O insultă pentru care ne cerem scuze

Ieri, în pagina de opinii a Gazetei Sporturilor, editorialistul Alin Fornade şi-a încheiat comentariul prin cuvintele „Noi, cei care am fost păcăliţi de povestea romanţată a ciulinilor Unirii Urziceni, îl salutăm pe Mitică Bucşaru cu un deget singuratic”.

joi, 19 august 2010, 9:40

Ieri, în pagina de opinii a Gazetei Sporturilor, editorialistul Alin Fornade şi-a încheiat comentariul prin cuvintele „Noi, cei care am fost păcăliţi de povestea romanţată a ciulinilor Unirii Urziceni, îl salutăm pe Mitică Bucşaru cu un deget singuratic”.

Chiar dacă legislaţia europeană oferă jurnaliştilor posibilitatea de a folosi expresii ofensatoare, fraza din Gazetă este genul pe care noi înşine nu îl acceptăm în comentariile postate de către public pe bloguri. Nu ne putem aplica nouă înşine standarde profesionale mai lejere decît cele pe care le pretindem cititorilor. De aceea, în numele ziarului, îi cer scuze patronului Unirii Urziceni.

Nu mă delimitez de Alin Fornade, el rămîne colegul meu şi atunci cînd greşeşte. N-am dorit să acundem eroarea. Şi regretăm inclusiv că filtrele redacţionale de evitare a acestui gen de atac scris n-au funcţionat.


Comentarii (17)Adaugă comentariu

Tim  •  20 august 2010, 10:04

Filtrele va functioneaza, in schimb, foarte bine atunci cand vreun cititor va trimite vreun mesaj care va scoate in evidenta lacunele.Si aici nu ma refer la mesajele care contin insulte sau un limbaj provocator, ci pur si simplu la critica pura.Gestul lui Fornade este de neacceptat, intr-o redactie serioasa ar fi fost trimis la plimbare; traind in Romania, gestul sau este inteles de catre colegi, caci ei insasi pot in orice moment sa-l repete.

gaiudial  •  20 august 2010, 10:12

Cei care s-au gandit ca ar fi vorba de degetul mijlociu inseamna ca exact asta gandesc si ei…pentru restul, mai exista si posibilitatea fluturarii degetului aratator in semn de „rusinica”! ceea ce le urez si celor din prima grupa – deci nu se impun niciun fel de scuze.

d  •  20 august 2010, 10:24

are dreptate. presa a fost pacalita! auzi ‘modelul unirea’

Dkewl  •  20 august 2010, 10:41

sau degetul mare in sus in semn evident ironic de „tine-o tot asa”

Mao  •  20 august 2010, 10:42

Felicitari Tolontan!

adrian_hora  •  20 august 2010, 10:48

tolontan sa isi ceara scuze pentru greselile lui, sa il lase pe fornade sa isi ceara scuze, daca este necesar, pentru ale lui – sau in cazul de fata sa explice care este acel deget singuratic 🙂

pavel  •  20 august 2010, 11:11

Acel deget poate fi si aratatorul dus catre cozorocul palariei intr-un salut discret de „la revedere”, deci inca odata, nu cred ca se impun scuze; ne-am obisnuit sa punem vulgarul inaintea normalului.

Vali  •  20 august 2010, 11:41

Sa-ti fie rusine, Tolontane, ca iti pui colegul intr-o lumina proasta, cerandu-ti tu scuze in numele lui. Fornade are dreptate, Bucsaru a distrus Unirea Urziceni. Multi dintre managerii romani nu inteleg importanta imaginii, iar presa romana geme de sefi care nu isi respecta colegii de munca.

cvm  •  20 august 2010, 11:59

sunt cateva zeci de mii de degete, nu numai al lui fornade. iar formularea este inteligenta, prin ambiguitate si sugestie. nu se impun nici scuze, nici justificari. poate doar un control viguros la afacerile lui bucsaru. si inca ceva: o analiza serioasa la regulamentele frf si ale ligii, ca asemenea „proiecte” sa nu mai poata fi demarate fara asigurari privind solvabilitatea pe minim „n” ani, centru de copii si juniori obligatori, conditii de desfasurare a activitatii, respectarea la litera a contractelor de munca etc etc.

gaga the third  •  20 august 2010, 12:07

ei…poate era degetul opozabil, in semn de ok !

