RCS-RDS ramine favorit pentru Liga 1

UPDATE: Romtelecom spune ca nu e adevarat. Vedeti comunicatul in comentariul #1.

joi, 28 octombrie 2010, 4:25

UPDATE: Romtelecom spune ca nu e adevarat. Vedeti comunicatul in comentariul #1.

De ce? Pentru ca, desi a investit puternic in DolceSport, Romtelecom va trece in curind prin tunelul schimbarilor manageriale. Yorgos Ioannidis, seful suprem delegat de OTE pe Romania, poate pleca, insotit de mai multi conationali din conducere. Luati informatia cu distanta cu care trebuie sa privim toate stirile din mediul inalt corporatist, unde lucrurile cunosc o geometrie variabila. In locul lor vor veni nemtii numiti de Deutsche Telekom, companie care a cumparat OTE. Fara ca atitudinea viitorului management sa fie o certitudine, informatiile dinspre compania  mama care au ajuns in Romania sustin ca va urma o perioada de control sever pe costuri in Romtelecom.

In aceste conditii, e putin probabil ca Dolce sa liciteze excesiv, pentru a obtine indiferent de pret drepturile pe Liga 1, detinute pina in vara lui 2011 de consortiul RCS – Antena 1. Datele din piata duc la concluzia ca RCS va participa la licitatia din primavara lui 2011 singur si ca are cea mai puternica vointa de a-si adjudeca drepturile de transmisie a fotbalului intern.


Comentarii (20)Adaugă comentariu

Popescu Cristina  •  28 octombrie 2010, 17:30

Pozitia oficiala a Romtelecom in legatura cu acest articol este ca afirmatiile facute sunt total nefondate si fara nicio legatura cu realitatea.

Domnule Tolontan, va rugam ca pe viitor, pentru corecta informare a publicului, sa verificati autenticitatea unor asemenea afirmatii inainte de publicare, solicitand o pozitie oficiala si din partea celor la care va referiti.

Va multumim anticipat pentru publicarea pozitiei oficiale a Romtelecom.

Cătălin Tolontan  •  28 octombrie 2010, 17:54

popescu cristina: sinteti in lumea digitala 🙂 Acesta nu e un articol, este un post pe un blog. Se supune altor reguli ale certitudinii, dupa cum am scris si in text. Va inteleg insa perfect reactia. E ceea ce va cere profesia sa faceti. Am publicat.

Florin  •  28 octombrie 2010, 18:14

Cu ce sa mai cumpere acum rcs cand sunt bagati in datorii pana-n gat? si nea mitica e pus pe fapte mari..parca vad ca le vedem doar pe stadion:)

heblu  •  28 octombrie 2010, 19:03

daca așa arată un răspuns oficial și profi în anul 2010 al unei mari corporații la un text scris pe UN BLOG, atunci eu mă gândesc că aș putea fi lejer purtător de cuvânt la NASA.

popescu critina stai jos, nota 2. așa, din principiu.

Supozitii  •  28 octombrie 2010, 19:09

http://www.wall-street.ro/articol/IT-C-Tehnologie/82551/Deutsche-Telekom-vrea-sa-fie-lider-pe-TV-si-internet-pana-in-2012-in-Romania.html

Valentin  •  28 octombrie 2010, 19:14

lol. cea mai tare e reactia Romtelecom. in primul rand, pt ca normal ca nu recunosc, cum sa recunoasca schimbarea viitoare a managementului… doi, pt ca arata o stangacie in legatura cu comunicarea digitala.

altfel, e de apreciat si interventia lor, si articolul, daca e bazat cat de cat pe surse reale.

Razvan Pavel  •  28 octombrie 2010, 22:03

Nu inteleg totusi….RDS nu are post propriu. Ce se intampla de fapt? Ei castiga licitatia si revand transmisiunile altor posturi de profil?
Lamuriti-ma si pe mine.

Florin  •  29 octombrie 2010, 0:03

Felicitari pentru tot ceea ce scrieti, este excelent sa vedem ca adevarurile ascunse mai sunt dezvaluite din cand in cand. Felicitari, este o mare bucurie. Si merci, 1993, Pendulul lui Foucault, etc..Bucurie si la mai multe. Franta va saluta si va sustine. Ca sa nu spun si ca va citeste! Assurément!

