Puneţi-vă centurile!

În fine, o căutare corectă. În loc să pună antrenor, Becali încearcă să angajeze pe cineva care să pună el antrenor.

miercuri, 22 septembrie 2010, 5:25

În fine, o căutare corectă. În loc să pună antrenor, Becali încearcă să angajeze pe cineva care să pună el antrenor.

Dilema e valabilă şi la Dinamo. Cine e, în sensul deplin al cuvîntului, preşedintele lui Dinamo? Cînd echipa e defavorizată de arbitraje, şef devine Borcea. La cumpănirea banilor, apare Badea. Se mai rotesc şi alţii, dar situaţia rămîne mereu neclară.

Un pronostic: pînă cînd cele două cluburi nu-şi vor numi un om căruia să-i acorde răspundere deplină, structura şi rezultatele vor continua să oscileze, precum căţeluşii pe arcuri din luneta maşinilor.

Că va fi MM sau altcineva, interesant că are oferte din ambele părţi!, e nevoie de un lider şi de un organizator deopotrivă. Nu-l aduci pe Argăseală pe post de preşedinte pentru ca, din neîncredere, să-l transformi tacit într-un organizator de competiţii. Într-un fotbal care pare vag doar neofiţilor, tipul acesta de muncă riguroasă şi de decizie inspirată e ceea ce face diferenţa.

Pînă şi în sporturile individuale efortul de durată şi inteligent orientat a devenit cheia succesului. Cu atît mai mult  e nevoie de el în fotbal, unde pui cap la cap sume mari de bani, organizare şi talent sportiv.

Colega mea Luminiţa Paul a stat faţă în faţă cu preşedintele CIO, Jacques Rogge. Într-un zbor peste Carpaţi, „lăsaţi-vă centurile legate pentru că putem traversa o zonă cu turbulenţe!”, ziarista l-a întrebat, în interviul pe care-l publicăm în Gazeta Sporturilor, ce personalitate a sportului românesc defineşte pentru el performanţa. „Elisabeta Lipă”, a răspuns, netulburat, bărbatul în costum.

Ne aşteptam la Nadia, la Năstase… Dar suveranul ultimului imperiu al lumii ne-a spus tuturor „Lipă”. Cînd a elogiat perseverenţa şi seriozitatea dusă pînă la sacrificiu, Rogge a ştiu că nu va inversa clasementele afective ale românilor, dar a transmis un mesaj pentru aceste vremuri zdruncinate, în care centurile ne ajută un pic, iar restul depinde de noi.


Comentarii (18)Adaugă comentariu

Basencu  •  22 septembrie 2010, 18:12

Ca popor Ilie Nadia Hagi ne caracterizeaza si reprezinta. In zona olimpica cred ca Nadia e nr 1.
In orice Tara din lume numele Lipa e cunoscut la fel ca Jacques Rogge.

kELOO  •  22 septembrie 2010, 18:13

Exceptional! Am uitat de oamenii care se ocupa mereu cu caratul pianului, de contabilii din spatele firmelor de succes, de oamenii rigurosi si seriosi!

humberto  •  22 septembrie 2010, 18:33

Stelistii isi fac degeaba iluzii, Becali n-o sa se schimbe. A promis de vreo 3 ori ca nu se mai baga si a rezistat 3 saptamani. Cata vreme e patron el, Steaua nu va mai avea performante serioase. Cum nu s-ar fi apucat Ceausescu de ”reforme”, tot asa n-o sa le faca nici Becali. Mai important decat succesul sportiv e pentru el sa se poata juca de-a Seful.
Presupunand ca Stoica si Petrescu ar veni la Steaua, cat ar ramane? 3 luni? 4? Si unul si celalalt sunt cam zmuciti de felul lor. N-ar rezista cat Lacatus sau Stoichita. Noi, cei care NU iubim Steaua (adica restul de 55% dintre romani) n-avem de ce sa ne plangem: nu exista nicio sansa de vindecare in urmatorii 10-15 ani.

jan pitesti  •  22 septembrie 2010, 20:17

in istoria romaniei fotbalistice asa a fost mereu cu bune si rele,banii vb acum,speram sa mai vedem fotbal de calitate ca pe vremea lui dobrin si hagi. forza arges.

fanulumocanu  •  22 septembrie 2010, 23:36

eu sa-mi pun centura? eu m-am dat jos mai demult , e periculos sa calatoresti cu optimistii… in optimismul lui, becali nu poarta niciodata centura… asta-i ca chuck norris… becali nu se uda , apa se becali…

