Licenţă pentru ziare? O inepţie

UPDATE2: Un cititor mi-a semnalat admirabila observatie a lui Florin Negrutiu din Gandul referitoare la munca reporterilor de teren de la RTV, care au incercat sa-si pastreze echilibrul si au alergat dupa vestea arestarii patronului lor, pe care au furnizat-o primii! Inclusiv reluarea la nesfirsit a scenei arestarii lui SOV si secventele copios redate din stenograme pe tot parcursul zilei de ieri, noptii si zilei de azi au aratat ca acolo exista  jurnalisti, editori si producatori adevarati.
UPDATE1: Printre semnatarii proiectului lui Prigoana, care isi doresc purificarea presei, se numara si deputatul PD-L timisorean Alin Popoviciu. E indignat de ce fac ziarele, dar il vedeti zilnic la Realitatea desi e relevant ca un al doilea microfon atasat microfonului din fata lui. De ce? Iata un citat din seful lui, Traian Basescu: „Intelegerile murdare dintre politicienii slabi si…”.

vineri, 10 septembrie 2010, 12:47

UPDATE2: Un cititor mi-a semnalat admirabila observatie a lui Florin Negrutiu din Gandul referitoare la munca reporterilor de teren de la RTV, care au incercat sa-si pastreze echilibrul si au alergat dupa vestea arestarii patronului lor, pe care au furnizat-o primii! Inclusiv reluarea la nesfirsit a scenei arestarii lui SOV si secventele copios redate din stenograme pe tot parcursul zilei de ieri, noptii si zilei de azi au aratat ca acolo exista  jurnalisti, editori si producatori adevarati.
UPDATE1: Printre semnatarii proiectului lui Prigoana, care isi doresc purificarea presei, se numara si deputatul PD-L timisorean Alin Popoviciu. E indignat de ce fac ziarele, dar il vedeti zilnic la Realitatea desi e relevant ca un al doilea microfon atasat microfonului din fata lui. De ce? Iata un citat din seful lui, Traian Basescu: „Intelegerile murdare dintre politicienii slabi si…”.

Are dreptate Cristian Preda cînd numeşte „revoltător” proiectul de lege al colegului său de partid Silviu Prigoană de a introduce ziarele şi revistele sub autoritatea CNA. Potrivit propunerii alesului PD-L, ziarele ar urma să primească licenţe care să le poată fi retrase.

Iniţiativa lui Prigoană
merită încă un atribut: ineptă. Pentru că, deşi vine de la un parlamentar, adică de la un om care, prin fişa postului, e un făcător de legi, ea nu ţine seama de evoluţia istorică a legilor.

Încă de acum 400 de ani, „libertatea presei” însemna, în primul rînd, libertatea oricărui cetăţean de a tipări un ziar, de a-şi face cunoscută opinia şi de a răspîndi informaţii, fără a primi pentru asta o aprobare sau o licenţă.

Alături de libertatea de expresie, libertatea presei nu doar că face parte din drepturile fundamentale, dar le şi condiţionează pe celelalte pentru că, în absenţa libertăţii presei, oamenii nu-şi pot exercita drepturile, de vreme ce nu le cunosc.

Da, sună abstract. E plictisitor, de acord. Dar civilizaţia modernă şi democraţia aşa cum le cunoaştem azi îşi au originea în încăpăţînarea unor oameni de a formula şi aplica principii precum: meritul decurge din propria activitate, nu din naştere sau din apartenenţa la o clasă socială, biserica, suveranul sau statul nu au dreptul să restrîngă circulaţia informaţiei, ziarele pot fi tipărite fără aprobare şi altele despre care Silviu Prigoană pare că n-a auzit niciodată.


Comentarii (26)Adaugă comentariu

Jurnal Bio  •  10 septembrie 2010, 12:55

Prigoana era mai simpatic cand aparea la OTV si se injura cu nevasta. Atunci cand devine serios este infiorator ce poate spune!

Gabi Koreanu  •  10 septembrie 2010, 13:00

Catalin,
Departe de gandul ca o cenzura ar fi binevenita. Insa in loc sa arati cu degetul in ograda altuia, nu ar fi mai bine sa te uiti in curtea pe care o pastoresti? Ce era Gazeta si ce-a ajuns?
Da, imi vei scoate din nou ochii ca e cel mai citit ziar, dar calitatea articolelor? Ce facem, umplem ziarul cu femei dezbracate si stiri despre Becali, pt ca asta se vinde? Decenta mai exista, oare?
Din pacate singurul om care a facut ceva cat a fost sef la CNA a murit. De-atunci s-a ales praful. Si de CNA, si de presa. Si nu mogulii sunt de vina, ci cei ce le ling talpile.

deontologie 2.0  •  10 septembrie 2010, 13:12

Sa fi tare Catalin. O sa incerce sa te indoaie si pe tine, daca n-au incercat deja. Sa nu pleci vreodata steagul jurnalismului independent.

takeda  •  10 septembrie 2010, 13:27

Ok, in cazul asta cum facem ca presa, in general, sa nu nu se transforme in trambite nelegitime ale unor subiecte sensibile din viata sociala si economica (uneori total neconstructiv!).