Tataee  •  29 octombrie 2010, 0:24

Doamne ajuta! E bine ca o sa ramana la Digi. E cel mai tare post la ora actuala. Sa vedem insa cat o sa-i mai tina punga. Ar fi fost o lupta interesanta cu Dolce. Nu m-ar mira ca Digi sa ia si Champions League in viitor. E vreo posibilitate, Cataline?

ursitoru  •  29 octombrie 2010, 6:56

data viitoare cind mai tii lectii de etica la tv, mai tolo mai,… inchid teveul daca nu explici cum bagi un post personal si digital in timpul programului de lucru pe blogul personal de JURNALIST GSP…hai nu-ti face griji, ca noi ne-am nascut ieri:))

papadie  •  29 octombrie 2010, 9:12

eu am citit si alta perspectiva aici http://seceleanu.blogspot.com/2010/10/fault-inaintea-meciului-pentru-liga-1.html

Mihai  •  29 octombrie 2010, 10:35

Ce mai vremuri cand erau pe postul national si toti aveam acces la meciuri!

gee  •  29 octombrie 2010, 11:02

hei, va legați de faptul ca romtelecom s-a atacat, a reacționat și a răspuns la un post de blog, după care comentați exprimarea informala a răspunsului. e doar un comentariu la un post de blog…

Doru Petrescu  •  30 octombrie 2010, 18:36

Adevarul este ca moda asta cu cumpararea exclusivitatii la preturi astronomice le-a trecut pana si capitalistilor. France Telecom si-a bagat mintile in cap dupa ce ani de zile a aruncat sute de milioane pe drepturi si n-a aratat venituri decat de zeci. In lumea telecomului hobby-ul asta se cheama „retentie”. Pai daca trebuie sa pierzi sute de milioane ca sa protejezi venituri de zeci singura explicatie este ca ori ambitia Telecoamelor este aberanta, ori undeva se sifoneaza niste bani. Cristina, Tolo are dreptate: nu suntem intr-un spatiu public ci la el in sufragerie. Daca ne pune alune pe masa, nu e cazul sa-i dam cu farfuria in cap, chiar daca alunele sunt cam sarate.
Acum in ceea ce ma priveste, ca cetatean onest ma deranjeaza atitudinea Romtelecom, o sa ma si explic: pe de o parte sunt si eu indreptatit sa aflu ce face Romtelecom cu banii Statului. In al doilea rand, exista un vid de legislatie (chiar Europeana) in a cheltui sute de milioane pe venituri de nimic. Normalitatea impune o impozitare cu 16% a banilor de hobby in corporatii, altfel spus daca tu vrei sa dai cu banii pe fereastra esti liber s-o faci. Numai dupa upa ce ti-ai platit impozitele, ca sa nu incarci excesele pe cheltuieli. Ca RCS-ul face prapad din banii lui il priveste, e o companie privata. Tu, Romtelecom n-ai voie s-o faci.
In al doilea rand, v-ati gandit vreodata ca lansand programe de televiziune comerciale mancati din prajitura de publicitate a lui ProTv, Antena si altii? Si asa banii n-ajung, vreti un razboi intre Telecoame si posturile de TV sa vedem care are muschii mai mari? Nu cred ca sunteti pregatiti pentru meciul asta. In plus am si eu o Editura careia i-a scazut publicitatea la reviste de 3 ori in doi ani. Ce facem? umplem obiectul de activitate al telecomului National cu 10 pagini cum faceau buticele in ’90? Hai sa fim seriosi. Romtelecomul este ca si o banca la 1 miliard cifra de afaceri. Cum pot eu concura cu o banca? V-au ajutat toti furnizandu-va content sa ajungeti la 1 milion de abonati, acuma vreti sa le dati in cap posturilor de televiziune? Pai unde-i dreptatea, onestitatea, atitudinea win-win? Si mai am o problema: faceti investitii in afara obiectului de activitate cumparati firme si in timpul asta dati oameni afara? Pe motiv de restructurare? Mie imi suna a abuz treaba asta. Voi da in judecata Romtelecomul daca sparge un leu din banii mei pe prostii din astea. Eu respect banul, caci il muncesc. Acelasi lucru il pretind si Telecomului national. Sunt cu ochii pe voi, oriunde v-ati ascunde in norul asta digital care se cheama Internet.
Hai ca iar te-am incurcat … 🙂