Sergiu  •  23 septembrie 2010, 0:23

Întrebarea este: când ai sa te vindeci de iluzii în ceea ce îl priveste pe Becali…? Sau te vei vindeca vreodata…? Ca asta e ca o ciuma de care nu scapi decât odata cu moartea si nici atunci nu e sigur, fiindca te bântuie ! :))

petru  •  23 septembrie 2010, 0:49

Legat de afirmatia lui J. Rogge cred ca omul are dreptate. Pana la urma performanta se poate cuantifica destul de precis iar afectivul nu trebuie sa estompeze logica statisticilor. Aici e si vina voastra , a gazetarilor sportivi pentru ca o sportiva formidabila cum este E. Lipa nu beneficiaza nici pe departe de expunerea pe care o are un fotbalist . Stiu teoriile legate de ce vrea publicul si de eficienta financiara a stirilor din sportul rege fata de celelalte dar e totusi frustrant sa stim precis cu cine o arde „printul din Trivale ” sau cum dezamorseaza Dodel bomba sexy , in timp ce o E. Lipa , un Patzaichin sau altii ca ei trec incet in uitarea publicului. Cu fotbalul suntem in lumea ( urna) treia dar cand vaslea Lipa sau Patzaichin eram intr-un Ferarri tricolor. Cei doi de mai sus nu si-au luat niciodata 4-1…… Vorba ta : Ce tipi !!!!

Cristian  •  23 septembrie 2010, 0:50

Salutare Tolo. Vreu sa iti spun ca iti apreciez munca foarte mult si te consider unul dintre jurnalistii incoruptibili din presa srisa romaneasca.Nustiu cat de bine te incadrezi in peisajul mediocro-analfabet al fotbalului romanesc dar sa stii ca citesc intotdeauna cu mare placere articolele tale.
Sunt insa atat de multe lucruri de spus despre fotbalul mioritic si despre oamenii analfabeti sportiv care il inconjoara incat iti propun o colaborare lipsita de orice interes.
Ca si cultura fotbalistica,cred ca ma situez undeva intre Cornel Dinu si Mircea Eftimescu…oameni cu care tu ai avut ocazia sa lucrezi.
nu pot sa iti promit ca voi fi in fiecare zi la munca datorita faptului ca locuiesc in Marea Britanie si antrenez o echipa de juniori a unei comunitati de aici dar pot sa iti promit ca putem sa discutam modul in care se vede fotbalul romanesc si de ceea ce este nevoie ca el sa progreseze.
Nu as vrea nici o clipa sa mediocrizam discutia noastra, referindu-ne la oamenii de fotbal atat de mediatizati si atat de afoni intr-ale fotbalului…M-as bucura tare mult sa pot fi de folos cu improvizatii si cu o altfel de mentalitate!
Cu stima,
Cristian

milan6  •  23 septembrie 2010, 1:22

vezi ca”apropiatii”NU IL VOR pe MM!
cum poti sa CREZI in GG?
si mai spui ca esti om citit,valoros etc…
acum,SINCER, GG e „om serios”?

liliana  •  23 septembrie 2010, 1:30

„Stelistii isi fac degeaba iluzii, Becali n-o sa se schimbe. A promis de vreo 3 ori ca nu se mai baga si a rezistat 3 saptamani. Cata vreme e patron el, Steaua nu va mai avea performante serioase. Cum nu s-ar fi apucat Ceausescu de ”reforme”, tot asa n-o sa le faca nici Becali. Mai important decat succesul sportiv e pentru el sa se poata juca de-a Seful.”

„in istoria romaniei fotbalistice asa a fost mereu cu bune si rele,banii vb acum,speram sa mai vedem fotbal de calitate ca pe vremea lui dobrin si hagi. forza arges.”

de acord cu tot ce spuneti… mult adevar in aceste cuvinte!

zab  •  23 septembrie 2010, 8:37

Si ca intotdeauna, nu e amintit :
Ivan Patzaichin !!

Baimareanul  •  23 septembrie 2010, 10:09

Jacques Rogge a fost genial in nominalizarea Elisabetei Lipa. Fiindca desi cu totii tanjim, Hagi, Nadia sau Nastase nu vom reusi sa fim niciodata, ei fiind unicate inzestrate cu talent nativ infinit, in timp ce Elisabeta Lipa e imaginea performantei dobandite prin munca si sacrificiu. Elisabeta Lipa putem fi fiecare dintre noi in domeniile in care activam daca vom pune cu adevarat osul la treaba.

