Trei din media

1. Campania publicitara prin care, metaforic, ciocolata Rom se americaniza a fost, de fapt, un truc prin care s-a comunicat autenticitatea produsului. „Clientul a avut curajul de a accepta propunerea noastra”, a explicat Mihai Trandafir, de la McCann. Reactia publicului a fost exact cea anticipata de agentie – indignare pentru instrainarea brandului. De pe facebook si pina pe site-ul campaniei, mii de oameni au protestat, pina cind li s-a spus ca totul a fost o provocare. Campania a nedumerit, ea este discutata divergent in mediile publicitatii, dar interesant e ca a stirnit o asemenea reactie in conditiile in care sondajele de opinie, Metromedia Transilvania a publicat unul recent, arata ca numai 1 din 2 ne declaram „mindria de a fi roman”. E cel mai jos nivel de apartenenta nationala si sociala de cind se fac masuratori statistice in Romania.

miercuri, 13 octombrie 2010, 10:51

1. Campania publicitara prin care, metaforic, ciocolata Rom se americaniza a fost, de fapt, un truc prin care s-a comunicat autenticitatea produsului. „Clientul a avut curajul de a accepta propunerea noastra”, a explicat Mihai Trandafir, de la McCann. Reactia publicului a fost exact cea anticipata de agentie – indignare pentru instrainarea brandului. De pe facebook si pina pe site-ul campaniei, mii de oameni au protestat, pina cind li s-a spus ca totul a fost o provocare. Campania a nedumerit, ea este discutata divergent in mediile publicitatii, dar interesant e ca a stirnit o asemenea reactie in conditiile in care sondajele de opinie, Metromedia Transilvania a publicat unul recent, arata ca numai 1 din 2 ne declaram „mindria de a fi roman”. E cel mai jos nivel de apartenenta nationala si sociala de cind se fac masuratori statistice in Romania.

2. Sub un titlu pe care-l pastreaza confidential si la o editura despre care nu vrea acum sa vorbeasca, „tocmai ca sa nu infrunte presiuni”, Cozmin Gusa se pregateste sa lanseze in noiembrie o carte care se deschide cu o scrisoare adresata presedintelui Traian Basescu. Volumul contine si un capitol critic la adresa media, in care sint amendati, cu dezvaluiri pe care le pregateste de ceva vreme, nu doar mogulii, ci si citiva jurnalisti extrem de cunoscuti.

3. Mihnea Vasiliu a fost numit director la Ringier Romania, fiind primul general manager de origine romana al trustului elventian de presa. Informatia a fost furnizata de paginademedia. Azi, Vasiliu va avea primul contact cu ziaristii si oamenii din celelalte departamente ale Ringier. Nu stiu ce va spune, dar stiu ce nu va spune, lucrurile bune despre el, de aceea ii fac o scurta prezentare.
E un lider puternic, cu experienta si pe jurnalism si pe business, si in presa scrisa, si in tipografie si in TV. Un om care n-a ezitat sa faca un MBA la Londra la o virsta cind altii se gindesc la exit. Ca oricare dintre noi, a traversat momente bune si rele, a luat decizii inspirate si altele mai putin, dar a ramas loial mereu companiei pentru care a lucrat si a impins lucrurile inainte, chiar daca deseori da senzatia unei gravitati exagerate a situatiei. Nu se comporta ca un optimist, iar unii dintre cei cu care a lucrat i-au reprosat stilul aspru. Numirea lui e o decizie lucida a Ringier, care avea nevoie de un lider hotarit in aceste vremuri in care decis e doar viitorul greu al presei.


Comentarii (11)Adaugă comentariu

Alexandru Ivanescu  •  13 octombrie 2010, 10:58

Nu ma dau in vint dupa Gusa, dar sint curios ce va scrie in carte. Unul dintre motivele penru care nu-l agreez e chiar ceea ce ma intriga acum: cit va spune din ceea ce stie despre oamenii politici si jurnalisti?