Futurologul  •  30 octombrie 2010, 21:58

@catalin,
multumesc pentru text si pentru informatie.Reactia prompta si nervoasa a PR-ului Romtelecom dovedeste ca ai dreptate.As indrazni sa zic ca si comentatorii de la 2 pana la 13 au dreptate. In opinia mea ,competitiile sportive despre care discutam , meciurile de fotbal din liga, nu merita atatia bani cat cer proprietarii drepturilor de retransmisie TV. Banii sunt distribuiti de Liga la cluburi, dar multi ajung in economia subterana, fotbalistii primind salariu la negru, sau in natura ( masini, case, excursii) ca sa nu plateasca impozite. Asta , in timp ce echipe de volei sunt nevoite sa se retraga din campionat, din lipsa banilor ( Penicilina Iasi, de ex.)
Se cer prea multi bani pentru lipsa de performanta din fotbalul autohton ,fotbal ce genereaza vedete de carton, doar care se bat cu chelnerii, prin cluburile ,…de noapte!
Este criza si in telecomunicatii, ca peste tot .Veniturile au scazut si operatorii nu mai fac profitul de acum 3 ani. Deosebirea dintre Dolce si Digi este aceeia ca Dolce pierde bani si a fost proiectat asa, ca sa tina abonatii de telefon fix si ca sa intoarca banii in Grecia ( Satelitul Dolce este Helas Sat , tot a lui OTE) dar Digi face bani, fiind brandul romanesc, cu cea mai mare si rapida extindere internationala . RDS a ramas cu drepturile pe Liga si construit canalul de Sport Digi Sport dupa ce Teszari/Oprea nu au mai vrut sa plateasca salariile angajatilor lui Voiculescu de la Antene, care tranmiteau meciurile pe GSP1,2,3.Nota de plata a fost imensa, ( peste 25 milioane Euro pe an) , neputand fi sustinuta de nici un busines plan.Este evident ca bancherii de la ING,finantatorii lui RDS, nu au fost foarte fericiti vazand cum banii lor se ingroapa intr-un busines cu ROI ( return of investment) nedefinit.
Pe de alta parte , este posibil ca Deutche telekom sa foloseasca o competitie nationala majora , de ex Liga I, pentru impunerea unei noi tehnologii, asa cum este televiziunea IPTV (prin internet).Asa s-a intamplat in Germania, de cand transmit Bundesliga, DT a ajuns la peste un milion de clienti pe IPTV si numarul lor creste cu 30 mii pe luna.In IPTV ai doua mari avantaje: nu depinzi de satelit (Helas sat mai are doar cativa ani de viata) si ai capacitate nelimitata, putand transmite toate meciurile dintr-o etapa , daca ai resurse la stadioane ( camere, car, S@G, comantatori, etc).In Germania , DT difuzeaza multe din aceste meciuri cu o intarziere de 15 minute pe IPTV, cluburile vor sa aiba tribunele pline , Bayern face peste un milion de Euro, numai din vanzari de bilete la un meci mare pe Allianz arena.
In aceste conditii , eu as paria pe un blat Dolce DIgi. RDS nu are IPTV si poate transmite doar doua meciuri simultan, pe cele doua canale DigiSport. In conditiile cand meciurile se desfasoara in aceiasi zi si la aceiasi ora , este foarte posibil ca 2 meciuri sa fie live pe Dolce, 2 pe Digi si toate 9 ,cu 20 minute delay pe IPTV.
Pana la campionatul urmator , cred ca o sa aiba si RDS IPTV , iar RCSRDS poate mobiliza mult mai usor resurse de trasmisie de la televiziunile romanesti, in conditiile in care TVR nu mai e interesat de drepturile TV ale competitiilor sportive, va inchiria echipament de transmisie ( poate si comentatori) cui are nevoie.IAr Mitica Dragomir va fi multumit sa scoata jumatate din banii pe care i-a facut in 2008.

