Boc cere clarificari pe drepturile de autor

Proiectul de Ordonanta de modificare a Codului Fiscal pentru drepturile intelectuale, PFA si celelalte activitati independente a primit reactii din partea societatii civile, asociatiilor de actori si a institutiilor din lumea artistilor, comunicarii, publicitatii, marketingului si media. El era, in mai multe puncte, neclar si lasa la interpretarea organelor fiscale aplicarea sa, ceea ce contrazicea principiul predictibilitatii legii. In sedinta de guvern de ieri, Emil Boc a returnat Ordonanta catre ministerele responsabile si le-a solicitat sa fie clare in redactare, astfel incit contribuabilii si companiile sa stie cu precizie ce prestatii pot fi considerate independente si care nu.  Se da astfel credit unei abordari care ar trebui generalizata: prin lege, scopul organelor fiscale nu e sa-i prinda, ci sa-i serveasca pe contribuabili si sa aduca bani la buget. Ordonanta va fi discutata din nou saptamina viitoare.

joi, 24 iunie 2010, 1:11

Proiectul de Ordonanta de modificare a Codului Fiscal pentru drepturile intelectuale, PFA si celelalte activitati independente a primit reactii din partea societatii civile, asociatiilor de actori si a institutiilor din lumea artistilor, comunicarii, publicitatii, marketingului si media. El era, in mai multe puncte, neclar si lasa la interpretarea organelor fiscale aplicarea sa, ceea ce contrazicea principiul predictibilitatii legii. In sedinta de guvern de ieri, Emil Boc a returnat Ordonanta catre ministerele responsabile si le-a solicitat sa fie clare in redactare, astfel incit contribuabilii si companiile sa stie cu precizie ce prestatii pot fi considerate independente si care nu.  Se da astfel credit unei abordari care ar trebui generalizata: prin lege, scopul organelor fiscale nu e sa-i prinda, ci sa-i serveasca pe contribuabili si sa aduca bani la buget. Ordonanta va fi discutata din nou saptamina viitoare.


Comentarii (21)Adaugă comentariu

Cristina  •  24 iunie 2010, 13:31

Se pare ca guvernul nu mai stie de unde sa mai „jupoaie” banii… Si nu cred ca asta ar fi solutia, ci o mai mare relaxare fiscala. Conditiile astea drastice cam favorizeaza evaziunea fiscala…

tip_1  •  24 iunie 2010, 13:37

Tolo, iti spun din capul locului ca sunt oarecum de partea lui Boc, mi se pare ca trebuie sa aplice niste masuri obligatorii cu orice risc. Dar ce vreau sa remarc este ca nu ascundeti cand se fac si lucruri corecte. Daca ia omul o decizie normala, remarci si asta. Bravo! Altfel, sunt convins ca tot o sa va ia banii si la drepturi de autor…

io  •  24 iunie 2010, 13:41

naspa

cristina  •  24 iunie 2010, 13:43

E clara atitudinea marinarului impotriva presei. Boc probabil ca mai si gandeste uneori si d-aia mai ia si decizii corecte. Asta cu drepturile de autor e una dintre ele. Dar nu cred ca se va schimba ceva. Iar daca se schimba inseamna ca v-a aratat pisica un pic. Ti-aduci aminte, Catalin, cand tipa Base ca va reda presei puterea pe care trebuie sa o aiba? Era prin 2005

precaut  •  24 iunie 2010, 14:02

se poate confirma ca aprox. 560 000 persoane din RO incaseaza drepturi de autor? se poate confirma ca printre acestea sunt si ceva masinisti, soferi, secretare, femei se serviciu? daca da (indiferent de cati sunt) s-a abuzat!!! PS. Cel care citeste de pe prompter ce a scris altul are drepturi de autor?

pentru precaut  •  24 iunie 2010, 15:38

Potrivit ultimelor date: 400.000 PFA si doar 80.000 DDA (drepturi de autor). Iar in DDA intra artisti, jurnalisti, comunicare, publicitate, PR, consultanta, etc etc … Nu cred ca DDA e abuzat, cifrele nu arata asta. In plus, cred ca oamenii aia isi asuma mai mult sau mai putin direct absenta „beneficiilor” asociate participarii la luxuriantul sistem de pensii de stat, la sublimul sistem romanesc de sanatate si la indestulatorul ajutor de somaj.

PFA-ul  •  24 iunie 2010, 16:50

problema e ca se ia ~ 100% fatza de salariul/venitul net al omului fara nici un plafon. Asta in timp ce asistenta medicala stim cu totii cum este, si viitoarea noastra pensie la STAT stim cu totii cum va fi. Aici vad eu problema. Pilonul de stat este o gaura neagra, sanatatea publica este o gaura neagra. Nu imi e totuna cand arunc 200 ron intr-o gaura neagra sau 2000 ron …

DANIELA  •  24 iunie 2010, 17:40

But it is not illegal BOC wants,?

irelevant  •  24 iunie 2010, 17:43

Tolo,

Stii tu sigur ca Boc a intors Codul la Finante? Alte surse spun ca e la MO la publicare si ca la Finante a venit ordin sa repare prin Norme metodologice prostiile tocmai adoptate in Cod. Deci care dintre cele 2 este adevarata? Si daca s-a adoptat, de ce nu se publica textul?

prompterista  •  24 iunie 2010, 18:15

Pana sa citeasca de pe prompter, cel platit (si) pentru prezentare isi editeaza textele. Eu sunt jurnalist, deci drepturile de autor sunt justificate.

