Presa adevarata

Pentru cei care contorizeaza doar slabiciunile ziarelor. Acum doua luni si jumatate, cineva scria asta:

joi, 19 august 2010, 9:01

Pentru cei care contorizeaza doar slabiciunile ziarelor. Acum doua luni si jumatate, cineva scria asta:

„Tăierile de salarii din sectorul public nu pot fi făcute decât diferenţiat – nu poţi tăia sub un anumit plafon, sub care cad probabil sectoare -întregi, de exemplu sectorul sanitar.

Acum doua luni, acelasi om scria asta:

„Dacă ia Cotroceniul foc, cred că un bugetar o să vină să-l stingă, nu un profitor”.

Acum patru zile a luat foc o maternitate si, vazind cum celebram just curajul  pompierilor si al personalului SMURD, toti bugetari, si cum ne numaram mortii mi-am amintit frazele din ziar si m-am gindit ca e bine sa vi le ofer.


Comentarii (10)Adaugă comentariu

ipo  •  19 august 2010, 10:01

„Fundatia pentru SMURD este o organizatie non-guvernamentala, infiintata in anul 2006, persoana juridica privata, non-profit, apolitica, independenta de orice alta institutie sau persoana, romana sau straina.”

a.a.  •  19 august 2010, 10:27

din pacate, domnule Tolontan, oamenii care gandesc astfel, oamenii cu viziune n-au loc in politica romaneasca. noi avem ebe, udre, lipitori de afise si tot soiul de pupile. intelectualii ii folosim cum altfel decat in folosul propriu, dup-aia ii acuzam ca de fapt ei umbla dupa notorietate

Călăraşi | Stiri Calarasi | Express de Calarasi | saptamanal de informatie si atitudine » Arhiva site » Presa adevarata  •  19 august 2010, 10:41

[…] Mai multe detalii in legatura cu articolul ” Presa adevarata ” gasiti aici: Presa adevarata […]

m  •  19 august 2010, 12:14

nu stiu cam ce salarii consistente merita asistentele de genul celei din cazul pomenit
Eu cred ca toata lumea stie ca in maternitati,(si nu numai) tot personalul ia bani de la fiecare familie, astfel incat salariul de baza e un maruntis
Pai 25% din maruntis cat e?
Mi se pare groaznic ca in continuare in cazuri de genul asta vedem doar greseli ale guvernantilor, cand de fapt erorile groaznice sunt ale oamenilor, intr-un sector in care de vreo cativa ani de zile finantarea s-a dublat. Probabil ca nu ajunge, dar si banii care exista sunt gestionati prost si nu doar de guvernanti,ci si de toti cei implicati in sectorul medical.
Ingerasii aceia au murit din indolenta si lipsa de responsabilitate a personalului medical si administrativ, nu din cauza reducerilor salariale sau ale guvernului Boc. Continuand sa aruncam vina exclusiv pe guvernanti, nu vom iesi niciodata din mocirla. Pe ei ii stim deja, pe noi ne supraestimam

fotbal  •  19 august 2010, 12:15

@ipo: fii atent cum faci: tasteaza http://www.smurd.ro si citeste prima pagina
daca preferi site-ul fundatiei procedezi la fel, citesti prima pagina
vei afla lucruri noi 🙂 trebuie doar sa citesti

Laurentiu  •  19 august 2010, 12:20

Uite aici presa adevarata:
http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-1304259/Manchester-City-buzz-FC-Timisoara-Europa-League-tie.html

http://www.bbc.co.uk/ /jonathanstevenson/2010/08/who_are_fc_timisoara.html

Cand o sa citesc si pe la noi un asa de bine documentat articol.

Cătălin Tolontan  •  19 august 2010, 12:23

ipo: te-a lamurit fotbal. uite citatul „Este SMURD un serviciu privat?

* SMURD nu este serviciu privat. Conform legii nr. 95 din 14 aprilie 2006 privind reforma sanatatii, SMURD este un serviciu public integrat fara personalitate juridica, care functioneaza in organigrama Inspectoratului General pentru Situatii de Urgenta”.

ipo  •  19 august 2010, 14:41

Am inteles, SMURD este partial finatat de la buget si partial din donatii si sponsorizari.

basencu  •  19 august 2010, 15:24

Exista o fundatie pentru SMURD unde soţia mea donează cei 2% din impozit Asa pot fi ajutati sau cu donatii pentru fundatia aceasta Eu am donat ani la rând la fundatia sheherazade care renoveaza la budimex si anul asta am aflat ca in ultimul timp s au oprit din finanţare aparand smecheriile chiar in cadrul fundatiei. Cred ca donatiile la fundatia Smurd sunt mai sigure ca sunt implicaţi si pompierii militari. Sunt câţiva subofiteri salvatori care actioneaza in orice condiţii Nu i ştie nimeni In schimb e scos in fata şeful lor care sta la distanţă un moldovean blond. Poate l face Băsescu mai repede general sa l pună marecsef la isu sa aibă si ei un şef de al lor si mai de calitate

extensii de par  •  19 august 2010, 16:04

smurd in esenta lui este bugetar. dar ca multe spitale scoli primarii etc institutii bugetare din tara , are un ong asociat in cazul acesta fundatia pentru smurd care are rolul de sustine activitatea acestei institutii. dpdv legal o scoala sau un spital este destul de limitat pentru a obtine finantari. un ong nu. smurd-ul nu exista ca enitate juridica. este un departament in cadrul isu. isu primeste bani de la buget. fundatia pentru smurd face ce nu poate sa faca statul.