13L  •  1 noiembrie 2010, 13:18

„Competitie” mare pentru drepturile tv ale ligii lui Mitica. Iar d-voastra d-le Tolontan propuneti subtil subiectul consumatorilor de sport. Probabil si presiune trustului este destul de mare pentru recuperarea banilor investiti in „fotbalul” autohton. Atentie sa nu cadeti in ispita, vezi Radu Naum.
Respect

bobo  •  5 noiembrie 2010, 13:54

RCS-RDS are mari probleme de management uman. Interesul fata de bunul mers Digi se manifesta intr-o maniera unica: seful cablurilor cheama executantii=’sefii’ din tv si le ‘sugereaza’ actiunile viitoare (care, de cele mai multe ori, n-au nicio treaba cu ce inseamna televiziunea). Tin niste idioti ca niculescu, dobre, socol si abramescu, doar pentru ca au limba fina si executa ordinele fara discutii. Succes, Dolce! Succes celor care-si fac meseria cu profesionalism. Sclavii sa ramana la Digi!

Mircea  •  5 decembrie 2010, 21:16

Fara doar si poate, Dolce (Romtelecom) ramane favorit! De ce?

RDS este plin de datorii … In 2011 are de dat inapoi vreo 150 de mil de $ + cel putin 120 mil pt Liga …cam mult pentru o afacere care practica dumping si furnizeaza in continuare servicii gratuite – internet, digi cu 2 cartele si continua expansiunea companiei – cartele prepay, migrare la nagra 3, telefonie in spania, telefonie in italia etc etc … in concluzie este nevoie de prea multi bani, mult peste ceea ce detine RDS.

De ce Romtelecom?

Pentru ca, indiferent de cine anume se afla in fruntea RTC, grecii ori nemtii, o sa prinda „pestele”.

Statul roman vrea sa vand si participatia de 46% … DT sunt chemati la ofertare -> daca au oferit 800 de mil pentru RDS atunci vor oferii si mai mult pentru a detine in totalitate RTC!

DT a intrat in Ungaria si a produs schimbari majore – brandul DT prin serviciul DTH -> T-Home – a acapart piata – RDS a pierdut multe zeci de mii de clienti si aproape toti au mers la T-Home.

Nemtii (DT) zic ca vor sa devina in 3 ani no.1 pe TV – licitatia are loc pe 3 ani de zile … vedeti o concordanta aici ?!?

RTC are platforma de IPTV si o poate extinde … pot livra 3 meciuri pe antena – Dolce Sport, Dolce Sport 2, Dolce Sport HD (in curand). cel putin 3-4 meciuri pe IPTV iar restul pe site, pe baza de abonament.

RTC recupereaza cablajul pe baza de fibra, a inceput si livreaza in foarte multe locatii servicii pe FTTB iar de curand a implementat si FFTH. Are bani, deci poate recupera terenul fata de RDS.

RTC detine deja enorm de multe sate si comune cablate RTC – deci o mare sansa sa vanda toate serviciile la pachet – voce, net si Dolce.

Si multe alte motive.

O seara buna,

Mircea

ovi  •  3 ianuarie 2011, 4:58

uite un baiat destept! adica mircea:D asta e adevaru mircea romtelecom are cash.iar din cate stiu eu rds-ul e plin de datorii..rds-ul a facut un simplu foc de paie,da se stinge incet ca nu mai au cascaval:D va zic eu foarte sigur . cataline ,gsp-ul cat timp v-a mai exista..? 3luni zic eu . multumesc!

Adrian  •  31 ianuarie 2011, 23:39

Salut daca voi stati la o firma de tv ptr niste meciuri dar calitatea este slaba gresiti eu am avut RDS si am platit 200 $ taxa reziliere ca sa scap de ei In prezent sunt abonat Next-Gen copilul Romtelecomului si sunt fff multumit am si Dolce Sport si Dolce Sport 2 si app Netul merge fff bn si pot vedea LIGA I pe internet si cu un cablu scart transferi pe tv (c.m.d.a.)