinea de piaţă a reţelelor de telefonie mobilă, compania care sponsorizează „naţionala” devansîndu-şi rivala deţinută de, oohhh, ce sfidare!, un egiptean, un egiptean din acela cu care echipa Algeriei s-a luptat pentru calificare la Mondial. Pasiunea aceasta populară anormală, devastatoare şi omniprezentă i-a făcut pe fotbaliştii africani să alerge ca pe nişte nebuni. Nebuni tehnici, să ne înţelegem.

Spre deosebire de Mexic şi Algeria, ce au Franţa şi Anglia de dovedit? Brutăriile se vor deschide la aceeaşi oră pe coasta Bretaniei, prăjiturile cu lămîie vor aştepta în vitrinele de pe Bond Street, cu toată criza prosperitatea va continua să-i transforme pe Anleka sau pe Rooney în nişte tineri care cîştigă într-o lună cît au cîştigat bunicii lor într-o viaţă de muncă.

Aşa că nu e nici o mirare că, în faţa foamei de glorie a celor mici, Franţa şi-a împachetat deja periuţele de dinţi, iar Anglia e pe cale să-şi părăsească fosta colonie cu o viteză imposibil de anticipat pînă şi de MI5.  Băieţii lui Capello, niciodată nu l-am văzut aşa de transpirat, trebuie sa bata Slovenia sau urca pe portavion.


Comentarii (23)Adaugă comentariu

Bairam Petrecaru  •  19 iunie 2010, 0:00

Prea categoric. Englezii meritau victoria la cel mai important capitol: spectacol. Anume asta ne aduce pe stadion, si tot asta va cumpara reclamele. Algerienii sau aparat, au iesit pe contre, au aruncat inteligent mingea in out (din propria jumatate la 5m de fanion).. fotbal marca Mourinho. Care daca mai dureaza – sportul rege va deveni tenisul de masa.
Pacat de scor.

maistor kokir  •  19 iunie 2010, 0:29

n-are nici o legatura scorul dintre sua si slovenia, anglia oricum trebuie sa-i bata pe sloveni sa se califice … doar atat… oricum franta e jalnica , nu mi-a venit sa cred cat de slaba a putut sa fie cu mexico…insa englezii (inca) nu s-au facut de ras pana acum ca joc …

radu  •  19 iunie 2010, 0:33

daca batea us:
US – 4 pct
slovenia – 3 pct
anglia – 2 pct
algeria – 1 pct

In ultimul meci anglia bate slovenia temina cel putin pe doi.
Asa ca fraza asta e gratuita: ‘Şi, oricît de cinic sună, să zică mersi britanicii că arbitrul a anulat un gol perfect valabil americanilor în meciul cu slovenii! Altfel, băieţii lui Capello, niciodată nu l-am văzut aşa de transpirat, urcau deja pe portavion.’

milan6  •  19 iunie 2010, 0:47

Şi, oricît de cinic sună, să zică mersi britanicii că arbitrul a anulat un gol perfect valabil americanilor în meciul cu slovenii!
pai englezii ar fi fost multumiti,ei trebuind sa bata slovenia in meci direct!
aici ai cam incurcat borcanele!

radu  •  19 iunie 2010, 5:25

Cu doua puncte, cate au acum, englezii aveau aceleasi sanse de calificare si daca US castiga cu Slovenia. Erau exact in aceeasi situatie in care sunt acum: Trebuie sa-i bata pe sloveni. Ceea ce cred ca se va si intampla.
Asa ca nu vad logica finalului.

