Viva Chile!

„Trăiască ţara mea! Viva Chile!”, aşa au strigat cei 33 de mineri chilieni eliberaţi din subteran după 68 de zile. Scandarea fotbalistică, de altfel printre minerii blocaţi s-a regăsit şi un fost bun jucător chilian, coleg cu Zamorano, scandarea poartă în ea un sentiment care a putrezit în doagele corpului nostru. Un fior de mîndrie că aparţii unui loc, unei colectivităţi, unui fel comun de a fi. O trăire naivă, dar reconfortantă, precum secunda uşoară în care te descalţi pentru că ai ajuns acasă.

miercuri, 13 octombrie 2010, 4:34

„Trăiască ţara mea! Viva Chile!”, aşa au strigat cei 33 de mineri chilieni eliberaţi din subteran după 68 de zile. Scandarea fotbalistică, de altfel printre minerii blocaţi s-a regăsit şi un fost bun jucător chilian, coleg cu Zamorano, scandarea poartă în ea un sentiment care a putrezit în doagele corpului nostru. Un fior de mîndrie că aparţii unui loc, unei colectivităţi, unui fel comun de a fi. O trăire naivă, dar reconfortantă, precum secunda uşoară în care te descalţi pentru că ai ajuns acasă.

Ca să simţi asta, ca să-ţi vină să strigi, fără teamă de ridicol, „Viva ţara mea!”, această ţară trebuie să facă ceva nu neapărat pentru tine, e suficient un exemplu, al oricăruia dintre cetăţenii săi. Să nu-i lase pe oameni să putrezească de vii şi să mobilizeze toate reursele de tehnologie şi de îndîrjire umană ca să-i salveze pe mineri de la 700 de metri adîncime, lucru unic în istorie. Să nu-şi lase soldaţii răniţi pe front în mizerie, să nu-şi împingă doctorii să plece din ţară, să nu-şi batjocorească profesorii pentru că muncesc, pe naiba!, puţine ore, nu, nu e politică, e viaţă!, şi, în general, să nu abandoneze pe nimeni în spate, sărac, bătrîn sau bolnav, pentru că asta înseamnă o ţară de care să fii mîndru!

L-am ascultat pe Hagi la gspTV. E atît de orgolios şi de neîmpăcat cînd se enervează. A spus un lucru esenţial, valabil nu doar la echipa naţională, ci peste tot: „La cei care conduc acum naţionala văd un mare NU; n-avem campionat, n-avem tradiţie, n-avem valoare, n-avem moral, n-avem jucători, n-avem nimic! Să plece atunci! Eu zic un mare DA”.

Da, Gică, Viva Chile!


Comentarii (44)Adaugă comentariu

make  •  13 octombrie 2010, 16:41

Da? Asa au strigat ? Tu unde i-ai gasit deja eliberati pe cei 33 cand au scos de abia 12 pana acum ?

Leo  •  13 octombrie 2010, 16:52

Trebuie spus ca la aceasta ora au fost salvati doar 11 mineri.Restul asteapta sa iasa in cursul zilei de azi.Evenimentul este transmis LIVE pe http://www.livestream. com si toata planeta este conectata la eveniment doar in Rom. sunt alte probleme.Cat despre Hagi eu cred ca este frustrat ca el nu a stat prea mult la echipa nationala iar Razvan este pasuit prea mult. Tot rautate se cheama si asta Domnule Hagi

Cristi  •  13 octombrie 2010, 16:53

Dar de ce sa plece ei de la caldurica? Tocmai ce au gasit un tap ispasitor (tapul nu stie inca, el crede ca e sprijinit)caruia doresc sa-i prelungeasca contractul, lumea da in el, il scuipa si ei se ascund mai nou dupa o calificare ratata a generatiei U21. Cica ei sunt viitorul si pe ei sa ne bazam.
Nu am nimic cu cei tineri, au luptat saracii cat au putut, dar macar se obisnuiesc de mici cu mentalitatea asta(arbitrii, ghinion, vremea de afara, etc). Sistemul a biruit inca o data. Viva Romania

Laurentiu  •  13 octombrie 2010, 16:56

Catalin,
Pune si tu un buton de share- Facebook
Multam
Laurentiu

DAN  •  13 octombrie 2010, 16:57

BRAVO, TOLO, DAR NU UITA CA HAGI ARE CULTURA UNUI CAMPION, MENTALITATEA UNUI INVINGATOR, CEEA CE NU AU CEILALTI. CAT DESPRE ROMANIA…HAI ROMANIA!