Spre exemplu… cum ati gasit „dezbaterea” de aseara dintre Robert Turcescu si Mircea Badea? Am luat doi dintre cei mai titrati jurnalisti… daca imi permiteti sa le zic asa?! Eu am gasit-o derizorie pe fond si irelevanta in context. O „baietzeasca” in prime time, pe un fond de tensiune sociala, politica si economica fara precedent in ultimii 20 de ani, savurata cu mustaceala de un alt reprezentant de vaza al mass mediei romanesti, Dinu Patriciu (ok, dansul e doar investitor…).

Daca aceasta este „dreptul autorului” (nu vreau sa generalizez!) in presa din Romania, avem multe de discutat. Pentru ca, asa cum se prezinta (si exemple sunt cu caru’ ), ele ar trebui tratate precum tutunul, jocurile de noroc; si prostitutia.

Stiu, imi veti spune de de la un punct lipsa deontologiei va coincide cu auto-compromitarea respectivei publicatii/ canal media. Cu toate astea… dati-mi voie sa „provoc” critic, din nou, logica presei din Romania.

Eu citesc cu o anumita frecventa presa economica si sociala internationala. Si cand le pun langa „peer”-sii din Romania, ma infior. Contrastul este izbitor si frustrant. Cu atat mai mult cu cat, in anumite cazuri, esti dependent de presa pentru a te orienta in decizii. Pentru ca mizezi pe echilibrul ei. Nu pun in discutie necesitatea controlului libertatii, ci a obiectivitatii si echilibrului ei.

Am convingerea ca problema nu va fi transata in sensul initiativei dl. Prigoana. Dar ce ma doare (si ma doare rau!) este ca, intr-un anumit grad, demersul dumnealui are sens.

Cătălin Tolontan  •  10 septembrie 2010, 13:43

takeda: erorile sau chiar exagerarile presei sint pretul pe care-l platim pentru libertatea de opinie

Cata  •  10 septembrie 2010, 14:09

Ma numes Catalin.Am ales sa plec in Suedia si am facut bine.Eu si familia suntem bine.Am bagat copilul la gradinita si nu am dat spaga,in Romania ni sa cerut.pana acum e bine,am observa ca ma trezesc mai bine dimineata iar seara nu-mi mai explodeaza capul ,numai ma cert cu sotia,e bine.NE vedem in viitor pardon…in trecut.Imi pare rau Romania dar mi-ajunge …***** de la cei din tara,***** si sangele celor care nu inteleg ca ea,Romania a scapat de sub control,o conduce un capitan de vas…sterge-i puntea !

mircea  •  10 septembrie 2010, 14:27

Libertatea de exprimare si dreptul la informatii este garantat de Constitutia Romaniei, art. 30 si 31
http://www.cdep.ro/pls/dic/site.page?den=act2_1&par1=2#t2c2s0a30

presacaopra(v)da  •  10 septembrie 2010, 14:30

In privinta lui Vantu, judecatorii sa fie indulgenti! Pedeapsa sa fie cat mai blanda. Sa nu-i dea cu inchisoare, sa ii dea cu relaxare! Sa simta si el ce-a simtit Geoana!

Anamaria  •  10 septembrie 2010, 14:52

Grohotisul asta vesnic din umori si spasme imi aminteste, in bucla deja, de un film. se cheama „People vs Larry Flynt”. si-mi suna in cap una dintre replicile geniale ale pe care Larry Flynt i le da unui reporter: „If the First Amendment will protect a scumbag like me, it will protect all of you.” That’s the point. Dar Prigoana nu are cum sa priceapa asta, si nici google translator nu il poate ajuta. Nici daca ar vedea filmul subtitrat n-ar pricepe. Nu poate.

Cătălin Tolontan  •  10 septembrie 2010, 15:00

cata: unde in suedia? String tipsuri 🙂

danutz  •  10 septembrie 2010, 15:13

Tolo pe timpul campaniei electorale ai avut pareri despre candidazti, ai luat interviuri. Acum de ce nu itzi spui parerea despre SOV? Chiar nu inteleg lipsa de consecventza. A fost doar un boom sub impactul electoral atunci? Ma gandesc daca incepi o treaba sa o duci pana la capat. Sau nu mai esti pasionat de politica. Sau sa deducem ca nu e vorba despre politica? Fsss.

