Forta netului

Meciul Unirea Urziceni – Zenit 0-0 de aseara a facut o audienta neasteptata, avind in vedere faptul ca  a fost contractat si transmis in ultimul moment. B1TV a transmis in conditii improvizate prima repriza, apoi a remediat si a scos o medie de 1,6 rating pe  all urban pe tot meciul si de 3,2 rating pe ultimul sfert de ora. In conditiile in care postul n-a avut timp de promovare si oamenii au  fost informati pe net! Practic, aproape 200.000 de romani au aflat intr-un sfert de ora de pe siteuri si bloguri ca meciul poate fi vazut in Romania, pe B1.

miercuri, 28 iulie 2010, 3:01

Meciul Unirea Urziceni – Zenit 0-0 de aseara a facut o audienta neasteptata, avind in vedere faptul ca  a fost contractat si transmis in ultimul moment. B1TV a transmis in conditii improvizate prima repriza, apoi a remediat si a scos o medie de 1,6 rating pe  all urban pe tot meciul si de 3,2 rating pe ultimul sfert de ora. In conditiile in care postul n-a avut timp de promovare si oamenii au  fost informati pe net! Practic, aproape 200.000 de romani au aflat intr-un sfert de ora de pe siteuri si bloguri ca meciul poate fi vazut in Romania, pe B1.


Comentarii (18)Adaugă comentariu

uwe  •  28 iulie 2010, 16:32

Pai Tolo, stii ce inseamna asta?
Ca presa nu e capabila sa informeze, si oamenii se adapteaza fiecare cum poate. Pentru ca dupa cum iti spuneam ieri, in numarul de ieri al Gazetei primele 7 pagini erau cu Steaua „Rediviva” (a batut cu 2-1 o noupromovata dupa ce a revenit de la 0-1), care de 4 ani e o echipa de pluton, inclusiv avancronica meciului de sambata, in ziua in care vicecampioana are meci in preliminariile Ligii.
Presa scrisa si tencuita pe sticla merita toata rusinea pentru lipsa de interes de care da dovada in fiecare zi, daca cu atatea televiziuni pana inainte cu cateva ore de meci nu se stie daca e televizat sau nu, sau e televizat in conditiile alea. Din cauza presei nu s-au vandut bilete pana ieri, si tot din cauza presei cand s-au vandut s-a stat umilitor la cozile alea.
Jenant… Cu atatea televiziuni de sport, care de care mai pline de contracte si exclusivitati, un meci de CL e transmis de o televiziune de nisa in conditii execrabile.

Cătălin Tolontan  •  28 iulie 2010, 16:35

uwe: presa a relatat minut cu minute negocierile, dar dc s-au inteles cu 15 minute inainte cum puteau tipari asta ziarele de dimineata? 🙂 Sau cum putea da informatia siteurile inainte sa se petreaca evenimentul?

Danny  •  28 iulie 2010, 16:51

„Meciul Unirea Urziceni – Zenit 0-0 de aseara a facut o audienta neasteptata…”
Si asta ce va spune? Meciul asta prezenta, totusi, interes, pentru ca era vorba de o echipa romaneasca in preliminariile Champions League, iar oamenii s-ar fi uitat cu siguranta, daca ar fi fost televizat in conditii normale.
Chiar si asa, voi vorbiti de forta netului, incontestabila, nu-i vorba, dar problema e alta, aceea ca televiziunile n-au vrut sa dea banii pentru acest meci care, se vede treaba, i-ar fi interesat pe romani.

alex  •  28 iulie 2010, 17:04

@uwe…B1 nu e televiziune de nisa, ci generalista. Realitatea, Antena 3, DigiSport, Sport.ro, GSPTV, Etno, MTV…etc, sunt televiziuni de nisa. Eventual, poti spune ca B1TV e o televiziune de nisa prin prisma rating-ului ( cel general, nu cel de aseara ). Oricum, chiar daca exista televiziuni potente din punct de vedere financiar, nu e nimeni obligat sa transmita un meci, in conditiile in care cerintele financiare ale Unirii au fost considerate exagerate. Prost nu e cine cere, ci cine da. Si, oricum, am o banuiala ca meciul a fost transmis pe B1TV pe principiul portocaliu…Radu Moraru loves Basescu, Basescu knows Bucsaru…

ilie de la scularie  •  28 iulie 2010, 17:11

Cum se justifica existenta atator posturi tv de „sport”. Numai interviuri si circ cu GIGI?

Ce mai inseamna 50.000 euro pt. ditamai trustul?

tudor  •  28 iulie 2010, 17:16

cred ca subestimati puterea telefonului. eu asa am aflat 😉

Cătălin Tolontan  •  28 iulie 2010, 17:41

tudor: corect 🙂

Surprize Kinder  •  28 iulie 2010, 20:42

Si subestimati si puterea browsingului cu telecomanda.

uwe  •  28 iulie 2010, 22:34

Catalin, televiziunile sunt presa. Televiziunile nu-s in stare sa negocieze transmiterea unui meci pana cu 15 minute inainte. Iar ziarele pot tipari de dimineata informatia, daca televiziunile negociaza transmiterea unui meci cu macar o zi inainte, cum e normal.
Iar titlul articolului l-ai gresit, cum bine spuneai cei de deasupra, ai subestimat si telefonul, si zappingul si intamplarea.
Cat despre Steaua rediviva, voi continua sa nu cumpar nici un ziar de sport. Daca nici dupa 4 ani in care Steaua doar s-a facut de ras n-a disparut becali de pe ele, la revedere, eu unul nu va mai dau sanse decat daca se desfiinteaza echipele astea doua.

relansat  •  28 iulie 2010, 23:50

tolo, pe cand un articol si despre impotenta televiziunilor? 25 k e o suma exorbitanta pentru un post (trust, pana mea) care achizitioneaza drepturile ptr liga 1 pe milioane de euro?