Stefan Stelian  •  13 octombrie 2010, 16:59

HAGI MI-A MANGAIAT SUFLETUL.PATRIOSTISM,SPIRIT DE ROMAN,DIN CE IN CE MAI RARE.AM REVENIT IN TARA,DUPA CE AM LUCRAT AFARA SI AM FOST APRECIAT.SE SPUNE MEREU CA E NEVOIE DE NOI.SUNT MANAGER IN TURISM SI ,IN APROAPE UN AN NU AM GASIT DE MUNCA.SI TOTUSI ,TURISMUL,LA NIVEL MICRO SI MACRO,E DISTRUS DE MANAGERI CARE NU AU EXPERIENTA CI DOAR PILE SI RELATII.AVEM RAZVANI PESTE TOT SI REZULTATUL E CA ROMANIA E IN COLAPS.NE DISTRUGEM VALORILE,NEPOTISMUL (MIRCEA SANDU-DRAGOMI-RAZVAN SUNT UN TOT,ULTIMUL FIIND UN LACHEU) E LA MODA.NU AVEM SANSE SA CRESTEM DACA NU AVEM UN SISTEM DE VALORI SI NEGAM CE AVEM BUN.

Cristi  •  13 octombrie 2010, 17:09

Absolut impresionant ce se intampla in Chile. De azi dimineata urmaresc continuu evenimentele. E incredibil.

buky  •  13 octombrie 2010, 17:10

„…because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”

speedy  •  13 octombrie 2010, 17:35

sunt un fan al lui hagi jucatorul, dar nu pot uita ca a avut sansa lui la nationala si i-a dat cu piciorul. el nu a fost dat afara dupa ratarea calificarii cu Slovenia, a demisionat singur. sigur, a fost un esec pe care mandria lui de campion nu l-a putut digera, dar, sa fim cinstiti, nimeni nu l-a considerat vinovat. pur si simplu a demisionat. putea sa continue si sa arate de ce e in stare. sincer sa fiu, nu am fost impresionat de ce a aratat ca antrenor. nu pot sa zic ca este un antrenor slab – nu am vazut multe meciuri ale echipelor antrenate de el. in buna masura pt. ca mai mult nu a antrenat, decat a antrenat. pana nu il vad stand un campionat, un sezon sau o campanie pe undeva, cu tot respectul pe care i-l port ca jucator, ORICE ar spune ca antrenor nu are mai mare valoare decat ceea ce spun eu sau altii de pe forum: vorbe de claca, spuse de spectatori. si vreau sa fiu bine inteles…nu sunt un fan al lui razvanel, sunt unul care zic „sa plece baiatul lui tata”. dar nu pt. ca incepe frazele cu NU; romania e tara in care totul incepe cu NU, de ce ar fi fotbalul o exceptie? Razvan trebuie sa plece pt. ca: NU are valoare, NU are viziune, NU are curaj, NU are idei (cu exceptia catorva idei fixe referitoare la selectie)

Cătălin Tolontan  •  13 octombrie 2010, 17:36

dan: da, acesta e hagi

Pandele  •  13 octombrie 2010, 17:44

Razvan Lucescu e limitat si incompetent ca antrenor. Pe de alta parte, Hagi e la fel de limitat si, in plus, e compromis iremediabil prin relatia cu clanul becali. Asa ca, daca vreti o solutie, cautati-o in alta parte.