Albusibiu  •  20 august 2010, 12:18

Felicitari pentru aceasta luare de pozitie, domnule Tolontan. Intr-adevar, o asemenea adresare nu-si are locul in paginile unui ziar si, mai mult, ar trebui sa apara cat mai putin in „vocabularul” uzual al fiecaruia dintre noi. Eu sunt convins ca se pot gasi formulari de efect, incheieri jurnalistice de maestria unui exercitiu la barna si in limitele mult prea stramte pentru unii ale decentei si respectului fata de public dar, mai ales, fata de personajele vizate. Injuratura gratuita formulata de un ziarist sportiv (si nu de un pamfletar la vreo fitzuica de atac) nu este de efect ci de prost gust si ridicola.

Cătălin Tolontan  •  20 august 2010, 12:30

tim: esti vehement si nedrept. Filtrele functioneaza zi de zi, uneori mi-au oprit mie erorile, alteori, altor colegi. Nu m-am delimitat de nimeni, Alin Fornade a acceptat ca a sarit calul, el ramine un jurnalist extrem de talentat cu care sint bucuros ca pot lucra. Daca si in fata unor scuze sincere tu reactionezi asa, inseamna ca tu ai o problema

Pandele  •  20 august 2010, 15:21

Felicitari, Catalin,
Ma bucur ca esti printre putinii care inteleg si accepta ca media poate gresi. Ma bucur de asemenea ca esti printre si mai putinii care au puterea sa recunoasca greseala si sa incerce sa o indrepte. Chiar si mai putini de atat inteleg ca orice gest de acest fel nu iti submineaza credibilitatea. Dimpotriva.

ioantan  •  20 august 2010, 18:22

bravo tolo ptr. gestul cu scuzele din partea ziarului. despre alin nu a gresit f mult! daca consideram ca bucsaru a scos bani din fotbal si pleca acasa acum cu acesti bani, merita o injuratura de la suporterii fotbalului(macar atat)! gsp nr.1

meplusmyself  •  20 august 2010, 20:23

Notabil cate povesti poate spune un deget! 🙂

RZV  •  22 august 2010, 11:44

Catalin, mi se pare foarte frumos ca fata de Bucsaru iti ceri scuze pentru un gest deplasat. Totusi, Bucsaru a facut la randul sau un gest deplasat sugrumand Unirea. Eu nu vreau sa-l acuz, sunt convins ca exista amanunte pe care nu le cunosc in povestea Unirii, dar la fel de convins sunt ca presa sportiva din Romania are datoria de a investiga si relata adevaratele cauze ale exitului lui Bucsaru.

Exista multe ipoteze si oricare dintre ele s-ar adeveri, ar caracteriza mult mai bine fotbalul romanesc decat zecile de mii de articole de pana acum. Eu nu pot sa inteleg cum toata presa a trecut sub tacere cazul Unirea: doar pentru ca vine dintr-un oras cu o mana de locuitori si doar pentru ca toti suporterii Unirii incap in intr-o garsoniera confort II? Ar fi trebuit ca povestea sa se intample la Steaua sau la Craiova ca sa fie un subiect bun de presa?

Tim  •  23 august 2010, 11:37

Pentru ca raspunsul( am drept la replica, nu? ) nu mi l-ai publicat in articolul caruia ii corespundea, incerc aici, poate va merge:

@Tolontan : Evident ca am o problema, creata de voi insa; nu o data am luat pozitie fata de ceea ce ati scris, insa nu au aparut mesajele, chiar daca ( si aici ma repet, poate daca o spun de doua ori vei pricepe ) nu contineau injuraturi, insulte etc, ci doar criticau continutul anumitor articole.Intelegeti libertatea cuvantului la fel ca Boc sau Basescu, e doar o constatare, caci nimic nu ma mai poate dezamagi in Romania.Mai ales cand e vorba de ziaristi!