Crimă cu premeditare la chioşcurile de ziare

Astazi dimineata, cititorii au gasit chioscurile inconjurate de o banda galbena pe care scrie „Crime scene do not cross”. Oamenii au facut ochii mari 🙂 Unul dintre cititori ne-a trimis chiar poza alaturata, realizata dimineata devreme. Fiecare exemplar de Gazeta Sporturilor a fost de asemenea „sigilat” cu aceeasi banda specifica politiei din filme.

joi, 30 septembrie 2010, 10:07

Astazi dimineata, cititorii au gasit chioscurile inconjurate de o banda galbena pe care scrie „Crime scene do not cross”. Oamenii au facut ochii mari 🙂 Unul dintre cititori ne-a trimis chiar poza alaturata, realizata dimineata devreme. Fiecare exemplar de Gazeta Sporturilor a fost de asemenea „sigilat” cu aceeasi banda specifica politiei din filme.

A fost modalitatea prin care Gazeta a semnalat publicului ca azi a aparut impreuna cu ziarul prima parte a trilogiei „Millennium”, cartea suedezului Stieg Larsson. Adusa in Romania de editura Trei, cartea a impresionat cititorii din toata lumea prin formula inedita de actiune politista si thriller politic. Volumul urmator va aparea joia viitoare. Aici puteti citi o cronica scrisa de Maria Andries, iar aici puteti rasfoi in format electronic citeva pagini din „Millennium”.


Comentarii (10)Adaugă comentariu

radu  •  30 septembrie 2010, 14:13

am fost la trei chioscuri de ziare ,aici in FAGARAS,nici unul nu primise gazeta sporturilor,cu sau fara carte,stiti cumva daca apare maine sau ce se intampla?as vrea sa cumpar cartea…

Andrei  •  30 septembrie 2010, 14:20

Salut Catalin,

Foarte cool ideea, de impact si in legatura cu subiectul cartilor. Le-am citit pe toate 3 si sunt foarte bine scrise, alerte. Iar cea de-a treia e cumva in legatura si cu sistemul de baieti cu ochii albastri de la noi.
Ar fi fost misto si un parteneriat cu cei care aduc filmele din seria asta la noi(independenta film parca).
Oricum bravo pt initiativa,
Andrei

Remi Online  •  30 septembrie 2010, 20:57

Foarte tare ideea!Am observat si eu prin oras asta, se uita lumea pe acolo credea ca s-a intamplat ceva

Razvan Vultur  •  3 octombrie 2010, 10:35

Mie. de la taraba, mi-o dat cartea cu gsp-ul de miercuri :), separat, fara nici o impachetare.
da nu m-am suparat, oricum cartea o vroiam.
Imi place subiectul, dar ori traducerea ori originalul nu are, in afara de actiune, o scriitura prea interesanta :).
Apropo de subiect, mi-ar place parerea lui Tolo legata de partea cu procesul de calomnie a jurnalistului (pe la inceputul volumului 1). Mi-e mi-a lasat un gust foarte amar raportarea la situatia de la noi.

vlad  •  3 octombrie 2010, 11:16

da, un weekend pierdut:(
cand apare partea a 2-a ?

razvan  •  3 octombrie 2010, 18:46

Am o curiozitate.
Cartea de la gaseta are 300 si ceva de pagini.

cartea initiala de la editura trei are 600 si ceva.
Autor: Stieg Larsson
ISBN: 978-973-707-220-7
Nr. de pagini: 688
Colecţia: Fiction Connection

De unde diferenta? Nu am vazut editia originala de la editura 3, asa ca nu stiu daca paginile is maimici, fontul maiamre sau alte diferente, dar ic curios daca editia de la gazeta ii identica incontinut cu cea originala.
Editia originala costa 49 ron, nu 10 (11 cu ziar cu tot) ca si editia asta care o am si eu :).

razvan  •  3 octombrie 2010, 19:04

m-am lamurit singur :).
La gazeta o aparut milenium 1, partea 1 :), pe cand varianta originala ii daor milenium I.

vlad  •  3 octombrie 2010, 22:15

da, si eu:) partea 2 pe 7 octombrie; scrie pe ultima pagina din carte

Edi Wacs  •  7 octombrie 2010, 19:12

Salut Tolo,

Veti scoate si MILLENIUM II si MILLENIUM III?

Razvan  •  16 octombrie 2010, 21:26

exact aceeasi intreabre ca si Edi Wacs :).
Sa stiu daca sa astept sau sa iau 2 si 3 direct de la editura si sa inteleg de ce editura o acceptat sa le vanda mai ieftin :).