Sorin  •  13 octombrie 2010, 17:58

cand ai o infrastructura modesta si cand selectia se face pe baza mitei sau a relatiilor, e greu sa descoperi si sa cresti talentele pe care orice tara le produce.

kik  •  13 octombrie 2010, 18:20

1

kik  •  13 octombrie 2010, 18:36

Hai sa dau o solutie Sandoi.Am jucat cu vicecampioana europeana si am vazut ca vor sa fie fotbalisti nu prietenii fotbalistilor am vazut mijlocasi dribland dar oamenilor nu iam avut pe costea si alexe.Daca in 2 ani urca 5-6 la echipa mare cine este in drept sa ii antreneze?Altceva nu am citit ca Papp este cu sexi vasluianca,Rapa cu grenada sexy sau torje gol pe net .Sai lasam sa joace fotbal iar Lucescu si Boc si Basescu daca cred ca nu ii meritam ca ar face da nu au cu cine nu au cu ce sa ne lase in demnitatea noastra cata o mai avem.Incredibil tupeu ,vor sa ne faca bine dar noi nu meritam.

Adi  •  13 octombrie 2010, 18:43

Asta cu mentalitatea de invingator este o problema mai veche a romanilor. Din mosi stramosi noi otraveam fantanile si incendiam recoltele asa ca sa nu ne miram cand ratam pe banda rulanta calificari atat la seniori cat si la tineret si ne lamentam dupa aceea cum face acum Razvan Lucescu
Foarte putini romani au acest spirit de invingator si Hagi merita apreciat pentru acest lucru. Desi foarte inteligent ca si jucator , ca antrenor nu a aratat mare lucru poate si din cauza unui prea mare ego. Pur si simplu nu a acceptat ca are nevoie de exercitiul muncii in aceasta meserie si nu a realizat ca talentul nemasurat ca jucator nu te ajuta deloc cand ai in mana fraiele unei echipe.
Cat despre Razvan, locul lui in acest moment cred ca este la o echipa de club unde poate crea un grup unitar si se poate apropia de jucatori si nu la echipa nationala. Pur si simplu rolul de selectioner nu cred ca i se potriveste si ar trebui sa inteleaga ca in unele momente e mai elegant sa cedezi. Dar dupa incapatanarea care am vazut-o ( cazuul Florescu este cel mai elocvent ) cred ca o sa ne mai chinuie inca o campanie pe care probabil o vom rata.
Toate bune si HAI Romania !

a.a.  •  13 octombrie 2010, 18:45

domnule Tolontan, eu abia aştept să fiu mândră că sunt româncă, numa’ că nu prea mai am ocazia. prea des am fost dezamăgiţi şi nu cre’ că am avut aşteptări prea mari.
dacă mă gândesc bine a fost o zi când s-a strigat în Piaţa Universităţii „România! România! Emil! Emil!”. venise Bill Clinton şi ne dădeam mari(mulţi chiar eram sinceri) că suntem români, că suntem patrioţi, că scăpasem de Iliescu şi că merităm să intrăm în NATO. şi dup-aia dezamăgirea, cât casa

bilu  •  13 octombrie 2010, 19:29

Gheorghe Hagi,Yes,we can!

Nicu  •  13 octombrie 2010, 20:00

Pt DAN si pt Catalin Tolontan
Nu, nu acesta e Hagi; el nu are cultura unui campion pentru ca nu a obtinut rezultate(???) ca urmare a unei munci supraomenesti, ci a cules roade ca urmare a unui imens talent; fara acest talent ar fi fost un ilustru nimeni. Daca ar fi muncit pe branci pentru realizarea sa atunci ar sti ce munca trebuie sa aplice pentru a avea rezultate, dar nu stie. Pe de alta parte, nici mentalitatea lui nu e de invingator pentru ca facand aceste declaratii isi alimenteaza frustrarea si nu se invinge pe sine.Academia lui nu fabrica talente, ci le VANEAZA, le da impresia ca beneficiaza de cea mai buna instruire si apoi le va vinde. Nu le garanteaza de acum valoarea de vanzare chiar daca-si adauga acelor talente acum „munca” lui in academia lui.