Gonfrate  •  29 iulie 2010, 0:57

A fost lucratura MM-Bucsaru-nashu,”modestii” de la Urziceni care nu au obiective in nici un an,pe care ii dezavantajeaza „albitrii”(vezi Dan Petrescu),care nu au bani de investitii,nu se lasa fara 50.000.MM stia ca se face de ras si au gasit jmekeria cu B1.Prosti sunt cei care le cauta in coarne,in B cu ei,echipa politica,unirea scornicesti.

Surprize Kinder  •  29 iulie 2010, 10:08

MM a tinut la bani si a reusit sa vanda la cat a vrut. N-a vandut la romani, a vandut la rusi, dar ce conteaza pentru el, are 50.000 de euro in plus in cont.

Gpa  •  29 iulie 2010, 10:15

Salutare!
Este adevarat ca forta netului, a telefoanelor si-a spus cuvantul in ratingul facut in a doua repriza, dar sa fi vazut cat de penibili erau cei cu camera din spatele portii lui Urziceni care fugeau cand la corner cand in spatele portii sa filmeze fazele importante ale meciului. Erau chiar penibili, cred ca l-au intrecut pe Neaga la alergat per 90 minute. Bine ca au fost mai linistiti ceilalti din spatele portii lui Zenit. Nu prea au avut ce filma pe acolo, de fapt cred ca s-au si plictisit. Nu se poate ca la un meci de liga campionilor sa nu ai 2 camere de filmat in spatele portii. Au fost amatori la acest capitol.
Cat despre uwe, el n-a inteles ca echipele cu cei mai multi suporteri din tara fac continutul unui ziar de sport sau al unui jurnal de stiri tv. El probabil tine cu FC Lingura Bagaciu si se asteapta sa apara si articole despre asta in ziar. Pai xxxx tocmai atunci se desfiinteaza ziarul sau postul tv cand vor fi ignorate echipele mari care au suporteri multi.

Cristi  •  29 iulie 2010, 13:52

Tolo, a inceput un nou sezon de Liga 1, dar nu s-a schimbat nimic, vad ca nu invatati din gresseli, nici macar nu va intereseaza asta. Din nou, nu este afisat pe ecran scorul, minutul, eventual numele echipelor. Din nou, la 2 minute dupa incheierea unei partide este sunat finantatorul/patronul/presedintele clubului/lor implicate in partida. Nu am mai vazut asa ceva nicaieri in lume. Dupa parerea mea, existenta celor 2-3 canale de sport in Romania este absolut inutila. Distrugeti fotbalul , spectacolul.

Cătălin Tolontan  •  29 iulie 2010, 14:11

cristi: de ce nu scrii tu televziunilor? Aici vorbeste cu un jurnalist de presa scrisa. Ca si tine, sint deranjat de absenta acestor elemente pe tv

uwe  •  29 iulie 2010, 16:02

Gpa, tin sa te anunt cu modestie ca in prezent presedintele cu cei mai multi fani in Romania e Ceausescu, urmat indeaproape de Ion Iliescu. Daca tu crezi ca astia doi ar trebui sa faca continutul unui jurnal, nu am nimic de comentat.
Eu tin cu Unirea Alba Iulia de cand era in C, trecand prin momentele in care a eliminat-o pe Steaua din Cupa, cand aduna cei mai multi spectatori pe etapa, si doresc sa te anunt cu stima, ca Steaua, cea mai iubita echipa din Romania n-a castigat niciodata in Alba Iulia. Cel putin in ultimii 30 de ani de cand sunt eu.
Pentru informatii suplimentare si concrete, iti recomand sa urmaresti pana la capat:
http://www.youtube.com/watch?v=23GlxOKQgus

Cristi  •  30 iulie 2010, 1:04

Nu stiu cat de mult m-ar baga in seama pe mine, un tip oarecare. Ai totusi o legatura cu GSP.

gpa  •  30 iulie 2010, 11:31

Mai baiatule, nu confunda stirile sportive cu cele de zi cu zi. La stirile de zi cu zi sunt prezentate cele mai importante stiri din ziua respectiva nicidecum stiri despre si cu cei care sunt simpatizati de marea majoritate. Pe cand la stirile sportive sunt prezentati jucatori, antrenori, echipele din meciurile trecute sau viitoare, statistici ale meciurilor jucate, evolutii sau accidentari ale jucatorilor, suporteri si chiar patroni sau presedinti de club atentie toti acestia ai celor mai importante echipe ale momentului si cu cei mai multi suporteri din campionat, competitii europene, nationale etc. etc. Da, probabil s-a scris si s-a auzit si despre Alba Iulia ta, despre acea eliminare a stelei din cupa, dar foarte putin sau daor in ziua urmatoare meciului si doar atat si asta tot in contextul faptului ca a eliminat pe STEAUA. De ce ? Pentru ca echipa nu are suporteri asa numerosi ca echipele mari si nu prezinta interes pentru marea majoritate a suporterilor de fotbal din Romania.
Si situatia asta nu este numai in fotbal ci peste tot, in orice sport vrei tu. Ex. Cate ai auzit despre Alexandra Dulgheru sau Sorana Cirstea si cate ai auzit daca ai auzit cumva de vreuna din ele de Monica Niculescu sau Raluca Olaru???
Asadar echipele valoroase cu performante, traditie, istorie, suporteri etc. vor fi intotdeauna admirate, urmarite, idolatrizate, si mai ales prezentate publicului larg.
Sper ca ai inteles cum stau lucrurile si bafta cu echipa ta de suflet!