George  •  10 septembrie 2010, 15:17

Sincer nu ştiu ce mai cauta Prigoana in politica după ce a demonstrat clar ca i se rupe de alegători când vine vorba de interesul propriu. Cu ziarele… probabil este şi o răzbunare ca l-au vorbit de rău pe JR dar cred ca are şi un comision de făcut!

Cătălin Tolontan  •  10 septembrie 2010, 15:25

danutz: am spus-o de aseara
http://www.realitatea.net/tolontan-nu-sunt-solidar-cu-sorin-ovidiu-vintu_743421.html

danutz  •  10 septembrie 2010, 15:34

@Tolo

Tebuia sa lasi un link permanent pe site :). Anyway. Nu demult ai afirmat ca tzi se pregateste un dosar. Sau ca ar exista intentie din sursele tale. Daca ar fi asa, corelata actiunea asta sa zicem cu un control ANAF la sediul trustului la care lucrezi, opinia ta s-ar mai reduce doar la solidaritate? Adica incerc sa te pun in postura unui om, nu neaparat Vantu, un om care deranjeaza puterea sa zicem. Dar cu bani spre deosebire de un jurnalist. Dupa tot ce s-a intamplat de la Revolutie incoace, nu e oare condiderat prea naiv poporul asta incat sa mai creada in coincidente?

panpage  •  10 septembrie 2010, 15:57

Sa fim seriosi cu „jurnalisti, editori si producatori adevarati” la RTV. Pentru a pastra o urma de credibilitate, RTV amesteca informatii reale cu opinii de manipulare grosolana. Spectacolul RTV si Antena3 este un spectacol jalnic, greu de digerat de un om cit de cit normal. Romania se afla intr-o situatie disperata nu numai din cauza politicienilor ci mai ales din cauza ca se gasesc la toate nivelurile, in toate structurile societatii, oameni dispusi sa se vinda pe nimic, precum cei de la RTV si Antena3.

PS. Nu am inteles interventia ta de aseara de la RTV. Accesez blogul tau de mai multe ori pe zi, te urmaresc cu interes si admiratie, dar aseara nu am inteles ce rost avea o informatie din care nu aflam de fapt nimic: „M-a sunat cineva de la ANAF…..”. Mi s-a parut complet nerelevant prin faptul ca era o informatie foarte vaga….

Eva Korodi  •  10 septembrie 2010, 23:38

Buna ziua,

Telefonul dumneavoastra este ascultat. Dar cred ca stiti asta.
Noi va propunem o tehnologie militara de protectie a convorbirilor telefonice, SMS-urilor si transferului de date.
Garantie 100%.
Tehnologia este avizata de Ministerul Israelian al Apararii si utilizata de trupele speciale.

Pentru a va putea transmite documentatia completa va rugam sa ne contactati la telefon sau email: 0767887070 sau mobil.protect@gmail.com

mobutu  •  11 septembrie 2010, 0:59

Catalin, din pacate, reporterii aia mici si zgribuliti, cu salarii neplatite cu lunile, sunt folositi doar ca sa dea o bruma de credibilitate postului, capcana in care a picat si Negrutiu, in care pari sa fi picat si tu. Reporterii dau informatia bruta, pe care postul nu are cum sa n-o difuzeze, ca oricum o dau altii – si ei, „editorii si producatorii adevarati”, stiu asta. Vin insa apoi „Jurnalistii”, care mutileaza informatia asa cum vor ei… E o schema previzibila… Pune-te insa in locul zgibulitilor de Mihaela Chiper sau Mihut Nastasache… Nu cred ca le e usor

no name  •  11 septembrie 2010, 10:02

Nu mă interesează dacă dvs. ați refuzat licența de a bălăcări un mogul din motive personale sau de grup, în schimb mi-ar plăcea să știu dacă ați sesizat după acel refuz vre-un coleg de breaslă care a acceptat această licență? Materialul presupus compromițător pe care l-ați refuzat conținea bălăcăreli de genul convorbiri private fără relevanță?

Mi-e frică de momentul în care îmi vor intra în casă cu un mandat de incendiere a cărților subversive eliberat pe numele, adresa lui Terente și mă vor surprinde uitându-mă pe ascuns la rtv care va emite din Munchen. Pentru rtv vesta antiglonț canină devine cel mai bun produs de merchandising. Dacă e prea grea, se poate înlocui cu o vestă textilă portocalie. Portocaliul rezistă mai bine ca plumbul.
Abia aștept să vă văd-aud în direct cu Vîntu chiar și prin telefon. Succes!