CiprianM  •  13 octombrie 2010, 20:27

Suntem ultima tara din Europa ….dar cred ca ne-am obisnuit. Nu mai avem nici pentru ce lupta…sa fii invingator pentru ce? Coruptie si mizerie politica …fotbalul de ce ar fii altfel? E greu sa schimbi sistemul …pentru ca asta ar insemna sa schimbi TOT in Romania..Dar ia sa va intreb: daca pierdem si cu Luxemburg? Va spun eu…suntem ultimii din Europa si la fotbal….ca Sierra Leone sau Somalia in Africa. Ce cosmar!!!
Sanatate!

nime.n.lume  •  13 octombrie 2010, 20:31

E bine ca promovam valorile si identificam falsurile.
E bine ca promovam gandirea pozitiva, si ii aratam cu degetul pe negativisti(astia cu un mare NU), cel putin la nivel declarativ.
Asa se incepe.
Pentru cativa comentareti: dl Tolontan nu il propune pe Hagi ca selectioner, doar ca stil de gandire, mentalitate.

alex  •  13 octombrie 2010, 20:45

Oamenii au anumite tipare care ii caracterizeaza. Sa ne amintim ca Piturca a fost demis prima oara de la Nationala (desi o calificase la Euro) dupa ce Hagi cu Popescu au facut scandal. Probabil asa au zis si atunci: „Baaaa, noi suntem de aur, tu pe unde ai jucat?” (apropos, dupa criteriul asta, Chivu le da clasa). La Euro ’96 cand au reusit un procentaj de 100% la infrangeri (3 infrangeri, un singur gol marcat) nu mai erau de aur se pare.
Acum Hagi a sperat ca Lucescu Jr va pleca si ii va lua el locul. A explodat cand a vazut ca Lucescu al mic e hotarat sa ramana.
Deci asta e natura lor. Au avut picioare de aur. Nu si caracterul.

adrian spania  •  13 octombrie 2010, 20:46

Excelent exemplu si excelenta trecere spre fotbal d-le Tolontan. Inca ceva,Hagi e un exemplu pentru orice domeniu de activitate in Romania,iar in momentul cand a demisionat,a facut-o din demnitate, cuvant atat de strain lui Lucescu. Viva Romania….sau ce a mai ramas din ea.

iulian  •  13 octombrie 2010, 22:12

Hagi este limitat ca si antrenor iar cu intelectul sta foarte slab,abia leaga doua cuvinte.
Nu face altceva decat jocul lui Gica Popescu si a bisnitarilor de Becali.
Sunt de acord ca nici Razvan nu este omul potrivit pentru nationala,dar nici Hagi,nu a demonstrat pe unde a fost nimic ca si antrenor,zero.

cons pmp  •  13 octombrie 2010, 22:19

DA Tolo! VIVA DA!!

cons pmp  •  13 octombrie 2010, 22:25

Hagi are defecte ca orice om. Insa are o calitate rara pt un roman: nu se simte inferior in comparatie cu altii. Daca gandea ca Razvanel… ne multumeam cu un egal cu Tara Galilor in ’93. Ca doar Tara Galilor e din UK care a inventat fotbalul… cum am putea noi sa avem pretentii sa ii batem?!
N-am nimic cu Lucescu, dar aici Hagi iar are dreptate: daca nici macar nu crede in ce face… pt ce mai sta??!!

Robert  •  13 octombrie 2010, 22:29

Traiasca Romania, traiasca valorile din orice domeniu, Dumnezeu sa ne ajute!

Alex  •  13 octombrie 2010, 23:27

Viva EMIGRARE!!!
Plecati unde vedeti cu ochii……

deni  •  13 octombrie 2010, 23:31

emotionant… si articolul, si mai ales ceea ce se ptrece in CHILE!! iti dau lacrimile, fara sa vrei si nu te poti abtine cand vezi imaginile alea… cat despre HAGI, are dreptate. razvan e labil, el trebuie sa plece… oriunde, pt ca nu va mai fi bine primit niciunde

O telespectatoare  •  14 octombrie 2010, 0:35

Noi am fost capabili de doua lucruri extraordinare în ultimii 21 de ani: sa îi împușcăm pe Ceaușești și să îi dezgropăm pe Ceaușești. În rest, despre România nu s-a vorbit la nivel mondial. Pentru că nu avea de ce să se vorbească. Gloriile sportului au apus, cultura ne-o iau alții (nu am știut să ne revendicăm la timp nici un mare scriitor și toți marii au fost cetățeni ai altor țări, nu români!), iar la nivel politic nu avem nici o însemnătate, nici o contribuție. Ar mai fi povestea cu țiganii, care va schimba, mai devreme sau mai târziu, o serie de legi în Europa.
Românii trebuie să emigreze cu toții, să învețe ce e aia muncă, respectul pentru muncă și pentru cine muncește și niște elemente de bază pentru conviețuire. Așa poate le mai trece un pic din negativismul acesta, care nu e altceva decât o rămășiță comunistă și poate ajuta la vederea lungului nasului.
Salutare și numai bine!