Cătălin Tolontan  •  24 iunie 2010, 18:29

irelevant: sa repare/clarifice in norme ce e vag/gresit in cod? mi se pare ocolit si ineficient. Acestea sint inofrmatiile mele si le-am publicat

daniela  •  24 iunie 2010, 18:55

catalin, este clar ca salariile angajatilor vor fi diminuate cu 15% daca se aproba ordonanta. problema este daca se poate totul compensa prin restructurari la toate nivelurile

irelevant  •  24 iunie 2010, 19:05

Tolo: e intr-adevar ocolit si ineficient, insa asa castiga cel putin o luna de colectare in plus. In acest scenariu, aplicand CF de la 1 iulie si clarificand unele tampenii (ca sunt destule) prin Norme, colecteaza pe tichete, dobanzi, poate si ceva CAS-uri si in iulie.

In scenariul intoarcerii la MFP (nu spun ca nu te cred!), aplicarea e intarziata si se pierde ceva zeci de milioane de euro de colectare. Iar aia sunt banisori, pe criza asta statul fuge dupa fiecare leu.

In orice caz, textul final nu este public, desi Boc, Vladescu si site-ul Guvernului spun de ieri ca textul e adoptat. A, da: si se aplica de peste 6 zile !!

irelevant  •  24 iunie 2010, 19:07

* si se pierd, nu se pierde (scuze, typo).

Presa  •  24 iunie 2010, 19:08

Daca mergem pe logica din ordonanta „economicul prevaleaza juridicul” sau tradusa mai clar „parerea arbitrara a inspectorului fiscal este mai presus de actele juridice” ne putem imagina orice scenariu care nu trebuie sa plece de numai de la drepturile de autor. Daca nu ai salariu, de exemplu, inspectorul fiscal vede un contract de lizing pentru o masina mai scumpa, de acum 5 ani, il anuleaza si de banii respectivi iti face drepturi salariale si pltesti impozite si penalitati pana intri in faliment. Pe o astfel de logica nici un contract: de inchiriere, arenda, vanzare, concesionare, drept autor, nu mai are valore si hotaraste domnul inspector ce vrea!!!
Daca contractul DA, pentru care actifitatile au fost cele admise prin lege, a fost valabil, s-a respectat si platit impozite, cu ce drept doreste fiscul ca retroactiv sa-i schimbe destinatia cand legea nu a avut nici o restrictie sa optezi intre contract de munca sau contract DA.
Daca o astfel de ordonanta se aplica orice abuz este posibil

Mojo  •  24 iunie 2010, 21:00

cum adica retroactiv? Poate retroactiv din viitor inapoi pana in 1 iulie 2010 vrei sa zici? altfel nu se poate frate. Anul trecut contractul meu a fost perfect legal. Ok de maine printr-un abuz l-ai declarat tu (finantza) ilegal, in fine. E ilegal de maine si probabil ca o sa-l trantesc dar nu e ilegal de ieri, asta nu se poate, sau ma rog, daca a decazut in asa hal justitia in romania ajungi la CEDO si tot se rezolva.

bogdan  •  24 iunie 2010, 23:40

multe ordononante si legi ar trebui redactate dar cred ca in primul rand comportamentul celor din serviciile publice care nu sunt „facuti” pentru a ajuta cetatenii ci parca pentru ai subjuga pe fraierii care platesc aceste servicii

Despre Drepturile de Autor: un dialog de ascultat (in industria media) | Pagina lui Dragos Stanca  •  25 iunie 2010, 16:34

[…] Tolo arunca o raza de speranta… var […]

Ordonanta privind activitatile independente, retrimisa la ministere, pentru eliminarea neclaritatilor din text – 20197th Edition « RP stiri  •  26 iunie 2010, 13:19

[…] sa stie cu precizie ce prestatii pot fi considerate independente sau nu, scrie Catalin Tolontan, pe blogul lui.By economie.hotnews.ro Yaab No tags for this […]

cristi  •  28 iunie 2010, 16:47

ia uite ca n-am primit nici o lamurire, aceeasi ceata.
Suntem la mana unui inspector.
Catalin, help !

Razvan Dragomirescu  •  28 iunie 2010, 17:59

Au publicat-o in Monitorul Oficial, litera f) a ramas acolo … orice considera inspectorul fiscal ca e activitate dependenta e activitate dependenta… bun asa… :(.