herbert holyoake  •  19 iunie 2010, 7:44

Este prima noapte de somn normal in South Africa.M-am trezit azi dimineata proaspat ca in anii tineretii ! Marturisesc ca sint suporter al „three lions „,dar egalul cu Algeria nu ma afectat de loc,ba chiar il prevazusem si m-as fi mirat sa se fi intimplat altfel.Daca privim cu atentie cine sint componentii echipelor din teren si cit sint ei platiti vom realiza ca WC nu este altceva decit o completare de traditie a calendarului competitional .Nu este departe timpul cind granzii sportului vor cere abolirea turneului chiar cu riscul de a fi dati afara din FIFA,UEFA,sau ONU .Nu le pasa !!!Atita timp cit vor avea 20-30 de cluburi bogate gen MU,FCL,Bayern,sau Real,viitorul lucrativ al competitiei e asigurat.Dusa va fi mindria de a purta un tricou al tarii tale,asa cum,din pacate,vad ca se intimpla azi cu destui „mari „.Intrebat ce-si doreste de la acest WC,Messi a raspuns ca ar vrea sa ajute echipa sa-si indeplineasca obiectivul si sa joace cit mai bine,sa fie una din stelele turneului . Cristiano Ronaldo la acceasi intrebare raspunde ca se asteapta sa devina,oficializat, cel mai bun jucator din lume si Portugalia sa ajunga cit mai departe !!!Ce pacat ca jucatori de tipul Messi sint o specie pe cale de disparitie,iartipul lui C Ronaldo naste prozeliti intr-o proportie alarmanta.In concluzie,chiar daca Anglia va pleca miercuri acasa pentru unii jucatori nu ar fi de loc o tragedie. Se vor intoarce la casele lor tip palat,vor pleca in vacante de vis( si de 1 milion/ 2 saptamini )si vor astepta un nou sezon in care vor cistiga 1 milion pe luna.Cind se va trage linia si se va calcula balanta putin va conta ca South,sau North Koreea,sau Elvetia,sau Uruguay vor fi jucat semifinalele.Conturile unor Rooney,Lampard,Ronaldo nu vor avea de suferit,dimpotriva . Imi pare rau cu adevarat de un Terry,Gerrard,sau Crouch care sint cu adevarat purtatori ai legendarului tricou .

gusti  •  19 iunie 2010, 10:03

Anglia trebuie sa bata Slovenia(am dubii mari).So,England,go home and take a dinner with France.

Cătălin Tolontan  •  19 iunie 2010, 10:46

radu, milan6, all: aveti dreptate, eu am gresit, imi cer scuze! Am rectificat

milan6  •  19 iunie 2010, 11:11

1.suntem oameni!
2.merci pt art. cu functionarii politici din sport!credeam ca ai uitat de-o Piatra Arsa!si cum s-au purtat cu voi vremelnicii puterii de atunci!dezamagire mare miss ridzi!
3.cred ca stii ca Milanul are si ceva PORTOCALIU!RGVB!

dragomir  •  19 iunie 2010, 13:56

cu atatea anchete pe capul tau si dezvaluiri senzationale normal ca dai in bara cu calculele unui clasament de 4 echipe.ai uitat de contractul fratelui lui marian oprisan cu refacerea gazonului stadionului lia manoliu de s-a ajuns sa se joace fotbal pe plaja meciul cu danemarca.

Cristi  •  19 iunie 2010, 14:48

@Bairam Petrecaru: perfect de acord cu tine. Asemanatoare a fost pozitia mea vis-a-vis de meciul Spania-Elvetia. Am fost contrazis pe motiv ca, Elvetia a facut un meci impecabil din punct de vedere tactic. Problema e ca vreau sa vad fotbal, nu sah. Sincer, imi doresc cat mai putine echipe precum Elvetia, la un turneu final si „Inter”-uri in Champions League. Sper din tot sufletul ca elvetienii sa plece cat mai repede acasa.

Vlad Dracul  •  19 iunie 2010, 15:48

În ultimu’ meci Anglia bate Slovenia şi USA bate Algeria.

Transport Funerar  •  19 iunie 2010, 18:02

Cred că la acest campionat mondial putem observa încă o dată cât de mare este puterea voinței și a motivației. Ceva în genul expresiei ”Dacă vrei cu adevărat…poți”. Și se pare că surprizele nu se vor opri aici. Insist că va câștiga Campionatul nu cea mai bună echipă ci cea mai motivată echipă dintre primele să zicem 10 echipe bune. Nu pot să spun cât la sută înseamnă motivația și cât tehnicitatea, dar cred că motivația înseamnă foarte mult.

carbon14  •  19 iunie 2010, 18:03

N-are nicio legatura cu snobismul, cu candoarea sau mai stiu eu cu ce. Pur si simplu sunt echipe aflate intr-o forma mai slaba. Iar Anglia sunt sigur ca se va califica.