din New Jersey  •  14 octombrie 2010, 2:29

vad cititori care se agata de numarul c elor scosi pana acum , pt care mai importante sunt amanuntele decat…esenta !…intr-adevar , acum il scot pe cel deal 28 lea dar asta conteaza mai putin !!!…ce conteaza mai mult e efortul Chilian de salvare a celor 33 de mineri , iar in romania oamenii mor cu zile fara ca sa-i pese…NIMANUI !!!…ma refer la sistem sanitar inexistent aproape unde anual mor mii de oameni,oameni care in alte tari ar mai fi avut ani multi de trait beneficiind de medicina si tehnologia sec XXI !!!…ma refer la …autostrazile inexistente !!!…si ne mor pe soselele patriei sute sau mii de conationali care ar fi trait daca ar fi existat autostrazi precum in …TOATA EUROPA !!!!…pana si in Chile,o tara din America Latina , unul dintre cele mai sarace si subdezvoltate teritorii se pune mult mai mult pret decat in romania !!!!…la noi exista o alta scara a valorilor !!!…la noi hotia a ajuns o virtute iar infractorii …VEDETE MONDENE !…noi ne facem remarcati prin altele….prin JUSTITIA CORUPTA , care a facut din romania….PARADISUL INFRACTORILOR !!!…prin politicienii nostri dragi care nu sunt altceva decat niste…INFRACTORI cu IMUNITATE !!!…prin normalitatea anormalului si…anormalitatea , normalului !!!…si ne mai miram de ce dau romanii buluc sa plece din tara !?….va spun eu…DE SILA !!!…SILA de a fii ROMAN !!!…faptul ca esti roman te fac sa te simti mik si umil si mai ales…umilit !!!

Student  •  14 octombrie 2010, 3:45

Excelent Tolo!! Locuiesc in strainatate, si cel mai bun prieten de aici e chiar chilian… trebuie sa recunosc ca, din pacate, nu simt fata de Romania ce simte el fata de tara lui… nu pot sa-mi explic si-mi pare sincer rau.. are amicul meu un sentiment patriotic atat de pur, de adevarat, incat e greu de explicat in cuvinte… Si cel mai mult ma bulvereseaza faptul ca eu pur si simplu nu-l am, cand ma gandesc la Romania ma gandesc numai, dar numai la lucruri negative, astea imi vin in cap tot timpul.. El insa, Chile in sus Chile in jos, i-au batut pe peruani si bolivieni in acelasi razboi acum vreo 200 de ani, in timp ce argentina ii ataca de la sud.. au ceva in ei din spiritul indienilor bastinasi Mapuche, nu-mi explic, insa au reusit sa ramana integri cam toata istoria lor.. oare aici o fi fost secretul? Integritatea? Si ce daca pierdeam jumatate din Transilvania dupa al 2-lea razboi mondial daca nu intorceam spatele nemtilor, poate istoria si noi insine am fi fost mai induratori, mai atenti cu proprii nostri munti si propriile noastre suflete.. oare cum se priveau in oglinda ostasii armatei romane dupa weekendul in care au inceput sa-i alerge pe nemti, dupa ce vinerea din urma mancau din acelasi ceaun? Chilienii au facut o adevarata razie in anii ’70 sa scape de comunisti, au distrus o intreaga generatie din radacina numai ca s-o ia de la capat.. cateodata cred ca e nevoie de sacrificii sa poti sa incepi de la zero, curat, pur, pentru o cauza de care esti convins… si sa poti uulterior sa te uiti inapoi cu mandrie, pentru ca ai luptat pentru convingerea ta, pentru ideile tale…. si ai luptat cinstit, integru, moral… cum ne putem recastiga integritatea, de la omu’ din sat si pana la presedinte??