Ioana Pintilie  •  13 octombrie 2010, 10:59

Chiar daca nu am lucrat niciodata cu Mihnea Vasiliu am auzit si citit o multime de lucruri bune despre el.

voinicul  •  13 octombrie 2010, 12:24

1. Reclama cu Rom mi-a mancat sufletul. Altfel, bunaaaaa! Si e produs romanesc!
2. M-am saturat de Gusa. este un mare cameleon. Si cand ma gandesc la faptul ca ma pacalise la inceput imi vine sa trag o-njuratura! Cel putin!
3. Mama, cati ani au trecut ca sa ajunga primul manager roman in fruntea elvetienilor de la Ringer. Ar fi misto sa-i scoata din gaura in care au cazut. Asa, de mindrie…

funny  •  13 octombrie 2010, 12:38

Am lucrat cu Mihnea. Iti ingheatza sangele in vine. Si, da, Tolo, ii place sa dramatizeze prea mult! Ai idee de ce a plecat de la Vintu? Adica, Enache si Toader, scoliti tot la Pro-ul lui Sarbu, au ramas, iar el a plecat. De ce?
Si, un lucru pe care de multa vreme doream sa te intreb: esti de acord cu nu stiu ce manager polonez, pe pozitia de mare sef la sucursala lor din Romania, care a afirmat raspicat ca romanii sunt prea slugarnici fata de sefi?!

Cătălin Tolontan  •  13 octombrie 2010, 12:46

funny: creka a plecat pt k ringier i-a facut o oferta a unei lumi mai stabile. Dc sint de acord cu ceea ce spune polonezul? Da. Si, mai grav, sintem prea slugarnici fata de munca, facindu-ne praf timpul liber si sanatatea. Nu ma refer la toata piata fortei de munca, ci la companiile serioase din Romania, unde se lucreaza mai mult ca timp si sub un stres mai mare decit afara

cristina  •  13 octombrie 2010, 12:47

Ba, romaneasca sau americana, mie imi place ciocolata cu Rom! Cu alcool, desigur!
Auzi, Gusa trece si el la Ringer cu Mihnea? Stii, Gusa are vocatie de consilier… Ha! Ha!

Din cetate  •  13 octombrie 2010, 16:36

Nu poate nimeni sa ne ajute? Nu mai exista finantatori in Romania? Unirea Alba Iulia, club care activeaza in fotbalul romanesc de 86 de ani se desfiinteaza. Maine s-ar putea sa nu mai avem echipa!!! http://www.sptfm.ro/fotbal-intern/exclusiv_-_unirea_alba_iulia_s-ar_putea_desfiinta_maine142.html

ciNicu  •  13 octombrie 2010, 16:54

1.Nu ma uit la tv, deci n-am vazut reclama ( Am pierdut ceva?).Ciocolata e OK.
2.Gusa nu ma intereseaza.
3.Unii patrioti s-ar simti mindri ca-s romani 😀 Eu ma multumesc sa-i urez bafta.
4.(de fapt aici am vrut sa ajung) Putem afla cind apar urmatoarele volume din trilogia Millenium,impreuna cu Gazeta? Daca mai apar….

Alex  •  13 octombrie 2010, 16:57

Treaba cu ROM nu cred ca e doar politica de marketing. Asta e reactia lor dupa ce au vazut criticile aduse la „americanizarea” produsului. Daca nu ar fi fost atatea reactii impotriva americanizarii, acum toti ar consuma „ROM american”. Personal consider ca este o gafa colosala, si, pe mine m-au pierdut ca si client al lor.

monica  •  13 octombrie 2010, 22:54

Cozmin Gusa a scris o noua carte despre problemele Romaniei de azi intitulata, „UN OSPICIU NUMIT ROMANIA -cronica unui esec premeditat”. Aceasta va fi lansata la targul de carte Gaudeamus din noiembrie de la Bucuresti si are ca deschidere o scrisoare deschisa adresata lui Traian Basescu, in care autorul il chestioneaza pe presedintele Romaniei asupra efectelor mandatului sau prezidential. In cuprinsul cartii se analizeaza starea categoriilor sociale, esecul elitelor romanesti si cauzele acestuia, precum si perspectivele pe termen mediu ale romanilor. Cozmin Gusa se afla la a doua carte despre realitatile romanesti, dupa ce in 2006 a publicat „10 pacate ale Romaniei”.

pavel lodroman  •  14 octombrie 2010, 16:54

Zvonul despre cartea lui Gusa nu e decat un zvon. L-ai preluat, l-ai facut mai credibil. Ar fi cam a 10-a incercare de reinventare a lui Gusa, probabil la fel de tupeista si inutila.

Imi permit sa intreb de ce ti se pare ca Gusa ar merita credibilitate, avand in vedere ca singura lui realizare ca om politic e miracolul ca a rezistat in atentia publicului cu realizari zero (si cu o istorie a conflictului care in Romania nu e depasita decat de Basescu).