Domnule Tolontan…e manie proletara ce simt eu ? Sau tribalism ? Sa-i injuram putin pe arogantii occidentali ?

corectorul  •  19 iunie 2010, 19:15

Bine reflectat!Cu precizarea ca fostele colonii aduc „luptatori” proaspeti,in timp ce „nobilii” englezi (spre ex.)au 22 de echipe in prima liga,Cupa Ligii,Cupa Angliei,mai ajung si in cupele europene pana spre final.Alde Lampard si Gerrard cand ajung la Mondial sunt precum romanasul din zona de deal dupa un istovitor „sezon de coasa”.Si mai au si o varsta,saracutii!Si cand se ciocnesc cu sticla de whisky (unii dintre ei),ii arata ei cine e sheful,shit!Se aduna!
Spunea cineva ca Anglia s-a impus la capitolul spectacol!Spectaculos Beckam in costum (pt femei),si ce bine se tine teribila speranta de goal-keeper James la nici cei 52 de ani!

Leo  •  19 iunie 2010, 20:21

SkySport dupa meci: „Three Lions take pussycat point”

Dani  •  19 iunie 2010, 22:22

Daca tu compari fotbalul practicat de englezi cu haosul din echipa cocosilor jumuliti ,inseamna ca trebuie sa te reorientezi profesional : apuca-te de orice altceva ! Apropos ,ce cauta maghrebienii din echipa lui Domenech in nobilimea fotbalistica europeana ? Cind Razvan Lucescu s-a referit la „presa sportiva de doi lei” ,v-a supraevaluat…

Cătălin Tolontan  •  20 iunie 2010, 13:26

dragomir: ai dreptate, m-am incurcat in clasament si am recunoscut 🙂 Cit despre gazonul fratelui lui Orpisa, nu noi, ci tu ai uitat. Am facut o campanie intreaga la vremea resectiva, cind atit FRF, cit si guvernul Nastese ne ironizau ca va creste iarba. Noi am avut dreptate!

coolnewz  •  20 iunie 2010, 16:10

Multa lume se bucura pentru faptul ca „Les Bleus” pleaca acasa si asta mai ales din cauza felului in care s-au calificat (vezi meciul de baraj!) Pana una alta sunt dusi cu pluta, in deriva pe un ocean agitat! 🙂

bogdan  •  20 iunie 2010, 16:13

Creeaza-ti un partid, Catalin . Dupa caracterul si aspiratiile tale. Nu stiu ce vei pierde tu, dar in schimb stiu ce vom dobandi noi. Nu fii las….

gatineau  •  20 iunie 2010, 20:53

nu exista nici macar un maghrebin in echipa frantei,mai documenteaza-te care este sensul termenului geografic Maghreb.Iar legat de Anglia nu as fi asa de sigur ca bate in ultima etapa,din moment ce nu au fost in stare saisi creeze o ocazie de gol cu Algeria,desi poate ca gresesc,dar slovenia este cea mai slaba echipa din grupe(am urmarit ambelelor meciuri,cu algeria au castigat in 11 la 10,cu SUA trebuiau sa piarda,asta e clar)

justme  •  20 iunie 2010, 21:17

Englezii sunt o echipa ofensiva, iar un italian NU POATE antrena o echipa ofensiva!!!italienii nu stiu sa fie ofensivi…

stelyst  •  20 iunie 2010, 23:47

anglia, franta sufera de sindromul fotbalistului mercenar.prea multi bani castigati prea usor, prea putini bani de castigat la wc.daca nu ar fi aspru criticati de presa nici nu s-ar mai prezenta la nationala. cand iti permiti sa iti cumperi un bentley cu salariu din 2 saptamani, e clar ca in africa vii doar sa te gandesti la urmatoarea vacanta in care vei manca icre negre si vei bea sampanie crystal. acesti eroi de fapt nu mai sunt gentlemanii de alta data.acestia sunt golani care daca nu ar fi facut fotbal ar fii dat in cap la oameni.caractere indoielnice, figuri sinistre, personalitati cvasicretinoide.