amunt valencia  •  14 octombrie 2010, 4:02

Hagi,ca antrenor, poate sa fie o nulitate si nu ma intereseaza asta! Dar ceea ce a spus Hagi,adevarurile aruncate cu furie si patima, cu durerea celui care vede ca i se ia onoarea, nu trebuie sa ne lase indiferenti. Hagi are dreptate, nu suntem un popor de zombi, avem inca, multi dintre noi,onoare si patriotism. ( e 3:55 si ultimul miner a fost scos) Poate ca suntem saraci si furati de toata lumea dar Hagi are dreptate in indarjirea lui de a inlocui negativismul si plansul cu dorinta de a lupta. Asa ca Hagi poate sa ramana un antrenor anonim , dar ca ROMAN , Hagi e unul adevarat.

Mike  •  14 octombrie 2010, 5:26

Fratilor, trezirea ca e vai si amar daca nu o facem… Eu sunt in America, nu am mai rezistat. Cred ca se numea Ferma Animalelor filmuletul de desene animate? Suntem dusi de nas un popor intreg de niste PORCI. Hai Romania! Gica voi sunteti unica sansa.

sorin  •  14 octombrie 2010, 8:53

Nu poate sa-mi zica nimeni mie ca Razvan Lucescu e un antrenor mai bun decat Hagi si punct.

radu  •  14 octombrie 2010, 9:48

da, impresionant ce se intampla in Chile. In plus, domnule Tolontan stiti ce am remarcat, ministrul minelor Dl Golborne a stat acolo de la inceput pana la sfarsit pentru fiecare din cei 33 mineri. La noi ministru ialomiteanu fuge cu sprijinul sepepistilor din propriul minister.
Aseara, ma uitam si eu siderat la cele doua contraste si imi doream sa fiu chilean
ps Gheorghe Hagi are dreptate. La noi incompetenta este recompensata, Lucescu jr sau Boc care e diferenta?

O zi buna
Viva Chile

lucian82  •  14 octombrie 2010, 9:54

bun articol; referitor la CHILE sunt convins ca la un caz similar ROMANIA nu ar reactiona la fel ,pozitiv, iar HAGI are mare dreptate RAZVAN a gresit e diferenta mare intre LABIL PSIHIC si MENTALITATEA DE INVINGATOR ;VIVA CHILE ;TRAIASCA ROMANIA ;p.s. ca si HAGI sunt mandru ca sunt ROMAN

Tudi  •  14 octombrie 2010, 10:34

Optimismul e bun. Obiectivismul e de aur. Ar trebui sa inteleaga si Gica Hagi ca el a castigat tot ce a castigat din aur cu echipele de club, nu cu Nationala.

aztecul  •  14 octombrie 2010, 10:54

Domnule Tolontan cu toata sinceritatea v-am apreciat articolele cu multi , multi ani in urma .
Apoi interesat sau nu ati amestecat jurnalismul sportiv cu politica creand o tochitura acra fara nici un gust .
Nu ma intereseaza daca aveti dreptate din punct de vedere politic .
Poate aveti .
Din pacate cititori au castigat un politician , dar au pierdut un comentator sportiv foarte , foarte bun .
Poate actualul guvern este unul extrem de incapabil , iar presedintele este un dictator nenorocit .
Habar am si nu ma intereseaza atata timp cat s au respectat regulile democratice , adica alegeri libere .
Dar sa ajungem sa politizam absolut tot [ asa cum o faceti extrem de des dumneavoastra in ultimul timp] este deja prea mult .
Nu pot sa citesc un ziar de sport , sa merg pana la toaleta sa nu aud comentarii politice .
La cati bani sau cheltuit pentru campania asta mediatica nesfarsita mai bine ii impuscati si gata .
Ii aducem la putere pe cei care doriti voi cei revolutionari , dar sa ne vedem si noi apoi de treaba noastra .
Fiecare in domeniul lui .
Jurnalistul sportiv …de sport , politicianul ..de politica .
La ce va duce atata ura in tara asta ?

gilos  •  14 octombrie 2010, 11:03

Hagi e Hagi. Stie fotbal si este foarte ambitios si pasionat de ceea ce face. De cate ori vorbeste stie ce zice si are argumente. Sta mai prost la capitolul exprimare, dar ceea ce spune este corect.
Marea lui problema este relatia cu fratii Becali. Nu vad cum ar putea sa se separe cumva de ei pt ca asocierea cu acestia ii aduce enorme prejudicii.
Valabil si pt Gica Popescu.

