Gazeta scoate trilogia „Millenium”

40 de milioane de oameni i-au cumparat cartile in toata lumea, dintre care aproape 100.000 in Romania. E vorba de volumele politiste pe care ziaristul suedez Stieg Larsson le-a scris si le-a predat editorului chiar inainte de disparitia sa la doar 50 de ani, in urma unui atac de cord. Primul titlu al trilogiei „Millenium” se intituleaza „Barbati care urasc femeile” si va aparea in doua volume, impreuna cu Gazeta Sporturilor, primul pe 30 septembrie, la 11,99 RON, mai putin de jumatate fata de pretul din librarii.

marți, 24 august 2010, 2:57

40 de milioane de oameni i-au cumparat cartile in toata lumea, dintre care aproape 100.000 in Romania. E vorba de volumele politiste pe care ziaristul suedez Stieg Larsson le-a scris si le-a predat editorului chiar inainte de disparitia sa la doar 50 de ani, in urma unui atac de cord. Primul titlu al trilogiei „Millenium” se intituleaza „Barbati care urasc femeile” si va aparea in doua volume, impreuna cu Gazeta Sporturilor, primul pe 30 septembrie, la 11,99 RON, mai putin de jumatate fata de pretul din librarii.

Proiectul este sustinut de Gazeta, impreuna cu Editura Trei. Un model stralucit de thriller contemporan, „Millenium” a fost primit cu uimire, ceea ce se intimpla foarte rar, de public si de critici. Una dintre cele mai exigente voci ale criticii romanesti, Dan C. Mihailescu, a numit Millenium „singura carte care m-a facut sa-mi ard snitelele in tigaie pentru ca nu le puteam intoarce atit de  repede precum paginile”.

Dincolo de potentialul politist pur singe, cartea este o incursiune realista in viata jurnalistilor si a celor care stapinesc tarile, afacerile si lumea. Chiar daca uneori perspectiva este incomoda pentru presa, primele zeci de pagini din „Barbati care urasc femeile” radiografiaza cu o acuratete care te ingheata complicitatea dintre media si sistemul financiar care a dus la eruptia crizei economice. E o carte pe gustul iubitorilor de aventura clasica si o poveste dedicata, deopotriva, oamenilor care nu au incredere in ziaristi sau celor care le apreciaza actele de curaj.


Comentarii (22)Adaugă comentariu

Mircea  •  24 august 2010, 15:45

Felicitari ! Chiar vroiam sa cumpar cele 3 volume ( erau la vanzare in Carrefour ) . Acum astept !!! Scoateti toate volumele pana la sfarsitul anului ?

Locke  •  24 august 2010, 16:06

Frumos. Va urez profituri pe masura caracterului comercial al cartii. Pentru gusturi cu un bemol mai sus, recomand si pastisa Norei Ephron din The New Yorker, The Girl Who Fixed the Umlaut, pe post de recenzie.

habarnam  •  24 august 2010, 16:51

ignorand snobismul lui locke, tre sa recunosc ca primul volum mi s-a parut senzational.

al doilea insa m-a dezamagit un pic. nu-i la fel de specaculos ca primul. e mult mai previzibil. dezamagirea cauzata de al doilea volum m-a impiedicat sa-l citesc pe al 3lea.

oricum, o carte senzational scrisa. 🙂

Danny  •  24 august 2010, 17:20

Am citit in gazeta de ieri ca faceati un teaser si eram sigur ca despre aceasta trilogie este vorba.
Eu unul n-am decat primul volum si poate pe celelalte doua le iau de la voi, fiind vorba si de un pret mult mai convenabil.
Oricum, isteata miscare!

Mircea Prodan  •  24 august 2010, 21:15

In opinia mea, trilogia este o capodopera a genului thriller-politic. Din pacate, filmele sunt mai putin reusite..
Felicitari pentru initiativa!

Razvan Penescu  •  25 august 2010, 1:51

Tocmai am terminat volumul trei. Excelente carti.

Ce m-a izbit cind citeam volumul trei e ca Tolontan e un fel de Blomkvist, doar ca Romania nu e un fel de Suedia. Din pacate.

Fragmente din cele trei volume pe LiterNet, la http://www.liternet.ro/autor/2283/Stieg-Larsson.html

Cris  •  25 august 2010, 8:22

Am citit trilogia, e fascinanta. O recomand cu caldura doritorilor si apreciez efortul Gazetei de a o publica. O mica nemultumire, totusi: se scrie „millennium” si nu cum ati scris dumneavoastra, domnule Tolontan!

Manole  •  25 august 2010, 8:46

Faina initiativa!
Imi pun totusi intrebarea daca o veti continua. Probabil vanzarile la carti sunt ceva mai jos decat cele la DVD-uri. Astept de ceva vreme continuarea colectiei Ioan Chirila, dar nu mai apare.
Tolo, mai e ceva „pe teava”?

Cătălin Tolontan  •  25 august 2010, 9:55

manole: da, vom continua Integrala Chirila

iris  •  25 august 2010, 12:46

O SA FIE SI „FATA CARE S-A JUCAT CU FOCUL”? AS MURI DE CIUDA CA MI-AM COMANDAT-O AZI CU 50 DE LEI

Locke  •  25 august 2010, 15:28

@Habarnam. Te rog citeste recomandarea pomenita mai sus, o sa intelegi de ce nu te-a satisfacut al doilea si de ce n-ai ajuns la al treilea. In plus are un umor excelent (si nu face nicio nedreptate cartii, care e ok).

sly  •  26 august 2010, 12:52

De proiectul acela cu mini-cartile ce se mai aude/ face ?

sorin  •  27 august 2010, 10:56

o sa fie editate toate cele 3 carti sau doar prima? e o intrabare care nu a primit raspuns…

Marius  •  28 august 2010, 1:38

Integrala Chirila!!!!!greu in 18 luni doar 5 🙁

GABI  •  1 septembrie 2010, 17:15

CUM POT SA LE PRIMESC ACASA?

iulya  •  19 septembrie 2010, 20:52

Excelenta idee! Tot mai multi oameni ar trebui sa descopere cartile lui stieg larsson, sunt incredibile si din pacate pt mine deja le am pe toate trei dar sunt convinsa ca dupa ce vor citi primul volum multi se vor repezi sa le cumpere si pe celelalte mai ales ca o sa le scoateti la un pret mult mai mic ca cele din librarii sau magazine mult succes

CARJAN ELENA  •  20 septembrie 2010, 14:43

VA ROG SA-MI COMUNICATI DACA PUBLICATI TOATE VOLUMELE PRIN ZIARUL DVS.VA MULTUMESC

radu  •  29 septembrie 2010, 14:12

presupun ca vor sa vada mai intai care-i miscarea cu primul volum,cate se vand,daca se merita continuarea proiectului,si apoi vor publica si celelalte 2 romane

Savu Ozana  •  15 octombrie 2010, 11:06

Buna tuturor,

Stie cineva cand apare a doua carte din acesta trilogie? Eu am asteptat cu nerabdare dar nu a mai aparut … Mare pacat !

CiprianR  •  15 octombrie 2010, 13:50

Aceeasi intrebare, pentru marketingul GSP, cand apar volumele II si III?

Gun  •  15 octombrie 2010, 18:38

Deci ne raspunde si noua cineva cand apar si celelalte volume????

EdithG  •  23 octombrie 2010, 14:51

As putea comanda cartile la Gazeta? Pe net sunt putin mai scumpe si din pacate nu am reusit sa le colectionez pe toate cand au aparut cu ziarul…