De la „Adevarul” la Rodipet

Despre slabiciunile si cedarile presei am scris si voi mai scrie. De pilda, potrivit unor informatii de prima mina dinspre „Adevarul”, Dinu Patriciu a fost extrem de nemultumit zilele trecute, atunci cind a vazut pe prima pagina marturiile SPP potrivit carora avocatul care a sustinut ca a fost lovit de Traian Basescu era baut. Cind tratezi o exclusivitate a propriului ziar cu neincredere si iritare, oferi de fapt raspunsul la intrebarea pe care si-o pun oamenii de presa: „Cum de, cu atitia angajati, dintre care multi valorosi, cu atitea pagini, Adevarul a produs in ultimii ani un numar disproportionat de mic de subiecte care sa se impuna pe agenda publica?”.

joi, 2 septembrie 2010, 2:54

Despre slabiciunile si cedarile presei am scris si voi mai scrie. De pilda, potrivit unor informatii de prima mina dinspre „Adevarul”, Dinu Patriciu a fost extrem de nemultumit zilele trecute, atunci cind a vazut pe prima pagina marturiile SPP potrivit carora avocatul care a sustinut ca a fost lovit de Traian Basescu era baut. Cind tratezi o exclusivitate a propriului ziar cu neincredere si iritare, oferi de fapt raspunsul la intrebarea pe care si-o pun oamenii de presa: „Cum de, cu atitia angajati, dintre care multi valorosi, cu atitea pagini, Adevarul a produs in ultimii ani un numar disproportionat de mic de subiecte care sa se impuna pe agenda publica?”.

Acum insa, alta este tema. Statul roman a privatizat Rodipet, practic monopolul distributiei de presa din Romania pina acum 7 ani. Nici Rodipet si nici guvernul, condus de PSD pe atunci, nu si-au respectat obligatiile. Rezultatul e ca zeci de milioane de euro au fost pierdute de catre ziare si reviste, pentru ca desi a incasat banii de la cititori, Rodipet i-a inghitit intr-un sistem care a ajuns in atentia DNA si pe care guvernantii l-au ingaduit!

Radu Moraru a dezbatut tema si e dureros sa vezi ca ea intereseaza prea putin. Daca acesti bani s-ar recupera, ziarele si revistele din Romania ar primi o gura de oxigen in cel mai greu moment al presei scrise din ultimii 20 de ani. Cind trecem in revista lista actelor ostile presei, chestiunea drepturilor de autor, controalele politice si strategia de discreditare a media inventata de Traian Basescu sa nu uitam sa adaugam si ceea ce statul a facut in dosarul Rodipet!


Comentarii (11)Adaugă comentariu

cristina  •  2 septembrie 2010, 15:03

Tolo, nu inteleg cum poti spera de la un asemenea guvern la un ajutor pentru presa?! Băsescu este atat de inversunat impotriva celor care l-au criticat in campanie incat toate scenariile sale legate de ziaristi pleacă de la ideea cum sa le mai dea o palma. Sau, mai degraba, un pumn!

Cătălin Tolontan  •  2 septembrie 2010, 15:06

cristina: nu la ajutor ma gindeam. Sa-ti recuperezi banii la care ai dreptul si pierduti din cauza unor smecherii la care guvernul a fost parte, nu e o forma de ajutor, ci de normalitate

marius  •  2 septembrie 2010, 15:10

Auzi, sa vezi nebunie dupa ce guvernul care vine, pentru ca asta de acum nu are cum sa reziste, o sa schimbe aiureala asta cu drepturile de autor. Oricum, eu cred ca tara asta este condamnata de conducatorii pe care ii are. Care, ha-ha, de fiecare data sunt alesi de romani, nu impusi. Iliescu, Iliescu, Iliescu, Constantinescu, Basescu, Basescu.Ati ramas cu ceva memorabil de la vreunul? De bine, nu de rau! Repede incepeati sa insirati: I-a impuscat pe Golani, este victima securitatii…

cristina  •  2 septembrie 2010, 15:13

Iti spun eu care e problema. Daca erai tu, Xulescu, si aveai de recuperat de la stat o suma, impingeai unde si cui trebuia si iti luai banii. Minus spaga, desigur! Asa, cum sa recuperezi? De la cine sa-i ia? Cine ia spaga?

Paul Muresan  •  2 septembrie 2010, 16:31

Mi-a placut articolul pana cand am dat de „strategia de discreditare a media inventata de Traian Basescu”. Primul pas spre vindecare e sa recunosti ca esti bolnav. Din pacate mai e mult pana la primul pas…

spectator  •  2 septembrie 2010, 16:43

steaua de dambovita/steaua de ialomita.de ce nu va ocupati de acest subj. mai tare si mai sportiv decat cel de la patinoarul bv ?

trebuie sa „multumim” „bunavointei” lui cvtudor,care pt reclama lui personala a promovat si „slefuit”,in partidul lui, tot felul de infractori,inclusiv din sport,”asi” dovediti video si penal ai blaturilor ca: nea mitica de liga, gigi becali,sa .nu stiu cum l-a scapat pe bucsaru,dar nu-i tarziu.
acestia odata spalati,cu alegeri si functii politice,nu peste mult timp si-au aratat adevarata fata infractionala: forteaza regulamente:cumparand meciuri in favoarea lor(apropo,unde-i milionul de euro confiscat de organe?),mai nou,forteaza transferuri de intregi echipe, manipuland rezultate in favoarea lor,motivand ca nu incalca niciun regulament.
de ce aveti comisii,comitet executiv la liga si frf?oficiul concurentei? tocmai sa luati hotarari in cazuri ca acestea cu regulament neacoperit sau neclar.
opriti blatul steaua/unirea uz. cu masuri dure impotriva echipelor si persoanelor vinovate de aceasta „inginerie” murdara de afaceri in domeniul sportului!!!

Cătălin Tolontan  •  2 septembrie 2010, 17:18

paul muresan: v-a placut pina la acel punct pentru ca nu intra in contradictie cu nimic din credinta dvs. Cind am pomenit despre ceea ce a facut Basescu impotriva presei, nu v-a mai convenit. Dar e real!

Paul Muresan  •  2 septembrie 2010, 18:31

@Catalin Tolontan: nu simplul fapt ca a intrat in contradictie cu ce cred eu m-a deranjat, admit ca nu detin cunoasterea absoluta, ci faptul ca a intrat in contradictie cu un lucru pe care eu il vad atat de evident: prestatia jalnica in cea mai mare parte a breslei din care faceti parte.
Presa de la noi se autodiscretiteaza, nu are nevoie de nimeni sa inventeze diverse strategii pt discreditarea ei. Daca dvs nu vedeti ca pragul normal de subiectivitate al presei a fost cu mult depasit in multe cazuri – cu o audienta importanta, atunci sansele de imbunatatire sunt mici.

habarnam  •  3 septembrie 2010, 11:39

producatorii de continuturi sunt intre ciocan si nicovala. tipografia care vrea banii ieri si distribuitorul care tii da peste 6 luni (daca…).

eu cred ca se leaga cumva scaderea banilor din publicitate cu prabusirea rodipet. si e si normal, din pacate. atata vreme cat avem o distributie nu proasta, ci foarte proasta, atunci nici nu vom avea presa scrisa puternica.

cand proportia mediului rural este de 40% si in acelasi timp nu exista distributori de presa in aceste zone…

ar fi frumos sa ne recuperam banii de la rodipet. dar nu cred ca se va intampla vreodata.

Cătălin Tolontan  •  3 septembrie 2010, 12:22

habarnam : e adevarat tot ceea ce ai scris