Cătălin Tolontan  •  14 octombrie 2010, 11:03

aztecul: regret ca dvs vedeti ca acest articol promoveaza ura. Am incercat cu totul altceva, sa inteleg, asa cum spun citiva cititori mai sus, de unde vine patriotismul acesta al chilienilor, pe care nu le e rusine sa-l afiseze si sa-l pun in paralel cu resemnarea de la noi. Nu despre politica e vorba in articol

cons pmp  •  14 octombrie 2010, 11:09

Insasi calificarea la un turneu final e o performanta. Faptul ca nu mai e vazuta asa acum, se datoreaza lui Hagi si generatiei sale. Intre 1990 si 2000 am fost la 5 turnee finale (doar in ’92 am ratat calificarea). In deceniul urmator (post-Hagi) am mai fost la un singur turneu (Euro08).
Asa ca… ne-am multumi cu performanta asta, simpla calificare! Se poate Razvan? Mircea Sandu? Lupescu?

Craiovean  •  14 octombrie 2010, 12:09

Suntem stat unitar, nu national … parca asa scrie in Constitutie. Atunci de unde atata sentiment national ca sa strig ceva ?!

vivachile,vivaromania?  •  14 octombrie 2010, 12:32

Noi avem o problema , cultivam cu orice pret, pe toate poasturile de tv , nimicul. Toate incultele, toti trogloditii, filistinii, apar la tv.
Poate ar trebui inchise aceste posturi care indobitocesc acest popor, special.

aztecul  •  14 octombrie 2010, 20:12

Aveti dreptate domnule Tolontan …si nu aveti .
Sunteti un iscusit cavaler al condeiului [ sa nu spun al tastelor :)]astfel incat spada dumneavoastra nu loveste intotdeauna in inima pentru a ucide pe cineva .
Sunteti bun , si asta o recunosc deschis , iar asta va aduce capacitatea de a face pe cineva sa sangereze si fara a fi, aparent evident asta .
Amandoi stim bine ca frazele dvs erau un atac extrem de fin la actuala guvernare .
Nu . Nu ma intereseaza sub nici o forma sa discut desprea asta .
Poate nu este pe placul dvs dar eu consider ca pentru a functiona un intreg fiecare trebuie sa si faca treaba la care se pricepe fara al obstructiona pe altul care face o alta munca .
Eu inca cred intr o societate in care medicul va opera , taximetristul ma va aduce acasa dupa un sprit , profesorul imi va educa copii , jurnalisti vor face jurnalism pe domeniul care exceleaza si nu amestecat ca un ghiveci [am ajuns ca jurnalisti specializati pe politica sa faca articole despre Razvan Lucescu iar cei de sport despre lumea politica ], o societate in care politica o vor face excusiv politiceni .
Stiu ca nu va va placea ce spun si ca ve ti opina ca intr o democratie trebuie sa existe libertatea de exprimare .
Corect .
Dar pana unde merge aceasta libertate ?
Pana cand intreaga societate face politica ?
Sa ma scuzati domnule Tolontan dar eu nu cred intr o societae in care politica se face la televizor si nu in parlament , in care orice bucatar stie cine e mai bun ca presedinte , premier sau selectioner la nationala .
Pentru ca asta a devenit Romania .
Locul in care zilnic ne dorim sa schimbam presedintii , premierii , antrenorii , patronii de club …pentru ca na , noi ne pricepem la tot si stim noi ca ala nu e bun .
Ca principiu pot sa va dau dreptate .
Lucrurile nu merg in directia buna .
DAR NU ESTE PROBLEMA MEA SA ANALIZEZ SI SA CORECTEZ ASTA !
Eu ma pricep la altceva , si asta fac .
Eu continui sa cred ca daca toti am face asta , lucrurile ar merge mai bine .
Asta spuneam despre dvs .
Va pricepeti la sport .
Va pricepeti sa scrieti [si inca cum ]
Lasati politica pentru politiceni .
Sau deveniti unul dintre ei .