Un om pe care nu regret ca l-am votat

Si pentru aceasta declaratie, dar nu numai, sint impacat cu mine ca i-am acordat votul lui Cristian Preda la europarlamentare. Stiu cit de greu e sa pastrezi nuanta in locul toporului verbal, stiu ca a fi „intre fronturi”, dupa o expresie a lui Costi Rogozanu, e tot mai dificil. Inteleg ca trebuie sa fie extenuant pentru un membru de partid, prins intre suspiciunea alor sai si dispretul celorlalti, sa ramina cu incapatinare in zona argumentelor si a civilitatii. „Ori de cite ori coborim limbajul, pierdem toti”, scria cindva Barack Obama si mie mi se pare ca avem nevoie de conduite de o consecventa incomoda si calma precum cea a lui Cristian Preda. Inclusiv trimiterea sa la respectul fata de munca e aproape scoasa din uz in Romania politica de azi. De aceea nu regret dimineata cind l-am votat.

sâmbătă, 17 iulie 2010, 10:20

Si pentru aceasta declaratie, dar nu numai, sint impacat cu mine ca i-am acordat votul lui Cristian Preda la europarlamentare. Stiu cit de greu e sa pastrezi nuanta in locul toporului verbal, stiu ca a fi „intre fronturi”, dupa o expresie a lui Costi Rogozanu, e tot mai dificil. Inteleg ca trebuie sa fie extenuant pentru un membru de partid, prins intre suspiciunea alor sai si dispretul celorlalti, sa ramina cu incapatinare in zona argumentelor si a civilitatii. „Ori de cite ori coborim limbajul, pierdem toti”, scria cindva Barack Obama si mie mi se pare ca avem nevoie de conduite de o consecventa incomoda si calma precum cea a lui Cristian Preda. Inclusiv trimiterea sa la respectul fata de munca e aproape scoasa din uz in Romania politica de azi. De aceea nu regret dimineata cind l-am votat.


Comentarii (9)Adaugă comentariu

Călăraşi | Stiri Calarasi | Express de Calarasi | saptamanal de informatie si atitudine » Arhiva site » Un om pe care nu regret ca l-am votat  •  17 iulie 2010, 10:41

[…] Mai multe detalii in legatura cu articolul ” Un om pe care nu regret ca l-am votat ” gasiti aici: Un om pe care nu regret ca l-am votat […]

Cristi  •  17 iulie 2010, 11:51

Mda, ma uit si ma tot uit, si de cand a inceput mai serios criza si-n Romania mistoul clasic romanesc a devenit de nestavilit.
Cine are actiuni la „facutul mistoului” se umple de bani in perioadele de criza in Romania :). Actiunile vor creste direct proportional cu gravitatea crizei 🙂
Si-n timpul asta, cu toata criza care a ravasit vestul Europei la nivel social (da, e corect ce spune Cristi Preda: despre asta e vorba, despre schimbarile in obisnuintele vietii oamenilor de zi cu zi – un subiect strain inca pentru media RO), se construiesc autostrazi, retele de cale ferata rapida, Marea Britanie devine o imensa ferma agricola la nivel individual, punand presiune pe marile corporatii alimentare, Irlanda are deja cea mai mare crestere economica din UE in 2010, desi pana acum 6 luni era sa-i fie pus lacatul, Spania e prabusita dar se readuna, si tot asa.
Si decalajul dintre RO si Vest creste si tot creste. Dar noi facem misto.

Cătălin Tolontan  •  17 iulie 2010, 16:53

cristi: ne deprimi 🙂 dar exemplele tale ne arata ca mergem in directia gresita, e si asta o informatie esentiala

Cristian Preda  •  18 iulie 2010, 0:55

Va multumesc atat pentru vot, cat si pentru aprecierea de acum!

Ciprian  •  18 iulie 2010, 8:19

Domnule Tolontan, ati laudat priceperea manageriala a doamnei Tocala si ati propus-o la sefia sportului romanesc. Iata rezultatul proiectului managerial al doamnei Tocala la FR Baschet: infrangere la peste 100 de puncte cu Australia !
Felicitari doamnei Tocala !

Transport Funerar  •  18 iulie 2010, 9:34

Mi-a plăcut la început folosirea pluralului ”noi facem mișto…” și ”mergem în direcția greșită”. După care m-am revoltat un pic, (de fapt foarte tare) în sinea mea, acum când stau și beau cafeaua de dimineață. Cred că trebuie să ne construim, într-o primă fază la nivel mental, tabăra cealaltă. A oamenilor care sunt altfel: noi NU facem mișto; noi nu ne îndreptăm în direcția greșită. Și deja în această tabără suntem trei: dl. Tolontan, dl. Cristi și eu.

Cumva ar trebui să ni se construiască mentalul colectiv, al apartenenței la un grup care e altfel. Iar cu atâta tehnică am putea păstra ușor sentimentul apartenenței la cei care sunt altfel și nu fac mișto ci chiar schimbă lucrurile.

Acum haideți să căutăm să-i descoperim și pe ceilalți care NU. Iar apoi să alegem din acest grup oameni care să meargă în parlament, în administrație etc, să-i punem acolo sus.

Ceea ce am scris ar fi putut fi elaborat mai bine, spus mai bine, însă sunt încă revoltat proaspăt de faptul că până acum m-am tot identificat cu cei care fac mișto și care se îndreaptă într-o direcție greșită. Ei bine de astăzi înainte nu se va mai întâmpla una ca asta.

Cătălin Tolontan  •  18 iulie 2010, 11:04

crsitian preda: nu aveti de ce, sinteti unul dintre oamenii care se simt mandadati prin vot la o anume conduita, asa ca un vot in plus in ceea ce va priveste e o responsabilitate in plus 🙂

genghinni  •  19 iulie 2010, 20:18

Partidu o sa-l rezolve,mai devreme sau mai tarziu.

giani  •  22 iulie 2010, 20:21

regregati votul pentru alegerile prezidentiale ? puteti raspunde simplu cu da sau nu.