Claudia  •  11 septembrie 2010, 10:07

http://www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/andreea_marin_banica_asociatia_salveaza_vieti_va_implicati_alaturi_de_noi_-p61986055.html?msg_ok=1

Leo  •  11 septembrie 2010, 11:00

Tolo, totusi nu ai o uneori un sentiment de rusine cand vezi cum sunt prezentate anumite lucruri in presa? Nu ai senzatia ca de fapt presa in Romania inceraca sa te convinga ca e asa cum spune ea in loc sa prezinte faptele si sa te lase sa decizi?
Justitia la TV e facuta de presa in Romania, nu de parchet, presa da verdicte, mereu arata de parca stie tot: justitie, economie, social, sanatate, etc. E o mare diferenta intre a prezenta faptele si a da verdicte.
Citesc zilnic presa din Anglia, atat cat am timp si cat pot citi, dar nu am vazut niciodata agresivitatea din presa romana. Si stii foarte bne cat de aicizi sunt si aici jurnalistii, dar e o mare diferenta.
Iti recomand o carte buna, daca nu cumva ai citit-o deja: Letters from London de Julian Barnes. E cel mai bun exemplu ca ironia face mult mai mult decat orice reactie vehementa si isterica, asa cum vad eu multe de la distanta.
Aveti nevoie de o curateni generala in presa, oricat te-ai supara, dar asta trebuie sa o faceti voi, nu sa lasati vreo propunere sau lege tampita ca a lui Prigoana sa treaca. Sper ca protestele sa fie ca articolul tau, desi sunt convins ca daca ati dezbate intr-un studiu ineptia lui Prigoana macar 80% din argumenete ar fi politice sau in legatura cu Bahmutan, pentru ca asa stie presa romana sa protesteze. Vreau sa ma contrazici.

AfterD  •  11 septembrie 2010, 11:20

Pai cred si eu ca jurnalistii de la Realitatea au inceput sa aiba accese bruste de deontologie, sunt neplatiti de luni bune.

Cătălin Tolontan  •  11 septembrie 2010, 13:02

no name: n-am avut nici o retinere sa polemizez cu sov in direct pe rtv. Inclusiv fraza lui „intariti-va statul” a iseit dintr-o intrebare pe care i-am pus-o.
afterD: e fals ce spui, ai o determinare bani – atitudine incorecta

AfterD  •  11 septembrie 2010, 23:04

@Tolo

Da bani -> atitudine incorecta e o relatie cauza efect nemaintalnita pe la noi, premiera in toata puterea cuvantului.

albastru  •  12 septembrie 2010, 12:39

Mie mi se pare ca i se pun vorbe in gura. In fond, de ce presa audio/video sa aiba un sistem cna iar cea scrisa nu? care e menirea cna-ului? Care e diferenta dintre cele 2 feluri de presa? daca prigoana spune o prostie cerind un cna si pentru presa scrisa, sa vedem atunci daca nu cumva ar trebui desfiintat cna-ul de tot, sa nu ingradim in vreun fel libertatea exprimarii nici pe audio vizual. De ce pentru audiovizual e ok iar pentru cea scrisa e revoltator?

Basencu  •  12 septembrie 2010, 15:29

Oricum criza si guvernul lor vor starpii tot.prigoana a intrat in parlament fiind primul miliardar care plangea de mila saracilor.Asta la tv.Nu putea sa vina un doctor rezident sa si strige saracia de acest ipocrit penibil.Ca si patriarhul sau, tatal ipocritilor si perversilor tine agenda cu proiecte de lege care fac audienta in zona cancanului,deci a celor multi si …..Posturile lui tv sunt vulgare si abjecte sadind vulgarul intro zona cu mintea odihnita.
Ia sa initieze el Legea verificarii achizitiilor in sectorul 3 si in orasele conduse de un anumit partid, evident in materie de curatenie si gunoi menajer.Cand lucrezi cu gunoiul ii imprumuti din calitati.Omul gunoiului.

prudent  •  13 septembrie 2010, 18:14

o mica intrebare (30%) rautacioasa: am fi avut Watergate daca erau 2 ziaristi romani, sau acestia ar fi preferat sa-l santajeze pe Nixon??? Daca in direct la xtv injuri pe dl. Y , CNA intervine si amendeaza si mi se pare OK. De ce ziarul XX are voie sa inujure pe dl. Z si sa nu pateasca nimic? O fi presa cainele de paza al democratiei dar nu cumva prea des acest caine -platit cu un ciolan cu maduva- ataca chiar democratia? Aparam „Adevarul, Evz.RO, Gandul..” (in ordine strict alfa) dar uitam ca exista „Atac la persoana”, Infractoarea, Can-Can, etc care pot varsa calomnii si insinuari si.. fara vreo consecinta? Ce entitate vegeaza la deontologia presei? Autocenzura? Hai sa fim seriosi, aducandu-ne aminmte de Chirieac, SRS si altii.