VirtualKid  •  23 septembrie 2010, 11:41

Becali ar face mai bine daca ar cauta un alt proprietar pentru club.
Ma gandesc daca nu ar fi normal chiar ca statul sa nationalizeze un brand pe care tot el l-a facut. Stiu ca pare a fi o prostie, insa in felul acesta am stopa distrugerea unui fanion, compromiterea (la rand) a unor oameni care au scris istorie la Steaua. In loc de fondul de solidaritate, sa infiinteze un fond pentru rascumpararea acestui simbol.

Victor  •  23 septembrie 2010, 12:23

Din pacate, acordarea de incredere unei astfel de persoane nu se va intampla prea curand la Steaua unde nu poate exista decat un lider.
Dupa parerea mea, cazul Ilie Dumitrescu confirma pe deplin acest lucru pentru ca nu cred ca fanii l-au demis, ci chiar patronul.
Motivul: probabil Ilie nu a tinut cont de indicatiile tactice ale patronului.
Argumente:
1. In astfel de situatii, cand antrenorul este huiduit, patronul face ceva concret pentru a-si arata sustinerea fata de antrenor ceea ce nu s-a intamplat aici.
2. Asociatia suporterilor a precizat faptul ca nu l-au contestat pe antrenor (lucru confirmat de votul online) iar desi Becali a spus ca „tot stadionul l-a huiduit”, imaginile arata o tribuna in care toata lumea sta jos si cativa oameni imprastiati striga demisia, ridicati in picioare. Sigur, ca probabil au reusit sa instige si pe altii.
3. Intamplator, am vazut declaratiile varului patronului, Victor Becali, de la GspTV care arata o falsa surpriza vis-a-vis de vehementa fanilor si o aparenta compatimire fata de Ilie. Nu inseamna ca s-a implicat in vreun fel, dar probabil ca stie ca a fost mai mult decat s-a vazut la TV si se simte vinovat fata de jucatorul pe care l-a reprezentat.
4. Cuvintele lui Ilie sunt cele mai concludente „Nu am fost dorit la Steaua”, in loc de „fanii nu m-au dorit la Steaua”, si probabil ca a primit si un ultimatum o data cu telefonul legat de Brandan.

In concluzie, cred ca a fost un caz clasic de indepartare murdara a antrenorului. Si in arenele romane se practica asta, nu e nimic nou :). Oricine capata o oarecare putere la steaua, o pozitie de lidership pare ca este privit cu invidie de patron, fie el presedinte sau antrenor.

Stela  •  23 septembrie 2010, 12:34

Cred ca peste tot in „lumea civilizata” sunt apreciati ca valorosi oamenii caracterizati de seriozitate,devotament,pasiune,spirit de sacrificiu iar d-na Lipa este un astfel de om.Poate ca nu are notorietatea lui Hagi dar daca judecam performantele celor 2 in sporturile practicate carierele lor nu sufera comparatie.
As vrea d-le Tolontan sa va pun o intrebare.Aseara in Bucuresti s-a desfasurat un spectacol sportiv de exceptie, meciul demonstrativ de tenis la care au participat 4 mari tenismeni.Ma asteptam ca pe copertile celor 2 principale ziare de sport sa se oglindeasca acest eveniment. Nu a fost asa.De ce?Nu imi vorbiti de lipsa de interes a publicului pt ca au fost 5000 de spectatori.Acele meciuri de fotbal penibile inseamna mai mult decat ocazia rara de a vedea niste mari campioni(chiar daca retrasi din activitate)?Si asta inseamna sa nu apreciezi valoarea.

VirtualKid  •  23 septembrie 2010, 13:37

Si, ca sa nu pierd din vedere, nici Ivan Patzaichin nu ar fi mai prejos!

dobre sorinel  •  23 septembrie 2010, 14:29

omul are dreptate ! intrebati 10 romani luati din toate paturile sociale si zonele geografice cine e lipa si poate vor sti 3-4.in schimb despre hagi nastase si nadia vor sti toti. oare cine-i de vina ?

Nikko  •  23 septembrie 2010, 16:20

Nu pricep ce atata discutie. Omul nu era un ageamiu de pe strada si putin ii pasa lui de notorietate. Si lasati, ca daca ii iei pe oameni la trei pazeste si-i intrebi dar ce anume a facut Nadia, o sa-ti spuna aproape toti ca a luat 10 si atat. Titluri, de care, unde, cum, cand – sufletu: „am vazut-o in reclama la banca aia”.